کارت های هوشمند در ایران | ماهنامه بزرگراه رایانه
کارت هوشمند

دسته بندی: 

تولید و عرضه کارت های هوشمند در بازار ایران

NFC مخفف Near Field Communication فناوری ارتباط و انتقال اطلاعات از فاصله نزدیک است و در سالهای اخیر مورد توجه و استفاده شرکت‌های تولیدکننده تلفن همراه قرار گرفته و مدل‌های متعددی مجهز به این فناوری روانه بازار شده است. امروزه خریداران گوشی‌های تلفن همراه درسراسرجهان مدل‌های مجهز به NFC را دراولویت قرارمی‌دهند.

در حال حاضر سیستم‌های عامل اندروید و ویندوز بخوبی و در همه زمینه‌ها از NFC پشتیبانی می‌کنند. سیستم عامل iOS نیز که در زمینه پرداخت و تراکنش‌های مالی از NFC پشتیبانی می‌کرد از اوایل مهرماه 1396 پس از نصب نرم‌افزار NFC خوان بر روی مدل‌های آیفون 7 به بالا از این فناوری پشتیبانی می‌کند.

 

آقای مهندس همایونفر یزدانی مدیر عامل شرکت پارس همراه در  با گفتگو بزرگراه رایانه گفت :

شرکت پارس همراه در سال 1381 تاسیس شده و در زمینه ارائه خدمات مشاوره و اجرایی رایانه‌ای با تمرکز بیشتر بر حوزه نرم‌افزار و وب فعالیت دارد. این شرکت  برای اولین باردر ایران  مجموعه کارت‌های هوشمند مبتنی بر فناوری NFC را در ابعاد تجاری طراحی، تولید و به بازار عرضه کرده‌است . پیش ازاین کاربرد این فناوری محدود به کارتهای اتوبوس و مترو و برخی سامانه‌های حضور و غیاب و مانند آن بود.

وی گفت بعنوان نمونه کارت ویزیت و بروشور هوشمن یک کارت PVC  در اندازه استاندارد کارت های بانکی است که یک تراشه بسیار کوچک و ظریف در داخل آن قرار دارد . کدهای عملیاتی و داده‌ها با روش خاص در این تراشه ذخیره  می‌شود .

  کارت ویزیت هوشمند اطلاعات کامل تماس و کسب و کار دارنده را در خود ذخیره نموده و بدون نیاز به اپلیکیشن و اینترنت با نزدیک شدن به گوشی تلفن همراه مخاطبین کلیه اطلاعات را  بصورت هوشمند به دفترچه تلفن همراه ایشان منتقل و ذخیره می نماید.

کارت بروشور هوشمند نشانی وب بروشورهای کسب  و کار دارنده را در خود ذخیره می‌کند و بدون نیاز به اپلیکیشن و با ارتباط اینترنتی بانزدیک شدن به گوشی تلفن همراه مخاطبین بروشور مورد نظر را بصورت هوشمند به مرورگر تلفن همراه ایشان منتقل و ذخیره می‌نماید.

مدیر عامل شرکت پارس همراه ادامه داد: این کارت‌ها به سادگی قابلیت به روزرسانی اطلاعات را دارد و بنابراین کاربرد آن ساده و نامحدود است، زبان های راست به چپ (مانند فارسی) و جپ به راست (مانند انگلیسی) را پشتیبانی می‌کند، اطلاعات را با سرعت و دقت منتقل می‌کند، محصولی  سبز است و با کاهش چشمگیر مصرف کاغذ به حفظ محیط زیست کمک می‌کند. این محصولات کاملا امن هستند و اطلاعات از فاصله کمتر از دو سانتیمتری و بشرط باز بودن قفل صفحه نمایش گوشی و اجازه صاحب آن منتقل می‌شود و امکن دسترسی و انتقال ناخواسته اطلاعات وجود ندارد.

 

یزدانی گفت تعداد گوشی‌های تلفن مجهز به فناوری NFC طی دو سال گذشته 5 برابر شده و به بیش از 400 مدل رسیده و پیش‌بینی می‌شود که این تعداد ظرف دوسال آینده به همین نسبت افزایش یابد و بنابراین آینده بسیار خوبی در پیش روی ارائهکنندگان محصولات و خدمات مبتنی بر فناوری  NFC است.

یزدانی در پایان ضمن اعلام اعلام آمادگی جهت همکاری در اجرای پروژه‌های تحقیقاتی و تجاری گفت: پروژه‌های مختلفی دردست اجراداریم و به زودی محصولات جدید دیگری از خانواده کارت های هوشمند به بازار  عرضه خواهیم کرد .

افزودن دیدگاه جدید