یک آپ‌دیت افزایشی که بالاخره ارزش زمانی که صرف می‌کنید دارد | ماهنامه بزرگراه رایانه
بررسی macOS High Sierra

دسته بندی: 

​High Sierra یک آپ‌دیت شکوهمند برای macOS نیست اما آن را برای آینده آماده می‌سازد

آپ‌دیت‌های سیستم عامل می‌توانند زمانی هیجان‌انگیز برای کاربران باشند زیرا پتانسیلی برای بهره‌وری بیش‌تر با اپلیکیشن‌های جدید، پیشرفت و بهینه‌سازی‌هایی در اینترفیس که استفاده از کامپیوتر را برای شما آسان‌تر می‌سازد، و ویژگی‌های درخشان جدیدی که به شما یادآوری می‌کنند تکنولوژی تا چه حد می‌تواند بر زندگی شما تاثیر بگذارد فراهم می‌کنند. اگر می‌خواهید در هیجان حاصل از یک ارتقای سیستم عامل سهیم شوید، باید ریویوی iOS 11 نوشته‌ی Jason Snell را مطالعه کنید (go.macworld.com/11r). در حال حاضر iOS 11 جایی است که همه چیز در آن‌جا رخ می‌دهد. اما این ریویوی macOS High Sierra است. شما می‌خواهید همه چیز را درباره‌ی ارتقای Apple برای Mac بدانید و از جزئیات آن آگاه شوید. خوب، به جای درستی مراجعه کرده‌اید اما اگر انتظار آتش‌بازی دارید آن‌ها را در این‌جا پیدا نخواهید کرد- اگرچه ممکن است آن‌ها را در نهایت در High Sierra پیدا کنید (این را بعدا توضیح خواهم داد). با macOS High Sierra (نسخه‌ی 10.13،‌اگر رد آن را دنبال می‌کنید) زندگی برروی Mac به شکل قابل توجهی تغییر پیدا نمی‌کند. ویژگی‌های متعدد و بسیار زیادی که چشمان شما را خیره کند ندارد. اما تغییرات متعددی در پس‌زمینه‌ی آن وجود دارد که اساسی برای چیزهای بهتر را فراهم می‌کنند. با در نظر داشتن این موضوع در ذهن، بیایید در این‌جا به سوال اصلی بپردازیم: آیا باید به macOS High Sierra ارتقا پیدا کنید؟ به رغم مطلبی که درباره‌ی چیزهای بهتر گفتم، چندین ویژگی جدید وجود دارد که می‌توانید برای الان از مزایای آن‌ها بهره‌مند شوید که بیش‌تر آن در Apple Photos نهفته است (من یک دیدگاه و بررسی کلی درباره‌ی Photos جدید فراهم خواهم کرد اما چیزهای زیادی در این اپلیکیشن رخ داده که باید آن‌ها را در یک مقاله‌ی جداگانه بیان کرد- به زودی در Macworld.com به دنبال آن باشید). اپلیکیشن‌های Notes و Mail چند تغییر مفید دریافت کرده‌اند بنابراین چیزی در High Sierra وجود دارد که می‌توانید از آن بهره‌مند شوید. اما این‌ها چیزهایی هستند که در حال حاضر نیازی ندارید. اگر می‌خواهید از ارتقا به High Sierra صرف‌نظر کنید مشکلی نیست و چیزی را از دست نمی‌دهید- اگرچه دلیل اصلی برای ارتقا به علت این است که High Sierra شامل برطرف شدن مسائل امنیتی است. به غیر از این، تغییراتی در High Sierra وجود دارد که دیر یا زود به آن‌ها روی خواهید آورد. درنتیجه شما بالاخره آتش‌بازی‌ها را خواهید دید- شاید در واقعیت مجازی.

