پاک‌سازی عمیق Mac انتظارتان را می‌کشد | ماهنامه بزرگراه رایانه
Mac خود را پاک‌سازی کنید

دسته بندی: 

پاک‌سازی. یکپارچه‌سازی. در جهان واقعی، این کارها می‌توانند آزاردهنده باشند اما لااقل می‌دانید چه زمانی آن‌ها را انجام دهید. در جهان کامپیوتری، پراکندگی می‌تواند تا حد بسیار زیادی نامرئی و غیر قابل دیدن باشد. در طی سال‌ها، و همگام با نصب اپلیکیشن‌های جدید آیتم‌های ناخواسته‌‌ی دیجیتال گرد می‌آیند و Mac شما را از وضعیت کارخانه‌ای و تازه‌ی آن دور می‌کنند.

 وقتی به تدریج درایو آن را با اسناد جدید پر می‌کنید فقط نوار وضعیت Finder، ‌با فرض این که آن را روشن کرده باشید نشانه‌ای واقعی از وضعیت فعلی فضای در دسترس را برای شما فراهم می‌نماید. اما دیر یا زود، هشدار ترسناکی مبنی بر این که Mac شما فاقد فضای کافی لازم است دریافت خواهید کرد. اما گاهی اوقات دلایل دیگری برای این که چرا ممکن است نیاز به پاک‌سازی Mac خود داشته باشید وجود دارد- به عنوان مثال، وقتی که با یک مشکل سیستمی روبرو می‌شوید و پیدا کردن علت آن دشوار می‌نماید و کاری می‌کند تا Mac شما رفتاری نامعقول از خود بروز دهد. ایده‌ی پشت این ویژگی، ‌مشخص کردن روش‌های مختلفی که می‌توانید یک Mac را از شلوغی نجات دهید است: پیدا کردن و حذف اسناد و اپلیکیشن‌هایی که دیگر نیازی بهشان ندارید؛ انتقال داده‌ها به ابر؛ و روش “شروع از ابتدا“ در زمانی که کارها به شکل وحشتناکی غلط از آب درمی‌آیند. و به علت این که بسیاری از شما از iPadها و iPhoneها نیز استفاده می‌کنید، ما مدت زمانی را صرف توضیح و تشریح مناسب نگاه داشتن وضعیت این دیوایس‌ها می‌کنیم. ما باید از روزهایی که فضایی بسیار اندک برای انجام کارهای‌مان داشتیم دور شده باشیم. این موضوع در دنیای یک فیلم قابل درک بود اما نه در دورانی که دیوایس‌ها می‌توانند چندین گیگابایت داده را در خود ذخیره نمایند.

 

فایل‌ها را از روی Mac هَرَس کنید. با اسکن Mac خود و رها شدن از شر اسناد و سایر فایل‌هایی که دیگر نیازی بهشان ندارید فضای زیادی را به سیستم خود برگردانید.

 1. درایو خود را اسکن کنید. اپلیکیشن‌های زیادتری برای امتحان و بررسی Mac شما وجود دارند اما تعداد کمی از آن‌ها هستند که به اندازه GrandPerspective‌ (رایگان در grandperspective.sourceforge.net) سودمند باشند. به File>Scan Folder بروید تا این اپلیکیشن کل درایو Mac شما را اسکن کند و یک خلاصه و دیدگاه کلی گرافیکی از آن را به شما نشان دهد.
 2. آیتم‌ها را انتخاب کنید. برروی یک آیتم کلیک کنید تا های‌لایت شود. شما در عین حال خواهید دید که چگونه درون هر گروهی از فایل‌های مرتبط (نظیر Applications یا ترک‌های iTunes) جای می‌گیرد. دکمه‌های Focus (سمت چپ بالا)، انتخاب را در سلسله‌مراتب به بالا و پائین حرکت می‌دهد.
 3. جزئیات آیتم را مشاهده کنید. صرف‌نظر از انتخابی که انجام می‌دهید، مسیر آن در نوار وضعیت در پائین پنجره‌ی GrandPerspective نمایش داده می‌شود- در کنار یک گزینه‌ی بسیار مهم که نشان می‌دهد چه مقدار فضا به خود اختصاص می‌دهد.
 4. اکشن انجام دهید. برروی یک انتخاب کنترل‌کلیک کرده و با استفاده از منوی متنی، اکشن‌های موجود در آن منو را انجام دهید که مهم‌ترین آن‌ها پیش‌نمایش آن آیتم با استفاده از Quick Look یا مشاهده‌ی آن در Finder،‌ قبل از این که به طور بالقوه آن را حذف کنید است.
 5. قبل از حذف دقت کنید. در ارجحیت‌های GrandPerspective، شما می‌توانید تصمیم بگیرید که این اپلیکشین بتواند فایل‌ها را به trash انتقال دهد، و برای انجام این کار به تائید نیاز داشته باشد. اگر اطمینان کافی ندارید، این قابلیت را غیرفعال کنید و فایل‌ها را فقط با استفاده از Finder حذف کنید.
 6. دوباره اسکن و تکرار کنید. GrandPerspective یک نمای لایو از درایو Mac شما فراهم نمی‌کند. اگر آیتم‌ها را حذف کنید آن‌ها کماکان در اپلیکیشن ظاهر و فقط خاکستری می‌شوند. درنتیجه، برای پاک‌سازی‌هایی که در پیش دارید چندین تغییر انجام دهید و سپس درایو خود را دوباره اسکن کنید.

