راه‌حل‌های سریع برای مشکلات دیوایس‌های macOS و iOS | ماهنامه بزرگراه رایانه
راه‌حل‌های سریع برای مشکلات دیوایس‌های macOS و iOS

دسته بندی: 

Drake به شما نشان می‌دهد چگونه می‌توانید مسائل و مشکلات macOS و iOS را برطرف کنید

اربابان و استادان ما در Apple به شدت تلاش کرده‌اند شعار “فقط کار می‌کند“ را زنده نگه دارند. دیوایس‌های Apple از اینترفیس و پشتیبانی آن‌لاین فوق‌العاده‌ای برخوردار هستند (support.apple.com). اگر شما به اندازه‌ی کافی خوش‌شانس باشید که در نزدیکی یک Apple Store‌ زندگی کنید می‌توانید از یک قرار ملاقات رایگان در Genius Bar برای تشخیص و شناسایی مشکلات خود بهره‌مند شوید. ما در این مقاله برروی 50 مشکل رایج و متداول که در iOS و macOS ایجاد می‌شود متمرکز شدیم و راه‌حل‌های سریع و آسانی برای آن‌ها فرهم آورده‌ایم. قبل از پیاده‌سازی و اِعمال هر یک از این راه‌حل‌ها، به محض امکان یک بک‌آپ کامل از دیوایس Mac یا iOS خود بگیرید. اگرچه ما نمی‌توانیم هر مشکلی را به شکل عمیق بررسی کنیم و تحت پوشش قرار دهیم، هر جا که امکان داشته باشد لینک‌هایی به سایت پشتیبانی Apple ارائه کرده‌ایم بنابراین شما می‌توانید از طریق این لینک‌ها اطلاعات بیش‌تری درباره‌ی آن مشکل خاص پیدا کنید. فراموش نکنید که در عین حال می‌توانید با بازدید از سایت getsupport.apple.com با Apple Support تماس بگیرید یا با آن‌ها گفت‌و‌گو نمائید. به خاطر بسپارید که همه‌ی این مسائل و مشکلات بسیار رایج هستند بنابراین ممکن است در پشت هر یک از آن‌ها بیش از یک مشکل نهفته باشد. به عنوان مثال یک اتصال اینترنتی کٌند می‌تواند علت مشکلات نرم‌افزاری برروی Mac یا تداخل بی‌سیم باشد و شما قبل از این که چنین مشکلاتی را ناشی از سخت‌افزار خود Mac بدانید باید این احتمالات را حذف کنید. خوب، اگر Mac یا iOS شما “کار نمی‌کند“ این مقاله را مطالعه کنید.

 1. دوام باتری دیوایس iOS شما کوتاه است. ابتدا، با رفتن به Settings>General>Software Update مطمئن شوید نرم‌افزار شما کاملا روزآمد است. سپس به Settings>Battery برروی دیوایس خود بروید تا میزان مصرف را چک کنید. ساده‌ترین راه‌حل کاهش میزان مصرف باتری، فعال کردن حالت Low Power Mode‌ (در بخش Battery ) است که ویژگی‌های غیرضروری را غیرفعال می‌سازد- رفرش اپلیکیشن‌ها در پس‌زمینه و دانلودهای اتوماتیک غیرفعال می‌شود و شفافیت اسکرین پائین می‌آید و خیلی چیزهای دیگر. توجه داشته باشید که Low Power Mode یک ویژگی اختصاصی برای iPhone است.
 2. دیوایس شما کٌند و غیر پاسخ‌گو است. اگر دیوایس شما خیلی کٌند کار می‌کند یا فریز می‌شود با نگه داشتن دو دکمه‌ی Sleep/Wake و دکمه‌ی Home تا زمانی که لوگوی Apple را برروی اسکرین مشاهده کنید تلاش نمائید دیوایس را از نو راه‌اندازی کنید. اگر این کار نتوانست تغییری در وضعیت ایجاد نماید و اخیرا از دیوایس خود برروی iTunes یا iCloud نسخه‌ی پشتیبان تهیه کرده‌اید بازیابی آن به وضعیت کارخانه‌ای را در نظر بگیرید (apple.co/2qAxAS8) تا ببینید آیا رفتار دیوایس شما ادامه دارد و بک‌آپ خود را بازیابی کنید تا ببینید مشکل دوباره برمی‌گردد یا خیر.
 3. نمی‌توانید یک آپ‌دیت iOS را اجرا کنید. گاهی اوقات، وقتی به Settings>General>Software Update برروی دیوایس خود می‌روید، آپ‌دیت نصب نمی‌شود. شما می‌توانید نسخه‌ی فعلی iOS خود را در Settings>General>About مشاهده کنید. ساده‌ترین راه برطرف کردن این مشکل، اتصال دیوایس به یک Mac یا PC و نصب آخرین نسخه‌ی iTunes است (apple.co/2rIMiO7‏). iTunes را باز کنید، ‌دیوایس خود را متصل کنید و برروی آیکون آن در نزدیکی قسمت سمت چپ بالا کلیک کنید. برروی Summary در ستون سمت چپ و سپس Check For Update کلیک کنید.
