راهنمای جامع سینک برروی ابر | ماهنامه بزرگراه رایانه

دسته بندی: 

با iCloud Drive، کمپانی Apple درنهایت هدف خود برای سینک فایل‌ها و داده‌ها بین تمام ابزار را به نمایش گذاشت. iCloud Drive به شکل توکار در جدیدترین نسخه‌ی‌های Mac OS X و iOS گنجانده شده و سرویس‌های بیش‌تری از این کمپانی به آن متکی خواهند شد. ما در این مقاله قصد داریم به شما نشان دهیم همه‌ی این‌ها چگونه کار می‌کنند و چگونه به شما کمک می‌کنند مطمئن شوید که هرگز و بر خلاف گذشته یک سند را از دست نخواهید داد. البته باید اشاره کنیم Apple تنها گزینه نیست، و به همین علت سرویس‌های دیگری نظیر Dropbox, Google, Microsoft و Amazon را نیز بررسی خواهیم کرد. همه‌ی این‌ها به شکل رایگان آغاز می‌شوند و گزینه‌های upgrade را ارائه می‌نمایند، پس بیایید آن‌ها را بررسی کنیم.

ابر چیست؟

واژه‌ی "ابر" نشان‌گر چیزی است که بالای سر شما قرار دارد اما در عالم واقع داده‌هایی که شما آپ‌لود می‌کنید هزاران مایل برروی زمین یا حتی زیرزمین و بسیار دورتر از محل شما ذخیره می‌شوند. یک سرویس ابری درواقع کلاستری متشکل از کامپیوترها است: اگر دقیق‌تر بگوییم، تعداد بسیار عظیمی از سرورها با دیسک‌های ذخیره‌سازی بی‌ّشماری که به آن متصل است. این یک تحول طبیعی در اینترنت و به واسطه‌ی ارتقای پهنای باند بین‌المللی و پائین آمدن هزینه‌ی ذخیره‌سازی مُحَقَق شده است. اینترنت فقط مجموعه‌ای از دیتاسنترها است که از طریق هاب‌های جهانی و هزاران مایل کابلی که در زیر دریاها کشیده شده است به هم متصل هستند. با رشد و توسعه‌ی وب و با بهره‌گیری روزافزون کمپانی‌های نظیر Microsoft, Apple, Google  و Amazon از آن و ارائه‌ی سرویس‌های بیش‌تر و بیش‌تر و تحویل و فروش نرم‌افزار از طریق آن، ساخت و ایجاد سرور فارم‌های عظیم و دیتاسنترها به منظور برآورده نمودن نیازهای حجم عظیم بازدیدکننده‌ها و اطلاعاتی که باید ذخیره کنند و به کاربران ارائه شوند به موضوعی ضروری تبدیل شده است. کمپانی‌هایی نظیر Akami نیز به همین نسبت رشد کرده‌اند و video streaming سنگین و حجیمی را برای سایر کمپانی‌های تکنولوژیک فراهم می‌کنند. پهنای باند رایگان نیست و شرکت‌های بزرگ ارتباطی در سرتاسر جهان صاحب زیرساختار فیزیکی اینترنت هستند و از ISPها هزینه دریافت می‌کنند.

این ایده که یک کاربر عادی می‌تواند از ذخیره‌سازی ابری استفاده کند با افزایش دسترسی گسترده به اینترنت باندپهن آغاز شد. کمپانی‌ها می‌توانند ذخیره‌سازی آن‌لاین را ارائه کنند اما برای مدت زیادی ظرفیت‌ها پائین و قیمت‌ها بالا بود. حضور Apple برروی ابر و عرضه‌ی ذخیره‌سازی ابری با iTools و بعد از آن، بدون حرف و حدیث و انتقاد نبود. Mac و MobileMe قادر نبودند شهرت این کمپانی را در زمینه‌ی ساده‌گی استفاده از سرویس‌ها و محصولات برآورده کنند. با iCloud، این موضوع تغییر کرد. در همین زمان بسیاری از توسعه‌دهنده‌های دیگر (Dropbox, Microsoft, Google, Amazon و Box) سینک ابری و سرویس‌های به اشتراک‌گذاری خودشان را بنا کردند که به خوبی برروی ابزار Mac, PC, iOS و اغلب اندروید کار می‌کرد. اگرچه Apple و Microsoft علاقه‌ی زیادی به یکپارچه‌سازی ذخیره‌سازی ابری با سیستم‌‌عامل‌ها و سخت‌افزار خود دارند، توسعه‌دهنده‌های ثالث نیز به دنبال این هستند که برروی پلتفرم‌های عمده حضور داشته باشند که خبر خوبی برای کاربران به شمار می‌رود زیرا به معنای این است که شما می‌توانید از طریق ابزار متفاوت خود به دارایی‌های دیجیتال‌تان دسترسی پیدا کنید. وقتی شما یک فایل یا پوشه را آپ‌لود یا برروی ابر سینک می‌کنید، آن‌ها به شکل دیجیتال برروی فضای اختصاص‌یافته به شما برروی سروری که جایی در این سیاره وجود دارد ذخیره می‌شوند. واقعیت این است که آپ‌لود یا دانلود فایل‌ها از فواصل بسیار دور از مکان شما فقط به چند ثانیه زمان نیاز دارد. ذخیره‌سازی ابری مثل یک دیسک‌سخت متصل عمل می‌کند، با این استثنا که به جای اتصال فیزیکی از طریق USB، به شکل راه دور است و از طریق اینترنت لینک می‌شود. همین موضوع در مورد ابزار موبایل نیز مصداق دارد و همین نکته است که به رشد سرویس‌های ابری کمک زیادی کرده است. انتقال فایل‌ها از کامپیوتر به تلفن یا iPad می‌تواند کار خسته‌کننده‌ای باشد اما وقتی تمام ابزار شما به ابر متصل باشند می‌توانید از درایو مجازی به عنوان یک مکان ذخیره‌سازی مرکزی استفاده نمائید. شما می‌توانید همه چیز را برروی ابر به اشتراک بگذارید. آیا نیاز به ارسال یک فایل فیلم 500 مگابایتی دارید؟ آن را به ابر ارسال کنید، یک کلمه‌ی عبور روی آن بگذارید (اگر دوست دارید) و لینک آن را ارسال نمائید. از آن‌جایی که این یک روش راه‌دور است، از داده‌های شما به خوبی محافظت می‌شود-خصوصا در مقابل از کار افتادن سخت‌افزار یا سرقت- و شما می‌توانید مطمئن باشید که این کمپانی‌ها از تکنولوژی‌های بک‌آپ بسیار پیشرفته‌ای بهره می‌گیرند.

