راه‌هایی برای مدیریت آی‌کلاود | ماهنامه بزرگراه رایانه
icloud

دسته بندی: 

کلاود ایده‌ای بسیار هوشمندانه است؛ هوشمندانه از آن جهت که دیگر به لطف آن دوران از دست دادن اسنادی که تنها یک نسخه از آنها وجود و داشت و به خاطر خرابی هارد دیسک سیستم‌هایمان به یکباره از بین می‌رفتند، به سرآمده است.

 هوشمندانه است زیرا دیگر دسترسی به فایل‌ها و اسنادمان، فارغ از اینکه چه دستگاهی در اختیار داشته باشیم صرفا اتصال به اینترنت است. در دنیای اپل نیز این ایده بسیار هوشمندانه است زیرا در تمامی محصولات آن از مک گرفته تا آیفون و آیپد و طیف وسیعی از اپلیکیشن‌ها و خدمات آن به خدمت گرفته شده است.

اما کلاود همزمان می‌تواند موجب خشمگینی هم بشود چراکه برای تازه واردها باعث گمراهی می‌شود. کلاود باعث خشمگین شدن برخی کاربران می‌شود چراکه حتی وقتی تصور می‌کنید در این زمینه تبحر کافی دارید باز هم ممکن است دچار مشکل شوید و چون گاهی اوقات آنچه انتظارش را ندارید برایتان رخ می‌دهد می‌تواند باعث خشمگینی‌تان گردد.

دراین مطلب قصد دارید به جوانب دیگری از آی‌کلاود بپردازیم. لذا برای آنکه بهتر بتوانید با بخش‌های کلیدی مک و iOS خود شامل عکس‌ها، فایل‌ها، فولدرها و فضای ذخیره‌سازی کار کنید نگاهی به قابلیت‌های آی‌کلاود در بخش سازمانی می‌اندازیم و بعد آنچه شما به عنوان کاربر برای بهره‌گیری از این قابلیت‌ها باید انجام دهید. علاوه بر این موارد نکاتی در رابطه با نحوه بهره‌گیری از آیکلاود در اپلیکیشن‌های اپل می‌پردازیم که به شدت در یکسان‌سازی سیستم به کار می‌آید.

 

فضای ذخیره‌سازی آی‌کلاود

 

هدف چیست؟

هدف اصلی از ایجاد آیکلاود این است که سرویس‌های اپل بتوانند بدون هیچ مشکل و دردسری تمامی عکس‌ها، ویدیوها، اسناد، فایل‌های موسیقی و اپلیکیشن‌هایش را ذخیره‌سازی کرده و در مرحله بعد تمامی دیتای ذخیره‌شده در دستگاه‌های مختلفش را با یکدیگر یکسان‌سازی نمایند. در واقع هدف این است که هر زمان به اطلاعاتی نیاز داشتید آماده و حاضر در اختیارتان باشد و اینکه چه دستگاهی را دراختیار داشته باشید هم تاثیری در این امر نداشته باشد.

چطور استفاده کنیم؟

حالا که آیکلاود و فضای ذخیره‌سازی قابل توجه آن را در اختیار دارید نکته اصلی یادگیری جزئیات است. اینکه از کجا باید به اسناد دسترسی پیدا کنید؟ چه مقدار فضای ذخیره‌سازی خالی در اختیار دارید؟ در نظر داشته یاشید که دسترسی‌تان بسته به سیستم و اپلیکیشن تفاوت دارد و در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. اما میزان فضای ذخیره‌سازی که در اختیار دارید مهم‌ترین مساله است زیرا همه چیز را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به طور پیش‌فرض اپل ۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی رایگان را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. وقتی آیکلاود در ابتدا راه‌اندازی شد، این مقدار از نظر خیلی‌ها بسیار زیاد و سخاوتمندانه به نظر می‌رسید. امروز اما این فضا صرفا برای دریافت بکاپ از یک دستگاه iOS که البته حجم متعادلی از فایل‌های ذخیره‌شده را در خود داشته باشد مناسب است و برای کاربران حرفه‌ای ریموت کافی نیست.

 

اگر قرار است که زیاد از آیکلاود استفاده کنید آنگاه لازم خواهد بود که آن را به سطح مناسبی که البته رایگان هم نیست به روز رسانی کنید. در این صورت باید به صورت ماهانه مبلغی را به عنوان آبونمان پرداخت نمایید که سه گزینه پیش رویتان قرار دارد: ۵۰ گیگابایت با پرداخت ۰.۹۹ دلار، دویست گیگابایت درازای ۲.۹۹ دلار، دو ترابایت با پرداخت ۹.۹۹ دلار. از زمان انتشار iOS 11 و نسخه های سیرا از MacOS این امکان برای کاربران اپل فراهم شد که دویست گیگابایت تا دو ترابایت ظرفیت ذخیره‌سازی را به صورت مشترک با اعضای خانواده خود مورد استفاده قرار دهند. به این ترتیب گزینه دوترابایت بسیار  اغواکننده است و فضای ذخیره‌سازی کافی برای کل فایل‌های عکسی، ویدیویی، سند و اپلیکیشن‌های خانواده را فراهم می‌نماید.