 4. صدایی از دیوایس شما درنمی‌آید. چنان‌چه وقتی تلفن شما زنگ می‌زند نمی‌توانید هیچ صدایی بشنوید، ابتدا به Settings>Sounds‌ بروید و مطمئن شوید اسلایدر Ringer and Alerts برروی mute نباشد. سپس، به Settings>Do Not Disturb بروید و اطمینان حاصل کنید که دیوایس شما برروی silent ست نشده باشد. اگر این‌ها به دٌرٌستی ست شده‌اند اما هنوز صدایی از دیوایس شما درنمی‌آید به Settings>Bluetooth بروید و ببینید صدا به دیوایس دیگری مثل اسپیکر بلوتوث کانال‌دهی نشده باشد. تلاش کنید دیوایس خود را با نگه داشتن دکمه‌های Home و   Sleep/Wake‌ از نو راه‌اندازی کنید.
 5. صفحه‌ی قرمز مرگ. اگر iPhone شما دائما بین لوگوی Apple و یک صفحه‌ی قرمز رنگ در رفت و آمد است ممکن است به RSOD‪(Red Screen Of Death)‬ یا صفحه‌ی قرمز مرگ برخورد کرده باشید. در حالی که این مشکل اغلب برروی iPhone 6 ایجاد می‌شود برروی مدل‌های دیگر نیز مشاهده شده است. هیچ سند رسمی از Apple Support برای حل این مشکل وجود ندارد. شما می‌توانید دیوایس خود را به وضعیت کارخانه‌ای برگردانید اما اگر این روش جواب نداد از locate.apple.com برای پیدا کردن نزدیک‌ترین Apple Store یا نمایندگی مجاز Apple استفاده کنید تا آن‌ها دیوایس شما را بررسی نمایند.
 6. دیوایس iOS شما روشن نمی‌شود. گاهی اوقات دیوایس iOS شما مرده به نظر می‌رسد و زمانی که تلاش می‌کنید از آن استفاده کنید هیچ جوابی نمی‌دهد. معمولا باید آن را حداقل نیم ساعت شارژ کنید. اگر این کار جواب نداد، با نگه داشتن دکمه‌های Home و Sleep/Wake برای چند ثانیه تلاش کنید آن را از نو راه‌اندازی کنید. اگر دیوایس هنوز روشن نمی‌شود آن را با استفاده از iTunes به ماشینی که iTunes را اجرا می‌کند متصل و آن را از آخرین بک‌آپ بازیابی کنید (apple.co/2qAxAS8).
 7. دیوایس iOS شارژ نمی‌شود. چنان‌چه دیوایس iOS شما وقتی آن را متصل می‌کنید شارژ نمی‌شود اول ببینید آیا از یک کابل Lightning رسمی Apple‌ استفاده می‌کنید یا نه زیرا نمونه‌های تقلبی بیش‌تر در معرض خرابی قرار دارند. اگر باتری به طور کامل خالی شده مطمئن شوید از یک USB رسمی Apple در پریز برق دیوار به جای درگاه یک کامپیوتر استفاده می‌کنید. اگر هشداری مشاهده کردید که می‌گوید اکسسوری شما پشتیبانی نمی‌شود درگاه Lightning را به آرامی و با استفاده از یک پارچه خشک تمیز کنید و دیوایس را از نو راه‌اندازی نمائید.
 8. دیوایس شما کلمه‌ی عبور یک Apple ID دیگر را درخواست می‌کند. اگر فرد دیگری با Apple ID خود به دیوایس شما وارد شده باشد ممکن است متوجه شوید دیوایس‌تان کلمه‌ی عبور آن‌ها را از شما درخواست می‌کند. اگر زمانی که از App Store استفاده می‌کنید با چنین موضوعی مواجه می‌شوید برروی Apple ID خود در زیر صفحه‌ی Featured ضربه بزنید تا گزینه‌ی sign out را مشاهده کنید. برای sign out از iCloud، دارنده‌ی آن Apple ID باید کلمه‌ی عبور خود را وارد کند و یا شما باید آن دیوایس را از حساب icloud.com خود حذف نمائید. اگر این کار عملی نیست، برای این که به Apple اثبات کنید خود شما دیوایس را به طور قانونی خریده‌اید با آن‌‌ها تماس بگیرید.
 9. یکی از اپلیکیشن‌های توکار گم شده است. از زمان عرضه‌ی iOS 10، Apple به شما اجازه داده است اپلیکیشن‌های توکاری مثل FaceTime و Calendar  را از اسکرین Home دیوایس حذف کنید. (به apple.co/2q9QYq مراجعه کنید). اگر نمی‌توانید اپلیکیشن خاصی را پیدا کنید به App Store‌ بروید و آن را جست‌و‌جو کنید و برروی آیکون ابر که مشاهده می‌کنید برای دانلود دوباره‌ی آن کلیک کنید.
 10. دیوایس خود را گم کردید. ست‌آپ Find My iPhone ایده‌ی خوبی است زیرا اگر دیوایس iOS خود را گم کنید می‌توانید آن را وارد Lost Mode کنید تا دفعه‌ی بعد که به اینترنت متصل می‌شود غیرفعال گردد. اپلیکیشن Find My iPhone را برروی دیوایس خود باز کنید و با Apple ID خود لاگ‌این کنید.  تائید کنید که می‌خواهید مکان خود را به اشتراک بگذارید. اگر دیوایس شما گم شد از یک دیوایس یا کامپیوتر دیگر برای ورود به icloud.com و لاگ‌این با AppleID خود استفاده کنید. برروی Find My iPhone کلیک کرده و سپس دیوایس خود را انتخاب کنید. برروی Lost Mode کلیک کنید، کلمه‌ی عبور دیوایس گم شده را وارد و برروی Next‌ کلیک کنید. یک پیام به همراه شماره تلفن شما برروی دیوایس ظاهر می‌شود و می‌توانید مکان آن را ببینید و قابلیت دیوایس شما برای انجام پرداخت‌ها از طریق Apple Pay غیرفعال می‌شود.  
