15 راهی که از طریق آن‌ ها iCloud می‌ تواند زندگی شما را ارتقا دهد | ماهنامه بزرگراه رایانه

دسته بندی: 

فرقی نمی‌ کند می‌ خواهید از iPhone خود بک‌ آپ بگیرید، یک iPad گم شده را پیدا ‌کنید یا ارائه‌های Keynote تهیه‌ نمائید، iCloud می‌تواند همه‌ ی این کارها را برای شما انجام دهد

iCloud کمپانی Apple از سال 2011 به این طرف مسیری طولانی را پشت سر گذاشته است. این سرویس به عنوان جایگزین MobileMe وارد شد و از آن زمان به یک مجموعه‌ی قدرتمند متشکل از ویژگی‌ها و سرویس‌های مختلف تبدیل شده که برای ارتقا و تغییر روشی که با ابزار Mac و iOS کار می‌کنید طراحی شده است. از ذخیره‌سازی اسناد برروی ابر و ویرایش آن‌ها برروی تمام ابزاری که در اختیار دارید تا به اشتراک‌گذاری ساده‌ و سینک عکس‌ها و حتی ردیابی iPhone گم شده‌ی شما، iCloud به مجموعه‌ای قدرتمند از ابزاری که می‌توانید از آن‌ها برای ارتقای تجربه‌ی کار با Apple خود استفاده کنید توسعه پیدا کرده است. برای حصول اطمینان از این که از تمام امکانات iCloud برخوردار می‌شوید، ما 15 روش جالب توجهی که iCloud برای کار شما فراهم می‌کند در کنار هم قرار داده‌ایم. و از آن جایی که iCloud رایگان و در تمام محصولات Apple گنجانده شده است، iCloud روشی عالی برای انجام کارهای بیش‌تر، سازمان‌دهی، و به کارگیری تمام ابزار Apple با حداکثر توان آن‌ها است. ما در این مقاله هر چیزی؛ از اصول ابتدایی خلق و به اشتراک‌گذاری اسناد با iWork برای iCloud تا پرهیز از اسپم، تا ایجاد گروه‌های تماس به منظور پیام‌رسانی سریع‌تر، به اشتراک‌گذاری خصوصی عکس‌ها با دوستان نزدیک و خیلی چیزهای دیگر را تحت پوشش قرار داده‌ایم. درواقع از این بیش‌تر این است که شما ممکن است به سرعت حجم 5 گیگابایتی رایگان خود را پُر کنید. اما به این موضوع هم پرداخته‌ایم؛ از این که چگونه می‌توانید حساب خود را ارتقا دهید تا این که چگونه حساب iCloud خود را مدیریت کنید تا پول اضافی پرداخت نکنید. اگر با تمام عملکردهای iCloud آشنایی دارید و یا برای اولین بار است که از iCloud استفاده می‌کنید، ما برای کمک به شما چیزهای زیادی برای گفتن داریم.

1)- کار از همه جا: استفاده از iWork برای iCloud

زمانی که شما فقط یک کامپیوتر داشتید حفظ رد اسناد کاری‌تان ساده بود. اما ممکن است در طول شب در خانه‌تان برروی یک سند کار کنید و وقتی روز بعد به دفتر کارتان مراجعه می‌کنید دوباره به آن رجوع نمائید. همچنین ممکن است از iPad خود برای نوشتن مطالب نهایی برروی پیشنهاد کاری‌تان قبل از فرستادن آن برای رئیس خود استفاده کنید. انتقال دستی اسناد بین این مکان‌ها می‌تواند به شدت دشوار باشد اما iCloud این کار را ساده می‌کند. حتی بهتر از این، با iWork جدید برای iCloud، شما می‌توانید به شکلی یکپارچه اسناد موجود برروی iPad یا Macهای کاری‌تان را به سایر ابزار و حتی کامپیوترهای قرضی در زمانی که از کامپیوترتان دور هستید منتقل کنید. تعهد دسترسی "همه چیز، همه جا" یکی از نقاط اصلی فروش iCloud بود. استفاده از اسناد برروی ابر، برنامه‌های کاربردی iWork نظیر Pages, Keynote و Numbers، همه و همه با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و به طور دائمی تمام این اسناد را برروی همه‌ی این ابزار update می‌کنند. برای سینک کردن اسناد، مطمئن شوید Documents & Data برروی iCloud تمام ابزار فعال باشد. حتی برای کنترل بیش‌تر، شما می‌توانید مشخص کنید کدام برنامه‌های کاربردی قادر هستند از iCloud برای ذخیره‌سازی اسناد استفاده کنند.

اما iCloud در این‌جا متوقف نمی‌شود.کمپانی Apple، iWork for iCloud را که اساسا مجموعه‌ای از نسخه‌های مبتنی بر وب برای Pages, Numbers و Keynote محسوب می‌شود منتشر نموده است. برای دسترسی به iWork for iCloud، کافی است به حساب iCloud خود وارد شوید، و برروی آیکونی از iWork که نیاز دارید کلیک کند. البته، Apple اشاره می‌کند که iWork for iCloud هنوز در نسخه‌ی بتا است، بنابراین ممکن است هر یک از امکانات آن در لحظه تغییر کنند یا حتی از کار بازایستند. اما برخلاف سایر کمپانی‌هایی که سال‌ها فقط برروی نسخه‌ی بتا کار می‌کنند،‌Apple به انتشار محصولات صیقل یافته و کامل شهرت دارد و iWork for iCloud نیز تا حدودی چنین وضعیتی دارد. این بدان معنا است که اگر Apple به ناگهان تصمیم بگیرد کار غریبی انجام دهد، نگوئید به شما هشدار ندادیم. در حالی که iWork for iCloud یک جایگزین کامل برای iWork برروی وسیله‌ی iOS یا Mac شما محسوب نمی‌شود، ساده‌گی استفاده از آن باعث می‌شود وقتی آن را با سایر مجموعه‌عای بهره‌وری آن‌لاین مقایسه می‌کنیم موقعیت بهتری پیدا کند. حتی تعداد زیادی میان‌بُر صفحه‌کلید در بسیاری از این برنامه‌ها قرار داده شده تا بهره‌وری شما به حداکثر برسد. اگرچه آن‌ها هنوز در نسخه‌ی بتا هستند، Apple به طور دائم updateهایی برای iWork for iCloud منتشر می‌کند و حالا که برنامه‌های کاربردی iWork به طور رایگان برروی سیستم‌های Mac, iPhone یا iPad  ارائه می‌شوند، واضح است که iWork for iCloud قرار است نقشی بسیار مهم در استراتژی نرم‌افزاری آتی Apple ایفا نمایند.

