10 کاری که قبل از نصب High Sierra باید انجام دهید | ماهنامه بزرگراه رایانه
نصب High Sierra

دسته بندی: 

قبل از ارتقا، ماشین خود را برای نصب High Sierra آماده کنید

هوادارن مجموعه فیلم‌های ترمیناتور ممکن است ماشین کشتار سایبرنتیکی که آرنولد شوارزنگر نقش آن را بازی می‌کرد به خاطر داشته باشند که T-1000 کارآمدتر و برتر بر آن تفوق داشت. در MacFormat ما پیش‌نمایشی ویژه از جدیدترین نسخه‌ی macOS یعنی High Sierra انجام داده‌ایم و به راحتی می‌توانیم بگوئیم که وقتی جدیدترین گزینه‌ی Apple را با پیشینیان آن مقایسه می‌کنیم هیچ چیزی نمی‌توند با آن برابری کند. مثال ماشین High Sierra از طریق به کارگیری HEVC‪(High Efficiency Video Coding)‬ نشان داده شده است. Metal2 ارتقایافته نیز GPU‪(Graphics Processing Unit)‬ سیستم Mac شما را از طریق پشتیبانی از ویژگی‌هایی مثل واقعیت مجازی تقویت می‌کند. این سیستم عامل در زیر سقف خود، Apple File System جدید را که به طور خاص برای پردازش موثرتر داده‌های شما برروی درایوهای فلش مدرن، علی‌الخصوص در زمان کلون کردن داده‌ها طراحی شده است به کار می‌‌گیرد. High Sierra در عین حال تغییرات و پیشرفت‌هایی را برروی اپلیکیشن‌های موجود نظیر Photos به کار می‌گیرد. موضوعی که به همین اندازه اهمیت دارد این است که ماشین شما را روزآمد نگه می‌دارد و از ویژگی‌های جدید بهره‌مند می‌شود، اگر Mac شما آماده نباشد ممکن است طی نصب با برخی مشکلات روبرو شوید. در این راهنما، ما به چگونگی چک کردن این که Mac شما با High Sierra سازگار است یا نه و همچنین تشریح جزئیات ارتقا می‌پردازیم. ما همچنین روش‌هایی برای حصول اطمینان از این که اپلیکیشن‌های مورد علاقه‌ی شما با High Sierra هستند بیان می‌کنیم و درباره‌ی چگونگی بک‌آپ گرفتن از macOS در صورتی که بدترین اتفاق برای شما رخ دهد بحث خواهیم کرد.