اغلب سرویس‌ها ابری، حالا به ورای ذخیره‌سازی ساده‌ی آن‌لاین رفته‌اند و سینک فایل را نیز ارائه می‌کنند، بدین معنا که آپ‌لود گروهی داده‌ها و تحلیل این که کدام یک از فایل‌ها از زمان آخرین سینک تغییر پیدا کرده‌اند امکان‌پذیر شده است. شما می‌توانید نسخه‌های متفاوتی از فایل‌ها را مدیریت کنید و از watch folders در بسیاری از موارد و به منظور آپ‌لود اتوماتیک هر چیزی که به شکل محلی در یک پوشه ذخیره کرده‌اید بهره بگیرید. مزایای سینک ابری بدیهی و قابل درک است، خصوصا وقتی در سیستم عامل‌هایی نظیر iOS 8 و OS X Yosemite یکپارچه شده باشد. حتی وقتی این قابلیت یک سرویس افزودنی مثل Google Drive یا Dropbox باشد که می‌توانید از طریق یک مرورگر یا یک برنامه‌ی کاربردی به آن دسترسی پیدا کنید، تکنولوژی بسیار پیشرفته‌ای که این کار را امکان‌پذیر می‌ْسازد از نظر کاربر پنهان است. بعد از چند شروع ناموفق، تکنولوژی سینک ابری بیش از همیشه قابل دسترس و قدرتمند شده است، حتی اگر شما در زمینه‌ی این که در پشت صحنه چه اتفاقاتی رخ می‌دهد آدم خبره‌ای نباشید. وقتی شما برروی ابر آپ‌لود می‌کنید، داده‌های خود را در اختیار فرد دیگری قرار می‌دهید؛ و حتما اطلاع دارید که عکس‌هایی از حساب‌های آن‌لاین دزدیده شده‌اند. درواقع، این نوعی حمله‌ی phishing بود نه یک هک. شما باید از کلمه‌های عبور پیچیده و روش تائید اعتبار دوفاکتوری Apple برای کاهش قابل توجه هر نوع ریسک احتمالی بهره بگیرید. چنان‌چه اتصال اینترنتی شما برای استفاده از دیتا محدودیت دارد؛ و اگر از یک ابزار موبایل استفاده می‌کنید می‌توانید آپ‌لود داده‌ها از طریق شبکه‌ی سلولی را محدود کنید تا بدین ترتیب هزینه‌های ماهانه‌ی دیتای خود را افزایش ندهید. انتخاب از بین این سرویس‌ها دشوار است بنابراین اجازه دهید به تامین‌کننده‌های بزرگ سرویس‌های ابری بپردازیم.

چگونه برنامه‌های کاربردی ابر را از مصرف تمام اینترنت خود محدود کنید

1)- iCloud Drive را محدود کنید

شما می‌توانید برنامه‌های کاربردی که قادر به استفاده از ابر هستند را با مشخص کردن آن‌ها و غیرفعال کردن این ویژگی از به کارگیری کل داده‌های موبایل محدود کنید. این گزینه، cellular نام دارد و جایی در تنظیمات آن برنامه‌ی کاربردی قرار گرفته است. برروی iOS8، به Settings> iCloud> iCloud Drive بروید و سوئیچ Use Cellular Data را off کنید.

2)- سایر برنامه‌های کاربردی را هم محدود کنید

همین گزینه‌ها را می‌توانید در سایر برنامه‌های کاربردی نیز پیدا کنید. اگر از Dropbox در یک وسیله که از دیتای سلولی بهره می‌گیرد استفاده می‌کنید، به settings> Droopbox بروید. برروی آن ضربه بزنید و سپس Use Cellular Datat را خاموش کنید. ممکن است بخواهید گزینه‌ی Background App Refresh را نیز غیرفعال سازید زیرا این نیز می‌تواند از داده‌ها استفاده کند.

3)- یک برنامه را به طور کامل از به کارگیری cellular بلوکه کنید

شما همچنین می‌توانید یک برنامه‌ی کاربردی را از به کارگیری داده‌های سلولی، و نه فقط برای سرویس‌های ابری به طور کامل حذف کنید. برای انجام این کار به Settings> Cellular بروید و برنامه‌ای که می‌خواهید غیرفعال نمائید مشخص کنید. این برنامه کماکان برروی Wi-Fi کار می‌کند اما قادر نیست از تبادل داده‌ها با استفاده از cellular استفاده کند.

iCloud Drive

Apple در گذشته هم تلاش کرده تا سرویسی مثل iCloud Drive ایجاد کند اما تلاش‌های قبلی این کمپانی دسترسی محدودی داشت. آن‌هایی که مدتی است از Apple استفاده می‌کنند iDisk را به خاطر دارند که کوششی اولیه برای فراهم نمودن ذخیره‌سازی فایل از راه دور با استفاده از Finder بود که از طریق آن می‌توانستید هر نوع فایل را برای ذخیره شدن برروی ابر به آن بکشید. این سرویس کُند بود، و فضای ذخیره‌سازی محدودی ارائه می‌کرد. گفته می‌شود چند سال قبل Steve Jobs سعی کرده بود Dropbox را بخرد و تکنولوژی ذخیره‌سازی ابری آن را برروی OS X یکپارچه کند اما Dropbox جواب منفی داده بود. Apple در نهایت این کار را انجام داد و همان‌گونه که می‌توانید انتظار داشته باشید، iCloud حالا چیزهای بیش‌تری از ذخیره‌سازی فایل ارائه می‌کند. این ویژگی‌هایی مثل دسک‌تاپ دارد، مکان iPhone شمار ار مشخص و کلمه‌های عبور را ذخیره می‌کند البته ما در این جا تنها به بخش Drive آن می‌پردازیم.