6 روش سریع برای مرتب‌سازی Mac

 1. اپلیکیشن‌های حجیم را حذف کنید. هرگز از iMovie استفاده نمی‌کنید؟ این اپلیکیشن بیش‌تر از 2 گیگابایت فضا را به خود اختصاص می‌دهد که با حذف آن می‌توانید به Mac خود برگردانید. Xcode؟ حدود 10 گیگابایت به خود اختصاص می‌دهد. بنابراین Applications را در List view‌ باز کنید و آن‌ها را براساس سایز مرتب کنید تا ببینید برای کاهش شلوغی و پراکندگی و همچنین آزادسازی فضا چه کارهایی می‌توانید انجام دهید.
 2. در دانلودها عمیق‌تر شوید. اگر چیزهای زیادی را در Safari دانلود می‌کنید، فایل‌ها اساسا در ~‎/Downloads ذخیره می‌شوند. اگر این پوشه را پاک‌سازی نکنید، پٌر از چیزهای بی‌مصرفی که نیازی بهشان ندارید می‌شود- موسیقی که از آن زمان به iTunes فرستاده‌اید، نصب‌کننده‌ها، منوها و PDFها و از این دست.
 3. بک‌آپ‌های دیوایس را حذف کنید. ما بک‌آپ گرفتن از دیوایس‌های iOS برروی ابر و در عین حال به شکل دستی برروی iTunes را توصیه می‌کنیم اما دومی فضای روی Mac شما را اشغال می‌کند. شما می‌توانید از برگه‌ی Devices در preferences مربوط به iTunes برای حذف بک‌آپ‌ها،‌ اگر زائد هستند (مثل دیوایس‌هایی که دیگر در اختیار ندارید) استفاده کنید.
 4. عکس‌های قدیمی را حذف کنید. زمانی که Apple اپلیکیشن iPhoto را با Photos جایگزین کرد، وقتی کتاب‌خانه‌ی خود را انتقال می‌دادید همه‌ی عکس‌ها و ویدئوهای شما هم به همراه آن‌ها می‌رفت. هرچند، کتاب‌خانه iPhoto اصلی باقی ماند. اگر هنوز هم آن‌جا است، از آن بک‌آپ بگیرید و حذفش کنید.
 5. نصب‌کننده‌های MacOS را حذف کنید. نصب‌کننده‌های Apple رفتار بسیار خوبی دارند- پس از این که یک آپ‌دیت macOS را نصب می‌کنید، ناپدید می‌شوند. مگر این که به منظور نصب دوباره‌ی سیستم عامل در جای دیگر یک کپی دستی از آن گرفته باشید. دوباره، این‌ها را هم به ذخیره‌سازی اکسترنال منتقل و حذف کنید.
 6. Trash را فراموش نکنید. این ممکن است بدیهی به نظر برسد: Trash چیزهایی نیستند که از Mac خود پاک کرده باشید اما آیتم‌هایی هستند که حذف شدن را انتظار می‌کشند. تا زمانی که واقعا Trash را (با کنترل‌کلیک برروی آن و انتخاب Empty Trash) خالی نکرده باشید هر چیزی که درون آن قرار داشته باشد فضا را اشغال می‌کند.

اپلیکیشن‌های iOS را حذف کنید

Apple تصمیم گرفته است که iTunes دیگر مکان مرور App Store و دانلود و مدیریت اپلیکیشن‌های iOS نباشد. اگر هنوز عادت دارید کپی‌هایی از اپلیکیشن‌ها را به Mac خود دانلود کنید، ممکن است حالا آرشیو بزرگ و حجیم و تکراری از فایل‌ها داشته باشید. این دانلودها را در ~‎/Music/iTunes/iTunes Media/Mobile Applications پیدا می‌کنید و سایز اپلیکیشن‌ها، از چند مگابایت تا چندین گیگابایت متغیر است. پس از کپی کردن آن برروی ذخیره‌سازی اکسترنال، این پوشه را Trash کنید زیرا این اپلیکیشن‌ها دیگر هرگز دوباره برروی Mac شما آپ‌دیت نخواهند شد (هرچند شما می‌توانید بعدا با کشیدن آن از Finder به دیوایس در iTunes، آن را به یک دیوایس برگردانید. اگر اپلیکیشن دیگر در App Store موجود نباشد این کار ارزش انجام دادن دارد).