 1. سازگاری Mac خود را چک کنید. اگر Mac شما از قبل macOS Sierra را اجرا می‌کرده است درنتیجه باید بتواند High Sierra را نیز اجرا نماید. اگر درباره‌ی نسخه‌ی سیستم عاملی که اجرا می‌کنید اطمینان ندارید برروی آیکون Apple در سمت چپ بالای اسکرین و سپس About This Mac کلیک کنید. برای چک کردن این که آیا macOS 10.12 را اجرا می‌کنید برروی برگه‌ی Overview کلیک کنید. اگر از یک سیستم عامل متفاوت بهره می‌گیرد، ممکن است هنوز بتوانید آن را ارتقا دهید. در برگه‌ی Overview، مدل Mac خود-به عنوان مثال Mac Mini Late 2012- را چک کنید. وقتی از مدل دقیق Mac خود آگاه شدید، وب‌سایت Apple Support‪(bit.ly/model_compatibility)‬ را چک کنید. اگر در لیست سازگار با macOS Sierra لیست شده بود شما می‌توانید High Sierra را نیز نصب کنید.
 2. درباره‌ی چگونگی ارتقا تصمیم‌گیری کنید. شما می‌توانید با کلیک برروی Apple > Mac App Store و تایپ High Sierra در نوار جست‌و‌جو سیستم را ارتقا دهید. برروی Get در زیر آیکون High Sierra کلیک کنید. شما به حدود 5 گیگابایت برروی دیسک سخت خود نیاز خواهید داشت (برای توصیه‌هایی درباره‌ی آزاد کردن فضای دیسک، به گام 6 مراجعه کنید). برای انجام و اجرای ارتقای خود گام‌هایی که در ویزارد نصب مشاهده می‌کنید دنبال نمائید. اگر از قبل نسخه‌ی بتای آزمایشی عمومی High Sierra را نصب کرده باشید به آماده‌سازی یک نسخه‌ی USB قابل بوت شدن سیستم عامل برای یک نصب تازه نیاز دارید ( به مرحله‌ی بعدی نگاه کنید). چنان‌چه از قبل High Sierra را نصب کرده باشید اما سیستم‌تان عملکرد ضعیفی دارد در عین حال می‌توانید این کار را بعدا انجام دهید.
 3. نصب تمیز و پاک High Sierra. برخی از کاربران ترجیح می‌دهند یک نصب “پاک“ از سیستم عامل جدید را از طریق کپی کردن فایل‌های مورد نیاز برروی یک USB stick،‌ بوت کردن از آن و سپس بازنویسی برروی سیستم عامل فعلی به انجام برسانند. برای انجام این کار باید به یک Mac که لااقل OS X 10.8 را اجرا می‌کند و با استفاده از Apple ID خودتان به App Store لاگ‌این شده باشد دسترسی داشته باشید. مطمئن شوید قبل از ادامه‌ی کار از داده‌های فعلی‌تان نسخه‌ی پشتیبان تهیه می‌کنید(به بخش“از فایل‌های خود بک‌آپ بگیرید“ همین مقاله مراجعه کنید).وقتی USB نصب را آماده کردید می‌توانید نصب پاک را هر زمان که خواستید انجام دهید. پس از بوت کردن دیسک، به منظور کمک و آشنایی با Setup Assistant از bit.ly/setup_assistant بازدید کنید. در این‌جا سه توصیه برای دنبال کردن وجود دارد.
 4. درایو خود را شارژ کنید. اگر طی فرآیند نصب دیوایس شما با قطع پاور روبرو ‌شود به احتمال زیاد قادر نخواهید بود به macOS بوت کنید. اگر از یک لپ‌تاپ استفاده می‌کنید مطمئن شوید به پاور متصل و از زمانی که دانلود نصب‌کننده High Sierra را شروع می‌کنید در حال شارژ باشد. به دیوایس خود اجازه دهید کاملا شارژ شود. اگر دیوایس شما به هر دلیلی بعد از نصب خاموش شد تلاش کنید این فرآیند را از طریق Mac App Store از نو راه‌اندازی کنید. اگر در این کار شکست خوردید، از macOS Recovery برای نصب دوباره‌ی Sierra استفاده کنید (به bit.ly/macos_recovery مراجعه نمائید).
 5. سازگاری اپلیکیشن را چک کنید. توسعه‌دهنده‌های اپلیکیشن به طور کامل مسئولیت حصول اطمینان از این که اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های شما مثل Microsoft Office 2016 با نسخه‌های جدید macOS‌ سازگار هستند به عهده دارند. این بدان معنا است که قبل از ارتقا به High Sierra شما باید برای اطمینان از این که کدام ویژگی‌ها هنوز پشتیبانی می‌شود با دقت از وب‌سایت توسعه‌دهنده بازدید نمائید. توسعه‌دهنده‌ها به نسخه‌ی پیش‌نمایش High Sierra دسترسی داشته‌اند بنابراین به احتمال زیاد قادر بوده‌اند به یک آپ‌دیت مناسب دست پیدا کنند اما اپلیکیشن‌ها ممکن است بلافاصله پس از انتشار High Sierra به طور صد در صد با آن سازگار نباشند. به عنوان مثال مایکروسافت اعلام کرده است نسخه‌ی 15.35 از Office 365 به خوبی برروی High Sierra نصب خواهد شد اما تمام عملکردهای آن کار نخواهد کرد. Apple راهنمای خاصی درباره‌ی اپلیکیشن‌های pro خودش منتشر کرده است (برای اطلاعات بیش‌تر به bit.ly/pro_app_compatibility مراجعه کنید). به طور خلاصه، اپلیکیشن‌های pro-level زیر  متعلق به Apple با High Sierra سازگار هستند:

Final Cut Pro X 10.‎34 و بالاتر

Motion 5.‎3.‎2 یا بالاتر

Compressor 4.‎3.‎2 یا بالاتر

Logic Pro X 10.‎31 یا بالاتر

MainStage 3.‎3 یا بالاتر

اگر به این اپلیکیشن‌ها نیاز دارید و هنوز آن‌ها را تهیه نکرده‌اید، جدیدترین نسخه‌ها برای خرید از Mac App Store در دسترس شما قرار دارند. اگر از قبل از هر یک از این‌ها استفاده کرده‌اید مطمئن شوید قبل از ارتقا به High Sierra سیستم خود را ارتقا دهید. (به بخش آپ‌دیت،آپ‌دیت، آپ‌دیت مراجعه کنید). اگر نیاز به چک کردن نسخه‌ای از یک اپلیکیشن برروی ماشین خود دارید Finder را باز و برروی Go > Applications کلیک کنید. برروی اپلیکیشن مورد نظر کنترل‌کلیک کرده و Get Info را انتخاب نمائید. شما نسخه‌ی اپلیکیشن را در بخش General مشاهده خواهید کرد. اگر هر مشکلی را در اپلیکیشن‌های Apple پیدا کردید، برای به اشتراک گذاشتن فیدبک خود از bugreport.apple.com بازدید نمائید.