از بسیاری جهات، iCloud Drive سرویسی است که با تاخیر عرضه شده است. وقتی iCloud معرفی شد، بسیاری از افراد از این که فاقد یک مکان ذخیره‌سازی عادی برای دسترسی از طریق Finder است نا امید شده بودند. شما می‌توانستید تماس‌ها، تقویم‌ها و bookmarkها را از طریق آن سینک کنید اما قادر نبودید فایل‌های خود را به شکل دستی وارد آن کنید.  اما حالا می‌توانید، و در عین حال این سرویس قلب Handoff محسوب می‌شود، تکنولوژی جدید Apple برای آغاز کار با یک سند برروی یک وسیله و سپس استفاده از آن برروی وسیله‌ی دیگر و دقیقا از همان‌جایی که آن را ترک کرده بودید. شما برای دسترسی به iCloud Drive به OS X Yesomite نیاز دارید (و اگر می‌خواهید از برنامه‌های کاربردی که برای سازگاری با آن نوشته شده‌اند، نظیر Apple iWork و بخش اندکی از برنامه‌های کاربردی ثالث که با عرضه‌ی گسترده‌ی سیستم‌عامل‌های جدید و نصب آن برروی ابزار شما مسلما توسعه پیدا خواهند کرد به iOS8 نیاز خواهید داشت). ورود به iCloud برروی Mac که OS X Yesomite را اجرا می‌کند به شما اجازه می‌دهد به گزینه‌ی iCloud Drive سوئیچ کنید که بعد از آن به عنوان یک میان‌بُر برروی نوار کناری پنجره‌ی Finder و در منوی Go از Finder در دسترس شما قرار خواهد گرفت. آن را انتخاب کنید تا iCloud Drive در پنجره‌ی Finder و دُرُست مثل یک دیسک سخت محلی ظاهر شود. شما سپس می‌توانید هر چیزی را از Mac خود به درایو بکشید تا برروی ابر آپ‌لود شود. برای اسناد کوچک، این کار فقط به کسری از ثانیه نیاز دارد اما برای آیتم‌های بزرگ‌تر، به سرعت اتصال شما بستگی دارد. شما در عین حال 5 گیگابایت فضای رایگان دریافت می‌کنید و اگر از ابزار iOS خود نیز بک‌آپ می‌گیرید، آن بک‌آپ‌ها از بیش‌تر این فضا استفاده می‌کنند. شما می‌توانید با پرداخت هزینه‌ی ماهانه و بسته به نیازهای خود، 20، 200، 500 گیگابایت یا 1 ترابایت فضای اضافی تهیه کنید یا این میزان را کاهش دهید. علاوه بر ذخیره‌سازی فایل، وقتی جدیدترین  OS X را اجرا کنید فضای iCloud Drive شما می‌تواند برای سایر کارها نیز مورد استفاده قرار گیرد. شاید سودمندترین ویژگی جدید، Mail Drop باشد که از طریق آن قادر می‌شوید ضمائم ای‌میل‌هایی که بزرگ‌تر از آن‌هایی هستند که ISP اجازه‌ی ارسال آن‌ها را فراهم می‌کند از درون Mail ارسال کنید. یک فایل را ضمیمه کنید و اگر آن فایل بزرگی باشد، Mail به جای ارسال کل پیام از طریق  ISP شما آن را به iCloud ارسال می‌کند و آن ضمیمه به iCloud Drive آپ‌لود می‌شود. اگر گیرنده نیز از Mail استفاده کند یک کپی این‌لاین از فایل را مشاهده می‌کند و می‌تواند آن را دانلود نماید. کاربران سایر برنامه‌های mail نیز لینکی را مشاهده می‌کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد همین کار را انجام دهند. از ضمائمی تا 5 گیگابایت پشتیبانی می‌شود، اگرچه برای این که چیزی به این بزرگی از طریق اتصال باندپهن شما آپ‌لود شود باید مدتی منتظر بمانید. قبل از این هم شما می‌توانستید از سایر سرویس‌های آپ‌لود استفاده کنید اما این در Mail یکپارچه شده و بنابراین چندین قدم جلوتر هستید.

برروی ابزاری که از iOS8 استفاده می‌کنند حالا می‌توانید از iCloud Drive بهره بگیرید، اما هیچ file explorerی مثل یک کامپیوتر در آن وجود ندارد: درعوض، شما مجبور هستید از یک برنامه‌ی کاربردی که برای خواندن و ذخیره‌سازی مستقیم فایل‌ها برروی iCloud Drive طراحی شده است استفاده نمائید. این شامل مجموعه‌ی iWork از Apple می‌شود و آن‌ها کار یکپارچه‌سازی این عملکرد را برای توسعه‌دهنده‌ها تسهیل کرده‌اند، بنابراین منتظر باشید تا برنامه‌های جدیدی را هم در آینده مشاهده کنید. دلیل این که این ارتقا الزامی است این است که iCloud Drive به شما اجازه می‌دهد اسناد را در برنامه‌های کاربردی مختلف باز کنید بنابراین آن‌ها باید به دُرُستی طراحی شده باشند. تا همین اواخر، اگر می‌خواستید در یک برنامه عکس بگیرید و سپس در برنامه‌ی دیگری روی آن کار کنید مجبور بودید آن را به Camero Roll اکسپورت کنید (همین موضوع درباره‌ی سایر اسناد نیز مصداق دارد). وقتی برنامه‌های کاربردی ارتقا یابند، iCloud Drive به شما اجازه می‌دهد یک سند را برروی iCloud Drive ذخیره و سپس آن را از طریق هر برنامه‌ی سازگار دیگر باز کنید. برخی از برنامه‌های کاربردی برای عملکرد برروی ابر مناسب نیستند-اساسا آن‌هایی که با فایل‌های بزرگی مثل موسیقی یا ویدئو سر و کار دارند. اما بسیاری از آن‌ها از این سازگاری برخوردار هستند (زیرا با فایل‌های کوچک‌تری کار می‌کنند) و حتی آپ‌لود و دانلود عکس‌ها با استفاده از یک اتصال اینترنتی متوسط هم امکان‌پذیر است. iCloud Drive وقتی برروی یک کامپیوتر مشاهده شود اسناد را در پوشه‌هایی براساس نوع آن‌ها مرتب می‌کند: اسناد Numbers، اسناد Keynote و غیره، و در عین حال به شما اجازه می‌دهد به طور منظم فضای ذخیره‌سازی خود را بازبینی کنید، اگرچه این بدان معنا است که برای پیدا کردن فایل‌ها باید از طریق این برنامه‌ها کار کنید. شما در عین حال می‌توانید از یک مرورگر و در icloud.com به درایو خود دسترسی پیدا کنید و اسناد iWork را باز و ویرایش نمائید و در عین حال هر نوع فایلی را آپ‌لود و دانلود کنید.

چگونه می‌توانید با استفاده از iCloud Drive یک فایل را از Mac به iOS انتقال دهید

1)- iCloud Drive را برروی Mac خود فعال کنید

در Yesomite به System Preferences> iCloud بروید و iCloud Drive را از لیست آیتم‌های موجود فعال کنید. با Apple ID خود Sign in کنید. از منوی Go یا از هر یک از پنجره‌های کناری Finder، برروی iCloud Drive کلیک کنید تا فایل‌های ذخیره شده برروی آن را ببینید.

2)- فایل‌ها را بکشید و بیندازید

یک فایل یا پوشه را از Mac خود به پنجره‌ی iCloud Drive بکشید و بیندازید تا به ابر آ‌پ‌لود شود. این کار برای فایل‌های کوچک‌تر خیلی سریع صورت می‌گیرد اما برای فایل‌های بزرگ‌تر می‌تواند تا چند دقیقه به طول بینجامد. سازمان‌دهی فایل‌ها در پوشه‌هایی مثل pictures, movies, sounds و غیره کاری منطقی است.

3)- در iOS به فایل‌ها دسترسی پیدا کنید

برروی وسیله‌ی iOS8 خود، برنامه‌ای مثل Numbers, Pages یا Keynote که قادر است از iCloud Drive استفاده کند پیدا کنید. گزینه‌ی باز کردن یک سند از iCloud را انتخاب کنید تا بتوانید هر فایل سازگاری را از ابر بیرون بکشید و برروی وسیله‌ی خود باز کنید. با گذشت زمان، بیش‌تر برنامه‌ها از این ویژگی پشتیبانی خواهند کرد.

