macOS Sierra | ماهنامه بزرگراه رایانه

دسته بندی: 

جدیدترین آپ‌دیت برای سیستم عامل Mac شما حالا این‌جا است! در این مقاله ما به اولین ویژگی‌هایی که باید در Sirra به آن توجه کنید اشاره می‌نمائیم.

جدیدترین و بهترین سیستم عامل Apple حالا عرضه شده است و نه تنها اسم آن از OS X به macOS تغییر پیدا کرده بلکه در عین حال ویژگی‌های رویایی جدیدی دارد که Mac را بیش از پیش سودمند و مفید می‌سازد. در این مقاله ما درباره‌ی چگونگی کارکرد دقیق این ویژگی های جدید و این که چگونه می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید صحبت می‌کنیم. ما کارمان را با ویژگی جدید Auto Unlock آغاز می‌کنیم که به دارندگان Apple Watch اجازه می‌دهد بدون نیاز به وارد کردن یک کلمه‌ی عبور وارد Macهای خود شوند و به افرادی که فاقد Apple Watch هستند نیز کمک می‌کند از یک گزینه‌ی ثالث برای انجام همین کار بهره بگیرند. سپس به کارهایی که Siri می‌تواند برروی Mac انجام دهد، این که Apple چطور اپلیکیشن Photos را قدرتمندتر و هوشمندتر نموده، ویژگی‌های جدید و عالی در iCloud، Universal Clipboard درخشان (و برخی از جایگزین‌هایی برای App Store که این عملکرد را توسعه می‌دهند)، گزینه‌های جدید در Messages، چگونگی کار برگه‌ها در اپلیکیشن‌های بیش‌تر، Storage بهینه‌سازی شده، و Picture in Picture mode نگاهی می‌اندازیم. ما فکر می‌کنیم Sierra واقعا ارتقایی قدرتمند برای Macهای ما محسوب می‌شود و امیدواریم شما نیز از به کار گرفتن این ویژگی‌های جدید لذت ببرید.

ظاهر جدید Mac شما

ویژگی‌های جدید  و قدرتمند macOS Sierra

 1. کارهای بیش‌تری با عکس‌های خود انجام دهید. Photos در Yosemite عرضه شد اما برای این که واقعا هوشمند شود تا الان طول کشید. ویژگی کاملا جدید Memories، گروهی از عکس‌های مرتبط با هم را به شکل یک فیلم بسیار خلاقانه گرد هم می‌آورد در حالی که جست‌و‌جوی بهینه‌شده، کتاب‌خانه‌های بزرگ را قابل مدیریت می‌کند.
 2. پیام‌ها را آراسته‌تر کنید. Messages برروی دسک‌تاپ، بسیاری از تغییرات انجام شده در Messages برروی iOS را بازتاب می‌دهد. شما حالا می‌توانید با پیام‌ها تعامل کنید (شبیه یک like برروی فیس‌بوک)، استیکرها و شکلک‌های بزرگ‌تر و ترسیم‌های Digital Touch  را ببینید.
 3. از Siri بخواهید همه چیز را برای‌تان پیدا کند. Siri با عرضه‌ی هر نسخه از iOS و tvOS قدرتمندتر می‌شود و حالا نوبت آن برروی Mac رسیده است. Siri قادر است فایل‌ها را جست‌و‌جو نماید، موسیقی پخش کند، اطلاعات را از وب پیدا کند، قرارهای تقویمی را اضافه کند و کارهای بسیار زیاد دیگری به انجام برساند.
 4. از Desktop، بهتر استفاده کنید. macOS Sierra مفهوم و نظریه‌ی فضای کاری دسک‌تاپ را تغییر می‌دهد. دسک‌تاپ شما اساسا برروی iCloud Drive قابل دسترس می‌شود و بدین ترتیب شما می‌توانید از روی هر دیوایسی به محتوای آن دسترسی پیدا کنید. شعار"دیگر هرگز فایلی را از دست نمی‌دهید" به واقعیت تبدیل شده است.

استفاده از Sierra Auto Unlock

شما می‌توانید وقتی Apple Watchی که watchOS 3 را اجرا می‌کند در نزدیکی آن قرار داشته باشد Mac خود را unlock کنید.  با فرض این که Watch شما یک کد عبور و تائید اعتبار دو فاکتوری فعال شده برای Apple ID دارد، می‌توانید Auto Unlock را در System Preferences از ستون Security & Privacy فعال کنید. تلاش کنید Mac خود را unlock کنید تا به شما بگوید می‌توانید این کار را با Watch خود انجام دهید. اگر Watch غایب باشد، همان صفحه‌ی ورود کلمه‌ی عبور را مشاهده خواهید کرد. متاسفانه، قفل اتوماتیک براساس مجاورت وجود ندارد اما MacID می‌تواند این کار را انجام دهد (به موارد ذکر شده در زیر مراجعه کنید).

