حریم خصوصی و امنیت : سوالات مربوط به ذخیره سازی ابری | ماهنامه بزرگراه رایانه

دسته بندی: 

آیا می‌توانید به یک کمپانی ابری راه دور برای حفظ و نگهداری داده‌های خود در مقابل افراد بزهکار و دولت‌ها اعتماد کنید؟برای بسیاری از افراد بزرگ‌ترین مسئله در ارتباط با سرویس‌های مبتنی بر ابر بیش از آن که به امکانات، ویژگی‌ها، و ظرفیت این سیستم‌ها مربوط باشد به حریم خصوصی و امنیت ربط پیدا می‌کند. در حالی که واقعیت اندکی پیچیده‌تر از این است، ذخیره‌سازی داده‌ها برروی یک PC محلی یا درایو NAS خلاقانه‌تر به نظر می‌رسد اما داده‌هایی که برروی سیستم‌های ابری راه دور ذخیره می‌شوند در مقابل حملات هکرها، افراد متقلب و آژانس‌های خطاکار و فاسد آسیب‌پذیر هستند.

 درنتیجه، ما به دنبال این هستیم که سرویس‌های ابری به ما اطمینان دهند داده‌های ما ایمن هستند و حریم خصوصی ما رعایت شده است. به دنبال روشنگری‌های ادوارد اسنودن و به خطر افتادن امنیت افراد مشهور در سال قبل این نیاز به شدت افزایش پیدا کرده است. بنگاه‌های تجاری نیز مسائل و نگرانی‌های خاص خود را دارند. آن‌ها نه تنها باید از داده‌های حساس تجاری خود محافظت نمایند بلکه وظیفه‌ی ایمن نگاه داشتن داده‌های مشتریان و کارکنان که برروی سیستم‌های‌شان ذخیره شده است نیز به عهده دارند. برای تمام افرادی که با داده‌های شخصی مردم سر و کار دارند Commonwealth Privacy Act 1988 آن‌ها را ملزم می‌کند این داده‌ها دقیقا در متابعت از حقوق صاحبان آن داده‌ها یعنی مشتریان، کارکنان یا سایر طرف‌هایی که داده‌های‌شان در اختیار آن‌ها قرار دارد پردازش شود و برای محافظت از این داده‌ها در مقابل دسترسی یا پردازش غیرقانونی اقدامات لازم به عمل آید. کافی است از این قانون عدول کنید تا در برابر قانون قرار بگیرید. برای این که موضوع را پیچیده‌تر کنیم این قانون اعلام می‌کند که داده‌های شخصی نباید به یک کشور یا منطقه‌ای خارج از استرالیا منتقل شوند مگر این که آن کشور یا منطقه‌ی جغرافیایی از روش‌های محافظتی لازم و کافی و آزادی‌ها لازم برخوردر باشد؛ یک چالش در صنعتی که به شکل تاریخی شرکت‌های آمریکایی بر آن تسلط داشته‌اند. آیا شما باید نگران امنیت، حریم خصوصی و داده‌های شخصی خود باشید و یا شرکت‌های ابری شما را از این لحاظ تحت پوشش قرار داده‌اند؟

امنیت

همان‌گونه که تلاش‌های انجام گرفته برای استفاده از اطلاعات به سرقت رفته برای وارد شدن به Dropbox و درز عکس‌های افراد مشهور از طریق iCloud نشان داد، از یک سو هیچ شکی وجود ندارد که سرویس‌های ابری هدف لذت‌بخش و جذابی برای هکرها هستند. از سوی دیگر، سرویس‌های ابری در مقایسه با اکثر شرکت‌های کوچک تا متوسط از روش‌های امنیتی بسیار قوی‌تر و منابع بیش‌تری برخوردار هستند. اما این بدان معنا نیست که آن‌ها عالی و کامل هستند. تمام سرویس‌های ابری عمده امروزه با استفاده از SSL از داده‌های در حال انتقال محافظت می‌کنند اما در حالی که از روش‌های متفاوتی استفاده می‌شود امنیت داده‌ها چگونه تامین می‌گردد؟ Dropbox, SugarSync, Box و Livedrive از رمزگذاری 256-bit AES استفاده می‌کنند در حالی که Google Drive و Apple iCloud از روش ضعیف‌تر 128-bit AES بهره می‌گیرند. Amazon و Microsoft هیچ نوع رمزگذاری برروی سرویس‌های مشتری خود ارائه نمی‌کنند، اگرچه مایکروسافت رمزگذاری per-file را برروی OneDrive خود برای محصولات تجاری ارائه می‌نماید.