 

 

چگونگی اسکن با استفاده از System Information

 1. شروع کار.> About This Mac  را انتخاب کنید، برروی برگه‌ی Storage و سپس دکمه‌ی Manage کلیک کنید. یک پنجره باز خواهد شد و جزئیات مقدار فضایی که فایل اشغال می‌کند نشان می‌دهد. به عنوان مثال، برای دستیابی به لیستی از بک‌آپ‌های iOS برروی Mac خود، برروی iOS Files کلیک کنید.
 2. Recommendations.‎ در بالای نوار کناری برای مشاهده‌ی روش‌های بهینه‌سازی ذخیره‌سازی و کاهش پراکندگی که شامل حذف آیتم‌های Trash پس از 30 روز، حذف ویدئوهای تماشا شده از iTunes و بازبینی این که به کدام فایل‌ها نیاز است، برروی Recommendations کلیک کنید.
 3. مشاهده و حذف کنید. برای آن مقوله‌هایی که مستقیما فایل‌ها را لیست می‌کنند، برروی یک آیتم هاور و برای مشاهده‌ی آن در Finder برروی ذره‌بین کلیک کنید و یا برای حذف آن برروی آیکون صلیب کلیک کنید. توجه: عمل دوم Trash را نادیده می‌گیرد و بدین ترتیب واقعا یک آیتم را سریعا حذف می‌نماید.

از iCloud استفاده کنید:  ذخیره کردن چندین کپی از اسناد برروی دیوایس‌های خود را متوقف کنید و از سرویس‌های ابری بهره بگیرید

 1. iCloud sync.‎  با استفاده از iCloud، اسناد و سایر اطلاعات می‌توانند برروی تمامی دیوایس‌های iOS و Mac شما سینک شوند و با این کار از به وجود آمدن کپی‌های همسان و شبیه به هم جلوگیری به عمل می‌آید.
 2. Desktop & Documents را به اشتراک بگذارید. کافی است ذخیره‌سازی پوشه‌های Desktop و Documents در iCloud Drive را انتخاب کنید تا آن‌ها برروی Macهایی با Sierra یا جدیدتر، iCloud Drive در iOS 10 و Files در iOS 11 سینک و قابل دسترسی بمانند.(اگر به حساب iCloud خود وارد شده باشید).
 3. بهینه‌سازی. در preferences در iCloud Drive، گزینه‌ی Optimise Mac Storage را فعال کنید. اگر فضای کمی دارید Mac شما کار را به عهده می‌گیرد و کپی محلی را به یک لینک تبدیل می‌نماید که فایل را دوباره از iCloud دانلود می‌کند. مراقب فایل‌هایی با وابستگی‌های خاص باشید.
 4. ویدئوهای تماشا شده. اگر تعداد زیادی فیلم و شوهای تلویزیونی از iTunes Store دانلود می‌کنید آن‌ها چندین گیگابایت فضا به خود اختصاص می‌دهند. با تیک زدن چک‌باکس کنار آن‌ها در برگه‌ی Advanced از iTunes preferences، آیتم‌های تماشا شده را حذف کنید.
 5. عکس‌ها را در iCloud ذخیره کنید. در بخش iCloud از Photos preferences، گزینه‌ی iCloud Photo Library را تیک بزنید. عکس‌ها و ویدئوهای شما به iCloud ارسال و برروی دیوایس‌ها (به همراه ویرایش‌ها) سینک می‌شوند- البته با فرض این که فضای کافی iCloud داشته باشید.
 6. عکس‌ها را بهینه‌سازی کنید. وقتی عکس‌ها در iCloud Photo Library ذخیره می‌شوند، می‌توانید گزینه‌ی ذخیره شدن نمونه‌های اصلی با رزولوشن کامل به طور محلی را انتخاب کنید. اگر مقدار فضای ذخیره‌سازی محلی ناکافی است، Optimise Mac Storage را انتخاب کنید.