Dropbox

ما از این که استیو جابز زمانی خواسته بود Dropbox را به تملک خود در آورد تعجب نمی‌کنیم: استفاده از آن ساده و به شکل قابل توجهی قدرتمند است. این یکی از مهم ترین سرویس‌هایی بود که باعث شد کاربران اینترنت ذخیره‌سازی ابری را در آغوش بگیرند زیرا درک می‌کند که این چیزها باید برای کاربران عادی ساده باشند، حتی اگر تکنولوژی پشت آن به اندازه‌ای پیچیده باشد که باعث ترس و وحشت مردم بشود. اگر افرادی را می‌بینید که از یک سرویس ابری برای سینک فایل‌های خود استفاده می‌کنند، به احتمال زیاد Dropbox است که در نوار منوی آن‌ها جا خوش کرده است. یک حساب ابتدایی و رایگان با 2 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی آغاز می‌شود اما با دعوت سایرین به استفاد از این سرویس و پیوستن به آن امکان دریافت فضای بیش‌تر (تا 16 گیگابایت) وجود دارد. Dropbox مجموعه‌ی فوق‌العاده‌ای از روش‌های گوناگون برای دسترسی به فضای ذخیره‌سازی برای شما فراهم می‌کند. ساده‌ترین آن‌ها از طریق یک مرورگر وب است که از طریق آن می‌توانید فایل‌ها را دانلود و آپ‌لود کنید، پوشه‌ها را ایجاد و مدیریت نمائید، لینک‌های به اشتراک‌گذاری را به سایرین ارسال نمائید و حریم خصوصی خود را با کلمه‌های عبور محافظت نمائید و چیزها را کپی و پیست نموده و حتی آلبوم عکس ایجاد نمائید. اگر برنامه‌ی کاربردی Dropbox را برروی Mac یا PC خود نصب کنید برروی نوار منوی شما جای می‌گیرد و زمانی که به آن احتیاج داشته باشید مستقیما در اختیار شما قرار می‌گیرد و به شما اجازه می‌دهد از طریق یک مرورگر به فضای ذخیره‌سازی خود و همچنین کپی‌های محلی از پوشه‌های آن‌لاین برای دسترسی آف‌لاین دسترسی پیدا کنید. این سرویس یک watch folder ایجاد می‌کند که به طور اتوماتیک هر چیزی که درون آن قرار دهید آپ‌لود می‌نماید و در عین حال یک پلاگ‌این نصب می‌نماید که از طریق آن می‌توانید برروی هر چیزی در Mac کلیک راست نموده و آن را به Dropbox انتقال دهید. در Preferences، شما می‌توانید گزینه‌ی فعال‌سازی آپ‌لود اتوماتیک عکس‌ها و ویدئوهای خود از ابزاری که به کامپیوتر شما متصل هستند انتخاب کنید و همچنین چیزها را از  iPhoto به پوشه‌ی Dropbox کپی کنید. امکان به اشتراک‌گذاری screenshotها با Dropbox و همچنین محدود کردن پهنای باندی که استفاده می‌کند وجود دارد تا از تمام داده‌های شما استفاده نکند و ترافیک شبکه‌ی شما را کُند ننماید.

برنامه‌‌های کاربردی iOS نیز به همین نسبت مفید هستند و حس مشابهی در شما ایجاد می‌کنند. علاوه بر این که به شما اجازه می‌دهند فایل‌ها را مستقیما از / و به ابر دانلود و آپ‌لود کنید، در عین حال می‌توانید فایل‌های عمده‌ای مثل متن، موسیقی، عکس،PDFها و فیلم‌ها را در خود برنامه‌ی کاربردی مشاهده نمائید و از عملکرد مشابه وب‌سایت‌ها برای ایجاد پوشه‌ها و به اشتراک‌گذاری لینک به فایل‌ها بهره بگیرید. تعدادی از برنامه‌های کاربردی Mac و iOS از توانایی آپ‌لود فایل‌ها و سایر داده‌ها به حساب Dropbox شما، مستقیما از منو‌های فایل یا اکسپورت برخوردار هستند، زیرا این یکی از بزرگ‌ترین سرویس‌های ابری در جهان است. اگرچه بسیاری از برنامه‌های کاربردی حالا شروع به یکپارچه‌سازی گزینه‌های iCloud در آن منوهای مشابه کرده‌اند، بعید است Dropbox را فراموش کرده باشند: این دو سرویس به عنوان مقصدی برای فایل‌های ارزشمند شما در کنار هم زندگی می‌کنند. شما می‌توانید برای ارتقای فضای ذخیره‌سازی خود پول پرداخت کنید: با پرداخت 7.99 پوند در ماه (یا 79 پوند برای یک سال) به 1 ترابایت فضای بیش‌تر دسترسی می‌یابید. یک Business plan نیز وجود دارد، اگرچه هزینه‌ی بیش‌تری برای شما در بر دارد.

Dropbox یک سیستم ذخیره‌سازی و سینک ابری عالی است که برروی تمام ابزار شما کار می‌کند و با حساب ابتدایی 2 گیگابایتی برای ذخیره کردن فایل‌های کوچک عالی عمل می‌کند. اگرچه شما می‌توانید فایل‌ها را تا محدوده‌ی مشخصی به شکل آن‌لاین مشاهده کنید، نمی‌توانید مثل Google Documents یا iCloud Drive با آن‌ها کار کنید؛ و اگرچه همان‌گونه که Apple امکان یکپارچه‌سازی Dropbox با OS X و iOS را فراهم می‌کند، قادر نیست به همان سطح از یکپارچه‌گی iCloud با ابزار شما دست پیدا کند، به این دلیل ساده که توسط Apple ساخته نشده است. علیهذا، استفاده از آن ساده است و ابزاری که در اختیار شما قرار می‌دهد بسیار قدرتمند هستند و به خوبی طراحی شده‌اند.

