نجوم | ماهنامه بزرگراه رایانه

نجوم

ماهنامه بزرگراه رایانه 199
بررسی­ های نوین دانشمندان نشان می­دهد از نظر فیزیکی این امکان وجود دارد که بتوان فضاپیماهایی ساخت که می­توانند سفرهای بین ستاره­ای را برای انسان ممکن سازند، این فضاپیماها نیروی پیشران خود را از تابش هاوکینگ سیاهچاله­های مصنوعی فراهم می­کنند. این ایده در مرز بین ممکن و ناممکن قرار گرفته است، اما این امکان وجود دارد که اثرات گرانشی کوانتومی چشم­انداز ما از آینده را تغییر دهند.
ماهنامه بزرگراه رایانه 199
هسته لینوکس قطعا کاربردهای زیادی دارد؛ این هسته علاوه بر اینکه عملکردی فوق‌العاده را روی سیستم‌های دسکتاپی از خود به نمایش می‌گذارد بلکه به صورت روزانه روی دستگاه‌های موبایل و در داخل اتاق‌های سروری به خدمت گرفته می‌شود. با این همه، آنچه ممکن است ندانید این است که لینوکس به صورت مستمر در محیطی دیگر که کاملا متفاوت از منزل، محل کار یا اتاق‌های سروری است هم کاربرد دارد و آن اکتشافات فضایی است.
ماهنامه بزرگراه رایانه 173
یک هیولا در قلب کهکشان ما پنهان گشته است، این سیاهچاله به قدری در جای خود آرام گرفته که تا مدتها دانشمندان درباره هستی این غول فضایی شک داشتند، حتی برخی از ستاره شناسان بر این باور بودند که در مرکز کهکشان راه­شیری هیچ سیاهچاله­ای نیست.
ماهنامه بزرگراه رایانه 173
به طور معمول کهکشانها دارای سیاهچاله­های بسیار بسیار پرجرمی در مرکز خود هستند، اما اگر دو کهکشان با یکدیگر برخورد کنند چه پیش­آمدی رخ خواهد داد؟
ماهنامه بزرگراه رایانه 173
سازمان فضایی ناسا در سی­ام ژانویه سال 2014 میلادی خبری را در خصوص سردترین نقطه در جهان هستی اعلام کرد. برای اینکه در این مورد بیشتر بدانید با ما همراه شوید.
ماهنامه بزرگراه رایانه 173
هر دو جسمی که با نیروی گرانش بر هم اثر می­گذارند، مانند زمین و خورشید، پنج ناحیه گرانشی پایدار دارند. در این نواحی، نیروی گرانش از سوی دو جسم همدیگر را خنثی می­کنند، و هر جسمی می­تواند در این نقطه جای گیرد و تحت تاثیر گرانشی هیچکدام از این دو جسم قرار نگیرد، این نقاط به نام نقاط لاگرانژ شناخته می­شوند، اجسام در این نقاط ساکن باقی می ­مانند.
ماهنامه بزرگراه رایانه 173
در بیشتر فرهنگها و مذاهب هنگامی که زمین در نقاط اعتدالین قرار دارد، مردم جشن می­گیرند و یا آن روز را تعطیل می­کنند. درست مانند جشن نوروز ایرانیان.
ماهنامه بزرگراه رایانه 172
اجرام فرازمینی می­توانند سبب ویرانی زمین گردند، اما یک پروژه حفاظتی فضایی این اجرام را رصد می­کند تا ما را از هر خطری محفوظ دارد...
ماهنامه بزرگراه رایانه 172
این شهری که از آن در عنوان این مقاله از آن نام ­بردیم یک "شهر علمی" نیست که شما انتظار آن را دارید. آنها شکارچیان پدید­ه­های شگفت­انگیز و دور از ذهن کیهان هستند، پدیده­هایی مانند کرم­چاله ­ها و سپیدچاله ­ها، اما هنگامی که من از خودروی خود پیاده می­شوم و گام در این شهر می­گذارم، ساختمان بتنی خاکستری­ای را می­بینم که مرا به زمانهای دور بازمی­گرداند، به زمان کودکی خود در اتحاد جماهیر شوروی.
ماهنامه بزرگراه رایانه 174
آنها از برخورد کهکشان ها پدید آمده ­اند به طور معمول کهکشان ها دارای سیاهچاله ­های بسیار بسیار پرجرمی در مرکز خود هستند، اما اگر دو کهکشان با یکدیگر برخورد کنند چه پیش­آمدی رخ خواهد داد؟ در این صورت این هیولاهای همیشه گرسنه فضایی فرصت آن را خواهند داشت تا جرم کهکشانهای خود را به اشتراک گذارند و کهکشانی به دو هسته مرکزی به فاصله ده­ها سال نوری شکل گیرد. آنها امواج گرانشی بسیار نیرومندی را به بیرون گسیل می­کنند

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - نجوم