2)- ابزار گم شده‌ی خود را پیدا کنید: استفاده از Find My iPhone/Mac

در حالی که ما هنوز هم منتظر هستیم تا صنعت گوشی‌های هوشمند راه‌حلی برای تلفن‌های به سرقت رفته پیدا کند ویژگی Find My iPhone کمپانی Apple می‌تواند به شما کمک نماید رد ابزار مختلف‌تان را وقتی گم می‌ّشوند یا به سرقت می‌روند داشته باشید. اگرچه این Find My iPhone نام دارد، ویژگی‌های ردیابی وسیله درست مثل iPadها و Macها کار می‌کند. شما فقط باید اطمینان حاصل کنید این ویژگی را قبل از این که ابزارتان گم شود فعال کرده‌اید. برروی یک Mac، به System Preferences > iCloud بروید. جعبه‌ی کنار Find My Mac را علامت بزنید. برای ابزار iOS، شما می‌توانید این ویژگی را از طریق Settings> iCloud> Find My iPhone فعال نمائید. وقتی Find My iPhone را فعال کردید، می‌توانید با ورود به حساب iCloud خود مکان وسیله‌تان را مشخص نمائید. اگر وسیله‌ی شما آن‌لاین باشد iCloud مکان آن‌ را برروی یک نقشه نشان می‌دهد. در بالای پنجره، برای انتخاب یک وسیله‌ی خاص برروی All Devices کلیک کنید. از این‌جا، شما می‌توانید از تعدادی ویژگی مختلف برای پیدا کردن یک Mac, iPhone یا iPad گم شده یا به سرقت رفته استفاده نمائید. Play a Sound دقیقا همان کاری که می‌گوید انجام می‌دهد. وسیله‌ی شما به طور مداوم و پشت سر هم تُن‌هایی با صدای بالا ارسال می‌کند. به عنوان مثال اگر تلفن‌تان را در خانه گم کرده باشید و نیاز به کمک داشته باشید این ویژگی می‌تواند خیلی مفید باشد. صداهای هشدار در حداکثر وولوم خود هستند، حتی اگر تلفن شما برروی silent باشد یا صدای زنگ آن برروی صدای پائین تنظیم شده باشد. در iCloud.com دوباره برروی دکمه کلیک کنید یا با ضربه زدن یا کلیک برروی دکمه‌ی Ok برروی وسیله‌ی Mac یا iOS خود، این هشدار را متوقف نمائید. Lost Mode به شما اجازه می‌دهد پیامی مثل یک شماره‌ی تلفن را برروی وسیله‌ی گم شده‌ی خود به نمایش درآورید. همچنین شما را قادر می‌سازد متوجه شوید وسیله‌ی شما کجا بوده است، بنابراین شما می‌توانید ببینید وسیله‌ی شما در کجا و چه زمان در اختیار فرد دیگری بوده است. فعال نمودن Lost Mode در عین حال به شما اجازه می‌دهد وسیله‌ی خود را از راه دور قفل کنید تا برای unlock شدن به کلمه‌ی عبور شما نیاز داشته باشد. اگر قفل کردن وسیله‌تان امنیت کامل را برای‌تان فراهم نمی‌کند،‌می‌توانید با انجام یک remote wipe برروی وسیله‌تان با استفاده از عملکرد Erase از دسترسی دیگران به فایل‌های ذخیره شده برروی ابزارتان جلوگیری به عمل آورید. برروی iOS7، وسیله‌ی شما به ارسال یک پیام خاص ادامه می‌دهد، حتی بعد از این که اطلاعات آن پاک شود. داده‌های شما حذف می‌شوند و شما هنوز هم می‌توانید تلفن‌تان را پس بگیرید.

3)- روزآمد بمانید: Calendar Sharing/Subscribe/Sync

همگام ماندن با تقویم به اندازه‌ی کافی دشوار هست. کافی است همکاران، شُرکا و بچه‌ها، و تیم‌های ورزشی را نیز اضافه کنید تا آگاهی از این که هر کسی کجا است دشوارتر شود. در حالی که Calendar sharing یکی از قدیمی‌ترین ویژگی‌های iCloud است، هنوز هم بسیار کم از آن استفاده می‌شود و یکی از بهترین کارها این است که آن را در iCloud قرار دهید تا به بهترین شکل ممکن برای شما عمل کند. شما می‌توانید تقویم‌ها را به دو شکل به اشتراک بگذارید.  Public sharing  فقط همین است: public (عمومی). هر کسی که یک URL عمومی calendar داشته باشد قادر خواهد شد هر کسی که برروی آن تقویم است به هر اطلاعاتی که شما برروی رخدادها منتشر می‌کنید دسترسی داشته باشد. Public calendars برای به اشتراک‌گذاری زمان میتینگ‌ها، برنامه‌های زمان‌بندی ورزشی، و سایر رویدادهایی که به طور دائم تغییر نمی‌کنند مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر کسی می‌تواند برای دیدن یک public calendar، مُشترک آن شود. اشتراک برروی یک public calendar ساده است. در Calendar به File> New Calendar Subscription… بروید و یک URL را در آن پِیست کنید. ایجاد public calendar مربوط به خودتان (یا به اشتراک گذاری یک calendar فعلی) نیز به همین ساده‌گی است. از Calendar، یک تقویم را انتخاب و Edit> Share Calendar… را انتخاب نمائید. جعبه‌ی کنار Shared Calendar را علامت بزنید و از دکمه‌ی Share برای کپی یک لینک در درون یک ای‌میل، پیام Facebook یا post استفاده کنید. اگر به کنترل بیش‌تری بر کسانی که calendar را می‌بینند نیاز دارید، می‌توانید آن را به شکل خصوصی با افراد خاص به اشتراک بگذارید. برای انجام این کار، اسامی یا آدرس ای‌میل افرادی که می‌خواهید تقویم را با آنان به اشتراک بگذارید وارد کنید. شما همچنین می‌توانید قابلیت‌های View‌(مشاهده) یا View & Edit (مشاهده و ویرایش) را برای گیرنده‌ها مشخص نمائید.