 

چطور از iCloud.com در مرورگر تحت وب مک استفاده نماییم؟

 

شروع

به آدرس iCloud.com بروید و با استفاده از اپل آی‌دی خود فرایند لاگ‌ین را انجام دهید. در این مرحله مجموعه‌ای از آیتم‌ها که معرف اپلیکیشن‌های شناخته شده نظیر میل و فوتوز هستند را مشاهده خواهید کرد. روی iCloud Drive کلیک کنید تا فایل‌ها و فولدرهایی که در آی‌کلاود ذخیره‌شده اند را مشاهده نمایید. می‌توانید فایل‌های مدنظرتان را از طریق این اینترفیس آپلود یا دانلود نمایید.

 

مشاهده تنظیمات

در صفحه اول وبسایت iCloud.com روی گزینه Settings کلیک نمایید. با این کار پیش نمایشی از وضعیت فضای ذخیره‌سازی خود و همچنین فهرست دستگاه‌هایی که به اکانت وارد شده‌اند را مشاهده خواهید کرد. در مورد دستگاه‌هایی که برای استفاده از اپل پی تنظیم شده‌اند می‌توانید تنظیمات‌شان را از همین بخش تغییر دهید.

 

بازیابی فایل‌ها

فایل‌های دلیت شده از درایو آی‌کلاود (و همچنین دسکتاپ و داکیومنتس در صورتی که آنها را تنظیم کرده باشید به صورت آنلاین ذخیره‌سازی شوند) به مدت سی روز قابل بازیابی هستند. در اپلیکیشن تنظیمات iCloud.com صفحه را به پایین اسکرول کرده تا به بخش Advanced برسید و بعد روی گزینه Restore Files کلیک نمایید.

 

در نظر داشته باشید که می‌توانید در هر زمان که خواستید میان سطوح مختلف از ظرفیت‌های ذخیره‌سازی آی‌کلاود سوئیچ کنید و اهمین این مساله از آن جهت است که قطعا نمی‌خواهید در زمان استفاده از آی‌کلاود فضای ذخیره‌سازی کم بیاورید. وقتی حافظه تحت اختیار شما کامل پر شد دستگاه‌های مورد استفاده‌تان به صورت مکرر هشدارهایی را برایتان ارسال می‌کنند چراکه در این موارد حتی ابتدایی‌ترین سرویس‌ها هم کارایی‌شان را از دست می‌دهند. به همین خاطر اگر به عنوان مثال باید اپلیکیشن‌ نوت یا یادداشت برداری‌ خود را در مک و آیفون یکسان‌سازی نمایید اما  ۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی‌تان تمام شده باشد، آنگاه این امکان برای‌تان فراهم نیست و در اینصورت مجبور خواهید شد که برای یادداشت برداری از همان قلم و کاغذ قدیمی استفاده نمایید یا اینکه با پرداخت مبلغی بیشتر فضای ذخیره‌سازی‌تان را بالا ببرید.

اما باید بگوییم که به روش‌هایی می‌توانید کاری کنید که بدون نیاز به پرداخت مبلغ بیشتر همچنان از آی‌کلاود استفاده نمایید. برای این منظور می‌توانید دیگر از آی‌کلاود برای ذخیره‌سازی عکس‌ها و دریافت بکاپ استفاده نکنید با این حال توصیه میشود که حتما از بابت ایمنی عکس‌ها و دیتایتان اطمینان کامل را حاصل نمایید.

 

کنترل دستی

شما همچنین می‌توانید به صورت دستی هم اطلاعات موجود در آیکلاود را مدیریت نمایید. در سیستم‌های مک می‌توانید درایو آی‌کلاود را با انتخاب آن در بخش جانبی پنجره Finder مرور نمایید و در صورت نیاز محتواهای حجیم خود را به فولدرهای بومی انتقال دهید.

در یک دستگاه مبتنی بر iOS می‌توانید اپلیکیشن تنظیمات را باز کرده و به ترتیب به بخش General و Storage بروید. در این بخش می‌توانید از حجم فایل‌های بکاپ خود و همچنین فضای مورد استفاده توسط اپلیکیشن‌های Mail و Photos اطلاع حاصل نمایید.

اگر دوست دارید که ظرفیت ذخیره‌سازی بالاتری را خریداری نمایید باید بگوییم که آی‌کلاود مزیت دیگری هم دارد و آن اینکه نسبت به بسیاری از مک‌های پیشرفته و امروزی فضای ذخیره‌سازی بیشتری را در اختیارتان قرار می‌دهد. امروزه حافظه‌های SSD به مراتب گران‌تر از هارد درایوهای قدیمی هستند و برخی از سیستم‌های مک تنها ۱۲۸ گیگابایت حافظه داخلی دارند. اما همزمان با انتشار نسخه سیرا از MacOS امکان ذخیره‌سازی خودکار فایل‌هایی که کمتر از آنها استفاده می‌کنید روی آی‌کلاود فراهم شد، هرچند که همچنان آیکون مربوط به آنها در فایندر قابل رویت بود. به این ترتیب هر زمان که تلاش نمایید فایلی که در کلاود ذخیره‌ شده را باز نمایید سیستم آن را از روی آی‌کلاود برایتان باز می‌کند.

دراینجا مجددا باید اشاره کنیم که در ادامه این مطلب به ذکر جزئیات بیشتری در این باره خواهیم پرداخت. لازم است یادآوری نماییم که گرچه آی‌کلاود سیستمی قابل اطمینان و معتبر است با این همه همواره باید منتظر ایجاد تغییر در داده‌هایی که به صورت خودکار در سیستم شما ذخیره می‌شوند باشید. علاوه بر این برای آنکه همیشه به اطلاعات خود دسترسی داشته باشید باید آنلاین باشید پس اگر زیاد به آی‌کلاود وابسته هستید بهتر است آنلاین بودن همیشگی را در نظر بگیرید.