macOS HIGH SIERRA:APPLE FILE SYSTEM

APFS‪(Apple File System)‬ کلید ویژگی زیرساختاری macOS High Sierra محسوب می‌شود. کامپیوترها به منظور مدیریت بر داده‌های شما به یک سیستم فایل نیاز دارند و تا همین حالا،‌ این فایل سیستم، HFS+‪(Hierarchical File System)‬ بود. APFS به علت این که HFS+ تاریخ گذشته بود ایجاد شد- زیرا در 1985 به وجود آمده بود. دیوایس‌های ذخیره‌سازی حالا بسیار بزرگ‌تر شده‌اند و ما بیش از همیشه فایل‌های بیش‌تری ایجاد می‌کنیم (چنان‌چه به اثبات نیاز دارید کافی است نگاهی به کلکسیون عکس‌های‌تان بیندازید). توسعه‌دهنده‌ها مدتی است که به دنبال ایجاد یک سیستم فایل جدید بوده‌اند و Apple درنهایت به دعاهای آنان پاسخ داد. البته یک مسئله هم وجود دارد. APFS در حال حاضر فقط در صورتی در دسترس است که از ذخیره‌سازی فلش یا یک SSD‪(solid-state derive)‬ برروی Mac خود استفاده کنید. طی مرحله‌ی بتا، APFS می‌توانست برروی یک دیسک سخت یا یک درایو Fusion نصب شود اما این پشتیبانی زمانی که High Sierra به وضعیت طلایی خود رسید قطع شد. Apple‌گفته بود که پشتیبانی از دیسک سخت و درایو Fusion در آپ‌دیت آتی macOS در دسترس خواهد بود. ویژگی‌های APFS شامل موارد زیر می‌شود:

  • رمزگذاری توکار و پشتیبانی از رمزگذاری کامل دیسک.
  • اسنپ‌شات‌ها که برای ضبط وضعیت دیوایس ذخیره‌سازی شما براساس نقطه‌ای در زمان مورد استفاه قرار می‌گیرند که برای بک‌آپ‌ها سودمند خواهد بود.
  • به اشتراک‌گذاری فضا که تغییر سایز و مدیریت بر پارتیشن‌های مختلف را آسان می‌سازد.
  • کارآیی سریع‌تر.
  • توانایی مدیریت بهتر بر ظرفیت‌های ذخیره‌سازی و فایل‌های بسیار بزرگ.

وقتی شما به High Sierra ارتقا پیدا می‌کنید، اگر از یک Mac با یک SSD استفاده کنید نصب‌کننده از شما می‌پرسد که آیا قصد دارید به APFS ارتقا پیدا کنید. من در زمانی که از High Sierra beta استفاده می‌کردم با هیچ مشکلی که مربوط به APFS باشد روبرو نشدم اما این بدان معنا نیست که چنین مشکلاتی رخ نمی‌دهند. با انتشار High Sierra برای عموم کاربران، امکان دارد مشکلات جدیدی به وجود آید. این احتمال دلیل اصلی برای این است که شاید بهتر باشد تا اولین آپ‌دیت عمده High Sierra منتظر بمانید.

macOS HIGH SIERRA: واقعیت مجازی و METAL 2

واقعیت مجازی سر و صدای زیادی در بازار PC به پا کرد اما چیز زیادی درباره‌ی آن برروی Mac نشنیده‌اید. Apple امیدوار است این موضوع با High Sierra حل شود که حالا پشتیبانی از هدست‌های واقعیت مجازی نظیر HTC Vive را افزوده است. Apple در عین حال در زمینه‌ی واقعیت مجازی با Valve, Unity و Epic مشارکت و قصد دارد ویدئوی 360 درجه‌ای را در Final Cut Pro X و Motion نیز بگنجاند. High Sierra در عین حال شامل پشتیبانی از Metal 2، که API گرافیکی Apple است می‌شود. علاوه بر پشتیبانی از واقعیت مجازی و کارآیی بهتر، Metal 2 از سخت‌افزار GPU‌ اکسترنال پشتیبانی می‌کند که بدین معنا است که شما می‌توانید کارآیی گرافیکی Mac خود را با استفاده از Thunderbolt که به یک جعبه‌ی اکسترنال با یک کارت گرافیکی سطح بالا متصل می‌شود افزایش دهید. البته ممکن است قادر نباشید از مزیت واقعیت مجازی و Metal 2 در حال حاضر بهره بگیرید. توسعه‌دهنده‌ها باید نرم‌افزار واقعیت مجازی سازگار با Mac را ایجاد کنند  و در عین حال باید  نرم‌افزاری برای Metal 2 توسعه داده شود. ما در این مسیر شاهد چیزهای بسیار جالبی خواهیم بود.