4)- از اسپم پرهیز کنید: iCloud Email Aliases

اسپم واقعا بد است. ای‌میل را از یک ابزار سودمند به چیزی تبدیل می‌کند که هر روز باید آن را دوباره بررسی کنید. وقتی شما نهایتا ای‌میل خود را باز می‌کنید، فقط سه پیام مهم در صندوق دریافت‌تان وجود دارد که در بین 45 اسپم، خبرنامه و تبلیغات فروش از هر وب‌سایتی که با آن‌ها کار کرده‌اید پراکنده شده است. با استفاده از ویژگی alias در iCloud، شما می‌توانید موج اسپم‌ها را ساکت کنید و صندوق دریافت خود را به یک وضعیت پاک‌تر، سازمان‌یافته‌تر و سودمند برگردانید. یک alias مثل یک آدرس ای‌میل جایگزین است اما در نهایت وارد همان صندوق دریافت شما می‌شود. این کار شما را از چک کردن چندین حساب رهایی می‌بخشد و اجازه می‌دهد کارهایی مثل قرنطینه کردن یا استفاده از یک آدرس مجزا برای ای‌میل‌های کاری و شخصی را بدون نیاز به ترک سرویس‌های iCloud به انجام برسانید. برای ست‌ نمودن یک alias جدید، وارد حساب iCloud.com خود شوید. برروی آیکون mail و سپس آیکون Gear (چرخ‌دنده) که در گوشه‌ی سمت چپ پائین قرار گرفته کلیک کنید. Preferences را انتخاب نمائید و سپس برروی برگه‌ی Accounts کلیک کنید. حساب iCloud شما در سمت چپ لیست شده است. برروی Add an alias کلیک و ای‌میل alias مورد نظر خود را وارد نمائید.

شما همچنین می‌توانید یک display name (که وقتی با استفاده از این alias یک ای‌میل ارسال می‌کنید در فیلد From ظاهر می‌شود)، یک لیبل و یک رنگ برای لیبل وارد نمائید. لیبل و رنگ آن زمانی که ای‌میل شما نمایش داده می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد بنابراین شما می‌توانید پیام‌های ارسال شده به صندوق دریافت خود را از آن‌هایی که  به آدرس ای‌میل واقعی شما ارسال شده‌اند تشخیص دهید. برای ست‌آپ alias خود برروی OK و سپس Done کلیک کنید. iCloud شما را قادر می‌سازد تا سه alias برای حساب خود ایجاد کنید تا بتوانید به روش‌های مختلف از آن‌ها استفاده نمائید. شما می‌توانید یک alias را به طور موقت غیرفعال کنید (پیام‌های دریافتی به آن alias به فرستنده برمی‌گردد)، یا زمانی که دیگر به آن نیاز ندارید آن را حذف کنید.

5)- بر فضای ذخیره‌سازی خود مدیریت نمائید: 5GB فضا به سرعت به اتمام می‌رسد

ورود به iCloud، 5 گیگابایت فضای رایگان از طرف Apple به شما اعطا می‌کند. اما قبل از این که بیش از حد هیجان‌زده شوید متوجه باشید که ما از 5 گیگابایت برای یک حساب منفرد حرف می‌زنیم نه برای هر وسیله. اگر چندین ابزار Apple در اختیار دارید، همه‌ی آن‌ها از همان 5 گیگابایت استفاده می‌کنند. Apple از فروش فضای ذخیره‌سازی بیش‌تر به شما خوشحال خواهد شد (به مورد شماره‌ی 9، خرید فضای بیش‌تر iCloud نگاه کنید) یا شما می‌توانید از چند توصیه برای مدیریت بهتر بر فضایی که در اختیار دارید استفاده نمائید.

برروی یک Mac، به Preferences > iCloud بروید و برروی Manage کلیک کنید. برروی ابزاری که از iOS استفاده می‌کنند شما همین کنترل‌ها را در Settings > iCloud > Storage & Backup > Manage Storage پیدا می‌کنید. از این‌جا، شما می‌توانید به طور دستی داده‌های ذخیره شده برروی حساب iCloud خود را کنترل نمائید. بک‌آپ‌های وسیله‌ی شما به طور منظم از بیش‌ترین مقدار دیتا استفاده می‌کنند. درنتیجه، چک کردن این که آیا بک‌آپ‌هایی از ابزار قدیمی شما برروی iCloud وجود دارند که دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید ایده‌ی خوبی خواهد بود. دومین فضای بزرگی که مورد مصرف قرار می‌گیرد Camera Roll شما است. در اغلب موارد، شما می‌توانید بک‌آپ‌های Camera Roll را از روی ابزار خود حذف کنید زیرا شما در هر صورت از Photo Stream برای سینک کردن عکس‌های خود استفاده می‌نمائید. وقتی سوئیچ Camera Roll را off می‌کنید، کپی‌های بک‌آپ عکس‌ها از فضای ذخیره‌سازی iCloud شما حذف می‌شوند اما عکس‌های اصلی برروی ابزارتان باقی می‌مانند. اگر این کار قادر نیست فضای کافی برای شما ایجاد کند، باید مقدار فضایی که هر برنامه‌ی کاربردی برروی iCloud استفاده می‌کند دست‌چین نمائید. برای بازیابی فضا، هر یک از آن‌ها را به نوبت off کنید. و فراموش ننمائید، ای‌میل‌های iCloud شما نیز فضا اِشغال می‌کنند.