 

قرار است چطور کار کند؟

یک عکس یا ویدیو از سوژه دلخواهتان بگیرید و آنگاه متوجه می‌شوید که روی هر دستگاه دیگری که اپل آی‌دی‌تان را وارد کرده و به کتابخانه آی‌کلاود‌تان متصل شده است قابل رویت خواهد بود. درست همانطور که آیفون با آمدنش به دغدغه‌های کمبود فضای ذخیره‌سازی دوربین‌های مرسوم پایان داد  فوتو لایبرری یا مجموعه عکس‌های آی‌کلاود نیز می‌تواند خیالتان را از بابت کمبود فضای ذخیره‌سازی پایان بدهد.

چطور از آن استفاده کنید؟

هم اکنون دو سرویس یکسان‌سازی مبتنی بر آی‌کلاود وجود دارد که همراه با Photos قابل استفاده هستند.

سرویس قدیمی‌تر My Photo Stream نام دارد که وقتی فعال شد، عکس‌هایی که با دستگاه مبتنی بر iOS خود می‌گیرید را به صورت خودکار روی آی‌کلاود ذخیره‌سازی می‌کند و تا هزار عکس را به این شیوه می‌تواند در خود جای دهد و به مدت سی روز نیز قابل استفاده است. نکته مهم آنکه در صورت استفاده از این سرویس از فضای ذخیره‌سازی‌تان در آی‌کلاود کم نمی‌شود و این خبر بسیار خوبی است. سرویس مذکور را می‌توانید در سیستم‌های مک، پی‌سی، اپل تی‌وی و دستگاه‌های مبتنی بر iOS داشته باشید و باید بگوییم که روشی بی‌دردسر برای ذخیره‌سازی عکس‌های شما در اپلیکیشن Photos است.

با این حال باید در نظر داشت که محدودیت‌هایی هم وجود دارد. برای مثال اصلاحاتی که روی عکس‌ها اعمال می‌کنید بین دستگاه‌ها همسان‌سازی نمی‌شوند و اپ Live Photos و ویدیوها هم از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند. از طرف دیگر دستگاه‌های مبتنی بر iOS صرفا از نسخه‌های بهینه‌سازی شده عکس‌هایتان پشتیبانی می‌کنند نه نسخه‌های اصلی‌شان.

اگر قصد استفاده از My Photo Stream را دارید می‌توانید برای انتقال ویدیوها و عکس‌های زنده خود به مک آنها را به صورت دستی به اپ Photos انتقال دهید. در غیر اینصورت اگر دستگاه iOS خود را گم کنید برای همیشه عکس‌ها و ویدیوهایتان را از دست داده‌اید. علاوه بر این، اگر به صورت مستمر عکس‌ها و ویدیوهایتان را به مک ایمپورت نکنید و از روی iOS حذف نکنید، کل فضای ذخیره‌سازی دستگاه‌تان را پر می‌کنند و در نهایت بکاپ‌هایتان را هم تحت تاثیر قرار می‌دهند.

لایبرری عکس آی‌کلاود

جدیدترین سرویس ارائه شده از سوی اپل برای این منظور iClous Photo Library نام دارد که در واقع تلاش اپل برای مجبور کردن کاربرانش به ذخیره‌سازی عکس‌ها و ویدیوهایشان در آی‌کلاود است. این سرویس محدودیت‌های My Photo Stream را ندارد و همزمان از Live Photo و ویدیوهایتان نیز پشتیبانی می‌کند و نسخه‌های با رزلوشن کامل از محتوای مدنظرتان را به صورت آنلاین ذخیره‌سازی می‌کند و دسترسی دائمی‌تان را به آنها فراهم می‌نماید. علاوه بر این می‌توانید اصلاحات اعمال شده روی عکس‌هایتان را به صورت همزمان از طریق دستگاه‌های مختلف داشته باشید و نگران پر شدن فضای ذخیره‌سازی آی‌کلاود هم نباشید.

 

نکته؟

نکته مهم در استفاده از این سرویس آن است که iClous Photo Library بخشی از بکاپ‌های دستگاه‌ iOS شما در آی‌کلاود به شمار نمی‌رود و به همین خاطر باید از عکس‌هایتان به شیوه‌ای دیگر بکاپ بگیرید. لازم به ذکر است که iClous Photo Library از فضای ذخیره‌سازی‌تان در آی‌کلاود استفاده می‌کند. نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که در زمان آپلود شدن عکس‌هایتان روی آی‌کلاود ممکن است سرعت ارتباط اینترنتی‌تان به میزان چشم‌گیری پایین بیاید.

 

خوشبختانه در این سرویس مجموعه عکس‌ها و ویدیوهای شما روی تمامی دستگاه‌هایی که به آن متصل کرده‌اید یکسان‌سازی می‌شود، به همین خاطر اگر آیتمی را از روی فوتوز در یکی از دستگاه‌هایتان پاک کنید آنگاه دیگر از روی هیچکدام از دستگاه‌هایتان نمی‌توانید به آن عکس دسترسی داشته باشید. البته از آلبوم عکس‌های تازه پاک شده  به مدت سی روز به آن آیتم‌ها دسترسی خواهید داشت اما بعد از این مدت دیگر اثری از آن نخواهید یافت.