macOS HIGH SIERRA:HEVC AND HEIF

Apple دو فرمت فایل جدید دارد که درواقع در iOS 11 معرفی شدند: High Efficiency Video Encoding‪(HEVC)‬ یک فرمت جدید برای ویدئو است و High Efficiency Image File Format‪(HEIF)‬ که یک فرمت جدید برای عکس‌ها است. HEVC که در عین حال H.265 نیز نام دارد سایزهای کوچک‌تری برای فایل‌ها در مقایسه با فرمت استاندارد ویدئویی قبلی یعنی H.264 فراهم می‌نماید. سایز فایل کوچک‌تر اهمیت دارد زیرا ما حالا در دنیایی از ویدئوی 4K زندگی می‌کنیم و اگر تا به حال یک ویدئوی 4K برروی iPhone خود گرفته باشید می‌دانید که این فایل‌ها می‌توانند بسیار بزرگ باشند. HEIF نیز کار مشابهی انجام می‌دهد: سایز فایل‌ها را در مقایسه با فشرده‌سازی JPEG، کوچک‌تر می‌سازد. با پشتیبانی از این فرمت‌ها که به شکل توکار در High Sierra گنجانده شده، شما قادر خواهید بود فایل‌های HEVC و HEIF را از iPhone خود بخوانید (با فرض این که یک iPhone داشته باشید که بتواند فایل‌های HEVC و HEIF را ایجاد نماید). Macهایی که از پردازنده‌ی Skylake یا جدیدتر استفاده می‌کنند قادر خواهند بود شتاب‌دهی سخت‌افزاری را برای HEVC فراهم کنند؛ Macهایی با پردازنده‌ی قدیمی‌تر هنوز هم می‌توانند HEVC را پخش کنند اما پخش آن مبتنی بر نرم‌افزار است و ممکن است کارآیی تحت تاثیر قرار گیرد. گاهی اوقات استفاده از فرمت‌های فایل جدید می‌توانند ترسناک باشد، خصوصا زمانی که فرمت‌های جدید جایگزین فرمت‌های حذف شده می‌شوند. همان‌گونه که در ریویوی ما درباره‌ی iOS 11 قید شده (go.macworld.com/s11) شما می‌توانید تصمیم بگیرید از فرمت‌های جدید برروی iPhone خود استفاده نکنید. HEVC و HEIF مزایای عمده‌ای ارائه می‌کنند و Apple برای حصول اطمینان از این که شما می‌توانید ویدئوهای HEVC و عکس‌های HEIF را به H.264 و JPEG اکسپورت کنید امکانات زیادی را فراهم کرده است.  

macOS HIGH SIERRA:SAFARI 11

درنهایت، چیزی در High Sierra وجود دارد که می‌توانید واقعا از آن خوشحال باشید: ویژگی‌های جدید برای Safari. چندین ویژگی در Safari 11 وجود دارد اما در این‌جا به چند تا از آن‌ها که از بقیه جالب‌تر هستند اشاره می‌کنیم. اولی، کنترل بر پخش اتوماتیک رسانه است. شما با آن ویدئوهای پخش اتوماتیک که وقتی از یک وب‌سایت بازدید می‌کنید ظاهر می‌شوند آشنا هستید (مثل Macworld.com?‏). Safari11 حالا گزینه‌ی توقف پخش اتوماتیک آن ویدئوها را فراهم می‌کند. یا می‌توانید به ویدئو اجازه پخش دهید اما صدا را قطع نمائید. شما می‌توانید لیستی از وب‌سایت‌هایی با ستینگ‌های مربوط به هر یک ایجاد کنید. با توجه به فراگیر شدن ویدئو برروی وب (به رغم عدم علاقه‌ی گسترده‌ی کاربران به این ویدئوها)، این یک ویژگی است که مدت‌ها انتظارش را داشتیم. ما در یک مقاله‌ی جداگانه (go.macworld.com/asa) جزئیاتی درباره‌ی چگونگی تنظیم ستینگ‌های پخش اتوماتیک رسانه را بین کرده‌ایم. دومین ویژگی، Intelligent Tracking Prevention است. ردیابی،‌ توسط کمپانی‌های ثالث و به منظور تبلیغات انجام می‌گیرد. بدیهی‌ترین مثال آن زمانی است که شما چیزی از طریق وب خریداری می‌کنید- مثلا salad spinner- و زمانی که از سایت‌های دیگری بازدید می‌کنید تبلیغات مربوط به salad spinner را همه جا مشاهده می‌کنید. ITP از وقوع این نوع ردیابی جلوگیری به عمل می‌آورد و بنابراین شما دیگر وقتی از وب خرید می‌کنید در معرض چنین تبلیغاتی قرار نخواهید گرفت. این یک ویژگی عالی دیگر است و شما می‌توانید از دستورالعمل‌های گام به گام در (go.macworld.com/sbs1) برای فعال‌سازی درست آن استفاده کنید. Safari چند ویژگی جالب دیگر هم مثل حالت Reader mode همواره فعال (go.macworld.com/aorm)، زوم صفحه دائم، کنترل‌های نوتیفیکیشن و کارآیی پیشرفته دارد. آیا از ویژگی‌های جدید Safari 11 هیجان‌زده شده‌اید؟ برای استفاده از آن‌ها نیازی ندارید به High Sierra ارتقا پیدا کنید. Safari 11 در عین حال برای macOS Sierra در دسترس و قابل استفاده است؛ می‌توانید آن را از طریق انجام یک آپ‌دیت نرم‌افزاری نصب کنید. اگر می‌خواهید برای ارتقا به High Sierra صبر کنید هنوز هم می‌توانید Safari 11 را به دست آورید.