چگونه می‌توانید Mac خود را با استفاده از iPhone و MacID از حالت قفل خارج کنید.

 1. Mac App را نصب کنید. بخش Mac از MacID را از macid.co دانلود، نصب و سپس باز کنید. این کار نیاز به OS X  و یک Mac که از Bluetooth 4 پشتیبانی کند دارد.
 2. MacID($4.‎99)‎ را برروی یک دیوایس iOS که بلوتوث آن فعال است نصب کنید. اگر یک App Watch هم دارید می‌توانید از MacID به عنوان اپلیکیشن Watch نیز استفاده نمائید.
 3. دیوایس iOS خود را جُفت کنید. برروی Mac خود، MacID باید دیوایس iOS شما را لیست نماید. آن را انتخاب و برروی Continue کلیک کنید، کلمه‌ی عبور حساب‌تان را وارد نمائید و سپس دوباره برروی Continue کلیک کنید.
 4. Mac خود را ایمن کنید. در Security & Privacy > General در System Preferences، Mac خود را به گونه‌ای ست کنید تا برای بیدار شدن از حالت خواب یا پس از این که محافظ صفحه‌ی نمایش اجرا شد به یک کلمه‌ی عبور نیاز داشته باشد.
 5. Mac خود را Unlock کنید. تلاش کنید Macتان را unlock نمائید؛ MacID نوتیفیکیشن‌هایی برروی دیوایس‌های شما ارسال می‌کند. آن را با ضربه (برروی Watch) یا یک کشیدن با استفاده از Touch ID (برروی iPhone) از حالت قفل خارج کنید.
 6. آن را فراتر ببرید. برروی iOS شما می‌توانید از MacID برای قفل کردن Mac از راه دور استفاده کنید. برروی Mac، از منوی اپلیکیشن برای ست‌آپ قفل کردن و بیدار شدن براساس مجاورت، مثل چیزی که در Sierra وجود دارد استفاده کنید.

Hey, Siri: Siri به Mac آمده-حالا شما حرف می‌زنید!

دستیار مجازی Apple یعنی Siri که چندین سال است به قابلیت کلیدی iOS تبدیل شده است حالا درون macOS قرار گرفته است. تا زمانی که راهی برای صحبت کردن با Mac خود داشته باشید (با استفاده از یک میکروفون توکار یا اکسترنال) می‌توانید به آن دستور بدهید، مثلا از آن بخواهید گزارش وضعیت هوا را نمایش دهد، محل اسناد را مشخص نماید یا رویدادهایی را به تقویم اضافه کند. برروی macOS، حالا Siri در Dock و نوار منو زندگی می‌کند و با یک کلیک اجرا می‌شود یا می‌توانید آن را با نگه داشتن  در عرض یک لحظه فعال کنید. این همان کلید ترکیبی است که وقتی فشار داده و رها شود Spotlight را باز می‌کند، بنابراین ستون System Preferences در Siri چند میان‌بُر جایگزین ارائه می‌کند که می‌توانید برای پرهیز از سردرگم شدن از آن‌ها استفاده کنید یا می‌توانید میان‌بُر مورد نظر خودتان را تعریف کنید. هرچند، شما باید اطمینان حاصل کنید که این میان‌بُر با میان‌بُر دیگری که در جای دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرد تداخل نداشته باشد. گفتن Hey, Siri به Mac وجود ندارد اما روشی برای انجام آن هست. برای انجام این کار ابتدا باید از یک میان‌بُر صفحه کلید برای Siri استفاده کنید که برای پاسخ سریع، به جای فشردن؛ آن را فشار می‌دهید بنابراین باید چنین تغییری ایجاد کنید. در مرحله‌ی بعد، Dictation را در Keyboard preferences و Use Enhanced Dictation (که نیاز به دانلود دارد) روشن و فعال کنید. ستون Accessibility را باز کنید، در سمت چپ Dictation را انتخاب نمائید، استفاده از یک عبارت کلیدی دیکتیشن را فعال نمائید و از Hey برای گفتن عبارت استفاده کنید. سپس، برروی Dictation Commands کلیک کنید، Enable advanced commands را روشن کنید و برروی + به منظور ایجاد یک فرمان جدید کلیک کنید. در فیلد بالایی، Siri را تایپ کنید. در منوی Perform، گزینه‌ی Press Keyboard Shortcut را انتخاب و سپس میان‌بُر Siri که قبلا ست کرده بودید فشار دهید و در پایان برروی Done کلیک کنید. آیکون Dictation در نوار منو ظاهر می‌شود و حالا  برای فعال کردن این ویژگی، به جای این که کلیدها را فشار دهید می‌توانید Hey, Siri را بگوئید.