 11. Mail نمی‌تواند ای‌میل‌ها را ارسال / دریافت نماید. دلایل متعددی برای این که چرا Mail نمی‌تواند پیام‌ها را ارسال یا دریافت کند وجود دارد. اگر این مشکل برای شما رخ می‌دهد ای‌میل خود را برروی یک دیوایس دیگر چک کنید و برای این که مطمئن شوید همه چیز در سمت سرویس وب‌میل شما دٌرٌست کار می‌کند به حساب خود وارد شوید. سپس، Mail را باز کنید و برروی Window>Connection Doctor کلیک کنید. این ابزار به شما نشان می‌دهد که آیا Mail می‌تواند به اینترنت و سرورهای میل شما متصل شود یا نه. تنظیمات تامین‌کننده‌ی ای‌میل را در Mail>Preferences>Accounts>Server Settings چک کنید تا مطمئن شوید با هم مطابقت دارند.
 12. کانکشن اینترنت، کٌند است. اگر مرور وب بسیار کٌند شده است مطمئن شوید که Mac شما کلا کٌند نباشد. تلاش کنید از طریق یک دیوایس دیگر به اینترنت دسترسی پیدا کنید تا متوجه شوید اشکال از اینترنت است یا از دیوایس شما. اگر دیوایس دیگر هم به همین اندازه کٌند بود ممکن است با پدیده‌ی تداخل بی‌سیم روبرو باشید. برای این که بفهمید چگونه می‌توانید کانال‌های روتر را چک کنید به مستندات و دفترچه‌ی راهنمای آن مراجعه نمائید. اگر فقط Mac کٌند است کار را با macOS Recovery‪(apple.co/2tul5o6)‬ آغاز کنید و برای تست کانشکن خود Get Help Online را انتخاب کنید و با Apple Support نیز تماس بگیرید.
 13. از اتصال Mac خود به شبکه‌ی Wi-Fi غلط جلوگیری کنید. اگر Mac شما در نزدیکی شبکه‌های Wi-Fi باز و محافظت نشده قرار دارد ممکن است به جای اتصال به شبکه‌ی خانه / دفترکار شما به آن‌ها متصل شود. برای جلوگیری از این کار، به>System Preferences>Network    بروید.
 14. برخی از اپلیکیشن‌های خاص متصل نمی‌شوند. اگر اپلیکیشن‌های خاصی برروی Mac در اتصال به اینترنت مشکل دارند یا بقیه در اتصال به شما با مشکل روبرو هستند ممکن است نیاز به تغییر تنظیمات دیواره‌ی آتش داشته باشید. دیواره‌ی آتش Mac شما به طور پیش‌‏فرض خاموش است و به همه‌ی کانکشن‌های ورودی اجازه می‌دهد به شما متصل شوند. آن را در System Preferences>Security and Privacy>Firewall فعال کنید. برروی Firewall Options کلیک کنید و مطمئن شوید اپلیکیشنی که قادر به ارتباط نیست بلوکه نشده باشد. در ستون سمت چپ برروی Wi-Fi و سپس Advanced‌ کلیک کنید. شبکه‌های بی‌سیم مورد نظر خود را به بالای لیست انتقال دهید. شبکه‌های ناخواسته را های‌لایت و برروی دکمه‌ی (-) کلیک کنید تا حذف شود.
 15. Mac شما نمی‌تواند Magic Keyboard/Mouse خود را بشناسد. اگر Mac شما به Magic Keyboard, Magic Mouse 2 یا Magic Trackpad 2 متصل نیست، دیوایس را با استفاده از کابل Lightning خود به Mac متصل کنید. به System Preferences>Bluetooth بروید که در آن‌جا می‌توانید از شارژ دیوایس و این که به طور اتوماتیک جٌفت شده است آگاه شوید. برای یک دیوایس ورودی قدیمی‌تر، دکمه‌ی پاور آن را تا زمانی که LEDها شروع به چشمک زدن کنند نگه دارید. دیوایس باید در System Preferences>Bluetooth ظاهر شود. آن را انتخاب و برروی Pair کلیک کنید. اگر LED ثابت است دیوایس جٌفت شده است.
 16. کانکشن‌های اینترنتی را عیب‌یابی کنید. اگر اصولا نمی‌توانید به اینترنت متصل شوید، ابتدا ببینید آیا سایر دیوایس‌های روی شبکه نیز همین مشکل را دارند یا خیر. اگر مستقیما و با استفاده از کابل اترنت به روتر خود متصل هستید تلاش کنید آن را از نو راه‌اندازی و خاموش و روشن کنید. برای Wi-Fi، برروی آیکون نوار منوی مرتبط در سمت راست بالا کلیک کنید تا مطمئن شوید فعال است و یک تیک در کنار شبکه‌ی Wi-Fi مورد نظرتان وجود دارد. اگر به شبکه‌ی Wi-Fi خودتان متصل هستید، برای کمک بیش‌تر Wireless Diagnostics را اجرا کنید (apple.co/2rOmQNq).
 17. ISP شما یک وب‌سایت را بلوکه کرده. اگر یک وب‌سایت با استفاده از ISPتان غیر قابل دسترس است ممکن است بتوانید این محدودیت را با استفاده از یک DNS‪(Domain Name System)‬ متفاوت که توسط تامین‌کننده‌ی سرویس شما ارائه می‌شود دور بزنید و نادیده بگیرید. به System Preferences>Network بروید و برروی کانشکن خود کلیک کنید. Advanced را انتخاب کنید و به برگه‌ی DNS بروید. برای اضافه کردن سرورهای DNS جدید مثل سرور گوگل (8.8.8.8 و 8.8.4.4) برروی دکمه‌ی (+) کلیک کنید و دکمه‌ی (-) را فشار دهید.