6 توصیه‌ی iCloud در زمانی که Mac خود را پاک‌سازی می‌کنید

 1. Favourites خود را ایمن نگه دارید. سرویس‌های ابری عموما قابل اطمینان هستند اما کامل نیستند. اگر چیزی دارید که جایگزین آن شود، اطمینان حاصل کنید یک کپی محلی برروی یک درایو اکسترنال و به طور ایده‌آل یکی دیگر به شکل آف‌سایت در اختیار داشته باشید.
 2. هنگام حذف کردن مراقب باشید. سینک مبتنی بر ابر بدین معنا است که شما در هر جا از فایل‌ها و عکس‌های مشابه و مشترک برخوردار هستید؛ اما در عین حال بدین معنا است که حذف چیزی از یک مکان، آن را از روی تمامی دیوایس‌های شما حذف می‌نماید. فایل‌های اخیرا حذف شده را در Settings در iCloud.com بازیابی نمائید.
 3. فضای کافی. فضای ذخیره‌سازی روی iCloud رایگان نیست. Apple 5 گیگابایت فضا برای کل دیوایس‌های شما ارائه می‌کند و برای فضای بیش‌تر از این مقدار باید پول پرداخت کنید. هرچند اگر برای استفاده از طرح‌های 200 گیگابایتی یا 2 ترابایتی ثبت نام کنید برروی macOS High Sierra و iOS 11 می‌توانید فضا را بین کل افراد خانواده‌تان به اشتراک بگذارید.
 4. از استریمینگ استفاده کنید. شما می‌توانید با ساده‌سازی کلکسیون موسیقی خود مقدار زیادی از فضا را برگردانید. از کپی‌های محلی موسیقی iTunes بک‌آپ بگیرید و آن‌ها را حذف کنید، سپس آهنگ‌های مورد علاقه‌ی خود را از Apple Music استریم کنید. چیزی را از دست داده‌اید؟ کافی است آن بک‌آپ را بازیابی کنید.
 5. از iBooks استفاده کنید. iBooks برای از بین بردن بی‌نظمی و آشفتگی بسیار مفید است. از ePub و PDF پشتیبانی می‌کند و بنابراین می‌تواند محلی برای جای دادن اسناد دیجیتال، کتاب‌ها و کمیک بوک‌ها باشد که از روی تمامی دیوایس‌های شما قابل دسترسی هستند (ممکن است نیاز به ری‌استارت اپلیکیشن داشته باشید تا آن را وادارید از شما درباره‌ی استفاده از iCloud سوال کند).
 6. تا این‌جا ما درباره‌ی شروع از ابتدا برروی یک Mac صحبت کردیم. اگر مهم‌ترین اسناد شما از قبل در iCloud هستند، وقتی موضوع کار کردن Mac بعد از یک نصب پاک به میان می‌آید شروع خوبی به شمار می‌رود.

حس سینک شدن

همان‌گونه که در زیر هم اشاره کرده‌ایم Apple هر نوع کنترل بر چیزی که در iCloud Drive سینک می‌شود را وقتی از ستینگ Desktop & Documents Folders استفاده می‌کنید حذف کرده است. درنتیجه، هر چیزی که آن‌جا ذخیره شده باشد فضای هر Macی که به حساب iCloud شما وارد شده باشد اشغال می‌نماید. گزینه‌ی Optimise Mac Storage تا حدودی در این زمینه کمک می‌کند زیرا زمانی که فضا در بهترین حالت قرار دارد فقط فایل‌هایی را دانلود می‌نماید که فکر می‌کند به آن‌ها نیاز دارید. شما در عین حال می‌توانید تقسیم کردن اسناد خود بین آرشیوهای محلی (در یک پوشه‌ی ~‎/Local Documents ایجاد شده توسط کاربر) و محتوای سینک شده (در iCloud) را انتخاب کنید. هرچند، شما با این کار، ریسک پیچیدگی و آشفتگی را می‌پذیرید  درنتیجه ممکن است استفاده از Dropbox یا Google Drive را در نظر بگیرید؛ مگر این که Apple بعدا کنترل بیش‌تری بر آن ارائه نماید.

 

 

چگونه می‌توانید سرویس‌های iCloud را به شکل انتخابی سینک کنید

 1. iCloud را مدیریت کنید. وقتی موضوع سینک به میان می‌آید iCloud به شکل آزاردهنده‌ای یا همه چیز است یا هیچ. هر چیزی که در آن‌جا ذخیره شده باشد به Mac شما منتج می‌شود، مگر این که واقعا فاقد فضای کافی باشید و گزینه‌ی Optimise Mac Storage را که برای شما تصمیم‌گیری می‌کند فعال نموده باشید.
 2. Dropbox را پاک‌سازی کنید. Dropbox از این منظر دوستانه‌تر است. از طریق نوار منوی اپلیکیشن به preferences این سرویس دسترسی پیدا کنید و سپس برروی Choose folders to sync کلیک نمائید. سپس می‌توانید تصمیم بگیرید کدام پوشه‌ها با Mac شما سینک شوند.
 3. Google Drive را منظم و مرتب کنید. Preferences را از دکمه‌ی نوار عمودی و سپس Google Drive را انتخاب کنید. برروی Sync these folders only کلیک کنید. سپس چیزی که باید سینک شود انتخاب نمائید. شما در عین حال می‌توانید پوشه‌های Mac خود شامل Desktop یا Photos Library را سینک کنید.

از اول شروع کنید

راه‌حل‌هایی که تا این‌جا برای منظم‌سازی و پاک‌سازی Mac شما تشریح کردیم تقریبا جزئی بودند- معادل اندکی گردگیری یا جابجا کردن جعبه‌های قدیمی که مدت‌ها در گوشه‌ای از دفتر کار جا خوش کرده بودند. اما یک گزینه‌ی شدید نیز وجود دارد. ما حالا این مسیر عمل را کشف و بررسی خواهیم کرد که از یک شروع تازه آغاز می‌شود و Mac شما را به حالت تر و تازه‌ی کارخانه‌ای باز می‌گرداند. پس از آن، شما آن را دوباره به یک وضعیت عملیاتی برمی‌گردانید، اسناد، رسانه‌ها و اپلیکیشن‌ها را بازیابی می‌کنید.