 

با احتیاط استفاده کنید

به طور کلی توصیه این است که اگر کاربر آیفون یا آیپد هستید برای ذحیره‌سازی عکس‌هایتان دست کم از سرویس My Photo Stream استفاده نمایید. اما اگر فضای ذخیره‌سازی در آی‌کلاود دارید  گزینه پیشنهادی به شما iClous Photo Library است اما پیش از شروع به کار دو نکته را در نظر بگیرید: اول اینکه یک نسخه کامل از عکس‌های ذخیره شده‌تان را در جای دیگری ذخیره نمایید و در صورت لزوم حتی یک هارد درایو ارزان قیمت را خریداری نمایید تا اطلاعات خود را روی آن ذخیره نمایید و در مواردی که نتوانستید به اطلاعات ذخیره شده روی آی‌کلاود دسترسی داشته باشید آنها را از طریق آی‌کلاود بازیابی نمایید. دوم آنکه به صورت دوره‌ای از اطلاعات جدید خود بکاپ بگیرید و آنها را از Photos به درایو مربوطه ایمپورت کنید: برای این منظور کافیست آیتم‌های مدنظرتان را در Photos انتخاب نموده و بعد به داخل فولدر Finder درگ نمایید.

 

مسایل مربوط به ارتباط اینترنتی

هماطور که پیشتر گفتیم آپلود کردن تمام عکس‌ها روی ای‌کلاود فرایندی زمانبر است و این امر می‌تواند سرعت اینترنت شما را تحت الشعاع قرار دهد. در این موارد می‌توانید به تب آی‌کلاود در  بخش تنظیمات Photos بروید و روی گزینه Pause for One day یا توقف برای یک روز کلیک نمایید. این تب یک گزینه سودمند دیگر هم به نام Optimise Mac Storage دارد که با انتخابش می‌توانید عکس‌ها و ویدیوهای رزلوشن کامل خود را در آی‌کلاود ذخیره نمایید ضمن آنکه نسخه‌ای از آنها را روی مک خود داشته باشید (البته در صورت وجود فضای کافی) اما اگر فضای ذخیره‌سازی مک شما کافی نباشد سیستم به صورت خودکار حجم آنها را برای نمایش پایین می‌آورد.

در نظر داشته باشید که در هر برهه‌ای می‌توانید iCloud Photo Library را خاموش نمایید که در این صورت دیگر قادر به مشاهده عکس‌ها، ویدیوها و جزئیات تازه نخواهید بود. البته اشاره کنیم که در صورت بروز مشکل در عملکرد iCloud یا Photos هم ممکن است چنین اتفاقی رخ دهد. در این موارد توصیه می‌شود که اپ فوتوز را ترک کرده و در بخش موسوم به Activity Monitor آیتم Photos Agent را ببندید. در iOS باید با نگه داشتن دکمه هوم و اسلیپ دستگاه را ری استارت کنید. اگر هم عکس‌هایتان روی تمامی دستگاه‌هایی که دارید یکسان‌سازی نمی‌شوند باز هم می‌توانید از این راهکار بهره بگیرید.

 

نکاتی در مورد اپلیکیشن‌هایی که از آی‌کلاود برای ذخیره‌سازی و سینک داده استفاده می‌کنند

 