 18. به Wi-Fi فوق سریع دست پیدا کنید. اگر متوجه شدید تغییر کانال روتر قدیمی‌تان تاثیری در سرعت شبکه ایجاد نمی‌کند و اگر از قبل تنظیمات توصیه شده‌ی Apple را در apple.co/2r/LeK8V امتحان کرده‌اید، استفاده از یک Time Capsule یا AirPort Extreme Base Station یا یک سیستم mesh networking مثل BT Whole Home Wi-Fi را در نظر بگیرید. اگر روتر شما بتواند یک شبکه‌ی Wi-Fi در باند 5GHz ایجاد کند، این کانال کم‌تر در معرض تداخل قرار دارد، اگرچه بٌرد کوتاه‌تری دارد.
 19. نمی‌توانید به شبکه‌ی Wi-Fi پنهان متصل شوید. اگر روتر / ایستگاه اصلی شما از یک شبکه‌ی Wi-Fi پنهان استفاده می‌کند ممکن است وقتی تلاش می‌کنید به آن متصل شوید یک پیام خطا مشاهده کنید حتی اگر از کلمه‌ی عبور دٌرٌست استفاده کنید. این معمولا بدین علت است که تنظیمات شکبه به شکلی نادرست وارد شده است. هم SSID و هم نوع کلمه‌ی عبور امنیتی- به عنوان مثال WPA/WPA2 Personal را چک کنید. اگر درباره‌ی این‌ها اطمینان ندارید با مدیر شبکه‌ی تماس بگیرید.
 20. AirPlay Mirroring به Apple TV کٌند و دچار مشکل است. اگر متوجه شدید AirPlay Mirroring به یک Apple TV کٌند است اطمینان پیدا کنید که روتر شما با تنظیمات توصیه شده‌ی Apple مطابقت دارد (apple.co/2rLeK8V). به برگه‌ی Mac App Store Updates بروید تا مطمئن شوید macOS روزآمد است و سپس همین کار را برروی Apple TV خود در Settings>System>Software Updates انجام دهید. اگر امکان‌پذیر است تلاش کنید Mac و Apple TV خود را با استفاده از کابل اترنت متصل کنید تا ببینید این روش جواب می‌دهد یا خیر.
 21. یک سند Word را بدون نیاز به Microsoft Office‌ باز کنید. مجموعه‌ی iWork، که از Pages, Numbers و Keynote تشکیل می‌شود حالا به طور رایگان در App Store در دسترس قرار دارد و می‌تواند اسناد Microsoft Word, Excel و PowePoint را باز کند. این اپلیکیشن‌ها می‌توانند سند نوشته شده، صفحه گسترده یا ارائه‌های شما را با فرمت‌های مایکروسافت آفیس اکسپورت کنند. کافی است برروی File>Export To کلیک، و فرمت مربوطه مثلا Word را انتخاب کنید. برروی Next که ظاهر می‌شود و سپس Export کلیک کنید.
 22. مرورگر پیش‌فرض خود را تغییر دهید. Safari مرورگر پیش‌فرض macOS است. همه‌ی وب‌‌سایت‌ها به خوبی از آن پشتیبانی نمی‌کنند، بنابراین ممکن است ترجیح دهید یک جایگزین برای آن نصب کنید. اغلب مرورگرهای ثالث وقتی برای اولین بار اجرا می‌شوند از شما سوال می‌کنند آیا می‌خواهید به عنوان مرورگر پیش‌فرض در نظر گرفته شوند. در غیر این صورت برروی>System Prefernces>General  کلیک و مرورگر جدید خود را از منوی Default web browser انتخاب کنید. شما می‌توانید به همین شکل دوباره به Safari برگردید.
 23. برنامه‌های Windows را اجرا کنید. اگر نیاز به استفاد از برنامه‌های ویندوز برای آن‌هایی که معادلی در macOS برای‌شان نیست دارید می‌توانید یک نسخه‌ی مجازی‌سازی شده از ویندوز را با استفاده از نرم‌افزاری مثل VMware Fusion یا Parallels Desktop از دسک‌تاپ macOS اجرا کنید. این برنامه‌ها مناسب هستند اما رایگان نیستند و بهترین کارآیی ویندوز را وقتی در یک ماشین مجازی قرار می‌گیرد در اختیار شما قرار نمی‌دهند. به عنوان روشی جایگزین، ‌شما می‌توانید ویندوز را در کنار macOS و با استفاده از ابزار Boot Camp Assistant نصب کنید. برای جزئیات بیش‌تر به support.apple.com/boot-camp مراجعه کنید.
 24. یک اپلیکیشن را به طور کامل حذف کنید. اگرچه می‌توانید هر اپلیکیشنی را از پوشه‌ی Applications به درون Trash بکشید، این الزاما به معنای حذف آن از System Preferences، پوشه‌ی Library یا نوار منوی شما نیست. برای حذف یک آیکون در System Preferences، برروی آن کنترل‌کلیک کنید و Remove[name], Preference Pane را انتخاب نمائید. سپس، Finder را باز کنید و Go> Go to Folder را انتخاب کنید. ‎/Library/‎ Application Support را تایپ کنید. پوشه‌ی مربوط به اپلیکیشن خود را پیدا کنید و آن را به Trash بیندازید. Mac را از نو راه‌اندازی کنید و سپس Trash را خالی کنید.