شروع دوباره

اگرچه وقتی با استفاده از GrandPerspective در Mac خود عمیق می‌شوید حس می‌کنید سرتان بیش از حد شلوغ می‌شود شروع از ابتدا کار مسلما دشوارتری است. شما نمی‌توانید انتتظار داشته باشید Macتان در عرض نیم ساعت رفرش و آماده‌ی کار شود. درعوض، شما باید یک روز کامل یا بیش‌تر را برای Mac کنار بگذارید. در عین حال این کاری بسیار خسته و کسل‌کننده است که باید انتظار زیادی را متحمل شوید. بنابراین به شکلی منطقی ممکن است سوال کنید چرا باید بخواهید چنین کاری انجام دهید. مزایای آن چیست؟ تحت چه شرایطی این کار ایده‌ی خوبی به شمار می‌رود؟ اول این که وقتی اتفاقی بسیار جدی برای Mac شما رخ می‌دهد و هیچ ایده‌ای درباره‌ی چگونگی برطرف کردن آن ندارید باید این کار را انجام دهید. امکان دارد چندین بار تلاش کرده باشید Mac خود را عملیاتی کنید اما با خیره‌سری مقاومت کرده باشد. این به ندرت رخ می‌دهد اما بعد از این که یک Mac پس از سال‌ها استفاده و آپ‌دیت چیزهای غیرضروری زیادی روی خود جمع می‌کند مسائل سطح پائین می‌توانند گرفتاری‌های بزرگ ایجاد کنند. نصب اپلیکیشن‌ها، سرویس‌ها، و سخت‌افزار می‌تواند تاثیر خود را برروی Mac برجای بگذارد. دلیل دوم این است که شروع دوباره با یک وضعیت تازه و نوین واقعا می‌تواند برای‌تان پاداش زیادی در بر داشته باشد. مطمئنا شما می‌توانید اپلیکیشن‌های به در نخور یا عجیبی که فکر می‌کنید نیازی بهشان ندارید پاک کنید اما نظرتان درباره‌ی حذف همه‌ی آن‌ها و انجام همین کار در مورد همه‌ی فایل‌ها و داده‌ها چیست؟ شما سپس سریعا متوجه خواهید شد که واقعا به چه چیزهایی نیاز دارید. همان‌گونه که اشاره کردیم، این یک گزینه‌ی افراطی است اما می‌تواند روشی موثر برای بازگرداندن آرامش به تجربه‌ی استفاده از  Mac شما باشد. قبل از این که شروع کنید، مطمئن شوید که حداقل دو کپی از تمام چیزهای مهم Mac خود در اختیار دارید. ما قبلا مطالب زیادی درباره‌ی بک‌آپ منتشر کرده بودیم و بنابراین دوباره وارد جرئیات آن نمی‌شویم. اما قویا توصیه می‌کنیم لااقل یک کلون کامل از Mac خود را با استفاده از Carbon Copy Cloner‌ (32 پوند در bombich.com) یا SuperDuper! (24 پوند در shirt-pocket.com/super-duper) که همه چیز،‌ شامل اپلیکیشن‌ها، فایل‌ها و اسناد را کپی می‌نماید ایجاد کنید. یک بک‌آپ Time Machine جداگانه نیز ایده‌ی خوبی به شمار می‌رود. در عین حال چنان‌چه از iCloud استفاده نمی‌کنید فعال کردن آن برای تقویم، ‌یادداشت‌ها و keychain را در نظر بگیرید. برروی یک درایو فلش USB خالی (حداقل 16 گیگابایت برای macOS High Sierra)، یک نصب‌کننده‌ی قابل بوت ایجاد کنید. شما به یک نصب‌کننده‌ی MacOS از Mac App Store و Install Disk Creator (رایگان در macdaddy.io/install-disk-creator) یا آن‌هایی که در bit.ly/mf320inst ذکر شده است نیاز خواهید داشت. در حالی که  را نگه داشته‌اید Mac را ری‌استارت کنید . نصب‌کننده‌ای که ساخته بودید اجرا نمائید. وقتی پنجره‌ی macOS Utilities ظاهر شد، Disk Utility را انتخاب کنید. از ویژگی Erase برای فرمت کردن دیسک راه‌اندازی عادی Mac به عنوان Mac OS Extended‪(Journaled)‬ با یک GUID Partition Map scheme استفاه نمائید. از Disk Utility خارج شوید و macOS را از پنجره‌ی macOS Utilities نصب کنید و درایو تازه فرمت شده را به عنوان مقصد انتخاب نمائید. وقتی این فرآیند کامل شد، باید Apple ID و سایر جزئیات را وارد کنید.