چگونگی استفاده از Siri در Sierra

 1. از Siri بخواهید وب را برای یافتن یک موضوع جست‌و‌جو نماید. Siri از رویدادهای ورزشی و وضعیت آب و هوا نیز آگاهی دارد؛ نتیجه‌ی یک تیم ورزشی بزرگ را از او سوال کنید (آیا Giants برنده شده؟)، یا پیش‌بینی وضع هوای امروز یا فردا را از آن بپرسید.
 2. سازمان‌دهی شده عمل کنید. به جای این که رویدادهای تقویمی را تایپ کنید، می‌توانید از Siri بخواهید "یک قرار ملاقات با کریگ در روز جمعه ساعت 9" سِت کُنَد، رویدادهای جاری را تغییر دهد یا برنامه‌‌های یک روز مشخص را به شما گوشزد نماید.
 3. چیزها را پیدا و باز کند. اپلیکیشن‌ها را باز کنید، به ستون‌های preferences دست پیدا کنید و چیزهایی مثل میزان روشنایی اسکرین را تغییر دهید. کاری کنید تا Siri فایل‌هایی که در پوشه‌های خاصی هستند باز کند:" JPEGهای پوشه‌ی Downloads را باز کُن".
 4. جست‌و‌جوهای خود را ذخیره کنید. پس از پیدا کردن برخی از فایل‌ها با استفاده از Siri، برای ذخیره کردن آن جست‌و‌جوها در Notification Center به شکل یک ویجت Finder Search برروی + کلیک کنید؛ با انجام این کار وقتی فایل‌های دیگری اضافه شوند این ویجت آپ‌دیت می‌شود.
 5. مسیریابی کنید. کاری کنید تا Siri "مسیرهای خانه به لاس‌وگاس" یا "نمایش یک نقشه از نیویورک" را به شما نشان دهد. آیا شب را بیرون از خانه هستید؟ "رستوران‌های محلی را به من نشان بده" یا "چه فیلم‌هایی در حال نمایش هستند؟".
 6. ایده‌های بهتری بگیرید. Siri قابلیت‌های بسیار زیادی دیگری هم دارد. برای کشف برخی از آن‌ها، سوال کنید"چه کاری می‌توانی انجام دهی"- Siri یک لیست قابل پیمایش نشان می‌دهد. برروی یک آیتم کلیک کنید تا مثال‌های خاصی از چگونگی استفاده از آن را ببینید.

Photos: با تکنولوژی هوشمندانه و ویژگی‌های هنرمندانه فقط یک کلیک فاصله دارید

Apple می‌گوید ویژگی جدید Memories را وارد macOS نموده تا عکس‌های شما را به تجربیات فراموش نشدنی بدل کند. خوب، این تا حدودی دیرتر از زمان لازم رخ داده است. تا به امروز Photos برروی Mac اندکی نا امیدکننده بوده است. اغلب ما از آن استفاده می‌کنیم اما به سختی می‌توانیم تصور کنیم که این تجربه‌ای بوده که از قبل باید انجام می‌گرفته. Photos در Sierra حداقل ما را دو گام جلوتر از چیزی که از یک اپلیکیشن انتظار داریم رهنمون می‌شود. Photos برای اغلب کارهایی مثل جست‌و‌جو و نمایش عکس‌های شما به روش‌های خلاقانه بسیار مفیدتر شد است. با تکنولوژی "یادگیری ماشین"، نه تنها کاری می‌کند که Photos از قابلیت شناسایی چهره‌ی بهتری برخوردار باشد بلکه در عین حال می‌تواند مکان‌ها و حتی حیوانات خانگی را نیز شناسایی کند!. قابلیتی که در آن به وجود آمده این است که از روشی بسیار پیشرفته برای جست‌و‌جوهای شما بهره می‌گیرد و کتاب‌خانه‌ی شما را بیش از پیش توسعه می‌دهد. ما عکس‌های زیادی برروی iPhone می‌گیریم که هر یک اطلاعات زیادی در خود دارند.. Photos درSierra از این داده‌ها بسیار بهتر استفاده می‌کند تا به شکل اتوماتیک عکس‌های شما را از یک محل خاص یا با سوژه‌های خاص در Albums گروه‌بندی نماید. پس از آن Memories را داریم، روشی برای کنار هم قرار دادن عکس‌ها به شکل فیلم‌های کوتاه توسط این اپلیکیشن. شما یک style را انتخاب می‌کنید، اندکی موسیقی به آن اضافه می‌نمائید و سپس به یک الگوریتم اجازه می‌دهید بدون هیچ تلاشی از سوی شما یک اسلایدشو ایجاد کند.