 25. یک روش پرداخت را حذف کنید یا تغییر دهید. اگر می‌خواهید کارت اعتباری مرتبط با App Store را حذف یا آپ‌دیت کنید برروی>App Store  کلیک کنید. در برگه‌ی App Store Featured، برروی Account که در سمت راست قرار دارد کلیک کنید و با Apple ID خود وارد شوید. برروی Edit که در کنار Payment Information قرار دارد کلیک کنید. تحت Payment Type، یک کارت جدید را تایپ و برای حذف یک کارت برروی None کلیک کنید. اگر سازمان‌دهنده‌ی یک گروه Family        Sharing‌ هستید، باید جزئیات معتبر کارت را در اختیار داشته باشید.
 26. اپلیکیشنی که برای باز کردن یک نوع فایل مورد استفاده قرار می‌گیرد عوض کنید. بسیاری از انواع فایل‌ها مثل اسناد متنی می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن‌های گوناگون باز شوند. اگر می‌خواهید اپلیکیشن پیش‌فرضی که برای باز کردن یک فایل مورد استفاده قرار می‌گیرد تغییر دهید ، برروی آن کنترل‌کلیک کنید و Get Info را انتخاب نمائید. یک پنجره‌ی جدید باز خواهد شد. برروی سه‌گوش خاکستری کنار Open With… کلیک و اپلیکیشن خود را از منوی پاپ‌آپ انتخاب کنید. سپس، برروی دکمه‌ی Change All کلیک کنید تا مطمئن شوید Mac از حالا به بعد از همین اپلیکشن برای باز کردن آن نوع فایل استفاده می‌کند.
 27. پیغام“ Your browser has been locked“ را حذف کنید. اگر Mac شما با یک بدافزار آلوده شده باشد ممکن است مرورگر شما پیام Your Apple computer has been locked (کامپیوتر شما قفل شده است) را نمایش دهد تا از بازدید از سایر وب‌سایت‌ها جلوگیری نماید. برای برطرف کردن این مشکل، macOS را با نگه داشتن پیکان رو به بالا در زمان راه‌اندازی، در حالت safe mode راه‌اندازی کنید و سپس Finder را باز کنید. Go>Go to Folder را انتخاب کنید، سپس>Library/LaunchAgents  را وارد کنید. هر فایل نا آشنا را از این پوشه حذف کنید. همین کار را برای ‎/Library/LaunchAgents و ‎/Library/LaunchDaemons نیز انجام دهید. Safari را اجرا کنید و به Safari>Preferences>Extensions بروید. هر اکستنشی که نمی‌شناسید غیرفعال کنید.
 28. App Store درخواست می‌کند کلمه‌ی عبور قدیمی  Apple ID آپ‌دیت شود. اگر یک اپلیکیشن را با استفاده از یک Apple ID متفاوت با چیزی که حالا از آن استفاده می‌کنید برروی Mac خود نصب کرده باشید، App Store نیاز به آپ‌دیت کردن کلمه‌ی عبور آن Apple ID خواهد داشت. اگر کلمه‌ی عبور را می‌دانید می‌توانید آن را آپ‌دیت و از آن اپلیکیشن به طور عادی استفاده کنید. اگر این کار بیش از حد آزاردهنده و یا آن اپلیکیشن رایگان است کافی است پوشه‌ی Applications را باز کنید، اپلیکشین را حذف کنید و آن را با استفاده از Apple ID فعلی خود دوبار دانلود کنید.
 29. یک اپلیکیشن App Store گم شده را بازیابی کنید. اگر یک Mac جدید دارید یا مجبور شده‌اید دیسک راه‌انداز را برای برطرف کردن یک مشکل جدید پاک کنید، برخی از اپلیکیشن‌های شما ممکن است از دست رفته باشند. برای بازیابی اپلیکیشن‌هایی که از App Store دانلود شده‌اند، به برگه‌ی Mac App Store Purchased بروید تا خریدهای قبلی خود را ببینید. برروی Install کنار هر اپلیکیشن کلیک کنید تا دوباره دانلود شود. شما باید با Apple ID اصلی خود که برای دانلود اپلیکیشن مورد استفاده قرار گرفته بود وارد شوید تا بتوانید این کار را انجام دهید.
 30. یک اپلیکیشن ثالث گم شده را بازیابی کنید. اگر نمی‌توانید اپلیکیشنی که قبلا برروی Mac خود داشته‌اید پیدا کنید این ممکن است بدین علت باشد که آن اپلیکیشن دیگر برروی App Store موجود نیست و یا آن را به روش متفاوتی، مثلا از روی یک CD نصب کرده باشید. اگر بک‌آپ‌های Time Machine را داشته باشید می‌توانید اپلیکیشن‌های از دست رفته را با استفاده از Migration Assistant‪(apple.co/2qQoW2f)‬ بازیابی کنید. اگر اپلیکیشنی را که از یک وب‌سایت دیگر به غیر از App Store دانلود شده است نصب کرده باشید، چنان‌چه اطلاعات مربوط به حساب‌تان را در اختیار داشته باشید می‌توانید دوباره آن را دانلود کنید.