 • ری‌استارت دستگاه: این ایده شاید به نظرتان پیش‌پا افتاده به نظر بیاید اما آیا تابحال دستگاه خود را خاموش و روشن کرده‌اید؟ این روش راهکاری بسیار پرفایده و سودمند برای حل مشکل سینک نشدن آی‌کلاود و دیتای درون برنامه‌ایست. گاهی اوقات حتی با خاموش کردن وای‌فای و روشن کردن دوباره آن می‌توانید محتوای مدنظرتان را از نو لود کنید اما بعضی وقت‌ها لازم است که خود دستگاه را ری‌استارت کنید.
 • مشکلات اپ Reminders: این اپلیکیشن برای ایجاد لیست وظایفی که با دیگران به اشتراک می‌گذارید بسیار سودمند است. با این همه این لیست‌ها هم همیشه به روز رسانی نمی‌شوند. بنابراین اگر همسرتان به شما می‌گوید که سوسیس را به آیتم‌های خرید اضافه کرده اما شما نمی‌توانید آن را مشاهده کنید کافیست که یا آیتم جدیدی را برای فعالسازی دوباره Reminders به فهرست خرید اضافه کنید یا اینکه آیفون خود را به روز رسانی نمایید.
 • ایمیل‌های زیادی دریافت کرده‌اید: اپل آی‌دی آدرس ایمیل مختص به خود را در دامنه iCloud.com دارد. بنابراین تمامی ایمیل‌هایی که دریافت می‌کنید روی همه دستگاه‌های شما دانلود شده و قاعدتا حجم بالایی دارند و بخش قابل توجهی از فضای ذخیره‌سازی‌ این دستگاه‌ها و آی‌کلاود را اشغال می‌کنند. با توجه به همین مساله می‌توانید برای آزاد کردن فضای ذخیره‌سازی فولدر زباله و جانک را خالی نمایید.
 • تقویم‌هایی که در آی‌کلاود ذخیره‌سازی می‌شوند معمولا روی تمامی دستگاه‌هایتان سینک می‌گردند. در یک سیستم مک اما احتمال دارد که آپدیت‌ها عملکرد خوبی را نشان ندهند؛ مثلا مشاهده شده که رویدادهای جدید کمی بعد از ایجاد شدن پاک شده‌اند و فرایند برش و چسباندن همزمان چند رویداد عملیاتی نبوده. بنابراین ضروری است که حواستان به این مساله باشد و از اعمال تغییرات یکباره و همزمان خودداری نمایید.
 • یادداشت برداری کنید: اپلیکیشن Notes در وهله نخست به عنوان معادل دیجیتالی کاغذ حیات خود را آغاز کرد با این حال از آن زمان دستخوش تغییرات زیادی شد و بهبودهای قابل توجهی‌ را دریافت کرد. به لطف این تغییرات حالا می‌توانید طراحی، چک لیست، عکس و بسیاری موارد دیگر را به یادداشت‌هایتان اضافه نمایید و حتی یادداشت‌هایتان را در تمامی دستگاه‌هایتان یکسان‌سازی نمایید. اگر از آی‌کلود استفاده می‌کنید می‌توانید از برنامه‌های مشارکتی استفاده کنید و دیگران را دعوت نمایید که همراه با شما روی یک یادداشت کار کنند. برای این منظور روی دکمه‌ای که آیکون + را نشان می‌دهد کلیک کنید.
 • پیام‌ها در کلاود: وقتی پیام‌هایتان حاوی ویدیو و عکس باشند حجم‌شان به میزان قابل توجهی بالا می‌رود که البته می‌توانید با پاک کردن این بخش‌ها پیام‌هایتان را سبک کنید. اما همزمان با انتشار iOS 11 این امکان برای کاربران فراهم شده تا قابلیت «ارسال پیام روی آی‌کلاود» را فعال نمایند که به صورت خودکار ضمایم موجود در آی‌کلاود را ذخیره‌سازی می‌کند و از این طریق حجم پیام‌های خود در دستگاه را کاهش دهید.
 • قفل و کلید: به لطف قابلیتی به نام iCloud Keychain اپل این امکان را فراهم آورده که اطلاعات لاگین‌های خود در سافاری و جزئیات پرداخت‌هایتان از طریق آن را با امنیت کامل در آی‌کلاود ذخیره نمایید. بنابراین دیگر نیازی به حفظ کردن این اطلاعات نیست. بنابراین می‌توانید با خیالی آسوده از پسوردهای پیچیده استفاده نمایید و مطمئن باشید که دیگر کسی نمی‌تواند وارد اکانت شما شود. با این حال اما گاهی Keychain با اطلاعات جدید سینک نمی‌شود. اگر چنین شرایطی برایتان پیش آمد آن را یکبار روی تمامی دستگاه‌هایتان غیرفعال کنید و بعد روی دستگاهی که بیشترین و تازه‌ترین اطلاعات را دارد مجددا فعال کنید و بعد به ترتیب روی باقی دستگاه‌ها این کار را انجام دهید.
 • اجرای بازی‌ها: تا جایی که به آی‌کلاود مربوط می‌شود، بازی‌های iOS اندکی عجیب و غریب هستند. به لحاظ نظری البته، روند پیشرفت در هر بازی با استفاده از آی‌کلاود یکسان سازی می‌گردد اما بازی‌های محدودی هستند که اینگونه‌اند. برخی بازی‌ها که از آیکلاود استفاده می‌کنند شرح پیشرفت‌شان صرفا روی یک دستگاه ثبت می‌گردد. البته گاهی اوقات ابدا نمی‌دانید که چنین اتفاقی در حال رخ دادن است تا زمانی که یک بازی را روی دستگاه تازه‌ای نصب می‌کنید و متوجه می‌شوید که لازم نیست از ابتدایی‌ترین مرحله کارتان را شروع کنید. در بخش تنظیمات به ترتیب به General و سپس Storage & iCloud Usage بروید و روی گزینه Manage Storage کلید نمایید تا لیستی از اپ‌هایی که دیتای شما را روی آیکلاود ذخیره می‌کنند مشاهده نمایید و در این بخش می‌توانید اسامی بازی‌های خود را نیز مشاهده نمایید.
 • بارگذاری آفلاین اپلیکیشن‌ها: همانطور که در بالا گفتیم تمام بازی‌های ساخته شده برای iOS هم روی دستگاه‌های مختلف سینک نمی‌شوند که اگر اینطور بود خیلی خوب می‌شد. در نظر داشته باشید که در مورد این بازی‌ها اگر آن را از روی یکی از دستگاه‌های خود پاک کنید در صورتی که امکان بازیابی اطلاعات و دریافت بکاپ آی‌کلاود وجود نداشته باشد دیگر نمی‌توانید به مرحله پیشرفت قبلی خود باز گردید یا اینکه آن را از طریق دیگر دستگاه‌های خود دنبال نمایید. البته تا iOS 11. آخرین نسخه از سیستم عامل موبایلی اپل می‌تواند به صورت خودکار و در حالت آفلاین اپلیکیشن‌ها و بازی‌هایی که به تناوب از آنها استفاده نمی‌کنید را بارگذاری کند. فرض کنید یکی از بازی‌های شما دو گیگابایت حجم دارد اما داده‌های شخصی‌تان برای آن تنها چند مگابایت حجم می‌گیرند. در iOS11 می‌توانید دو گیگابایت مذکور را آزاد نمایید و بعدا هرموقع که خواستید با اشاره روی آیکون برنامه مجددا آن را دانلود کنید و بازی را از همان جایی که آخرین بار در آن بودید دنبال نمایید.
 • در سافاری: مرورگر تحت وب اپل به نام سافاری به شدت از آیکلاود بهره می‌گیرد. بوکمارک‌ها و سوابق مرور شما به صورت خودکار بین دستگاه‌های مختلف سینک می‌شوند که این قابلیت به خصوص زمانی به کار می‌آید که دستگاهی که محتوایی خاص را روی آن مشاهده کرده بودی در دسترس‌تان نباشد. بنابراین صفحاتی که در فهرست علاقمندی هایتان ذخیره‌ کرده بودید نیز در دسترس‌تان خواهد بود.
 • ارتباط سافاری با آی‌کلاود همچنین در مواردی سودمند واقع می‌شود که تعداد زیادی تب را روی دستگاهی باز گذاشته باشید و دست بر قضی آن دستگاه هم در اختیارتان نیست که ادامه کارتان را انجام دهید. در نظر داشته باشید که برای این منظور باید از یک اپل آی‌دی یکتا برای لاگین کردن به هر دوی دستگاه‌ها استفاده نمایید و تنظیمات مربوط به آی‌کلاود را هم در سافاری فعال کرده باشید. اگر اینطور است روی دکمه پیش نمایش تب کیک کرده (دو مربع که با هم همپوشانی دارند)، صفحه را به پایین اسکرول نمایید تا لیستی از تب‌هایی که باز مانده‌اند را مشاهده نمایید و بعد روی یکی از آنها اشاره کنید تا روی دستگاه جدید باز شوند.