خاطرات خود را زنده کنید

 1. لحظات جادویی. در کتاب‌خانه‌ی Photos خود، برروی Memories و سپس Get Started کلیک کنید. Photos آن عکس‌هایی که فکر می‌کند نقطه‌ی مشترکی با هم دارند گردآوری می‌نماید و سپس به شکل اتوماتیک و با استفاده از فوق‌داده‌ها و برچسب‌هایی که از خود آن عکس‌ها می‌گیرد این خاطرات را نام‌گذاری می‌کند.
 2. برای خاطرات خود استیل انتخاب کنید. هر چیزی توسط Photos به شکل اتوماتیک کنار هم قرار داده می‌شود و بنابراین شما فقط باید تم بصری و موسیقی مورد نظر خود را انتخاب کنید. 7 گزینه برای تم‌ها وجود دارد اما برروی برگه‌ی Music شما می‌توانید هر چیزی را از کتاب‌خانه‌ی iTunes انتخاب نمائید تا حسی شخصی برای‌تان ایجاد نماید.
 3. خاطرات خود را کشف کنید. با یک تم و موسیقی انتخابی، قبل از این که برروی Play Slideshow کلیک کنید می‌توانید پائین بروید و عکس‌هایی که اپلیکیشن از خاطرات شما انتخاب کرده است مشاهده نمائید. عکس‌ها در یک grid نمایش داده می‌شوند، دُرُست مثل نمای Activity در یک برگه‌ی Shared.
 4. از شو لذت ببرید. برای دیدن کارکرد قابلیت جدید تشخیص چهره در Photos، عکس‌ها را تا انتها پیمایش کنید. Photos چهره‌های عکس‌های شما را تشخیص می‌دهد- در این مورد خاص، عکس‌هایی از Thomas و Tank Engine برروی نقشه‌ی Places نیز نقطه می‌شوند. حالا به عقب برگردید و اسلایدشو را پخش کنید.

iCloud Drive: سرویس ابری Apple حالا با Mac Desktop و پوشه‌های Documents برروی دیوایس‌های iOS شما سینک می‌شود.

Apple مدت‌ها است از سیستم‌های فایل متفاوت بهره می‌گیرد. برروی iOS، اسناد فقط درون اپلیکیشن‌ها "زندگی" می‌کنند. با iCloud، زمانی که از یک اپلیکیشن مشابه برروی iPad, iPhone و Mac استفاده می‌کردید سینک بین دیوایسی به خوبی جواب می‌داد و کار می‌کرد. هرچند زمانی که از اپلیکیشن‌های متعدد بهره می‌گرفتید، مجبور بودید اسناد را بین آن‌ها کپی کنید؛ این کار غالبا باعث می‌شد بسیاری از فایل‌ها به طور کامل برروی همه‌ی آن اپلکیشن‌ها به دُرُستی کامل نشود. با معرفی iCloud Drive، Apple یک سیستم فایل تیپیکال به تجربه‌ی iOS اضافه کرده است و آن را برروی Macها و دیوایس‌های iOS قابل دسترس کرده است. شما می‌توانید وارد پوشه‌های اپلیکیشن‌‌محور شوید اما در عین حال پوشه‌های خودتان را نیز اضافه کنید، دُرُست مثل Finder برروی یک Mac. حالا و با انتشار macOS Sierra، کمپانی Apple توجه بیش‌تری به iCloud Drive کرده و شما را قادر می‌سازد پوشه‌های Documents و Mac Desktop را برروی iCloud Drive نگه دارید. گزینه‌ی انجام این کار زمانی فراهم می‌شود که شما در ابتدا macOS Seirra را ست‌آپ می‌کنید اما می‌توانید بعدا هم این قابلیت را در System Preferences برای ستون iCloud نیز فعال کنید: برروی Options کنار iCloud Drive کلیک کنید و در برگه‌ی Documents، گزینه‌ی Desktop & Documents Folder را تیک بزنید. وقتی این ویژگی فعال باشد Desktop و Documents در بخش iCloud نوار کناری Finder ظاهر می‌شوند (شما می‌توانید آن‌‌ها را دوباره به Favorites برگردانید) و اسناد ذخیره شده در آن مکان‌ها از هر جای دیگری قابل دسترسی خواهند بود. و منظور ما دقیقا "هر جا" است. برروی یک دیوایس iOS، شما می‌توانید iCloud Drive را باز کنید (که ممکن است در برخی از نسخه‌ها به اپلیکیشنی نیاز داشته باشد که شامل Document Picker مخصوص به خود و یا رفتن به Settings > iCloud > iCloud Drive و سوئیچ کردن به Show on Home Screen باشد). در بین Macهایی که از یک AppleID مشترک با تنظیمات مشابه استفاده می‌کنند، اسناد شما در پس‌زمینه سینک خواهند شد. برروی یک Mac که سیستم‌ عامل قدیمی‌تری اجرا می‌کند شما فایل‌های‌تان را در پوشه‌های Desktop و Documents درون iCloud Drive پیدا می‌کنید. وقتی از یک دیوایس غیر Apple استفاده می‌کنید، از طریق اپلیکیشن iCloud Drive در iCloud.com به آن‌ها دسترسی یابید.