زندگی‌تان را برگردانید

در این مرحله، شما انواع و اقسام گزینه‌های متعدد را در اختیار دارید. می‌توانید از کلون درایو خود تمامی محتوا را کپی کنید یا آن‌ها را از بک‌آپ Time Machine بازیابی نمائید. اما یک حرکت هوشمندانه‌تر، محدود کردن نصب و کپی چیزهایی که واقعا نیازشان دارید است. به عنوان مثال به جای نصب همه‌ی اپلیکیشن‌های مورد علاقه‌ی خود (از Mac App Store یا جای دیگر)، منتظر بمانید تا به یکی از آن‌ها نیاز پیدا کنید. در مورد اسنادتان، فایل‌های پشتیبانی‌کننده برای پروژه‌های جاری را کپی کنید اما بقیه را برروی درایوهای بک‌آپ نگه دارید مگر این که یک روز برای ارجاع به آن‌ها نیاز پیدا کنید. با این روش، پوشه‌های Documents و Applications پاک‌تر، ساده‌تر و مدیریت‌شان بسیار آسان‌تر خواهد شد و فضای بسیار کم‌تری اشغال می‌کنند. در عین حال بد نیست اشاره کنیم که این می‌تواند دست در دست سرویس‌های ابری کار کند. مطمئنا، شما می‌توانید کل کتاب‌خانه‌ی iTunes خود را برروی Macتان کپی کنید- و اگر لیست‌های پخش جادویی داشته باشید باید این کار را انجام دهید. به عنوان یک روش جایگزین، شما می‌توانید با استفاده از Apple Music یا Spotify شروع کنید، تا حد فوق‌العاده قابل توجهی در استفاده از فضا صرفه‌جویی کرده و آن را کاهش دهید، کلکسیون‌های موسیقی که برروی دیوایس‌ها سینک می‌شوند ایجاد کنید و به شکل بالقوه موزیک جدید را کشف کنید؛ به جای این که به همان چیزهای قدیمی مشابه گوش فرا دهید. اگر بتوانید کارتان با Mac را به شکلی کاملا تازه آغاز کنید هیچ دلیلی وجود ندارد که نتوانید همین کار را با موسیقی انجام دهید (البته تا حدی). درنهایت یک هشدار: مراقب بک‌آپ‌های خود باشید. این‌ها حالا جایی خواهند بود که “history“ سیستم Mac شما در آن زندگی می‌کند نه برروی خود Mac. بسیار مراقب باشید که روی آن‌ها بازنویسی نکنید یا صدمه‌ای به آن‌ها نزنید. در این‌جا هم باید اشاره کنیم به همین علت است که ایجاد چندین کپی از اسنادتان - به جای اتکا به فقط یکی- ایده‌ی بسیار هوشمندانه‌ای به شمار می‌رود.

سوئیچ سیستم فایل

اگر هدف‌تان شروع از ابتدا برای پاک‌سازی Mac و نصب دوباره‌ی تمامی داده‌های شخصی از Time Machine است، بد نیست اشاره کنیم که بک‌آپ‌های Time Machine از سیستم عامل مستقل هستند. بنابراین چنان‌چه macOS High Sierra public beta را امتحان کرده باشید و Fusion Drive خود را به APFS تبدبل کرده باشید که در نسخه‌ی نهایی public پشتیبانی نمی‌شود، می‌توانید آخرین بک‌آپ را ایجاد کنید، Fusion Drive را با فرمت macOS Extended پاک کنید، non-beta macOS High Sierra را نصب کنید و سپس از Setup Assistant (یا Migration Assistant بعد از ست‌آپ) برای بازیابی محتوا از آن بک‌آپ استفاده کنید. این در عین حال بدین معنا است که اگر دیسک راه‌انداز Mac شما به طور خالص مبتنی بر فلش باشد، و به شکل اجباری توسط High Sierra به APFS سوئیچ کرده باشد بک‌آپ‌های قدیمی Time Machine شما برای آن غیر قابل استفاده نخواهند شد.

 

 

اسناد پشتیبانی کننده

وقتی برروی Mac خود از ابتدا آغاز می‌کنید، مراقب باشید که نصب‌های پاک به معنای پاک شدن همه چیز است. این یعنی هر چیزی که قبلا وابستگی‌هایی داشته است برای این که به طور کامل عملیاتی باشد به آن چیزهای سابق نیاز خواهد داشت. به عنوان مثال، نصب‌های پاک نرم‌افزار موسیقی ممکن است فاقد سازهای سفارشی باشند و اپلیکیشن‌های مخصوص کارهای خلاقانه امکان دارد فاقد پلاگ‌این‌ها باشند. یک پروژه‌ی فیلم یا یک پروژه‌ی پادکست قدیمی را کپی کنید تا تنها در صورتی کار کند که هنوز قادر باشد همه‌ی فایل‌های اکسترنالی که قبلا اضافه کرده بودید پیدا کند. در این‌جا هم به همین علت است که داشتن یک کلون از سیستم اصلی بسیار مهم است تا سریعا بتوانید فایل‌هایی که به یاد نمی‌آورید نیازشان دارید کپی کنید. توجه: فایل‌هایی که در پوشه‌ی Library حساب کاربری قرار دارند برای کلون‌ها پنهان هستند اما می‌توان در Finder و از طریق Go > Go to Folder به آن‌ها دسترسی پیدا کرد؛ برای آگاهی از مسیر آن‌ها، از فرمت ‎/Volumes[vol name]/Users/[user name]/Library/‎ استفاده کنید.