 

فایل‌ها و فولدرها در آی‌کلاود

 چطور باید کار کنند؟

با استفاده از iCloud Drive و قابلیت‌های مربوط به آن در macOS و iOS می‌توانید به اسناد ذخیره شده خود که روی هر دستگاهی هم موجود هستند دسترسی داشته باشید و فولدرها را با هر سلسله مراتبی که ساخته‌اید پیش رویتان مشاهده کنید.

 

چطور از آن استفاده کنیم؟

مجددا این آیتم نیز کمی پیچیدگی دارد. اپل آینده‌ای را برای کاربرانش متصور شده که در آن دیگر نگران ذخیره‌سازی فایل یا فولدری روی یک ابزار اشتباه و در نتیجه عدم دسترسی به آن [لااقل به صورت موقتی] نباشند. اما هنوز این آینده تحقق پیدا نکرده و سیستمی که اپل امروز به آن رسیده اندکی به هم ریخته و پایین‌تر از سطح بهینه است. این در هم ریختگی و آشفتگی نیز تاحدود زیادی به تجمیع کارها در مک و همچنین شروع‌های نادرست در iOS باز می‌گردد.

از زمان انتشار نسخه سیرا از MacOs این امکان در اختیار کاربران اپل قرار گرفت که در صورت تمایل فولدرهای موجود در دسکتاپ و درایو Documents را با آی‌کلاود یکسان‌سازی نمایند. مجددا باید تاکید کنید که این امر به شما بستگی دارد و اینکه فضای ذخیره‌سازی کافی برای انجام کار را در اختیار داشته باشید. اگر ظرفیت حافظه‌تان پایین است می‌توانید موقتا از دسکتاپ خود به عنوان مخزن فایل‌هایی استفاده نمایید که دوست دارید در هر لحظه در دسترس‌تان باشند و از درایو Documents نیز برای نگهداری فایل‌های بسیار مهم خود بهره بگیرید. البته فولدر جدیدی به نام Documents Local نیز برایتان در نظر گرفته شده که نقش مکمل را در فولدر هوم شما ایفا می‌کند و می‌توانید از آن برای ذخیره‌سازی اطلاعات نه چندان مهم خود بهره بگیرید. به این ترتیب این اطلاعات نه در آی کلاود ذخیره‌سازی می‌شوند و نه اینکه روی همه دستگاه‌هایتان سینک می‌گردند. گفتنی است که علاوه بر این موارد می‌توانید ابزار مجازی دیگری به نام Hazel را هم روی سیستم خود نصب کنید که به صورت خودکار محتواهایی که برای مدت طولانی بلااستفاده روی دسکتاپ‌تان بوده‌اند را تفکیک می‌کند. اما اگر مشکل‌تان این موارد نیست می‌توانید از فضای ذخیره‌سازی زیاد آی‌کلاود برای نگهداری فایل‌هایتان استفاده نمایید. برای این منظور تیک گزینه Optimize Mac Storage در میان آپشن‌های مربوط به آی‌کلاود را بزنید که در مسیر System Preferences>iCloud Pane قرار دارد.

 

 

 

ایجاد یک قانون تازه

Hazel را نصب کنید و پنل مربوط به آن را در بخش System Preferences نصب نمایید.  دکمه + را در ستون فولدرها انتخاب نمایید و گزینه Desktop را از زیر قسمت آی‌‌کلاود در نوار جانبی انتخاب نمایید و بعد دکمه Open را بزنید. دکمه + را از زیر قسمت Rules بزنید تا صفحه قوانین برای دسکتاپ برایتان باز شود.

 

قانون را تعریف کنید

اسم قانون را Desktop cleaup بگذارید و شرایط را برای قانون فراهم نمایید. اولین شرط باید این باشد Date added is not in the last 30 days (یعنی تاریخ اضافه شدن در سی روز گذشته قرار ندارد) و مورد دوم Size is greater than (ابعادش بزرگ‌تر از مقدار) و بعد حجم فایل به مگابایت را بنویسید.