براساس پوشه‌های خاصی که سینک می‌شوند، Apple می‌گوید آن‌ها رایج‌ترین مکان برای ذخیره‌سازی فایل‌ها هستند؛ در عین حال عکس‌ها، و سایر رسانه‌ها نیز از قبل برای سرویس‌های جاری iCloud بهینه‌سازی شده‌اند. هرچند، قبل از استفاده از این قابلیت مسائلی هم وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید. اولا، در حال حاضر هیچ granularity وجود ندارد. این ویژگی یا فعال یا غیر فعال است. چنان‌چه فقط به ایده‌ی سینک کردن Desktop و نه Documents علاقه دارید کارتان سخت می‌شود. دوما، اگر به طور منظم با فایل‌های رسانه‌ای حجیم (مثل اسناد Photoshop، ضبط صدا یا ویدئو) کار می‌کنید مراقب کُند شدن کانکشن اینترنتی خود باشید زیرا وقتی دیوایس‌های شما تلاش می‌کنند اسناد حجیم را با iCloud Drive سینک نمایند کانکشن اینترنت به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد. درنهایت، هر چیزی که برروی iCloud Drive ذخیره کنید حجم iCloudی که در اختیار دارید به خود اختصاص می‌دهد. به طور پیش‌فرض، Apple فقط  5 گیگابایت فضای رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد که با بک‌آپ گرفتن از چند دیوایس iOS در یک چشم بر هم زدن به اتمام می‌رسد، و این در حالی است که سینک اسناد Mac را در نظر نگیریم.

از هر جایی به Mac خود دسترسی پیدا کنید

با استفاده از ویژگی‌های OS X File Sharing و Screen Sharing، روش‌های دیگری هم برای دستیابی به دسک‌تاپ یک Mac از طریق یک Mac دیگر وجود دارد. این‌ها می‌توانند در ستون Sharing در System Preferences فعال شوند. Macهایی که به گونه‌ای پیکره‌بندی شده‌اند تا بتوانید از آن‌ها در نوار کناری Finder، تحت هدینگ Shared استفاده کنید. یکی از آن‌ها را انتخاب و برای دسترسی به فایل‌ها و پوشه‌های Mac برروی Connect As کلیک کنید. برروی Share Screen کلیک کرده و مجوزهای لاگ‌این را برای Mac راه‌دور به منظور نمایش دسک‌تاپ آن در یک پنجره وارد نمائید. برای کپی کردن فایل‌ها بین دو کامپیوتر، فایل‌ها را در Finder بکشید. این فقط با Macهایی که برروی یک شبکه مشابه هستند کار می‌کند اما شما در عین حال می‌توانید از طریق اینترنت نیز به یک Mac دسترسی پیدا کنید. در System Preferences، کاربرانی که باید به Screen Sharing دسترسی داشته باشند انتخاب کنید، سپس در ستون iCloud، گزینه‌ی Back to My Mac را فعال نمائید. در Finder Sidebar Preferences، مطمئن شوید Back to My Mac تیک خورده باشد. سپس باید قادر شوید Mac راه‌دور را در نوار کناری ببینید.

Universal Clipboard: بین Mac, iPhone و iPad خود کپی و پیست کنید.

به جای ساخت چیزهایی که زمانی تیم کوک از آن‌ها با عنوان toaster fridges یاد کرده بود، Apple دیوایس‌های متفاوت و مجزایی ارائه می‌کند که به شکل یک اکوسیستم واحد و پیوسته با یکدیگر ارتباط برقرار می‌نمایند. ویژگی Continuity آن شما را قادر می‌سازد تماس‌های تلفنی را برروی Mac  خود دریافت کنید یا یک ای‌میل را برروی یک دیوایس شروع کرده و آن را برروی دیوایس دیگر به اتمام برسانید. با انتشار iOS 10 و macOS Sierra، گزینه‌ی Universal Clipboard به قابلیت‌های Continuity اضافه شده است. به عنوان مثال وقتی همه‌ی دیوایس‌های شما با یک AppleID مشترک signin شوند، شما می‌توانید متن یا عکس و ویدئو را از iPad خود کپی کرده و سپس به Mac یا iPhone خود بروید و آن‌ها را در آن‌جا پیست کنید. چیزی که کپی می‌کنید از طریق یک کانکشن همتا به همتا ارسال می‌شود و بدین ترتیب هیچ چیزی برروی iCloud آپ‌لود نمی‌شود.