macOS HIGH SIERRA:PHOTOS

ستون Macworld’s Mac 911 از سوالات شما، خواننده‌ها پشتیبانی می‌کند. در حدود 20 درصد از سوالاتی که ما دریافت کردیم درباره‌ی اپلیکیشن Apple Photos است- گاهی اوقات و زمانی که یک نسخه‌ی جدید از راه می‌رسد این درصد از این هم بیش‌تر می‌شود. بنابراین من فکر می‌کنم می‌توانیم بگوئیم که Photos رایج و متداول است اما مردم آرزو دارند استفاده از آن ساده‌تر شود. Photos یکی از اپلیکیشن‌های High Sierra است که بیش‌ترین تغییر را دریافت کرده است. دستکاری‌هایی برروی نوار کناری و نوار ابزار دارد، از سازمان‌دهی بکش و بنداز برخوردار است، تاریخچه را ایمپورت می‌کند، از دقت بالایی در آلبوم People بهره‌مند است و خیلی چیزهای دیگر. در طراحی حالت Edit با دسترسی بهتر به ابزار، پشتیبانی از Live Photo و فیلترهای جدید تجدیدنظر شده است. Photos در عین حال Project Extensions جدیدی دارد و بنابراین شما می‌توانید از سرویس‌های ثالث برای ایجاد وب‌سایت‌ها، کتاب‌ها و سایر چیزها استفاده کنید. تغییرات و ویژگی‌های جدید در Photos به اندازه‌ای زیاد هستند که در این ریویو نمی‌توان به همه‌ی آن‌ها اشاره کرد. درعوض، ما یک مقاله‌ی کامل را به Photos جدید اختصاص داده‌ایم. درباره‌ی Photos 3 و تغییرات و ویژگی‌های جدید آن به مقاله‌ای که در آدرس go.macworld.com/nfx قرار دارد مراجعه کنید.