6)- یک iOS را بازیابی کنید: نیازی به اتصال Mac نیست

هرکسی که یک iPhone را ارتقا داده یا مجبور به جایگزین نمودن یک iPhone خراب یا گم شده باشد می‌داند که شما می‌توانید یک تلفن را با اتصال آن به iTunes بازیابی نمائید. اما iCloud نیز در عین حال به شما اجازه می‌دهد محتوای iPhone  یا iPad خود را از طریق ابر بازیابی نمائید. برای فعال کردن بک‌آپ وسیله‌ی خود، به Settings > iCloud > Storage & Backup بروید. آن را برروی On تنظیم کنید و برروی Backup Now ضربه بزنید. از وسیله‌ی شما به سرعت برروی iCloud بک‌آپ تهیه می‌شود و به شما اجازه می‌دهد ابزار خود را بدون نیاز به اتصال به iTunes بازیابی نمائید. بک‌آپ‌های iCloud شامل تاریخچه‌ی خریدها، عکس‌ها و ویدئوهای موجود در Camera Roll، تنظیمات وسیله، داده‌های برنامه‌های کاربردی، صفحه‌ی Home، iMessages، زنگ تلفن، و Visual Voicemail می‌شود. توجه به این نکته مهم است که بک‌آپ iCloud شامل داده‌هایی که از قبل برروی iCloud بوده‌‌اند (تماس‌ها، تقویم‌ها، bookmarkها، یادداشت‌ها، shared photo streams, My Photo Streams و اسنادی که با استفاده از برنامه‌های کاربردی iOS و Mac برروی iCloud ذخیره کرده‌اید) نمی‌شود. سینک این داده‌ها را می‌توانید از طریق به کارگیری تنظیمات iCloud انجام دهید (به مورد شماره‌ی 5: "بر فضای ذخیره‌سازی خود مدیریت نمائید: 5GB فضا به سرعت به اتمام می‌رسد" مراجعه نمائید). وقتی از iCloud backup استفاده می‌کنید، هر روز از وسیله‌ی شما به طور اتوماتیک و زمانی که به wifi متصل شوید، آن را روشن کنید، و زمانی که به پریز برق وصل گردد بک‌آپ گرفته می‌شود. برای بازیابی ابزار خود از روی یک بک‌آپ iCloud، همه‌ی کاری که باید انجام دهید انتخاب Restore from iCloud Backup در Setup Assistant است که وقتی یک وسیله‌ی جدید را روشن می‌کنید ظاهر می‌شود. اگر نیاز به برگشتن به وسیله‌ی iOS عملیاتی خود دارید، ابتدا باید آن را پاک کنید، و سپس از Setup Assistant برای بازیابی آن استفاده کنید. برای پاک کردن وسیله‌ی خود، به Settings > General > Reset > Erase All Content and Settings بروید.

7)- کلمه‌های عبور خود را ایمن کنید: iCloud Keychain

شما چند کلمه‌ی عبور یا login دارید؟ با توجه به این که هر وب‌سایت، برنامه‌ی کاربردی و سرویس نیاز به login شما دارند همه‌ی ما در این اطلاعات غرق شده‌ایم. iCloud Keychain ، به اشتراک‌گذاری کلمه‌های عبور، loginها، و سایر داده‌ها را حتی در بین چندین وسیله‌ی Mac و iOS مختلف تسهیل می‌کند. برای ست‌آپ iCloud Keychain، به System Preferences > iCloud بروید و جعبه‌ی کنار iCloud Keychain را علامت بزنید. در iOS، این تنظیمات در Settings > iCloud > Keychain قرار دارد. از شما خواسته می‌شود کلمه‌ی عبور Apple ID خود را وارد کنید و سپس باید یک iCloud Security Code ایجاد نمائید. یک کد چهار رقمی وارد کنید و سپس برای تائید، آن را دوباره وارد نمائید. در مرحله‌ی بعد از شما خواسته می‌شود شماره تلفنی را برای دریافت پیام‌های متنی وارد نمائید. این شماره در زمانی که بخواهید ابزار جدید را به iCloud Keychain خود اضافه کنید مورد استفاده قرار می‌گیرد. وقتی یک وسیله‌ی جدید اضافه می‌کنید، دو روش برای تائید حساب وجود دارد. اگر وسیله‌ای داشته باشید که مجاز به استفاده از iCloud Keychain باشد، می‌توانید وسیله‌ی جدید را با تایپ کلمه‌ی عبور خود، زمانی که OS X آن را از شما سوال می‌کند تائید نمائید. اگر به عنوان مثال وقتی از Mac خود دور هستید و قصد دارید iPhone خود را اضافه نمائید، می‌توانید این کار را با استفاده از کد امنیتی که در زمان ست‌آپ وسیله‌ی اولیه‌ ایجاد کرده بودید انجام دهید. این‌ها به چه درد شما می‌خورند؟ از حالا به بعد، وقتی از Safari برروی هر یک از ابزارتان  استفاده کنید، اسامی کاربری، کلمه‌های عبور، و حتی اطلاعات کارت اعتباری شما به شکل اتوماتیک در فیلدهای مورد نظر وارد می‌شوند. از این بهتر، شما حتی می‌توانید چندین نوع اطلاعات را ذخیره نمائید. کافی است اطلاعات از پیش پُر شده را پاک کنید (اگر وجود داشته باشد) و برروی فیلد مورد نظر برای باز شدن گزینه‌های ممکن از Keychain خود کلیک کنید یا ضربه بزنید.