اپلیکیشن‌های مفید Clipboard از کمپانی‌های دیگر

 1. copied‪($7.‎99-copiedapp.com)‬.‎ اصول کارکرد Copied کمابیش بازتاب‌دهنده‌ی چیزی که در Universal Clipboard پیدا می‌کنید، مثل پشتیبانی از نسخه‌های قدیمی‌تر سیستم عامل Apple (که از iOS8 و OS X10.10 Yosemite شروع می‌شود) است. وقتی ویژگی iCloud Sync اپلیکیشن Copied را فعال می‌کنید فقط می‌توانید چیزهایی را بین دیوایس‌های iOS و Mac خود کپی و پیست نمائید. هرچند، Copied با فراهم کردن دسترسی به دامنه‌ی وسیع‌تری از ویژگی‌هایی نظیر Clipboard history، از قابیلت‌های سیستم خود Apple فراتر می‌رود.
 2. PASTE‪($9.‎99-pasteapp.me)‬.‎ این اپلیکیشن در قلب خود، یک Clipboard history و clippings manager است. ادعا می‌کند "هر چیزی که تا به حال کپی کرده‌اید" ذخیره می‌نماید و شما را قادر می‌سازد بعدا clippings مهم خود را جست‌و‌جو و بازیابی کنید و بدین ترتیب می‌توانید دوباره از آن‌ها استقاده نمائید. Paste شما را قادر می‌سازد قواعدی که اپلیکیشن‌های خاصی را فاکتور می‌گیرند تعریف کنید و pinboardهایی برای clippings مورد نیازتان ایجاد کنید. در زمان نگارش این مطلب، clipboards را می‌توانید به اشتراک بگذارید و از طریق AirDrop ارسال نمائید؛ پشتیبانی بین‌دیوایسی در حال توسعه است و Paste به زودی برای iOS نیز منتشر می‌شود.
 3. ALFRED + POWERPACK‪($25- alfredapp.com)‬.‎ اگرچه از نظر تکنیکی یک مدیر Clipboard نیست، زمانی که افزودنی Powerpack آن نصب و فعال شود،این اپلیکیشن از یک ویژگی تاریخچه‌ی Clipboard برخوردار می‌گردد. تنظیمات Alfred به شکلی مفید granular هستند: شما می‌توانید مدت زمان clippingهای مختلف نظیر متن ساده، عکس‌ها، و لیست فایل‌ها را از 24 ساعت تا سه ماه تعریف کنید. شما می‌توانید به clippingهای خود پیمایش نمائید یا با تایپ یک واژه یا عبارت محتوا را فیلتر نمائید. قابلیت‌های پیشرفته‌تر آن شامل توانایی اضافه کردن آیتمی که در حال حاضر انتخاب شده است می‌شود.

Messages: قرار است مکالمات شما بسیار جذاب‌تر و لذت‌بخش‌تر شوند

سرویس پیام‌رسانی سریع Apple با تلفیقی از ویژگی‌های جالبی که آن را بسیار درگیرکننده‌تر می‌کند قرار است بسیار جذاب‌تر شود. Messages در Sierra از بسیاری ابزار مشابهی که در نسخه‌ی iOS 10 نیز وجود دارد پشتیبانی می‌کند و شما را قادر می‌سازد یک عکس‌العمل سریع به یک پیام را با دو کلیک و بدون نیاز به تایپ ارسال کنید. آدرس یک صفحه‌ی وب را از Safari به اشتراک بگذارید تا Messages با نمایش عنوان صفحه و تصویری که کلیک کردن گیرنده برروی آن را برای جذاب‌تر می‌سازد آن را به نسبت قبل هیجان‌انگیزتر کُنَد. این اپلیکشین به نسبت گذشته با رسانه‌ها بهتر کار می‌کند. هرچند که Sierra برخی از قابلیت‌های خود را از iOS 10 وام می‌گیرد و به شکلی شگفت‌انگیز افکت‌های تمام صفحه‌ای مثل انیمیشن‌های بالونی را اعمال می‌کند اما در عین حال از انیمیشن‌های bubble نیز برخوردار است.

 1. اموجی خود را سورپریز کنید. Messages از قبل به شما اجازه می‌دهد سایز فونت مکالمات خود را افزایش دهید اما شما را با متنی بزرگ روبرو می‌سازد. در Sierra، پیام‌هایی که در بر دارنده‌ی شکلک و بدون متن هستند با سایزی بیش از حد بزرگ نشان داده می‌شوند. حداقل نباید برای درک پیام طرف مقابل تلاش زیادی به خرج دهید! هرچند اگر آن‌ها را با متن تلفیق کنید با سایز عادی نمایش داده می‌شوند.
 2. یک عکس‌العامل سریع به یک پیام نشان دهید. نشان‌گر خود را بر فراز Bubble پیام قرار دهید و سپس دکمه‌ی ماوس یا Trackpad را نگه دارید. پس از یک لحظه، Messages یک bubble با دامنه‌ای از عکس‌العمل‌های رایجی که ممکن است بخواهید ارسال کنید نشان می‌دهد: یک قلب، دو انگشت شست به سمت بالا یا پائین، Ha ha، یک علامت تعجب دوتایی، یا یک علامت سوال. برروی یکی از آن‌ها که می‌خواهید ارسال کنید کلیک کرده تا فرد مقابل آن را مشاهده نماید.
 3. آن را با لمس دیجیتال تقویت کنید. در macOS Sierra، متاسفانه Messages به شما اجازه نمی‌دهد از trackpad خود برای ارسال ترسیم‌ها، چیزی که می‌توانید برروی اسکرین یک Apple Watch یا دیوایس iOS 10 انجام دهید به دیگران استفاده کنید. هرچند، به شما اجازه می‌دهد ترسیم‌های Digital Touch که از طریق آن دیوایس‌های برای شما ارسال شده است مشاهده کنید و می‌توانید آن‌ها را به سایر اپلیکیشن‌ها کپی و پیست کنید؛ دُرُست مثل کاری که با متن، تصاویر و لینک‌های وب سایت‌ها در conversations انجام می‌دهید.