بزرگ‌ترین ضعف در جایی نهفته است که آن سرویس به دست کاربر نهایی می‌رسد. این الزاما به معنای استفاده از کلمه‌های عبور ضعیف یا آن‌هایی که به راحتی حدس زده می‌شوند نیست؛ اگرچه این‌ها نیز می‌تواند به عنوان یک مشکل مهم در نظر گرفته شود. مشکلی که سال گذشته برای Dropbox پیش آمد و فایل‌های آن به بیرون درز کرد ربطی به حمله‌ی مستقیم هکرها به این سرویس نداشت بلکه سرقت اسامی کاربری و کلمه‌های عبور از سایر سرویس‌هایی که از امنیت ضعیفی برخوردار بودند و سپس تلاش برای ورود به Dropbox عامل اصلی آن بود. ضمنا درز اطلاعات iCloud به این علت به وقوع پیوست چون هکرها می‌توانستند از اطلاعاتی که در دسترس عموم قرار داشت برای reset کلمه‌های عبور استفاده نمایند. سرویس‌های ابری زیادی نظیر Dropbox, OneDrive, Google Drive و iCloud حالا از تائید اعتبار دوفاکتوری اجباری یا دلبخواه بهره می‌گیرند که سیستم‌های جدید اجازه‌ی پیوستن یک حساب بدون تائید اعتبار کاربر از یک برنامه‌ی کاربردی یا دیوایس دیگر که معمولا یک کُد به یک شماره تلفن ثبت شده ارسال می‌شود را نمی‌دهند. اگر تامین‌کننده‌ی سرویس ابری شما تائید اعتبار دوفاکتوری را ارائه می‌کند از آن استفاده کنید. این کار تاثیر زیادی بر استفاده‌ی هر روزه‌ی شما از این سیستم ندارد اما در دراز مدت می‌تواند هکرها را متوقف نماید.

حریم خصوصی

به غیر از تلاش هکرها برای سرقت فایل‌های شما، دو تهدید بالقوه بزرگ دیگر برای حریم خصوصی شما وجود دارد. اولی این است که کارکنان آن سرویس و یا یک فرآیند اتوماتیک که توسط آن سرویس مورد استفاده قرار می‌گیرد ممکن است قادر باشد به فایل‌ها و اطلاعات شما دسترسی پیدا نماید. در اکثر موارد، این در سرویس‌های رخ می‌دهد که مجوز استفاده، تغییر، تطبیق، بازتولید و نمایش محتوایی که به آن سرویس آپ‌لود کرده‌اید برای فراهم نمودن یک سرویس عملیاتی و یا مجوز تحلیل محتوایی که آپ‌لود می‌کنید به منظور فراهم نمودن نتایج جست‌و‌جو یا تبلیغات هدف‌دار را در اختیار دارند. شما در terms of conditions (شرایط و مقررات استفاده) سرویس مورد نظر خود این مجوزها را مشاهده می‌کنید اما سرویس‌ها به طور کلی به حق صاحبان محتوا که برروی ابر نگهداری می‌شود احترام می‌گذارند و آن کاربران باید بتوانند فرد یا افرادی که به داده‌های‌شان دسترسی دارند کنترل نمایند. کارکنان آن سرویس نیز ممکن است قادر باشند به دلایل قانونی، تکنیکی یا امنیتی به داده‌ها و اطلاعات دسترسی پیدا کنند اما سیاست حریم خصوصی و شرایط استفاده از سرویس باید وضعیتی که طی آن چنین دسترسی فراهم می‌ّ‌شود و همچنین سطح مجاز دسترسی را کاملا روشن نمایند. مسئله‌ی بسیار مهم دیگر، دولت‌هایی است که به دنبال داده‌ها هستند. افشاگری‌های ادوارد اسنودن نشان داد که NSA، هم می‌خواست و هم می‌توانست به داده‌های ذخیره شده توسط بزرگ‌ترین کمپانی‌های اینترنتی جهان دسترسی پیدا کند. این موضوع بر داده‌های ذخیره شده برروی سرورهای آمریکا تاثیر واضحی داشت اما موضوع تعجب‌برانگیزتر این بود که داده‌هایی که در داخل استرالیا نگهداری می‌شد نیز از این دسترسی مصون نبودند.