8)- کتاب‌های خود را سینک نگه دارید: iBooks

برای کسانی که به شدت طرف‌دار کتاب و کتاب‌خوانی هستند iBooks چیزی است که از طرف خداوند نازل شده. iBooks به شما اجازه می‌دهد صدها (و حتی هزاران) کتاب که برروی iPhone یا iPad خود ذخیره کرده‌اید همواره به همراه داشته باشید. یکپارچه‌سازی با iBooks store اضافه شدن محتوای بیش‌تر به ابزارتان را تسهیل می‌کند و به واسطه‌ی انتشار iBooks for Mac with OS X Mavericks، حالا شما می‌توانید iBookهای خود را برروی تمام ابزار Apple، شامل Macها نیز بخوانید. برای این که بتوانید به بهترین شکل ممکن از iBooks استفاده کنید، باید اطمینان حاصل نمائید iBooks برروی تمام ابزار شما فعال شده باشد.

در iOS، مهم‌ترین تنظیمات iBooks از طریق Settings > iBooks در دسترس شما قرار می‌گیرند. به طور خاص، به دو تنظیم زیر توجه کنید: Sync Bookmars و Sync Collections. اولی به شما اطمینان می‌دهد صرف‌نظر از این که کجا در حال خواندن iBookها هستید از مکان آن‌ها آگاهی دارید. وقتی این اسلایدر برروی On تنظیم شده باشد، شما می‌توانید خواندن یک iBook را برروی Macی که در خانه‌تان دارید آغاز کنید و سپس وقتی در محل کارتان هستید به iPhone خود رجوع کنید و از جایی که کتاب را بسته بودید به خواندن مجدد ادامه دهید. گزینه‌ی دیگر، اسلایدر Sync Collection است. این شما را قادر می‌سازد به شکل گروه‌بندی و سازماند‌هی فایل‌های خود، مجموعه‌های گوناگونی از محتوای iBooks ایجاد کنید. اگر گزینه‌ی sync collections را انتخاب کنید، هر تغییری که اِعمال کنید برروی تمام ابزار شما منعکس خواهد شد؛ روشی عالی و ساده که البته چند نقطه ضعف دارد. متاسفانه، iBooks sync فقط با محتوایی که از طریق Apple iBooks Store دانلود شده باشد کار می‌کند. اما این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید از آن برای محتوای خودتان استفاده کنید. شما می‌توانید epubs و PDFها را با iTunes سینک کنید یا حتی برای دسترسی سریع‌تر به مواد خواندنی مورد علاقه‌ی خود برروی ابزار iOS، آن فایل را به خودتان ای‌میل کنید و از گزینه‌ی iOS Open In برای اضافه کردن آن آیتم‌ها به iBooks Library  بهره بگیرید.

9)- خرید فضای بیش‌تر iCloud: زیرا 5 گیگابایت به ندرت کافی است

حساب iCloud شما به همراه 5 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی رایگان ارائه می‌شود و Apple ارتقای این مقدار را بسیار تسهیل می‌کند. طرح‌ها از 10 گیگابایت برای 20 دلار آغاز می‌شود و تا 100 دلار برای 50 گیگابایت از فضای ذخیره‌سازی iCloud ادامه پیدا می‌کند. قیمت‌ها سالانه هستند و شما می‌توانید در هر زمان این فضا را از طریق Mac یا iOS خود تهیه نمائید. در این‌جا به چگونگی انجام این کار اشاره می‌کنیم.

از Mac خود، System Preferences را باز و iCloud را انتخاب کنید. در سمت راست گِیجی که میزان مصرف شما را نشان می‌دهد برروی manage کلیک کنید. ستون بعدی که ظاهر می‌شود کل داده‌های iCloud شما را نشان می‌دهد. در سمت راست بالا، برروی Buy More Storage کلیک کنید. از این‌جا، شما می‌توانید گزینه‌های متعدد قیمت‌گذاری Apple را انتخاب نمائید. هر فضایی که خریداری کنید به 5 گیگابایت فضای رایگان شما اضافه می‌شود و بنابراین با خرید 10 گیگابایت، کل فضایی که در اختیار دارید 15 گیگابایت می‌شود. طرح مورد علاقه‌ی خود را انتخاب کنید و برروی Next کلیک نمائید. Apple ID خود را وارد کنید تا کار انجام شود. طرح‌ها به شکل سالانه هستند و هر سال به طور اتوماتیک از نو آغاز می‌شوند. اگر فضایی بیش از حد نیاز خود خریداری کرده باشید، همیشه می‌توانید آن را کاهش دهید. قیمت‌گذاری جدید برروی تاریخ صورت‌حساب بعدی شما اثر خواهد گذاشت. شما همچنین می‌توانید فضای ذخیره‌سازی iCloud را از طریق وسیله‌ی iOSتان افزایش یا کاهش دهید. برای انجام این کار، به Settings > iCloud > Storage & Backup بروید. برروی Buy More Storage ضربه بزنید، و یکی از گزینه‌های در دسترس را انتخاب نمائید. برروی Buy ضربه بزنید، Apple ID و کلمه‌ی عبور خود را وارد نمائید تا تغییرات برروی حساب شما اِعمال شود.