Optimized Storage ذخیره‌سازی بهینه شده

ویژگی ذخیره‌سازی بهینه شده در Sierra، راهنمایی درباره‌ی سیستم عامل و ارجحیت‌های اپلیکیشن‌ها که ممکن است بخواهید تغییرشان دهید فراهم می‌کند تا به شما یاری برساند در فضای ذخیره‌سازی‌تان صرفه‌جویی نماید- یک مسئله‌ی مهم با عنایت به این که اغلب MacBookها هنوز هم با فضای ذخیره‌سازی محدودی عرضه می‌شوند. این ویژگی در مکانی بدیهی قرار ندارد: به About This Mac بروید، برروی برگه‌ی Storage و سپس دکمه‌ی Manage که در بالا و سمت راست دیسک startup قرار گرفته کلیک کنید. پنجره‌ای باز می‌شود که Recommendations ستون چپ آن انتخاب شده است. برخی از این‌ها چندین ارجحیت را تحت پوشش قرار می‌دهند. به عنوان مثال، اگر از قبل از iCloud Photo Library استفاده نکرده‌اید، آیتم بالایی (Store in iCloud) دو تغییر را پوشش می‌دهد: فعال کردن این ویژگی اما در عین حال فعال نمودن توانایی انتقال پوشه‌های Desktop و Documents به iCloud Drive که به فایل‌های این پوشه‌ها که مدتی است از آن‌ها استفاده نکرده‌اید اجازه می‌دهد در این‌جا "ظاهر" شوند اما درواقع برروی iCloud ذخیره می‌شوند و تنها زمانی که آن‌ها را باز کنید دانلود می‌گردند و درنتیجه در فضایی که اِشغال می‌کنند صرفه‌جویی می‌شود. شما می‌توانید این تغییرات را در هر جای دیگری در macOS و اپلیکیشن‌هایش ایجاد کنید، البته تا زمانی که بدانید باید به کجا نگاه کنید. نقطه‌ی اصلی ویژگی Optimized Storage، یکپارچه‌سازی آن‌ها است تا فقط مجبور باشید برای اِعمال تغییرات هوشمند در چگونگی مدیریت Mac بر فضای در دسترس فقط به یک مکان مراجعه کنید. در زیر Recommendations در ستون سمت چپ، این ویژگی چند ناحیه‌ی دیگری که ممکن است بخواهید چک کنید برجسته می‌نماید. در بین مفیدترین آن‌ها برای پاک‌سازی سریع مقادیر حجیمی از فضا، Applications View که می‌توانید براساس آخرین تاریخی که به آن‌ها دسترسی پیدا کرده‌اید تا بتوانید آن‌هایی که دیگر ازشان استفاده نمی‌کنید تشخیص دهید، Documents، که گزینه‌هایی برای اسنادی که در هر جا ذخیره شده‌اند ارائه می‌کند و iOS Files که آپ‌دیت‌های firmwareی که هنوز و حتی بعد از این که دیوایس‌های خود را آپ‌دیت کرده‌اید برروی Mac باقی مانده‌اند وجود دارد.

تصویر در تصویر Picture-in-Picture. صرف‌نظر از کاری که در حال انجامش هستید ویدئوها را مرئی نگه دارید

برخی از پخش‌کننده‌های ویدئو شامل iTunes، مدت‌ها است به شما اجازه داده‌اند  پنجره‌شان را بر فراز سایر پنجره‌ها باز نگه دارید تا بتوانید کارهای دیگر را نیز به طور همزمان انجام دهید. با در نظر گرفتن حجم ویدئویی که همه‌ی ما این روزها از طریق وب مصرف می‌کنیم نکته‌ی شگفت‌انیگز این است که عرضه‌ی چنین قابلیتی برای ویدئوی آن‌لاین در Safari تا زمان منتشر شدن Sierra به طول انجامیده است. حالا که Safari این قابلیت را ارائه می‌کند، دیگر مجبور نیستید پنجره‌ی ویدئو را در لبه اسکرین قرار دهید و برای این که آن را مشاهده کنید بقیه‌ی پنجره‌ها را تغییر سایز دهید. درعوض، می‌توانید ویدئو را از صفحه‌ی اصلی‌اش بیرون بکشید و آن را در یک گوشه از دسک‌تاپ قرار داده یا اندازه‌اش را تغییر دهید. ویدئو در همین‌جا باقی می‌ماند، حتی اگر به یک اپلیکشین تمام صفحه سوئیچ کنید. حالت تصویر در تصویر می‌تواند درون پخش‌کننده‌های ویدئو دشوار باشد، خصوصا در سایت‌هایی مثل YouTube که وقتی برای پخش یک ویدئو برروی آن کلیک راست می‌کنید پخش‌کننده‌ HTML5 منوی متنی خود را جایگزین پخش‌کننده‌های دیگر می‌سازد. ترفند انجام این کار، دو بار کلیک راست برای آشکار شدن منوی متنی خود Safari و سپس انتخاب Enter Picture-in-Picture از آن است.