 

 

مرتب‌سازی اتوماتیک: از Hazel, Smart Folders و برخی رفتارهای خوب جدید برای منظم نگاه داشتن دائمی Mac خود استفاده کنید.

 1. Hazel را نصب کنید. با Hazel (25 پوند در noodlesoft.com) شما اپلیکیشنی دریافت می‌کنید که از طریق ست‌آپ قواعد می‌تواند کارهای جاری را اتوماتیک کند. به طور خلاصه، این اپلیکیشن پوشه‌ها را مانیتور می‌کند و کارهایی برروی آیتم‌های خاصی انجام می‌دهد.
 2. قواعد خود را تعریف کنید. یک پوشه را با استفاده از دکمه‌ی (+) ستون Folder اضافه کنید. سپس قواعدی برای آن پوشه ایجاد کنید- هر یک از آن‌ها با استفاده از دکمه‌ی (+) تحت ستون Rules اضافه می‌شوند. شما می‌توانید به طور اتوماتیک دانلودهای تکراری یا خراب شده را از این‌جا حذف نمائید.
 3. اکشن‌ها را ایجاد کنید. اگر تا به حال یک لیست پخش در iTunes ایجاد کرده باشید گام‌های لازم برای ایجاد قواعد نیز شبیه آن هستند. شما وضعیت‌هایی تعریف می‌کنید که اکشن‌ها را با هر یک، تمامی، یا هیچ‌یک از آن وضعیت‌ها به اجرا درمی‌آورد. از دکمه‌ی Preview برای تست یک قاعده استفاده کنید.
 4. اپلیکیشن‌ها را حذف کنید. در برگه‌ی Trash در Hazel، شما می‌توانید ویژگی App Sweep آن را فعال کنید. این تلاش می‌کند وقتی یک اپلیکیشن را حذف می‌کنید فایل‌های پشتیبانی اپلیکیشن را از بین ببرد و درنتیجه به شکل بالقوه فضای بیش‌تری در مقایسه با فقط trash یک اپلیکشین آزاد می‌سازد.
 5. Trash را اتوماتیک کنید. macOS می‌تواند به گونه‌ای ست شود تا به طور اتوماتیک آیتم‌هایی که به مدت 30 روز در Trash بوده‌اند حذف کند اما Hazel جایگزین‌های زمانی بسیار بیش‌تری ارائه می‌کند و شما می‌توانید یک حداکثر سایز را برای Trash نیز معین کنید.
 6. از Smart Folders استفاده کنید. در کنار یا به جای Hazel، شما می‌توانید از Smart Folders‌ (در Finder گزینه‌ی File>New Smart Folder را انتخاب کنید) برای نگه داشتن برگه‌هایی برروی انواع خاصی از فایل‌ها استفاده کنید. جست‌و‌جوها را برای فایل‌های بزرگ اخیرا اضافه شده ست‌آپ کنید تا مطمئن شوید واقعا کاری با آن‌ها انجام داده‌اید.