macOS HIGH SIERRA:SIRI

Siri برای اولین بار وارد macOS Sierra شده است (go.macworld.com/sid). من به اندازه‌ای که برروی iPhone از Siri استفاده می‌کنم روی Mac از آن بهره نمی‌گیریم و این ماهیت چگونگی به کارگیری دیوایس‌های موبایل در مقابل لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای دسک‌تاپ است. در High Sierra، Apple کاری کرده تا Siri کم‌تر روباتیک و بیش‌تر شبیه صحبت کردن انسان شود و از همین طریق آن را ارتقا داده است. این از منظر من یک تغییر بسیار قابل توجه به شمار می‌رود و حدس می‌زنم کسانی هستند که از آن قدردانی کنند. اما روش بیان روباتیک Siri هرگز من را اذیت نکرده است و من واقعا فکر نمی‌کنم این مسئله‌ی بزرگی باشد. من هیچگاه فکر نکرده‌ام که “خوب می‌دونی، اگر Siri بیش‌تر شبیه آدم حرف می‌زد من بیش‌تر ازش استفاده می‌کردم“ (برای این که بشنوید Siri حالا چطور حرف می‌زند به go.macworld.com/yt بروید). چیزی که من را از استفاده از Siri باز می‌دارد این است که من تلاش دشواری به خرج می‌دهم تا Siri من را درک کند. من هنوز هم نمی‌توانم Siri را وادارم حرف من را که می‌گویم “یک متن برای همسرم بفرست“ بفهمد. (و من مجبورم بگویم همسر من چون Siri همیشه نام فامیل همسرم را اشتباه درک می‌کند و من با همین اسم چندین تماس در گوشی‌ام دارم). من می‌دانم که صدای وحشتناکی دارم و باید روی تلفظ خود کار کنم (این موضوع سال‌ها از سوی متخصصان متعدد به من گفته شده است) اما حتی اگر به سختی هم تلاش کنم Siri بیش از حدی که یک نفر می‌تواند تحمل کند حرف من را اشتباه درک می‌کند. از آن‌جایی که این مشکل من بهتر نشده است مجبورم باور کنم Siri به حد اعلای خود رسیده و این من هستم که باید تغییر کنم. و تلاشم را کرده‌ام اما تنها تغییری که احتمالا رخ خواهد داد این است که از Siri استفاده نکنم. من نمی‌گویم شما نباید از Siri برروی یک Mac استفاده کنید. Siri طرف‌داران زیادی دارد و برای آن‌ها خوب کار می‌کند. خوش به حال‌تان. شما قادر خواهید بود از مزیت جدید یکپارچه‌سازی Siri با Apple Music بهره‌مند شوید. کافی است بگوئید “مقداری موسیقی پخش کن“ تا Siri شروع به پخش آهنگ‌ها نماید و اگر بخواهید از یک آهنگ رد شوید می‌توانید بگوئید “بعدی را پخش کن“ و Siri آهنگ بعدی را پخش خواهد کرد. شما حتی می‌توانید به Siri بگوئید ژانرها یا آرتیست‌های خاصی را پخش کند و حتی مقداری اطلاعات پس‌زمینه‌ای مثل “این آهنگ چه زمانی منتشر شد؟“ از آن بخواهید. با Siri بهتان خوش بگذرد.

macOS HIGH SIERRA: سایر تغییرات

  • ویژگی ‏Top Hits در Mail، جست‌و‌جوهای قبلی، این که چه مقدار از یک ای‌میل را خوانده‌اید و یک پیام مربوط به VIP یا تماس‌های Favorite را نشان می‌دهد تا پیدا کردن چیزهایی که بهشان نیاز دارید ساده‌تر شود.
  • Spotlight حالا می‌تواند وضعیت پرواز را برای شما فراهم نماید.
  • ستینگ iCloud در System Preferences به گونه‌ای مورد تجدیدنظر قرار گرفته که می‌توانید Family Sharing خود را مدیریت کنید.
  • کاربران MacBook Pro پیشرفت‌هایی در TouchBar مشاهده خواهند کرد.
  • اپلیکیشن Notes حالا از جداول و یادداشت‌های پین شده پشتیبانی می‌کند.

حرف آخر

macOS High Sierra ممکن است نتواند تمامی ویژگی‌های لذت‌بخشی که نمی‌توانید بدون‌شان زندگی کنید ارائه دهد اما خوب است. چیزی که در این‌جا از اهمیت بیش‌تری برخوردار است این است که Apple با APFS, Metal 2 و واقعیت مجازی ، HEVC و HEIF و خیلی چیزهای دیگر Mac خود را برای آینده ست‌آپ می‌کند. اگر قصد دارید تا زمان اولین یا دومین آپ‌دیت عمده منتظر بمانید و ارتقا پیدا نکنید مشکلی نیست، اگرچه باید در نظر بگیرید ارتقای الان، آپ‌دیت‌های امنیتی مهمی را نصب می‌کند. صرف‌نظر از این که ویژگی‌های جدید را چطور می‌بینید، آینده‌ی macOS روشن و درخشان به نظر می‌‌رسد. برای این که بتوانید از تمامی مزایای Mac خود بهره‌مند شوید نیاز دارید آن را به حداکثر سرعت و کارآیی‌اش برسانید.

 

 

افزودن دیدگاه جدید