Google Drive

گوگل اولین کمپانی بود که با معرفی Gmail خود با 1 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی رایگان و در زمانی که سایر تامین‌کننده‌ها با پول بیش‌تر، فضای کم‌تری فراهم می‌کردند باعث محبوبیت ذخیره‌سازی آن‌لاین شد. نه فقط این موضوع، بلکه فضای اختصاص‌یافته به شما با گذشت زمان افزایش پیدا می‌کرد و البته هنوز هم همین‌طور است. شاید بیش از هر کمپانی دیگری، تمرکز گوگل بر وب و سایز بزرگ و همچنین پول زیادی که در اختیار داشته علت توانایی این کمپانی در ساخت سرور فارم‌ها بوده است. توجه و علاقه‌ی گوگل این است که شما را آن‌لاین نگه دارد و به استفاده از سرویس‌های خود ترغیب نماید، بنابراین چیزی که به طور رایگان ارائه می‌کند نشانه‌ای از سخاوتش است- البته باید به خاطر داشته باشید برای کسب درآمد، محتوای ای‌میل‌های شما را برای ارسال تبلیغات مرتبط، اسکن می‌کند. Google Drive یک توسعه‌ی طبیعی برای Gmail محسوب می‌شود: وقتی شما چنین سیستم ذخیره‌سازی غول‌آسایی برای ای‌میل ایجاد می‌کنید، اضافه کردن ذخیره‌سازی ابری که کاربر به آن دسترسی دارد کار نسبتا ساده‌ای محسوب می‌شود. این مفهموم شباهت زیادی با iCloud Drive و Dropbox که از طریق آن‌ها می‌توانید به گستره‌ی وسیعی از ابزارهای متفاوت دسترسی پیدا کنید دارد. حساب ابتدایی رایگان، 15 گیگابایت فضا در اختیار شما قرار می‌دهد (که عالی است) و اگر برای مدت زیادی از گوگل استفاده کرده باشید این فضا می‌تواند بزرگ‌تر هم باشد. کل فضای ذخیره‌سازی Google بین سه چیز تقسیم می‌شود (البته با فرض این که از آن‌ها استفاده کنید): Google Drive, Gmail و Google+ Photos. در Google Drive شما می‌توانید فایل‌هایی تا 1 ترابایت را ذخیره کنید (اگر فضای اضافی را افزوده باشید) و هر چیزی که با استفاده از Google Docs, Sheets یا Slides ایجاد کرده باشید از مقدار فضایی که در اختیار دارید مستثنی است. در Gmail، پیام‌ها و ضمائم نیز جزو مقدار فضای مجاز شما محسوب می‌شوند و در Photos فقط عکس‌هایی که بزرگ‌تر از 2048x2048 پیکسل باشند شامل این موضوع می‌شوند. شما به راحتی می‌توانید میزان استفاده‌ی فعلی و همچنین جزئیات این سه بخش و مقدار فضایی که اِشغال می‌کنند مشاهده نمائید. البته ارتقاهایی هم وجود دارد و اگر واقعا به فضای ذخیره‌سازی آن‌لاین بیش‌تری نیاز داشته باشید این‌ها جزو بهترین گزینه‌های موجود در بازار هستند.  در این‌جا هم این مسئله بدین خاطر است که کل عملیات گوگل براساس تعداد حقیقتا بی‌شماری از سرورها بنا شده است. شما می‌توانید با پرداخت فقط 1.99 دلار در ماه به 100 گیگابایت و 9.99 دلار در ماه به 1 ترابایت فضا دسترسی پیدا کنید. ارتقاهای بیش‌تر به 10، 20 یا حتی 30 ترابایت نیز در دسترس است که هزینه‌ی ماهانه‌ی آن‌ها به 299.99 دلار می‌رسد. تصور این که یک نفر به این مقدار فضا نیاز داشته باشد دشوار است اما برای یک فعالیت تجاری، می‌تواند گزینه‌ی واقعا جذابی باشد. اینترفیس وب برای Google Drive بدون شک باشکوه‌ترین راه استفاده از آن است، بنابراین شما ممکن است بخواهید از یک برنامه‌ی کاربردی برای Mac که یک کپی محلی از پوشه‌ی آن‌لاین شما برای دسترسی آف‌لاین ایجاد می‌کند استفاده نمائید. مثل Dropbox، این سرویس گوگل هم می‌تواند چیزها را مستقیما از پوشه‌ی محلی برروی ابر سینک کند و میان‌‌بُرهایی برای مشاهده‌ی میزان مجاز، اطلاعات حساب و ارجحیت‌های به اشتراک‌گذاری فراهم می‌نماید. کار با برنامه‌ی کاربردی iOS آن بسیار دلپذیر است و فایل‌های شما ( و همچنین به اشتراک‌گذاری لینک‌ها) را به راحتی مدیریت می‌کند. در iOS8 شما می‌توانید انتظار مشاهده‌ی ارتقای برنامه‌ی کاربردی و پشتیبانی از extensionها را داشته باشید بنابراین آپ‌لود مستقیم فایل‌ها از ابزار شما به Google Drive بدون این که مجبور باشید آن را ابتدا با خود برنامه‌ی کاربردی باز کنید وجود دارد. یکپارچه‌گی Google Drive برروی دسک‌تاپ در حال حاضر عالی است و Chrome به طور خاص به شما اجازه می‌دهد extensionهایی برای کار با اسناد از درون Drive نصب کنید. همچنین برخی برنامه‌های کاربردی تحت وب مثل Drive Notepad, WeVideo, PicMonkey و CloudHQ نیز وجود دارد که به شما اجازه می‌دهند از روی ابر با اسناد کار کنید و البته مجموعه‌ی Office خود Google نیز در دسترس تمام کاربران قرار دارد.

Amazon Cloud Drive

Amazon نیز برای اجرای فعالیت‌های تجاری خود به سرورهای عظیمش متکی است. Amazon Cloud Drive با تعداد روزافزون سرویس‌هایی که Amazon علاوه بر فعالیت اصلی خود در زمینه‌ی فروش محصولات فیزیکی به شما ارائه می‌کند رشد زیادی پیدا کرده است. همانند رُقبای خود، این سرویس نیز در یک مرورگر اجرا می‌شود و در عین حال برنامه‌های کاربردی iOS و اندروید هم وجود دارد که از چیزهایی مثل بک‌آپ اتوماتیک از عکس‌ها و توانایی آزادسازی فضای تلفن از طریق آف‌لود camera roll به ابر از جایی که عکس‌ها قابل مشاهده هستند پشتیبانی می‌کند. از آن‌جایی که Amazon این روزها سخت‌افزار خاص خود را در اختیار دارد و ارائه می‌کند، Cloud Drive آن مشابه روش Apple در این ابزار گنجانده شده است. بنابراین اگر یک تلفن یا تبلت Fire داشته باشید، متوجه می‌شوید که این ابزار به جای این که نیاز به یک برنامه‌ی کاربردی افزودنی داشته باشند در خود سیستم و همچنین در Fire TV نیز یکپارچه شده‌اند، اگرچه فقط برای مشاهده‌ی عکس‌ها. تمام کاربران 5 گیگابایت فضای رایگان دریافت می‌کنند و شما می‌توانید با پرداخت 16 پوند در سال، 50 گیگابایت فضای اضافی دریافت نمائید. 100 گیگابایت 32 پوند در سال برای شما هزینه دارد و ظرفیت‌های بیش‌تر نیز 1 ترابایت را با 20 پوند در سال ارائه می‌کنند که در مقایسه با سایر رُقبا مبلغ زیادی است.

SugarSync

توسعه‌دهنده‌های ثالث تنها به ارجحیت‌بندی سخت‌افزار یا سیستم عامل خود محدود نیستند، بنابراین آن‌ها گاهی اوقات می‌توانند راه‌حل‌های انعطاف‌پذیر با قیمت مناسب ارائه نمایند. SugarSync بیش‌تر برای فعالیت‌های تجاری طراحی شده تا کاربران منفرد و هیچ گزینه‌ی رایگان درازمدتی ندارد اما یک نسخه‌ی آزمایشی 30 روزه برای آن در دسترس است. شما می‌توانید هر تعداد پوشه‌ای که می‌خواهید، به Mac یا PC خود اضافه کنید و سپس آن‌ها را به طور دائم و منظم برروی ابر آپ‌دیت کنید و مثل iCloud، این سرویس نیز به شما اجازه می‌دهد کار ویرایش یک فایل را برروی PC دفتر کار خود آغاز کنید و سپس آن را در خانه و برروی Mac خود به اتمام برسانید. فایل‌ها می‌توانند به شکل عمومی یا خصوصی و با مجوزهای دسترسی و کنترل به اشتراک گذاشته شوند و یک گزینه‌ی versioning با توانایی بازیابی نسخه‌های قبلی هم وجود دارد. این سرویس در مقایسه با سایر سرویس‌های ابری که توسط کمپانی‌های بزرگ فراهم می‌شود بیش‌تر براساس روش همکاری بنا شده اما قیمت زیادی دارد. بسته‌ی ابتدایی، یک فضای ذخیره‌سازی قابل احترام 60 گیگابایتی با 7.49 دلار در ماه و یا 100 گیگابایت با 74.99 دلار در سال ارائه می‌کند و طرح‌های 200 گیگابایتی هزینه را بالا می‌برند. اگر شما با اسناد متنی و صفحه‌گسترده‌ها سر و کار دارید، به نظر می‌رسد 60 گیگابایت برای شما کافی یا حتی زیاد باشد. طرح‌های تجاری با 1 ترایابت فضا و تا 3 کاربر اَدمین با 550 دلار در سال آغاز می‌شوند واگر نیازهای شما بیش از این است می‌توانید از طرح‌های سفارشی استفاده کنید. در وب‌سایت این کمپانی یک جدول مقایسه‌ای وجود دارد بنابراین می‌توانید ببینید کدام یک از این طرح‌ها برای شما مناسب است.