 31. سرعت سیستم خود را بالا ببرید. اگر سیستم شما به کٌندی اجرا می‌شود فایل‌های باز را ذخیره کنید، Mac را از نو راه‌اندازی نمائید و با رفتن به>App Store>Updates ، نرم‌افزارها را آپ‌دیت کنید. یک دلیل عمومی برای یک سیستم کٌند این است که اپلیکیشن‌های بسیار زیادی به طور همزمان در حال اجرا هستند بنابراین تلاش کنید تعداد معقول و مناسبی از آن‌ها را اجرا کنید. ممکن است بخواهید در این‌باره نیز فکر کنید که در زمان راه‌اندازی چه تعداد اپلیکیشن باز دارید، به> System Preferences>Users & Groups>your account>Login Items  بروید و اپلیکیشن‌های غیرضروری را حذف کنید. حذف آیتم‌هایی که نیازی ندارید کار عاقلانه‌ای است. اگر این کار تاثیری نداشت، برای این که اطمینان پیدا کنید نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های ثالث علت این کٌندی نیستند سیستم خود را در حالت safe mode راه‌اندازی کنید. این کار به طور اتوماتیک فایل‌های سیستمی خراب شده برروی دیسک راه‌انداز را اسکن و تعمیر می‌کند.
 32. زمان روی Mac را تصحیح کنید. یک سیستم زمانی نادرست می‌تواند باعث بروز انواع و اقسام مشکلات و بارگذاری نشدن صفحات وب شود. برای آپ‌دیت کردن زمان، به System Preferences>Date & Time بروید. برروی padlock کلیک و کلمه‌ی عبور ادمین خود را برای اعمال تغییرات وارد کنید. مطمئن شوید Set Date and Time Automatically تیک خورده باشد و از نزدیک‌ترین سرور زمانی-مثلا Apple Europe- استفاده می‌کنید. سپس، به برگه‌ی Time Zone بروید و کشور خود را از روی نقشه انتخاب یا از منوی پائین‌افتادنی Closest City استفاده کنید.
 33. یک فایل گم شده را پیدا کنید. اگر مطمئن هستید یک فایل را ذخیره کرده‌اید اما نمی‌دانید کجا، برای جست‌و‌جوی اسم فایل، برروی آیکون Spotlight در سمت راست بالا کلیک کنید. به جای این کار می‌توانید فایل‌هایی با اکستنشن‌های خاص مثل jpg را جست‌وجو نمائید. اگر فایل شما هنوز هم وجود ندارد، ممکن است به طور اتفاقی حذف شده باشد. اگر بک‌آپ‌های Time Machine داشته باشید می‌توانید هر تعداد از فایل‌ها یا پوشه‌ها را با دنبال کردن گام‌های فراهم شده در apple.co/2rOoz5f بازیابی کنید.
 34. کلمه‌ی عبور لاگ‌این خود را ریست کنید. اگر کلمه‌ی عبوری که برای لاگ‌این به Mac استفاده می‌کنید فراموش کرده‌اید ساده‌ترین راه ریست کردن آن، درخواست از ادمین یک کامپیوتر دیگر برای انجام این کار است. از آن‌ها بخواهید به System Preferences>Users and Groups بروند، حساب شما را انتخاب کنند و برروی دکمه‌ی Reset Password کلیک نمایند. پس از ریست کلمه‌ی عبور خود، اولین باری که با استفاده از کلمه‌ی عبور جدید لاگ‌این می‌کنید، نیاز به ایجاد یک login keychain جدید دارید.
 35. بک‌آپ‌های ناموفق را سر و سامان دهید. اگر با استفاده از Time Machine از Mac خود بک‌آپ می‌گیرید، ممکن است با پیامی مواجه شوید که می‌گوید بک‌آپ نمی‌تواند انجام شود. اگر از یک درایو اکسترنال برای بک‌آپ استفاده می‌کنید آن را جدا و دوباره متصل کنید، برروی آیکون Time Machine در نوار منو کلیک و Back Up Now را انتخاب کنید. اگر از یک Time Capsule استفاده می‌کنید، firmware آن را آپ‌دیت (apple.co/2qcmm3g) و سپس آن را از نو راه‌اندازی کنید. مطمئن شوید Mac شما به همان شبکه‌ای که Time Capsule متصل است متصل باشد.
 36. macOS راه‌اندازی نمی‌شود. اگر سیستم عامل راه‌اندازی نمی‌شود، همه‌ی پیام‌های خطا را به دقت مطالعه کنید. یک علامت سوال چشمک‌زن بدین معنا است که سیستم عامل تشخیص داده نشده است و ممکن است نشان‌گر یک خطای سخت‌افزاری باشد. اگر چنین خطایی رخ داد با Apple Support تماس بگیرید. اگر Mac شما به یک اسکرین خالی سفید یا خاکستری با یک نوار در حال بارگذاری بوت می‌شود، همه‌ی تجهیزات جانبی را جدا کنید و سپس یک SMC reset‪(apple.co/2seM4WF)‬ انجام دهید. اگر سیستم هنوز هم راه‌اندازی نمی‌شود برای عیب‌یابی بیش‌تر با Apple Support تماس بگیرید.
 37. macOS بعد از لاگ‌این فریز می‌شود. گاهی اوقات Mac شما راه‌اندازی اما در لاگ‌این فریز می‌شود. ممکن است اسکرین آبی شود. اگر سایر کاربران بتوانند بدون هیچ مشکلی به Mac لاگ‌این کنند ممکن است این مشکل به نرم‌افزار ناسازگار یا یک فونت خراب مربوط باشد. شما باید Mac خود را در حالت safe mode راه‌اندازی کنید و سپس به System Preferences>Users and Groups بروید. در سمت چپ برروی اسم خود و سپس برگه‌ی آیتم‌های Login کلیک کنید تا بتوانید اپلیکیشن‌های ثالث را حذف نمائید.