از نظر تئوری اگر آژانس‌های و سازمان‌های قانونی ایالات متحده به اطلاعاتی از کمپانی‌هایی که در استرالیا فعالیت می‌کنند نیاز داشته باشند باید از کانال‌های قانونی فعلی و همکاری چندجانبه استفاده نمایند. هرچند قانون Patriot Act این موضوع را زیر پا می‌گذارد و کمپانی‌های آمریکایی و زیرمجموعه‌‌های آن‌ها که در خارج از ایالات متحده فعالیت می‌کنند مجبور می‌کند صرف‌نظر از این که داده‌ها در کجا نگهداری می‌شوند از درخواست‌های دولت ایالات متحده تبعیت نمایند. آن کمپانی نیز مجبور نیست موضوع را به اطلاع کاربران برساند، اگرچه این موضوع با قوانین استرالیا در تضاد است. در فوریه‌ی سال 2013 Caspar Bowden مدیر سابق بخش حریم خصوصی مایکروسافت تائید کرد که این قانون ایالات متحده به دولت اجازه می‌دهد برروی اسناد و فایل‌های شهروندان غیر آمریکایی جاسوسی نماید. در ماه سپتامبر گذشته نیز یک دادگاه در نیویورک به مایکروسافت دستور داد ای‌میل‌های یک مشتری اروپایی که برروی سرور‌های آن کمپانی در ایرلند ذخیره شده بود را به عنوان بخشی از تحقیقات مربوط به قاچاق مواد مخدر در اختیار دادستانی قرار دهد. مایکروسافت از این درخواست سرپیچی کرد و استیناف داد؛ در زمان نگارش این مطلب این کیس هنوز در جریان است. با به جریان افتادن مجدد قانون Law Enforcement Access to Data Stored Abroad‪(LEADS)‬ و تغییرات احتمالی در قانون Communications Privacy Act‪(ECPA)‬ که هدف هر دو محدود کردن قدرت دولت‌ها در دسترسی به اطلاعات است ممکن است این موضوع در ایالات متحده تغییر پیدا کند. اما برای الان، اگر شما نگران دستیابی مسئولان دولت ایالات متحده به فایل‌های خود هستید احتمالا بهترین کار عدم استفاده از سرویس‌های آمریکایی است، حتی اگر این سرویس‌ها از سرورهایی که در استرالیا قرار دارد استفاده نمایند.

Box: یک سرویس ابری فوق‌العاده با تمرکز بر فعالیت‌های تجاری و پُر از امکانات اما گران

برای مدتی نسبتا طولانی، پاشنه‌ی آشیل Box فقدان همگام‌سازی آن بود. این مکانی عالی برای ذخیره‌سازی و به اشتراک‌گذاری فایل‌های تجاری محسوب می‌شد اما برای حصول اطمینان از این موضوع شما مجبور بودید روزآمدترین داده‌ها را برروی تمامی PCهای خود داشته باشید. Box Sync client این مشکل را با ارائه‌ی ویژگی‌های جدیدی نظیر ویرایش‌گر متن / یادداشت مجتمع با نام Box Notes حل کرد و آن را به گزینه‌ای حتی قدرتمندتر برای کاربردهای تجاری تبدیل نمود. حالا و با استفاده از یک روش بکش و بنداز شبیه Dropbox همگام‌سازی به خوبی اجرا می‌شود. در عین حال گزینه‌های انتخابی برای سینک وجود دارد که از طریق آن‌ها شما می‌توانید سینک پوشه‌های واحد را فعال و غیرفعال نمائید که برای دیوایس‌هایی با ظرفیت محدود گزینه‌ی خوبی به شمار می‌رود و نوتیفیکیشن‌های اطلاع‌رسانی که از طریق اَپلت نوار سیستم در اختیار شما قرار می‌گیرد نیز وجود دارد. Box با پشتیبانی توسعه‌یافته از فایل‌هایی با اسامی طولانی، سینک یکپارچه و بدون دردسر برای اسناد باز و ویژگی Share راست‌کلیکه که آن را بسیار به Dropbox نزدیک می‌کند پیشرفت‌های زیادی حاصل کرده است.