10)- از Safari برروی تمام ابزار خود استفاده کنید: بدون نیاز به اتصال به Mac

وقتی به طور عمیق از طریق Mac در حال کار برروی وب هستید اما مجبور به ترک محل کارتان می‌شوید چه اتفاقی رخ می‌دهد؟‌ شما می‌توانید تمام صفحاتی که باز کرده بودید bookmark نموده و بعدا به آن‌ها مراجعه کنید. یا حتی می‌توانید تعداد زیادی URL را در یک ای‌میل بگنجانید و آن را برای خودتان ارسال کنید. هر دوی این روش‌ها جواب می‌دهد اما هیچ‌یک عالی نیستند و زمانی که در طول روز برروی چندین وسیله کار می‌کنید روش عاقلانه‌ای به حساب نمی‌آیند.

با استفاده از iCloud، شما می‌توانید به سرعت و بدون هیچ گونه تلاش اضافی برگه‌های باز را به تمام ابزار Mac یا iOS خود ارسال کنید. شما حتی می‌توانید با یک کلیک آیتم‌هایی را به Reading List اضافه و اطمینان حاصل کنید که هیچ صفحه یا مطلب مهمی را از دست نمی‌دهید، حتی وقتی از خانه به محل کارتان (و بالعکس) می‌روید. iCloud حتی Bookmarkهای شما را، صرف‌نظر از این که کِی و کجا آن‌ها را به کلکسیون مقصدهای مورد علاقه‌ی خود برروی وب اضافه کرده‌اید برروی تمام ابزاری که در اختیار دارید سینک می‌کند. تقویت Safari با استفاده از iCloud ساده است. برروی یک Mac، به System Preferences > iCloud بروید و اطمینان حاصل کنید که Safari فعال شده باشد. در iOS، شما این تنظیمات را تحت Settings > iCloud پیدا می‌کنید. آن سوئیچ را برروی On قرار دهید یا جعبه‌ای که برروی تمام ابزار Apple شما وجود دارد علامت بزنید تا به واسطه‌ی این ویژگی iCloud، تجربه‌ی مرور وب برروی تمام ابزارتان به شکلی یکپارچه درآید. برای دسترسی به بوک‌مارک‌های iCloud از Safari برروی یک Mac، برروی دکمه‌ی cloud نوار ابزار خود کلیک کنید (اگر این دکمه این‌جا نبود، با کلیک راست برروی نوار ابزار و انتخاب Customize Toolbar آن را اضافه کنید) منویی که ظاهر می‌شود برگه‌ها را از سایر ابزار باز می‌کند. در Safari موبایل، برروی آیکون New Page که در گوشه‌ی سمت راست پائین قرار دارد کلیک کنید و برای نمایش برگه‌ی سایر ابزار، رو به بالا بکشید. برای استفاده از Reading List، کافی است برروی آیکون به‌علاوه (+) در کنار نوار مکان Safari کلیک کنید تا لینک به reading List شما اضافه شود که می‌توانید با باز کردن نوار کناری و کلیک برروی آیکون Reading List به آن دسترسی پیدا کنید. برروی iOS، با ضربه زدن برروی آیکون Bookmarks، به Reading List خود دسترسی پیدا کنید.

11)- عکس‌ها را سینک کنید و به اشتراک بگذارید: Photo Stream

وقتی iCloud برای اولین بار آغاز به کار کرد، Photo Stream یکی از خواستنی‌ترین ویژگی‌های آن بود. Photo Stream که برای سینک اتوماتیک عکس‌های شما برروی تمام ابزارتان طراحی شده بود، مدعی است عکس گرفتن و به اشتراک‌گذاری آن‌ها را برروی ابزار Apple تسهیل می‌کند. متاسفانه، هنوز هم سردرگمی بسیار زیادی در مورد این که Photo Stream چه کار می‌کند و چگونه می‌توانید به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنید وجود دارد.

در Mavericks، گزینه‌ی Photo Streams اندکی دست‌کاری شده است. با رفتن به System Preferences > iCloud و کلیک برروی Photos box آن را فعال کنید. دکمه‌ی Options به شما اجازه می‌دهد یکی از دو ویژگی اصلی که می‌خواهید استفاده کنید انتخاب نمائید. My Photo Stream از iCloud برای گردآوری دو چیز استفاده می‌کند: اولا، 1000 عکس آخر شما را به تمام ابزار لینک شده به حساب iCloudتان ارسال می‌نماید. حالا، شما می‌توانید برروی iPhone یا iPad خود عکس بگیرید و قادر هستید تمام آن‌ها را در کنار هم برروی Photo Stream مشاهده نمائید. Photo Stream در عین حال می‌تواند برای ذخیره‌سازی اتوماتیک عکس‌های موبایل شما برروی iPhoto یا Aperture Library در Mac مورد استفاده قرار گیرد. برای فعال نمودن این ویژگی در iPhoto، به Preferences > iCloud بروید و اطمینان حاصل کنیدکه Automatic Import تحت My Photo Stream علامت خورده باشد. از این جا به بعد، هر عکسی که گرفته شود به طور دائمی به photo library شما افزوده خواهد شد.

Photo Stream، 1000 عکس آخر یا آن‌هایی که در 30 روز گذشته گرفته‌اید نگه می‌دارد و iPhoto فقط زمانی سینک می‌شود که این برنامه‌ی کاربردی در حال اجرا باشد. بنابراین اگر iPhoto را برای بیش‌تر از 30 روز باز نکرده باشید، یا از آخرین باری که کتاب‌خانه‌ی شما سینک شده است بیش‌تر از1000 عکس اضافه کرده باشید، Photo Stream ممکن است برخی از عکس‌های قدیمی شما را نادیده بگیرد زیرا به محدودیت توکار 30 روز / 1000 عکس رسیده است. یک ترفند فوق‌العاده‌ی دیگر در iCloud،ویژگی shared Photo Streams است. شما حالا می‌توانید به شکل خصوصی مجموعه‌ای از عکس‌های خود را با دوستان و اعضای خانواده‌تان، بدون این که مجبور به پُست کردن آن‌ها برروی سایت‌های عمومی باشید به اشتراک بگذارید. به منظور ایجاد یک shared photo stream برروی یک وسیله‌ی iOS، کافی است چند عکس را انتخاب کنید و برروی آیکون Share ضربه بزنید. iCloud را انتخاب کنید تا از شما خواسته شود اسمی برای این stream جدید انتخاب کنید. در صفحه‌ی بعد، گیرنده‌ها را انتخاب کنید، برروی Create کلیک نمائید و کار تمام است. گیرنده‌ها حالا می‌توانند stream به اشتراک گذاشته شده‌ی شما را ببیند و حتی عکس‌های خودشان را به آن اضافه نمایند.