 

ایجاد فولدر هدف

برای خط Do فعالیت مربوط به Move را به همان حال خود بگذارید و فولدری را برای انتقال سندهای مطابق با آن انتخاب کنید که در آی‌کلاود قرار دارد مثلا Documents Local. دکمه OK را بزنیدد و از این به بعد قانون شما اجرا می‌شود.

 

وقتی فضای ذخیره‌سازی پایین باشد سندهای قدیمی‌تر به صورت خودکار به آی‌کلاود منتقل می‌شوند با این حال اگر پروژه‌هایی دارید که به آنها نیاز دارید (مثلا عکس، ویدیو یا فایل‌های صوتی اکسترنال) بهتر است که آنها را در به کل درون فولدرهای لوکال ذخیره نمایید یا اینکه مطمئن باشید همیشه به اینترنت دسترسی دارید تا هرزمان که لازم بود رویشان کار کنید. اگر به اینترنت دسترسی نداشته باشید MacOs ممکن است به اشتباه فایل‌های اکسترنال را به صورت آفلاین بارگذاری کند.

 

فولدرهای مختص به اپ

فولدرهای آی‌کلاود برای اپلیکیشن‌ها (که با آیکون اپ مشخص شده‌) روی مک قابل مرور کردن و مدیریت است. در نوار جانبی فایندر iCloud Drive را انتخاب نمایید و از این بخش می‌توانید با فولدرهای اپیلیکیشن درست مانند دیگر فولدرها کار کنید. با این حال در مورد اپلیکیشن‌هایی که صرفا می‌توانند فایل‌ها را از فولدر خودشان باز کنند (مساله‌ای که روی iOS وجود دارد) در نظر داشته باشید که از مک برای حرکت فایل‌ها به خارج از موقعیت‌شان استفاده نکنید. اگر این کار را انجام دهید بعدا برای پیدا کردنشان از داخل اپلیکیشن iOS به مشکل بر می‌خورید. اگر سینک شدن دسکتاپ و Documents روی آی‌کلاود را متوقف نمایید ممکن است این تصور در ذهنتان شکل بگیرد که اپل صرفا سینک کردن اسناد را متوقف می‌کند اما همچنان به دریافت بکاپ از اطلاعات شما ادامه می‌دهد. در مقابل با این کار فولدرهایی که روی دسکتاپ یا در درایو Documents دارید خالی می‌شوند و آنگاه لازم است که فایل‌هایتان را از فولدرهای مربوطه در درایو آی‌کلاود کپی نمایید. اگر بعدا دوبره فرایند سینک شدن اطلاعات را فعال کنید فولدرهای تازه ساخته شده ناپدید می‌شوند و محتوایشان در درایو آی‌کلاود و درون فولدری قرار می‌گیرد که به نام کامپیوتر مبدا است مثلا Documents-Macmini. در صورتی که این کار را چندین بار انجام دهید احتمالا با تعداد زیادی فولدر و تسک‌های جدی برای مدیریت فایل روبور خواهید شد.

در iOS انجام امور ساده‌تر است؛ اپل این ساده‌سازی را با ذخیره کردن اسناد درون اپلیکیشن‌ها آغاز کرد و بعدها آن سیستم پرونده را درون اپلیکیشن iCloud Drive و ابزار مربوط به آن یعنی Document Picker در دسترس کاربران قرار داد. از زمان انتشار نسخه ۱۱ این سیستم عامل اما اپلیکیشنی که به آن اشاره کردیم به یک اپ تمام عیار به نام Files بدل شد.

 

هدف از آن چیست؟

دستگاه iOS خود را به برق متصل نمایید، شبکه وای فای خود را روشن نمایید و صفحه را نیز در وضعیت قفل قرار دهید. به این ترتیب از اطلاعات شما به صورت روزانه بکاپ دریافت می‌شود (معمولا در شب‌ها) بنابراین می‌توانید اطلاعات خود را در جای امنی نگه دارید تا در صورتی که مشکلی برای آنها پیش آمد به نسخه بکاپ از آنها دسترسی داشته باشید.

چطور از آن استفاده کنید؟

بکاپ‌ها می‌توانند نقش میدان مین را ایفا کنند. برخی تصور می‌کنند که آنها از همان روز اول اجرا می‌شوند و کار سحر و جادو در میان است. البته این همان چیزی است که انتظار می‌رود روی iOS اتفاق بیافتد. البته باید درنظر داشته باشید که چنین فرایندی به این سادگی‌ها هم نیست. دستگاه شما باید برق کافی داشته باشد و بتواند به اینترنت دسترسی پیدا کند. نکته دیگر آنکه باید فضای ذخیره سازی کافی برای دریافت بکاپ در اکانت iCloud شما موجود باشد. حجم بکاپ‌ها ممکن است به سرعت بالا برود و اگر فضای ذخیره‌سازی کافی را در اختیار نداشته باشید این فرایند متوقف خواهد شد. سیستم نیز هشداراهایی را در این باره برایتان نمایش می‌دهد اما احتمالا آنکه این هشدارها را نبینید هم زیاد است و زمانی که متوجه شوید آخرین بار چند هفته پیش از فایل‌هایتان بکاپ گرفته شده و شما این هشدارها را ندیده‌اید قطعا ناراحت می‌شوید.