 38. پیام Your startup disk is almost full (دیسک راه‌انداز شما تقریبا پٌر است) را برطرف کنید. شما این پیام را حتی اگر فضای بسیار اندکی برروی Mac باقی مانده باشد مشاهده می‌کنید. برروی>About this Mac   کلیک و برای دیدن این که کدام داده‌ها بیش‌ترین فضا را اِشغال می‌کنند برروی برگه‌ی Storage کلیک کنید. برای ذخیره کردن برخی از فایل‌های خود برروی iCloud روی دکمه‌ی Manage کلیک کنید، فیلم‌های و شوهای تماشا شده را حذف کنید و هر ماه به طور اتوماتیک Trash را خالی کنید. آیتم‌های پوشه‌ی Downloads شما معمولا می‌توانند با خیال راحت حذف شوند زیرا اغلب می‌توانید آن‌ها را دوباره دانلود کنید.
 39. Mac خود را مجبور کنید خاموش شود. درمواقع نادر، Mac از خاموش شدن سر باز می‌زند. اگر یک کاربر دیگر لاگ‌این کرده باشد، macOS از شما درخواست می‌کند قبل از خاموش شدن کلمه‌ی عبور ادمین را وارد کنید. در غیر این صورت احتمالا شما با یک اپلیکیشن دردسرساز روبرو هستید. هر فایلی که روی آن کار می‌کنید ذخیره نمائید، سپی برروی>Force Quit  کلیک نمائید. هر یک از اپلیکیشن‌ها را انتخاب و برروی Force Quit کلیک نمائید. حالا دوباره تلاش کنید سیستم را خاموش کنید.
 40. macOS را از نو نصب کنید. اگر سیستم شما هنوز هم بد عمل می‌کند، می‌توانید دیسک راه‌انداز را پاک کنید و macOS را از نو نصب نمائید. برای انجام این کار شما نیاز به دانستن Apple ID و کلمه‌ی عبوری که از آن برای نصب سیستم عامل استفاده کرده بودید دارید. اگر امکان دارد یک نسخه‌ی پشتیبان بگیرید، سپس با نگه داشتن ، سیستم را از نو راه‌اندازی کنید. برای ست‌آپ Mac به عنوان یک Mac جدید، گام‌هایی که در apple.co/2qQXr8t وجود دارد دنبال کنید و برای بازیابی داده‌ها از Time Machine به apple.co/2t6fu9A بروید.
 41. تشخیص یک شارژر خراب. اگر MacBook شما شارژ نمی‌شود، بیینید آیا آداپتور شارژر آن به درستی متصل شده و یک سوکت دیگر را امتحان کنید. اگر این جواب نداد، شارژر را جدا کنید و برای اطمینان از این که شی خارجی در درگاه شارژ MacBook وجود ندارد آن را چک کنید. شارژر خود را برای هر نوع خرابی یا شکستگی احتمالی کابل‌ها و سیم‌ها چک کنید. اگر چیزی پیدا کردید، MacBook و شارژر را مستقیما نزد یک نمایندگی مجاز Apple ببرید. اگر کابل‌ها و درگاه دٌرٌست به نظر می‌رسند یک SMC reset انجام دهید، برای انجام این کار به apple.co/2qcaXAz بروید.
 42. مشکلات سخت‌افزاری را ایزوله کنید. مسائل Mac شما مثل نداشتن صدا، کارآیی کٌند، یا تصاویر بد می‌توانند باعث بروز مشکلات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری شوند. در صورت نمایش هر پیام خطایی، آن‌ها را دقیقا کپی کنید. در عین حال زمان وقوع را یادداشت نمائید. وقتی این کارها را انجام دادید، با استفاده از یک دیوایس مناسب برای گفت‌و‌گو با Apple Support  به getsupport.apple.com‌ بروید تا آن‌ها به شما بگویند آیا مشکل‌تان سخت‌افزاری است یا خیر.
 43. با یک Mac که بیش از حد داغ می‌کند سر و کله بزنید. اگر فن‌های Mac شما دائما کار می‌کنند و / یا به شکلی نگران‌کننده داغ هستند ممکن است با یک مشکل سخت‌افزاری روبرو باشید. ماشین را برروی یک سطح سفت قرار دهید تا گردش هوای بهتری داشته باشد. Mac خود را در اتاقی که گرم‌تر از 35 درجه سانتی‌گراد است نگه ندارید. اگر فن‌ها هنوز هم کار می‌کنند یک NVRAM reset‪(apple.co/2qfNptK)‬ انجام دهید. فن‌هایی که سر و صدا می‌کنند و بیش از حد گرم می‌شوند می‌توانند منشاء نرم‌افزاری داشته باشند و مثلا به واسطه‌ی ری‌ایندکس Spotlight ایجاد شوند، ‌بنابراین قبل از این که به مرکز تعمیر بروید با Apple Support تماس بگیرید.
 44. صداهای زمان راه‌اندازی چه معنایی دارند. Macها گاهی اوقات در زمان راه‌اندازی بیپ می‌کنند. تعداد و فرکانس این بیپ‌ها می‌تواند به درک مسائل Macتان به شما کمک کند. اگر هر پنج ثانیه یک بار یک بیپ می‌شنوید، ماژول‌های حافظه تشخیص داده نشده‌اند. اگر سه بیپ می‌شنوید، RAM تست صحت را طی نکرده و احتمالا از آن پشتیبانی نمی‌شود. اگر سه بیپ طولانی و سپس سه بیپ کوتاه می‌شنوید، Mac firmware خراب شده و باید کامپیوتر خود را به یک مرکز تعمیرات ببرید.