 1. زمان و فضا ایجاد کنید. فایل‌های نصب برای High Sierra به حدود 5 گیگابایت فضا نیاز دارد. زمان دانلود آن بسته به سرعت کانکشن شما متفاوت خواهد بود. برای آگاهی از توصیه‌هایی درباره‌ی چگونگی چک کردن فضای ذخیره‌سازی در دسترس و آزاد کردن آن به راهنمایی که در همین مقاله آورده‌ایم مراجعه کنید. وقتی از طریق App Store شروع به دانلود نصب‌کننده کردید، می‌توانید به استفاده از Mac خود به شکل عادی ادامه دهید. وقتی دانلود به اتمام رسید نصب‌کننده باز خواهد شد. شما می‌توانید هر زمان که خواستید فرآیند را آغاز کنید اما به خاطر داشته باشید قادر نخواهید بود طی فرآیند نصب از Mac خود استفاده کنید.
 2. از فایل‌های خود بک‌آپ بگیرید. هیچ بک‌آپی به جز آن‌هایی که خودمان تهیه می‌کنیم وجود ندارد. تهیه‌ی بک‌آپ عموما ایده‌ی بسیار خوبی قبل از اعمال تغییرات عمده برروی سیستم عامل است اما اگر بخواهید به نسخه‌ی قبلی macOS برگردید به طور خاص بسیار مهم خواهد بود. اگر یک درایو اکسترنال برای Time Machine دارید، مطمئن شوید به Mac شما متصل باشد و سپس برروی Apple>System Preferences > Time Machine کلیک کنید. برای اطمینان از این که سیستم فایل شما روزآمد است تاریخ آخرین بک‌آپ را چک کنید و تاریخ و زمان آن را به دقت یادداشت کنید. اگر بخواهید بعدا سیستم خود را بازیابی کنید این کار بسیار مهم است. اگر ترجیح می‌دهید بک‌آپ را به طور دستی آغاز کنید مطمئن شوید گزینه‌ی Show Time Machine in menu bar علامت خورده باشد. برروی آیکونی که در سمت راست بالا وجود دارد کلیک کرده و Back Up Now را انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که اگر بازیابی سیستم خود را از این مرحله بعد از ارتقا به High Sierra انتخاب کنید، هر تغییری که انجام داده باشید از دست خواهد رفت. چنان‌چه یک روش دیگر بک‌آپ نظیر سینک فایل‌ها در Desktop and Documents folder to iCloud را انتخاب کنید مطمئن شوید که همه‌ی داده‌های مهم به این‌جا انتقال پیدا کرده باشد. به خاطر داشته باشید که اگر از Time Machine استفاده نکنید قادر نخواهید بود اپلیکیشن‌ها و داده‌های ذخیره و خریده شده از خارج Mac App Store را بازیابی کنید. یا همین حالا یک بک‌آپ  Time Machine را اجرا کنید یا مطمئن شوید شماره سریال‌ها / اطلاعات لاگ‌این ضروری برای اپلیکیشن‌ها را داشته باشید تا بتوانید در صورت نیاز آن‌ها را از نو نصب کنید. و فراموش نکنید که سایر کاربرانی که از Mac شما استفاده می‌کنند ممکن است با استفاده از Apple ID خودشان اپلیکیشن‌هایی را نصب کرده باشند. مطمئن شوید آن‌ها قبل از ارتقا Apple ID خود را بدانند. وقتی موضوع تهیه‌ی بک‌آپ پیش می‌آید شما هرگز نمی‌توانید بیش از حد ایمن باشید!
 3. First Aid را برروی ماشین خود اجرا کنید. چنان‌چه هر یک از فایل‌های سیستمی برروی Macintosh HD شما خراب شده باشد فرآیند ارتقا ممکن است از کار بیفتد. شما با چک کردن بازسازی فایل‌های خراب شده می‌توانید شانس وقوع این را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید. تمام برنامه‌هایی که در حال حاضر باز هستند ببندید و سپس برروی Spotlight در گوشه‌ی بالای سمت راست اسکرین کلیک کنید. Disk Utility را در Spotlight تایپ کرده و Enter را فشار دهید. در سمت چپ برروی Macintosh HD و سپس دکمه‌ی First Aid در بالا و Run‌ کلیک کنید. چنان‌چه بازسازی و تعمیر با موفقت انجام شده باشد Disk Utility موضوع را به شما اطلاع خواهد داد.
 4. مشکلات را پیش‌بینی کنید. مثل هر ارتقای عمده و مهم دیگر، ممکن است در استفاده از High Sierra با مسائل و مشکلاتی روبرو شوید. سیستم عامل جدید به طور اتوماتیک سیستم فایل قبلی HFS+ را با APFS‪(Apple File System)‬ جایگزین می‌کند،‌ اگر یک درایو فلش که بتواند از آن پشتیبانی کند داشته باید. در حالی که این برای کارهایی مثل رمزگذاری و گرفتن اسنپ‌شات از ماشین‌تان فوق‌العاده موثر است، می‌تواند در اتصال برخی از درایوهای اکسترنال به ماشین شما برروی سیستم‌های قدیمی‌تر یا با هر دیوایس Time Capsuleی که داشته باشید چند دردسر ایجاد کند. اولین محل تماس شما برای هر مشکلی باید AppleCare باشد. به منظور ترتیب دادن یک گفت‌و‌گوی زنده و یا هر گونه سوال قبل از ارتقا از getsupport.apple.com بازدید کنید ولی ما بعدا در مقاله‌های بعدی به این مشکلات خواهیم پرداخت.
 5. آپ‌دیت، آپ‌دیت، آپ‌دیت. برای چک کردن این که آیا از جدیدترین نسخه‌ی macOS و اپلیکیشن‌ها برخوردار هستید برروی دکمه‌ی Updates در پنجره‌ی App Store کلیک کنید. اگر هر آپ‌دیتی موجود بود برروی Update All کلیک کنید. این کار شما را از یک ارتقای نَرم‌تر مطمئن می‌سازد. اگر در حال حاضر macOS Sierra را برروی ماشین خود اجرا نمی‌کنید قبل از ارتقا باید اطمینان پیدا کنید که حداقل OS X 10.8 Mountain Lion را اجرا می‌کنید. اگر می‌خواهید نسخه‌ی سیستم عامل خود را چک کنید برروی Apple > About This Mac کلیک کنید. اگر OX 10.7 Lion را اجرا می‌کنید برای نصب macOS Sierra برروی ماشین خود قبل از ارتقا به High Sierra گام‌هایی که در bit.ly/lion_to_high_sierra ذکر شده است دنبال کنید.