برای یک Mac تمیزتر به رفتارهای خوب روی آورید

 1. دسک‌تاپ را شلوغ نکنید. قرار دادن همه چیز برروی دسک‌تاپ و درنهایت مرتب کردن آن وسوسه‌کننده است. اما هرگز این کار را انجام ندهید. دسک‌تاپ را پاکیزه نگه دارید؛ از آن برای جای دادن یک پروژه‌ی واحد یا به عنوان مکانی موقتی برای مرتب کردن فایل‌ها استفاده کنید.
 2. Downloads Zero.‎ شما احتمالا درباره‌ی Inbox Zero شنیده‌اید: ایده‌ی پرداختن به هر ای‌میل در پایان هر روز. تلاش کنید همین کار را با دانلودها نیز انجام دهید. هر چیزی که می‌خواهید نگه دارید مشخص کنید و سپس از شر فایل‌ها، پوشه‌ها و نصب‌کننده‌هایی که دیگر نیازی ندارید خلاص شوید.
 3. نصب اپلیکیشن‌های جدید را به حداقل برسانید. اپلیکیشن‌های عالی بسیار زیادی برای Mac وجود دارد اما به همه‌ی آن‌ها نیازی ندارید. آن‌هایی که به شما کمک می‌کنند به حداکثر بهره‌وری برسید یا از آن‌ها بیش‌تر لذت می‌برید مشخص کنید و بقیه را کنار بگذارید.
 4. از تکرار و تکثیر پرهیز کنید. بسیاری از اسناد از مکان مناسب خود برخوردار هستند و به دو مکان نیازی ندارند. به عنوان مثال فرض کنید شما موسیقی را از Bandcamp دانلود کرده‌اید و آن را به iTunes انداخته‌اید؛ با فرض این که به  iTunes امکان می‌دهید فایل‌های رسانه‌ای شما را بشناسد (آن را به پوشه‌ی کتاب‌خانه‌اش کپی کنید)، دیگر نیازی به رسانه‌های اصلی در Downloads ندارید.
 5. آیتم‌ها را با حساسیت نام‌گذاری کنید. گاهی اوقات چیزهای اضافی به این علت جمع می‌شوند چون شما نمی‌دانید اسناد چه هستند یا کجا هستند. از قراردادهای اسم‌گذاری مناسب استفاده کنید و این کار را همواره ادامه دهید. با این کار به احتمال بیش‌تری می‌توانید چیزهایی که قبلا ذخیره کرده بودید پیدا و استفاده کنید.
 6. Gamification را در نظر بگیرید. اگر پیروی از رفتار مناسب را دشوار می‌دانید آن‌ها را gamify کنید. Momentum Habit Tracker‌(رایگان در Mac App Store) سه “رفتار“ رایگان در اختیار شما می‌گذارد که می‌توانید ردیابی کنید که یکی از آن‌ها می‌تواند یک تلاش روزانه برای دور نگاه داشتن Mac از جمع‌آوری شدن چیزهای اضافی باشد.

چگونگی ایجاد قواعد جدید در Hazel

 1. به درون iTunes ایمپورت کنید. وضعیت قاعده‌ی خود را چیزی مثل Music ست کنید. اولین عمل را برروی Import into iTunes ست کنید (لیست پخش به Library پیش‌فرض خواهد شد). یک اکشن اضافه کنید: Move to folder Trash. این بعدا و پس از آن که فایل‌های اصلی ایمپورت شدند حذف می‌گردد.
 2. نصب‌کننده‌ها را Trash کنید. این قاعده به دو وضعیت نیاز دارد. اولی Extention is dmg و دومی Date Added is not in the last 1 month. اکشن را برروی Move to folder Trash ست کنید. فایل‌هایی از این نوع که طی یک ماه گذشته اضافه شده باشند به طور اتوماتیک حذف می‌شوند.
 3. Flag old items.‎ از همان وضعیت تاریخ مشابه در گام قبلی استفاده کنید اما بخش Extension را حذف نمائید. از Set colour label action استفاده کرده و رنگ لیبل را برروی قرمز ست کنید. آیتم‌های قدیمی حالا لیبل می‌خورند و مشخص کردن آن‌ها را برای پاک‌سازی بالقوه آسان‌تر می‌سازد.

 دو Mac در یکی 

امکان دارد ما را برای پیشنهاد به حداقل رساندن نصب اپلیکیشن‌های جدید دست بیندازید اما چیزهای اضافی حاصل از تعداد بی‌شمار اپلیکیشن‌ها گاهی اوقات می‌تواند مشکلاتی برای Mac شما ایجاد کند. یک جایگزین، ایجاد یک sandbox- یک پارتیشن جدید (با استفاده از Disk Utility) است که درون آن می‌توانید یک نسخه‌ی ثانویه از macOS را نصب کنید. از این می‌توانید برای تست اپلیکیشن‌های جدید استفاده کنید و تا زمانی که مجبور نباشید آن را ری‌استارت کنید می‌توانید زمان کافی را صرف امتحان کردن اپلیکیشن جدید نمائید. البته این باعث صرفه‌جویی در فضا نمی‌شود اما می‌تواند پارتیشن اصلی شما را سالم و دست‌نخورده نگه دارد و در عین حال مقداری فضا برای لذت بردن شما نیز کنار می‌گذارد (به عنوان یک روش جایگزین، اگر می‌توانید هزینه‌اش را تحمل کنید یک Mac دست دوم ارزان تهیه کنید تا بتوانید کارهای مشابه بیش‌تری با آن انجام دهید).

 

 

شکل(1): اگر هنوز هم iPhoto Library را دارید می‌توانید از آن بک‌آپ گرفته و سپس حذفش کنید.

شکل(2): iBooks یک مکان خوب برای نگه داشتن PDFها و اسناد ePub در زمانی که فضای ذخیره‌سازی را منظم می‌کنید به شمار می‌رود.

شکل(3): آماده‌سازی اندکی هراس‌انگیز است اما هیچ چیزی مثل یک نصب تازه و پاک برای سر و سامان بخشیدن به کارها نیست.

شکل(4): اگر به iTunes اجازه دهید رسانه‌های شما را سازمان‌دهی نماید می‌توانید فایل‌های اصلی را از دانلودهای‌تان حذف کنید.

 

 

 

 

 

افزودن دیدگاه جدید