اگر فضا یکی از اصلی‌ترین مشکلات شماست می‌توانید به صورت دستی محتوای بکاپ‌هایتان را مدیریت نمایید. با این همه اگر از کاربران قدیمی iOS  محسوب می‌شوید می‌توانید برای مدیریت بکاپ‌های خود روی دستگاه‌های دیگر به تنظیمات بکاپ‌های موقتی نگاهی بیاندازید. این فایل‌ها را می‌توانید مرتبا دلیت کنید البته بعد از آنکه بکاپ‌های لازم را از آیتونز خود گرفتید.

 

خطا در بازیابی

یکی دیگر از مشکلات رایج در دریافت بکاپ روی آی‌کلاود بروز خطا در فرایند بازیابی است که در زمان دریافت بکاپ روی دستگاه جایگزین برای گجت قبلی‌تان میتواند حسابی دردسرساز شود. در این موارد معمولا حجم بالایی از داده از بین می‌رود و تنظیمات قبلی‌تان نیز بر هم بخورد. اما اگر به صورت منظم از دستگاه‌هایتان روی آیتونز بکاپ می‌گیرید مشکلی از این بابت برایتان پیش نخواهد آمد.

اما در مورد مک چطور؟  متاسفانه مساله اندکی پیچیده است. فولدرهای دسکتاپ و Documents که با آی‌کلاود سینک می‌شوند قابلیت یکسان‌سازی با دیگر مک‌ها را هم دارند اما اطمینان کردن به این بکاپ‌ها کمی دشوار است. بنابراین نمی‌توانید از این دیتا برای بازیابی کل فایل‌هایتان روی مک استفاده نمایید و البته این مساله ربطی به اختلالاتی که در عملکرد سیستم شما رخ می‌دهد نخواهد داشت و به عنوان مثال نمی‌توانید ناپدید شدن اسنادتان را به آن نسبت دهید.  بنابراین لازم است که یک سیستم بکاپ قابل اطمینان را برای خود ایجاد نمایید.

می‌توانید از Time Machine برای بکاپ‌های مستمر آتی خود استفاده کنید و نسخه‌های قبلی فایل‌هایتان را با آن بازیابی نمایید. Backblaze ابزاری مناسب برای دریافت  بکاپ‌های ادامه دار و بازیابی‌شان است و SuperDuper نیز ابزار دیگری است که به صورت منظم از فایل‌های ذخیره شده‌تان روی مک بکاپ می‌گیرد. برای استفاده از این ابزار می‌توانید یک برنامه منظم روزانه را برای آن تعریف کنید که تنظیمات موسوم به Copy newer یا ذخیره جدیدها در آن فعال شده است. البته اطلاعاتی که به این شیوه ذخیره سازی می‌شوند بیشتر نقش آرشیو را دارند تا بکاپ با این حال این اطمینان را به شما می‌دهد که هرآنچه روی مک خود دارید در هر زمان که خواستید قابل بازیابی است.

 

حذف بکاپ‌های قدیمی

به ترتیب به System Preferences و بعد آی‌کلاود بروید و روی گزینه Manage و بعد Backups کلیک کنید. بکاپ‌های iOS  شما در iCloud به صورت فهرست‌وار نمایش داده می‌شوند. هرکدام را که دیگر نیاز ندارید انتخاب و سپس دلیت کنید تا فضای ذخیره‌سازی‌تان آزاد شود اما در نظر داشته باشید که ابتدا از آن روی آیتونز بکاپ بگیرید.

 

بکاپ‌ روی آیتونز

روی مک از طریق USB دستگاه‌ خود را به آیتونز متصل کنید. در بخش تنظیمات بازپخش تولبار روی آیکون دستگاه کلیک کنید و گزینه Summary از نوار جانبی را انتخاب کنید و بعد روی گزینه Back Up Now کلیک کنید.

 

مشاهده بکاپ‌ها روی iOS

در بخش Settings> General> Storage & iCloud Usage روی گزینه Manage Storage کلیک کنید تا فضای ذخیره‌سازی خود را مشاهده نمایید و بکاپ‌های دستگاه‌ را با جزئیات بیشتر مشاهده نمایید.

 

جستجوی یک بکاپ

در iOS می‌توانید بکاپ دستگاهی که از آن استفاده می‌کنید را با اشاره روی آن جستجو کنید. در زیر قسمت Choose data to back up اطلاعاتی که از آنها بکاپ گرفته می‌شود برحسب اپلیکیشن نمایش داده می‌شوند.  البته در نظر داشته باشید که نمایش این اطلاعات و مقدار Next Backup size می‌تواند کمی زمانبر باشد.

 

تغییر سوئیچ‌های بکاپ

روی گزینه Show All Apps اشاره کنید تا هرآنچه که از آن بکاپ گرفته می‌شود را مشاهده نمایید. می‌توانید از سوئیچ‌های موجود در این بخش برای فعال کردن بکاپ‌های iCloud یا غیرفعال کردن آنها برای برخی اپلیکیشن‌های خاص استفاده نمایید. در نظر داشته باشید که برخی اپلیکیشن‌ها به چندصدمگابایت فضای خالی یا بیشتر نیاز دارند.

ایمن نگه داشتن داده‌ها

اگر بکاپ مربوط به برخی از اپ‌ها را غیرفعال کرده‌اید همچنان می‌توانید ایمنی دیتای خود را به شیوه‌ها دیگر تامین نمایید. کادر File Sharing در تنظیمات یک دستگاه می‌تواند دسترسی به دیگر فایل‌های اپلیکیشن‌ها را نیز در آیتونز فراهم نماید.

افزودن دیدگاه جدید