یک تجدیدنظر اساسی در ذخیره‌سازی: تغییرات تکنیکی آتی، مزایای مثبتی برای شما به ارمغان می‌آورند.

سیستم فایل Apple ‪(APFE)‬، فرمت ذخیره‌سازی جدیدی است که چهار سیستم عامل Apple درنهایت از آن استفاده می‌کنند. در حالی که از آن به طور کامل در Sierra استفاده نمی‌شود Apple یک نسخه‌ی اولیه برای توسعه‌دهنده‌ها فراهم کرده تا آن را در سیستم عامل جدید تست کنند؛ APFS از تقریبا تمام ویژگی‌های مشابه HFS+، سیستم فایل Apple از اواخر دهه‌ی 90 به این طرف، پشتیبانی می‌کند اما Apple هشدار می‌دهد که یوتیلیتی‌های دیسک باید برای استفاده از APFS آپ‌دیت شوند. بنابراین اگر به هر چیزی با این ماهیت متکی هستید برای استفاده از نسخه‌ی ارتقایافته‌، آن‌ها را ذخیره کنید. علت توسعه‌ی APFS، از مشخصات فنی HFS+ که به قدمت آن مربوط می‌شود نشات می‌گیرد: HFS+ به زمانی که رسانه‌ی مغناطیسی مسلط بود برمی‌گردد اما APFS برای ذخیره‌سازی فلش که امروز در اغلب دیوایس‌های Apple مورد استفاده قرار می‌گیرد بهینه‌سازی شده است. Apple می‌گوید امنیت و حریم خصوصی دو عامل اساسی در طراحی APFS هستند. یک دیسک می‌تواند بدون رمرگذاری یا با استفاده از یک کلید واحد برای کل آن، یا با یک کلید متفاوت برای هر فایل فرمت شود. ویژگی cloning در APFS به معنای این است که فایل‌های تکراری تا زمانی که یک نسخه را تغییر ندهید فضایی به خود اختصاص نمی‌دهند و به جای این که یک کپی از کل فایل ذخیره شود فقط بلاک‌های تغییر یافته ذخیره می‌گردند که می‌تواند صرفه‌جویی زیادی در فضای ذخیره‌سازی به وجود آورد. سپس snapshotها هستند که کپی‌های فقط خواندنی از فایل‌هایی محسوب می‌شوند که امکان بازگشت به نسخه‌ی قدیمی‌تر را فراهم می‌سازد. خود APFS ، RAID را پیاده نمی‌کند اما Apple می‌گوید شما می‌توانید آن را با نرم‌افزار RAID که در macOS وجود دارد تلفیق کنید. از طرفی، در حالی که Disk Utility مدیریت گرافیکی RAID را در El Capitan از دست داده بود، Sierra دوباره آن را برگردانده است. اما Apple پروتوکل AFP به کار گرفته شده برای به اشتراک‌گذاری فایل از طریق شبکه را منسوخ کرده و بنابراین استفاده از APFS برروی NAS به درایوری با پشتیبانی از SMB یا NFS نیاز خواهد داشت.

اپلیکیشن‌های خود را سازمان‌دهی کنید

در Sierra، هر اپلیکیشنی که بتواند چندین سند ایجاد کند به شکل اتوماتیک با توانایی گردآوری آن‌ها در یک پنجره تقویت می‌شود. Sierra به این نوع اپلیکیشن‌ها یک tab bar می‌دهد که دُرُست مثل چیزی که در Safari مورد استفاده قرار می‌گیرد است و نیازی به آپ‌دیت به نسخه‌ی جدید ندارند و شما می‌توانید هر برگه را از tab بیرون بکشید تا آن را برروی پنجره‌ی خودش تقسیم کنید. این کار در عین حال Mission Control را خلوت‌تر می‌کند زیرا thumbnail هر اپلیکیشن بزرگ‌تر و تشخیص آن ساده‌تر می‌شود. به طور پیش‌فرض، برگه‌ها فقط برای اپلیکیشن‌های تمام صفحه فعال می‌شوند (بنابراین شما دیگر چندین دسک‌تاپ برای یکی از این اپلیکیشن‌ها نخواهد داشت) اما آن‌ها می‌توانند به طور کامل غیرفعال شوند یا به اپلیکشن‌های پنجره‌ای شده نیز اضافه گردند.

افزودن دیدگاه جدید