12)- تماس‌ها و تقویم‌ها در همه جا: iCloud.com

مطمئنا iCloud در روزآمد نگاه داشتن تماس‌ها (contacts) برروی تمام ابزارتان عالی عمل می‌کند. اما فراموش نکنید که حتی می‌توانید بدون در اختیار داشتن iPhone یا Mac نیز به آن‌ها دسترسی داشته باشید. کافی است آن‌لاین شوید و به iCloud.com بروید، اطلاعات حساب خود را وارد نمائید و برروی آیکون Contacts کلیک کنید. iCloud دسترسی کامل خواندن و نوشتن تماس‌های iCloud را در اختیار شما قرار می‌دهد که برای اِعمال تغییرات از طریق کامپیوترهای قرضی که در سفرها در اختیار دارید یا برای مواقع اضطراری که iPhone خود را از دست داده‌اید عالی است. بنابراین چه کسی این روزها شماره تلفن‌ها را به خاطر می‌سپارد؟ البته که هیچ‌کس. هر نوع ویرایشی که به شکل آن‌لاین انجام دهید برروی سایر ابزار اِعمال می‌شود و iCloud نیز تعدادی ترفند ساده دارد که ممکن است آن‌ها را مفید بدانید. به عنوان مثال، آیا می‌دانستید که وقتی یک Contact card را برروی وب مشاهده می‌کنید می‌توانید برای دیدن آن آدرس برروی یک Google Map برروی آن کلیک کنید؟ علاوه بر این، کلیک برروی یک آدرس ای‌میل، با استفاده از آدرس ای‌میل iCloud شما یک ای‌میل ایجاد می‌کند.

iCloud در عین حال هر جا که هستید تقویم‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد. از طریق اینترفیس وب iCloud.com، شما می‌توانید تقویم‌های خود را چک کنید، رویدادهای جدید ایجاد کنید، و حتی دعوت برای حضور در رویدادها را ارسال کنید و همه‌ی این‌ها به واسطه‌ی یکپارچه شدن آن با Contacts انجام می‌گیرد. بهتر از این‌ها، هر تغییری که برروی تقویم‌های خود انجام دهید به سرعت برروی تمام ابزارتان در دسترس قرار می‌گیرد و از طریق iCloud سینک می‌شود.

13)- برروی iCloud.com، گروه‌های Contact ایجاد و در زمان و تلاش‌های خود صرفه‌جویی کنید

Contact Groups (گروه‌های تماس) به شکلی رویایی در زمان صرفه‌جویی می‌کنند. با استفاده از Contacts برروی Mac خود، بدون این که مجبور باشید هر فرد را به طور دستی به گیرنده‌های ای‌میل اضافه کنید می‌توانید به سرعت یک ای‌میل را به گروهی متشکل از گیرنده‌ها ارسال کنید. گروه‌ها برای ارتباط با همکاران، دوستان، یا اعضای خانواده و هر گروهی از افراد که می‌خواهید با آن‌ها در تماس باشید فوق‌العاده هستند. متاسفانه، برنامه‌ی کاربردی Contacts برروی iOS به شما اجازه نمی‌دهد گروه‌ها را ایجاد و ویرایش کنید. اما نا امید نشوید. شما می‌توانید گروه‌ها را برروی Mac ویرایش کنید و یا از اینترفیس iCloud برای ایجاد یک لیست تماس جدید استفاده نمائید. برای انجام این کار، وارد حساب iCloud خود شوید و Contacts را انتخاب کنید. در ستونی که در سمت چپ قرار دارد برروی علامت به‌علاوه (+) کلیک و New Group را انتخاب کنید. اسمی برای آن انتخاب نمائید و سپس برروی Return ضربه بزنید. برای اضافه کردن افراد جدید به Contact Group خود، نام آن‌ها را از ستون مرکزی انتخاب کنید و سپس آن‌ها را به داخل گروه بکشید. اگر اشتباهی مرتکب شدید، می‌توانید با انتخاب گروه در سمت چپ و سپس انتخاب نام مورد نظر در ستون مرکزی، آن تماس را از گروه حذف کنید. برای این کار دکمه‌ی Delete را برای حذف آن تماس از گروه انتخاب شده فشار دهید.

نگران نباشید، شما به این طریق به شکل اتفاقی نمی‌توانید یک تماس را از لیست حذف نمائید. اگر می‌خواهید آن را دوباره پیدا کنید، All Contacts را در گروه انتخاب نمائید و به تماس مورد نظر خود بروید یا از جعبه‌ی جست‌و‌جو که در بالای ستون مرکزی قرار گرفته استفاده کنید. به عنوان یک روش ایمنی دیگر، اگر بخواهید یک تماس را در حالی که All Contacts انتخاب شده است حذف کنید، iCloud یک پیام هشدار به شما نشان می‌دهد و شانس نادیده گرفتن حذف آن تماس را در اختیار شما می‌گذارد.