Microsoft OneDrive

OneDrive از مایکروسافت، یک فضای 15 گیگابایتی سخاوتمندانه‌ی رایگان  برای ذخیره‌سازی آن‌لاین در اختیار شما قرار می‌دهد و شما می‌توانید فایل‌های خود را با استفاده از روش "بکش و بنداز" یا با ست‌آپ سینک دسک‌تاپ با استفاده از یک برنامه‌ی کاربردی قابل دانلود که به روشی مشابه با سایر تامین‌کننده‌ها کار می‌کند روی آن قرار دهید. با دعوت از دوستان خود برای پیوستن به آن، فضای ذخیره‌سازی‌تان را به 100 گیگابایت (1.99 دلار در ماه) یا 200 گیگابایت (3.99 دلار در ماه) افزایش دهید. شما در عین حال می‌توانید فضایی بیش‌تر را به عنوان بخشی از اشتراک Office 365 دریافت کنید و همچنین یکپارچه‌سازی توکار با Office برروی دسک‌تاپ وجود دارد؛ در حالی که این ویژگی برای Mac در دسترس نیست، اگر از Office for iPad یا iPhone استفاده کنید در دسترس قرار می‌گیرد. اگرچه می‌توانید هر نوع فایلی را ذخیره و سینک کنید، مزایای استفاده از این سیستم ویژه بر وظائف مبتنی بر Office متمرکز شده است. شما می‌توانید اسناد را در یک مرورگر ایجاد و ویرایش کنید، برروی اسناد Office در زمان واقعی کار کنید و versioning و history اتوماتیک اسناد نیز وجود دارد. شما می‌توانید با هر نوع ابزار سازگار، از عکس‌ها و ویدئوها برروی ابر بک‌آپ بگیرید و البته می‌توانید لینک به فایل‌های خاص را درون درایو خود با سایرین به اشتراک بگذارید و به طور همزمان سایر چیزها را خصوصی حفظ کنید. طرح‌های تجاری نیز وجود دارد و ابزار پیشرفته‌تری در حوزه‌های auditing,, reporting و administration ارائه می‌کنند. دُرُست مثل Apple در iCloud و Mac، در صورتی که از ابزار ویندوزی استفاده کنید مایکروسافت نیز OneDrive را به اندازه‌ی کافی جذاب نموده، اما حتی اگر از ابزار ویندوز هم استفاده نکنید این سرویس هنوز هم جذابیت‌های خاص خود را دارد.

LiveDrive

LiveDrive یک سرویس ثالث است که سه نوع خدمات ارائه می‌کند که آگاهی از مزایای آن‌ها برروی وب‌سایت آن اندکی دشوار به نظر می‌رسد. گزینه‌ی ابتدایی با 3 پوند در ماه آغاز می‌شود و بک‌آپ آن‌لاین نامحدود از یک کامپیوتر به ابر فراهم می‌کند اما مستقیما از طریق فضای ذخیره‌سازی ابر در دسترس نیست-اگرچه شما می‌توانید فایل‌ها را از طریق یک مرورگر یا یک ابزار موبایل مشاهده کنید و به آن‌ها دسترسی یابید. شما نمی‌توانید فایل‌ها را به صورت زنده برروی ابر ویرایش کنید اما می‌توانید به نسخه‌های قبلی فایل‌ها دسترسی پیدا کرده و موسیقی را از طریق ابر پخش کنید. طرح Briefcase با 7 پوند در ماه آغاز می‌شود و فاقد قابلیت بک‌آپ آن‌لاین است اما دسترسی مستقیم Finder به یک فضای ذخیره‌سازی 2 ترابایتی برروی ابر را فراهم می‌کند و علاوه بر این از قابلیت ویرایش فایل‌ها از طریق یک مرورگر و تمامی مزایایی که در بالا اشاره شد برخوردار است. Pro Suite، که با 11 پوند در ماه آغاز می‌ّشود امکان بک‌آپ آن‌لاین نامحدود از طریق 5 کامپیوتر، به علاوه‌ی 5 ترابایت فضای ذخیره‌سازی ابری که می‌تواند تا 5 پوند برای هر ترابایت اضافی توسعه پیدا کند فراهم می‌نماید. هیچ گزینه‌ی رایگانی وجود ندارد، اگرچه نسخه‌های 14 روزه‌ی آزمایشی برای هر یک از این طرح‌ها و برنامه‌های کاربردی iOS و اندروید هست که به شما اجازه می‌دهد به فایل‌های خود دسترسی پیدا کنید. یک مزیت سرویس‌های پولی نظیر این، پشتیبانی بهتر از نیازهای شما است.

Box.com

Box.com فاقد پروفایل مشابه DropBox است اما همان سرویس جامع و user-friendly را ارائه می‌کند. با برنامه‌هایی برای Mac و PC, iOS, Android, Windows و حتی BlackBerry‌، همه‌ی این‌ها تمام اصول اولیه‌ی این سرویس را تحت پوشش قرار می‌دهند. برنامه‌ی کاربردی دسک‌تاپ به شما اجازه می‌دهد سینک دیتا برروی ابر را مدیریت کنید و ویرایش‌هایی که برروی پوشه‌ها و اسناد انجام می‌دهید به سرعت به شکل آن‌لاین آپ‌دیت می‌شوند و می‌توانید آن‌ها را با هر کسی که انتخاب می‌کنید به اشتراک بگذارید. شما به یک گیگابایت فضای ذخیره‌سازی رایگان دست پیدا می‌کنید اما محدودیت 250 مگابایتی برای فایل‌های منفرد وجود دارد که تا حدودی نا امیدکننده است. شما می‌توانید این محدودیت را ارتقا دهید اما نه تا زمانی که به یک طرح starter با 3.50 پوند در ماه برای هر کاربر و برای سه تا 10 کاربر انتقال پیدا نکنید. این طرح، کنترل دسترسی و full domain کامل بر فایل‌ها و آمارهای دسترسی به شما اعطا می‌کند. طرح Business با 11 پوند برای هر کاربر در ماه ارائه می‌شود و ذخیره‌سازی رایگان و محدودیت 5 گیگابایتی برای هر سایز منفرد و همچنین باز شدن file versioning تا 50 نسخه قبل را در اختیار شما قرار می‌دهد. حتی اگر به دنبال یک حساب رایگان باشید، Box به خوبی برای این کار طراحی شده و با iOS و Mac شما به خوبی کار می‌کند و همکاری آن‌لاین برروی اسناد را نیز برای شما فراهم می‌آورد.