 45. می‌خواهید وارانتی خود را چک می‌کنید؟ از checkcoverage.apple.com بازدید و برای این که ببینید  دیوایس شما در دوران وارانتی است یا تحت پوشش AppleCare Protection Plan قرار دارد شماره‌ی سریال کامپیوتر خود را وارد کنید. تحت قوانین مصرف‌کننده در بریتانیا، Apple باید به مدت شش سال پس از تحویل دیوایس در انگلستان و ولز و 5 سال بعد از تحویل در اسکاتلند، هر کالای خراب را تعمیر یا  تعویض نماید (به apple.co/uk/legal/statutory-warranty مراجعه کنید). شما باید با وندور اصلی مثلا Argos تماس بگیرید تا یک Consumer Law claim (درخواست اعمال قانون مصرف‌کننده) انجام دهید. سخت‌افزار شما نیز باید توسط یک مرکز تعمیراتی تائید شود.
 46. رفتار غیرطبیعی نمایش‌گر را مشخص کنید. هر از چندگاهی ممکن است یک ترانزیستور برروی Mac LCD شما از کار بیفتد و منجر شود یک ناحیه از تصویر تیره شود یا روشن بماند. گاهی اوقات مشکلات نمایش‌گر به واسطه‌ی یک شی خارجی مثل گرد و غباری که در پشت نمایش‌گر جمع می‌شود به وجود می‌آید. اگر شما نیز با این مسائل روبرو هستید اسکرین خود را با استفاده از یک پارچه‌ی خشک تمیز کرده و یک NVRAM reset انجام دهید. اگر این کار نتوانست مشکل را حل کند، با Apple Store محلی یا یک تعمیرکار مجاز تماس بگیرید.
 47. از Apple Diagnostics (ابزار تشخیصی) استفاده کنید. Mac شما بسته به قدمت مدلی که دارد شامل یکی از دو مجموعه‌ی تشخیصی است، برای آگاهی از جزئیات کامل به apple.co/2rCDizY مراجعه کنید. برای استفاد از این مجموعه، Mac را خاموش کنید سپس تمامی دیوایس‌های خارجی، به غیر از صفحه‌کلید، ‌نمایش‌گر، و ماوس را از آن جدا کنید. سپس، در حالی که دکمه‌ی D را نگه داشته‌اید Mac را روشن کنید. اگر از شما خواسته شد، زبان را انتخاب کنید، سپس تست آغاز می‌شود. اگر هر مشکل و مسئله‌ای پیدا شد، قبل از این که با Apple Support تماس بگیرید ‌از صفحه‌ی نمایش عکس بگیرید یا کدهای ارجاعی را یادداشت کنید.
 48. Dimmed Screen.‎ گاهی ممکن است یک Dimmed Screen برروی Mac خود ببینید که به شما می‌گوید باید کامپیوتر خود را از نو راه‌اندازی کنید. این می‌تواند به واسطه‌ی مسائلی چون آپ‌دیت‌های سیستمی خراب شده یا یک خرابی جدی سخت‌افزاری ایجاد شده باشد. Mac را از نو راه‌اندازی کنید. اگر مشکلات جدی‌تر بیش‌تری مشاهده کردید، تمام تجهیزات جانبی را از آن جدا کنید و آن را در حالت safe mode راه‌اندازی نمائید تا ببینید آیا مشکل باقی مانده است یا نه. اگر مشکل ادامه پیدا کرد، برای کمک بیش‌تر با Apple Support تماس بگیرید.
 49. مسائل و مشکلات رایج مربوط به صدا را برطرف کنید. اگر نمی‌توانید صدایی از Mac خود بشنوید، مطمئن شوید دیوایس‌های صوتی اکسترنال مثل هدفون به آن وصل نباشند. سپس به System Preferences>Sound بروید و برروی برگه‌ی Output کلیک کرده و مطمئن شوید اسپیکرهای داخلی انتخاب شده باشند. اگر نمی‌توانید این گزینه را ببینید، با Apple Support تماس بگیرید. اگر اسپیکرهای داخلی انتخاب‌شده هستند، صدا را بالا ببرید و یک NVRAM reset انجام دهید. اگر صدای طبیعی راه‌اندازی را شنیدید، مشکل شما به نرم‌افزار مربوط می‌شود. در غیر این صورت، احتمالا با یک مشکل سخت‌افزاری روبرو هستید.
 50. RAM خود را ارتقا دهید. Mac شما هر چه حافظه‌ی بیش‌تری داشته باشد می‌تواند اپلیکیشن‌های بیش‌تری را به طور همزمان اجرا ‌کند. با گذشت زمان، ممکن است بخواهید حافظه‌ی Mac خود را ارتقا دهید. برخی از مراکز تعمیراتی این سرویس را ارائه می‌کنند اما خودتان نمی‌توانید این کار را برروی بسیاری از Macها انجام دهید. ابتدا مدل Mac خود را با کلیک برروی Apple>About this Mac مشخص کنید. سپس برروی برگه‌ی Memory کلیک کنید تا از مقدار RAM سیستم خود آگاهی پیدا کنید و سپس برروی Memory Upgrade Instructions کلیک کنید. وب‌سایت Apple بارگذاری می‌شود. توجه داشته باشید که همه‌ی Macها قابل ارتقا نیستند.

 

افزودن دیدگاه جدید