14)- موسیقی‌های خود را با استفاده از iTunes in The Cloud و iTunes Match ذخیره و پخش کنید

کلکسیون موسیقی بسیاری از افراد به شکل فایل‌های MP3 برروی ابزار مختلف پراکنده شده است. iCloud  می‌تواند کلکسیون دیجیتال شما را ساده کند، و به شما اجازه دهد آن‌ها را برروی تمام ابزار متصل خود دانلود و پخس کنید. یکپارچه‌سازی iCloud با iTunes دو بخش دارد. iTunes برروی Cloud رایگان است و به شما اجازه می‌دهد خریدهای iTunes خود را برروی چندین وسیله دانلود نمائید. از این بهتر، شما می‌توانید از iCloud برای دانلود اتوماتیک خریدهای جدید برروی ابزارتان استفاده کنید.

ست‌آپ دانلودهای اتوماتیک ساده است. در iOS، به Settings > iTunes & App Store بروید. به پائین و به بخش Automatic Downloads رفته و از سوئیچ‌های آن‌جا برای پیکره‌بندی محتوایی که می‌خواهید به شکل اتوماتیک دانلود شود بهره بگیرید. شما می‌توانید این ارجحیت‌های دانلود را براساس هر وسیله تنظیم نمائید که این کار به شما اجازه می‌دهد موزیک‌های جدید را به شکل اتوماتیک برروی iPhone خود دانلود نمائید اما برنامه‌های کاربردی جدید، مثلا برروی iPad را محدود می‌کند. یک ستینگ دیگر که باید در نظر داشته باشید، سوئیچ Use Cellular Data است. اگر هنوز هم خوش‌شانس هستید و یک طرح دیتای نامحدود دارید، آن را فعال نمائید. در غیر این صورت، کاربرانی که از طرح‌های محدود استفاده می‌کنند باید مراقب هزینه‌های اضافی باشند. برروی یک Mac، شما می‌توانید iTunes را به گونه‌ای ست کنید تا به شکل اتوماتیک انواع مختلف محتوا را با رفتن به iTunes > Preferences > Store Preferences و انتخاب چک‌باکس‌های مناسب دانلود کند. اگر موسیقی‌های بسیار زیادی دارید که از iTunes خریداری نکرده‌اید، ممکن است بخواهید از ویژگی iTunes Match استفاده کنید. با پرداخت 25 دلار، شما می‌توانید کتاب‌خانه‌هایی تا 25000 track را سینک نمائید. آیتم‌هایی که از iTunes خریداری نکرده‌اید با همتای iTunes خود هماهنگ می‌شوند و هر چیز دیگری برروی سرورهای Apple آپ‌لود خواهد شد.

15)- فایل‌های خود را برروی اسناد موبایل ذخیره و از همه جا به آن‌ها دسترسی پیدا کنید

شما از قبل از Documents in the Cloud استفاده کرده‌اید، این طور نیست؟ اگر این طور نیست تعدادی از آن‌ها را در این لیست مشاهده کنید. به عنوان ستون فقرات iCloud، Documents روشی عالی برای فراهم نمودن امکان دسترسی به تمامی اسناد مهم شما از طریق چندین ابزار Mac (و البته iOS) به شمار می‌رود. اما اگر بخواهید سایر اسنادی که از طریق چندین ابزار برروی آن‌ها کار می‌کنید سینک نمائید چه می‌شود؟ البته، شما می‌توانید از یک سرویس ثالث مثل Dropbox یا SugarSync برای سینک فایل استفاده کنید. یا می‌توانید iCloud را گول بزنید تا هر چیزی که می‌خواهید، صرف‌نظر از این که از iWork استفاده می‌کنید یا نه برای شما سینک کند.

شما باید اطمینان حاصل کنید که حساب iCloudتان برای استفاده از Documents in the Cloud ست‌آپ شده باشد. برای انجام این کار، System Preferences را باز و iCloud را انتخاب کنید. به Documents & Data بروید و مطمئن شوید این گزینه؛ انتخاب‌شده باشد. حالا همه‌ی کاری که باید انجام دهید پیدا کردن پوشه‌ای که iCloud برای سینک اسناد شما استفاده می‌کند است. OS X پوشه‌های سیستمی خاصی را پنهان می‌کند، بنابراین شما باید به شکل دستی به این مسیر وارد شوید. از Finder، گزینه‌ی Go > Go to Folder… را انتخاب و :~‎/ Library/‎ را وارد نمائید. پوشه‌ای که Mobile Documents نام دارد پیدا کنید؛ این، جایی است که iCloud داده‌های Documents to Go را در آن ذخیره می‌کند. برای استفاده از آن، کافی است فایل‌ها یا پوشه‌ها را به داخل این مکان بکشید. برای ساده‌تر کردن کار، شما می‌توانید یک alias از پوشه‌ی Mobile Documents ایجاد کنید و آن را به Desktop  منتقل کنید یا برای دسترسی سریع‌تر، آن را Dock نمائید.

و اما یک هشدار کوچک: این یک کاربرد خارج از حوزه‌ی رسمی از iCloud است. در تست‌های ما، این کار برای سینک اسناد مختلف برروی چندین Mac خیلی خوب جواب داد اما شما باید از ذخیره کردن هر گونه فایل‌ دیتای دیگر در این پوشه حذر کنید. ممکن است حتی بخواهید فایل‌های خودتان را به زیرپوشه‌ای از Mobile Documents اضافه نمائید تا روشن کنید کدام یک از آن‌ها فایل‌های خود شما و کدام‌یک فایل‌های دیتای ایجاد شده توسط iCloud هستند. در حالی که این برای Macها خوب جواب می‌دهد، از آن  جایی که هیچ راهی برای مرور سیستم فایل iCloud برروی iOS وجود ندارد، شما نمی‌توانید از این روش برای انتقال فایل‌ها برروی ابزار موبایل استفاده کنید.

 

افزودن دیدگاه جدید