BitTorrent Sync

اگرچه BitTorrent به عنوان یک تکنولوژی، به واسطه‌ی استفاده‌ی کسانی که از آن برای دریافت موسیقی و فیلم به روشی غیرمجاز استفاده کرده‌اند شهرت پیدا کرده، خود این تکنولوژی اساسا برای استفاده‌ی مفید کاربران- به منظور ساده‌تر کردن به اشتراک‌گذاری فایل‌های بزرگ و حجیم در دورانی که ذخیره‌سازی ابری چیزی بود که به طور گسترده در اختیار کاربران عادی اینترنت قرار نداشت- توسعه داده شد. این یک سیستم غیرتمرکزی و همتا-به-همتا است که فایل‌های بزرگ را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم می‌کند و به ابزار مختلف اجازه می‌دهد به تدریج آن فایل را برروی ابزار دیگری در اینترنت seed کنند. BitTorrent Sync‪(getsync.com)‬ رایگان و نشان‌گر هدف اولیه‌ی آن در زمینه‌ی به اشتراک‌گذاری ایمن فایل‌ها، بدون نیاز به سرویس ابری است. این برای iOS, PC, Android, Windows Phone, Kindle Fire, Linux و FreeBSD در دسترس قرار دارد. شما می‌توانید یک پوشه را برای سینک انتخاب کنید تا یک کلید منحصر به فرد به آن اختصاص پیدا کند. این لینک را به یک ابزار دیگر ارسال کنید تا فرآیند انتقال فایل آغاز شود و هر ابزاری که آن کلید را به اشتراک می‌گذارند نیز به شکل peer عمل کنند. انتقال فایل رمزگذاری می‌ّ‌شود و هیچ سرور مرکزی نظیر سایر سرویس‌های ابری در این بین دخیل نیست. این سریع‌ترین روش برروی یک شبکه‌ی محلی و کُندترین راه برای اشتراک‌گذاری با طرف دیگر جهان محسوب می‌ّ‌شود. هر کاری که انجام دهید، تغییرات انجام گرفته برروی پوشه‌ها شناسایی می‌ّشود و آیتم‌های تغییریافته برای سینک شدن برروی تمام ابزار در صف انتظار قرار می‌گیرند. این یک تکنولوژی واقعا هیجان‌انگیز است زیرا کنترل آن به شکل رایگان صورت می‌گیرد و هر نوع محدودیتی که در پهنای باند داشته باشید نادیده می‌گیرد. البته فاقد توانایی‌های عمیق سایر سرویس‌ها است اما برای سینک فایل‌ها به روشی که می‌توانید روی آن کنترل داشته باشید ارزش دارد. پس از این که آن را برروی ابزار خود دانلود کردید یک پوشه برای سینک انتخاب می‌کنید و سپس آن را به اشتراک می‌گذارید. یک کلید ایجاد می‌شود و شما می‌توانید آن را از طریق ای‌میل ارسال کنید یا آن را برروی وسیله‌ی دیگر وارد نمائید. Sync، به جست‌و‌جوی ابزار دیگری که می‌توانند به عنوان Peer عمل کنند می‌پردازد و پوشه‌ی شما قطعه به قطعه و با فرمت رمزگذاری ارسال و در سمت دیگر دوباره سر هم می‌ّ‌شود. پوشه‌ها به طور مداوم با هم مقایسه می‌شوند تا هر نوع تغییری در آن‌ها تشخیص داده شود و آیتم‌های تغییریافته نیز برای update در صف قرار می‌گیرند.

برروی ابر ایمن بمانید

وقتی شما هر چیزی را از طریق اتصال شبکه‌ای ارسال می‌کنید از نظر تکنیکی دیگر کنترلی بر آن ندارید اما این بدان معنا نیست که آیتم‌های شما الزاما در معرض خطر قرار می‌گیرند. هر کمپانی تکنولوژی شهرت خود را مدیون برقراری امنیت داده‌های شما است و این موضوع زمانی که ما به ذخیره کردن آیتم‌های بیش‌تر برروی ابر، مثل اسناد، عکس‌ها، کلمه‌های عبور یا سایر اطلاعات شخصی حساس ترغیب می‌شویم اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند. اگرچه Apple چگونگی کارکرد این‌ها را از کاربران مخفی نگه می‌دارد تا به کاربران اطمینان دهد از اطلاعات‌شان به خوبی محافظت می‌شود، درواقع برای محافظت از داده‌های iCloud اتفاقات زیادی در پشت صحنه رخ می‌دهد وسایر تامین‌کننده‌های سرویس‌های ابری نیز به همین روش عمل می‌کنند.

آن را ایمن و محرمانه نگه دارید

به خاطر داشته باشید: تمام داده‌ها و فایل‌های iCloud که برروی سایر سرویس‌های ابری ذخیره می‌کنید رمزگذاری می‌شوند. Apple چه برای انتقال و چه برای ذخیره‌سازی داده‌ها از رمزگذاری 128-bit AES برای تمامی داده‌های ابر بهره می‌گیرد. برای iCloud Keychain، حتی Apple هم نمی‌تواند به کلیدهای به کار گرفته شده در کلمه‌های عبور شما دسترسی داشته باشد؛ آن‌ها برروی ابزار شما ایجاد می‌شوند و فقط داده‌های رمزگذاری شده‌ی keychain به سرورهای Apple ارسال می‌شوند. شما حتی می‌توانید گزینه‌ی بازیابی keychain را غیرفعال کنید که بدین معنا است که داده‌های رمزگذاری شده حتی برروی Apple ذخیره نمی‌شوند، اگرچه نقطه ضعف این روش این است که اگر تمام ابزار خود را از دست بدهید کلیدها قابل بازیابی نخواهند بود. فقط ابزار قابل اطمینانی که شما مجوزشان را فراهم می‌کنید می‌توانند به iCloud Chain دسترسی پیدا کنند. تمام نشست‌ها برروی icloud.com نیز با SSL که یک پروتوکول امنیتی استاندارد برای فراهم نمودن امکان ارسال داده‌ها بین یک مرورگر و یک سرور با فرمت کاملا رمزگذاری شده است رمزگذاری می‌شوند. وقتی از برنامه‌های کاربردی خود Apple نظیر mail, Contacts و Calendar برروی iOS و OS X استفاده می‌کنید، تائید اعتبار با استفاده از tokenهای ایمن صورت می‌گیرد و نیاز به ذخیره‌سازی محلی کلمه‌ی عبور iCloud شما را حذف می‌کند. تکنولوژی وب نیز این روزها به اندازه‌ای فراگیر شده که این نوع رمزگذاری به بخشی از تمامی وب‌سایت‌های عمده بدل شده و به امنیت آن‌لاین شما کمک می‌کند.