نصب پاک macOS High Sierra

 1. فایل‌های خود را آماده کنید. App Store را برروی Mac خود باز کنید و High Sierra را جست‌و‌جو نمائید. Get را انتخاب  و سپس گزینه‌ی Download را انتخاب کنید. یک درایو USB با حداقل 8 گیگابایت ظرفیت را متصل کنید. از Disk Utility برای چک کردن اسم درایو بهره بگیرید.
 2. فایل‌ها را به USB کپی کنید. برروی Spotlight کلیک کرده و Terminal را تایپ کنید. وقتی Terminal باز شد Enter را فشار دهید، sudo ‎/Applications/Install\macOS\High\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia—volume ‎/Volumes/name_of_your_USB-device—applicationpath ‎/Applications/Install\ macOS\High\Sierra.app –nointeraction را تایپ کنید، سپس Enter را فشار دهید. Terminal کلمه‌ی عبور کاربری Mac را از شما می‌خواهد.
 3. Sierra را نصب کنید. برای کپی کردن فایل‌های نصب به درایو USB، دکمه‌ی Enter را فشار دهید. وقتی Terminal تمام شدن کپی( Copy Complete) را اعلام کرد با نگه داشتن کلید Mac خود را از نو راه‌اندازی کنید. برروی Install macOS High Sierra دبل‌کلیک کنید.
 

 

فضای ذخیره‌سازی Mac خود را مدیریت کنید

 1. فضای ذخیره‌سازی در دسترس را چک کنید. برروی Apple > About This Mac کلیک کنید. سپس برروی Storage کلیک نمائید. ماشین شما ممکن است برای محاسبه‌ی مقدار فضای در دسترس به چند لحظه وقت نیاز داشته باشد.
 2. فضای ذخیره‌سازی را مدیریت کنید. اگر حداقل 5 گیگابایت فضا در دسترس ندارید برروی دکمه‌ی Manage کلیک کنید. برای آپ‌لود ویدئوها و عکس‌ها، برروی Store in iCloud کلیک نمائید. برای حذف محتوای iTunes که آن‌ها را تماشا کرده‌اید نیز برروی Optimise کلیک کنید.
 

 

 

افزودن دیدگاه جدید