ضعیف‌ترین نقطه در هر سیستمی متاسفانه کاربر نهایی است و زمانی که اشکالاتی در ابر ایجاد شد این اشکالات به واسطه‌ی این بود که هکرها کلمه‌ی عبور کاربران را حدس زدند یا حملات phishingی که مردم را به وارد کردن کلمه‌های عبورشان در وب‌ْ‌سایت‌های جعلی ترغیب می‌کرد رخ داد. ممکن است ای‌میل‌های اسپمی را دیده باشید که ادعا می‌کنند از طر ف Apple یا PayPal ارسال شده‌اند اما هرگز نباید برروی لینک‌هایی که نشان می‌دهند کلیک کنید. اگر شک دارید، برای این که بفهمید آیا مشکلی ایجاد شده به وب‌سایت اصلی مراجعه کنید. ای‌‌میل‌های تقلبی اغلب می‌توانند به واسطه‌ی ادبیات ضعیف یا نداشتن نام‌های واقعی و شروع با "کاربر عزیز" یا چیزهایی مثل این شناسایی شوند.

Fluffy2014

کمپانی‌های تکنولوژی بر این نکته واقف هستند که مردم گول می‌خورند و در سال‌های اخیر کاربران را مجبور کرده‌اند از کلمه‌های عبور ایمن و قوی استفاده کنند. شما نمی‌توانید کسی را از انتخاب اسم حیوان خانه‌گی‌اش منع کنید اما حداقل می‌توانید به آن‌ها بگوئید از تلفیقی از حروف بزرگ و کوچک، یک عدد و کاراکترهای غیر الفبایی استفاده کنند. Apple به یک کلمه‌ی عبور حداقل 8 کاراکتری، یک عدد، یک حرف بزرگ و یک حرف کوچک نیاز دارد و Safari می‌تواند کلمه‌های عبور اتفاقی را برای استفاده در KeyChain به شما پیشنهاد کند .برنامه‌ی کاربردی Keychain Access برروی Mac یک ایجادکننده‌ی کلمه‌ی عبور دارد که می‌تواند کلمه‌های عبور قوی برای شما تولید کند. دلیل ایمن بودن بیش از حد رشته‌ای اتفاقی از کاراکترها این است که اولا نمی‌تواند حدس زده شود و در عین حال در مقابل حملات brute force مقاومت می‌کند.

تائیداعتبار دو مرحله‌ای

در پاسخ به حمله‌ی اخیر به عکس‌های ذخیره شده برروی iCloud، کمپانی Apple روش تائید اعتبار دو مرحله‌ای برای Apple ID شما را بیش از پیش تبلیغ می‌کند. این اساسا به معنای این است که شما مجبور هستید هویت خود را با استفاده از یکی از ابزارتان، قبل از این که بتوانید Apple ID خود را ویرایش کنید تائید نمائید، برروی یک وسیله‌ی جدید به iCloud وارد شوید و بعدا از iTunes, iBooks یا App Store خرید کنید. پس از این که آن را فعال کردید، امکان ندارد فرد دیگری به غیر از خود شما به حساب‌تان دسترسی پیدا کند. شما یک recovery key دریافت می‌کنید اما اگر به طور همزمان دسترسی به دو تا از این سه آیتم را از دست بدهید احتمالا دیگر قادر به استفاده از Apple ID خود نیستید.

iPhone 5s, 6 و 6 Plus اسکنر Touch ID دارد که به شکل توکار در سخت‌افزار آن گنجانده شده و احتمالا برروی iPad Air بعدی نیز ظاهر خواهد شد. این قطعه‌ی سخت‌افزاری باشکوه، اثر انگشت منحصر به فرد شما را می‌خواند و از آن برای unlock نمودن وسیله‌ی شما و همچنین تائید اعتبار App Store,، و خرید موسیقی، iBooks با استفاده از ابزاری که در اختیار دارید بهره می‌گیرد. این روشی بسیار ایمن است زیرا اثرانگشت شما را رمزگذاری می‌کند و آن را برروی یک چیپ در وسیله‌ی مذبور که ساار نرم‌افزارها قادر به دسترسی به آن نیستند ذخیره می‌نماید. هرچند برخی از برنامه‌های کاربردی در صورت تائید Apple می‌توانند از Touch ID برای تائید اعتبار استفاده کنند. این‌ها شامل 1 Password, Amazon, Camera Plus, Evernote, Scanner Pro و Yplan می‌شوند و این لیست در حال توسعه است.

تنظیمات امنیتی iCloud را تقویت کنید

1)- به Apple لاگ‌این کنید

از طریق مرورگر وب Mac خود به appleidapple.com بروید و با استفاده از Apple ID خود sign in نمائید. به بخش Password and Security و سپس Two-Step Verification بروید. شما به یک تلفن با قابلیت SMS و همچنین یک وسیله‌ی iOS که با Apple ID شما sign in شده باشد نیاز دارید.

2)- disclaimers را مطالعه کنید

اطلاعاتی که نشان داده می‌شود به دقت مطالعه کنید و مطمئن شوید آن‌ها را درک کرده‌اید. سپس، شماره تلفن خود را وارد کنید. Apple از طریق پیام متنی یک کُد موقتی را به تلفن شما ارسال می‌کند.

3)- یک یا بیش از یک تلفن یا ابزار iOS خود را لینک کنید

شما در عین حال می‌توانید هویت خود را با استفاده از هر وسیله‌ای که Find My iPhone برروی آن فعال شده باشد، شامل وسیله‌ی iOSی که با Apple ID شما sign in کرده باشد تائید کنید. برروی یکی از این‌ها به منظور اضافه کردن آن به لیست ابزار قابل اطمینان کلیک کنید. اگر یک تلفن جدید خریداری کرده‌اید برروی Refresh Devices کلیک کنید.

4)- اگر دوست دارید یک وسیله‌ی ثانویه انتخاب کنید

در این‌جا ما یک کُد موقتی ثانویه به iPhoneی که با Find My iPhone رجسیتر شده است ارسال کرده‌ایم. پس از تائید اعتبار، ما می‌توانیم از آن برای فعال‌سازی امنیت بیش‌تر بهره بگیریم. این کار می‌تواند با یک iPad یا یک iPod Touch سازگار نیز انجام گیرد.

5)- recovery Key خود را ببینید و آن را ذخیره کنید

برروی Continue کلیک کنید. Apple یک Recovery Key تولید می‌کند که اگر کلمه‌ی عبور خود را گم کنید یا ابزار قابل اطمینان خود را از دست بدهید از آن برای unlock نمودن حساب شما استفاده می‌شود. آن را جایی بنویسید و در مکانی امن حفظ نمائید.

6)- تائیداعتبار two-step را فعال کنید

درنهایت شما باید جزئیات حیاتی درباره‌ی این که چرا نباید این داده‌ها را از دست بدهید مطالعه کنید. برای فعال کردن تائید اعتبار دو مرحله‌ای برروی Enable کلیک کنید. شما در هر زمان می‌توانید آن را غیرفعال کنید اما مجبور هستید دوباره از این مسیر امنیتی گذر نمائید.

افزودن دیدگاه جدید