Box به طور سنتی و به عنوان یک پلتفرم همکارانه‌ی پُر از امکانات از Dropbox, Google Drive و OneDrive جلوتر بوده است و در حالی که بسته‌های تجاری Dropbox برتر هستند Box هنوز هم گزینه‌ی بهتری در این حوزه محسوب می‌شود. سازمان‌های بزرگ‌تر برای اداره و ایمن‌سازی اسناد اشتراکی و سایر منابع از ابزار مدیریتی و امکانات آن بهره می‌گیرند در حالی که بنگاه‌های تجاری کوچک‌تر از روش یکپارچه‌سازی وظائف و کامنت‌گذاری برروی جریان کاری استقبال خواهند کرد. علاوه بر این‌ها Box از گستره‌ی وسیعی از برنامه‌های کاربردی و افزودنی‌هایی که اکثرشان رایگان هستند پشتیبانی می‌کند. اگر بخواهید اسناد مایکروسافت را مستقیما از درون Box باز کنید، برنامه‌ای برای کمک به انجام این کار وجود دارد و برنامه‌هایی مشابه برای کار با Salesforce, NetSuite و گستره‌ای وسیع از سایر سرویس‌های مبتنی بر ابر و برنامه‌های کاربردی بهره‌وری در اختیار شما قرار دارد.

با وجود کلاینت‌های دسک‌تاپ برای OS X و Windows، یک برنامه‌ی کاربردی سازگار با لمس برای ویندوز و برنامه‌های کاربردی محلی برای iPad و iPhone و دیوایس‌های اندرویدی، Windows Phone 8 و BlackBerry 10 OS در آن وجود دارد.پشتیبانی cross-platform نیز یکی دیگر از نقاط قوت آن است. برنامه‌ی کاربردی iPad با پیش‌نمایش قدرتمند اسناد و ویژگی‌هایی برای کار با فایل‌های رسانه‌ای و کامنت‌نویسی توکار به طور خاص برنامه‌ی خوبی است. نسخه‌های اندرویدی و Windows Phone 8 نیز چیزی از آن کم ندارند حتی اگر پخش رسانه از طریق آن‌ها منقطع‌تر باشد. اما همه‌ی خبرها خوب و امیدوارکننده نیستند. سرعت دانلود در Box متوسط بود و فایل‌هایی که سایر سرویس‌ها در عرض 6 دقیقه یا کم‌تر دانلود می‌کردند برروی این سرویس 9 دقیقه طول کشید. مهم‌تر از این، سرعت‌های سینک برای کاربرد روزانه است که باید اشاره کنیم چشم‌گیر بود. باید بگوییم در حالی که گزینه‌ی رایگان Box به همراه فضای ذخیره‌سازی 10 گیگابایتی ارائه می‌شود حداکثر سایز یک فایل برای آپلود 250 مگابایت است که اگر عکس‌ها، فایل‌های صوتی و اسناد را آپ‌لود کنید مشکلی به شمار نمی‌رود اما اگر با ویدئو یا فایل‌های گرافیکی چندلایه و رزولوشن بالا کار کنید دچار مشکل خواهید شد.

بزرگ‌ترین چیزی که همواره درباره‌ی Box وجود داشته قیمت آن بوده است؛ 6 دلار آمریکا در ماه برای 100 گیگابایت فضای ذخیره‌ْسازی (با حداکثر سایز 5 گیگابایتی برای هر فایل) هنوز هم در مقایسه با Dropbox, Google Drive یا OneDrive گزاف است در حالی که 11 پوند برای هر کاربر در هر ماه Box ممکن است باعث شود کمپانی‌های کوچک‌تر به جای دیگری رجوع نمایند. خوشبختانه Box یک بسته‌ی Starter ارائه می‌کند که 3 تا 10 کاربر با 6 دلار در ماه برای هر کاربر به 100 گیگابایت فضا با حداکثر حجم فایل 2 گیگاباتی دست پیدا می‌کنند. با در نظر گرفتن مجموعه ویژگی‌های قدرتمند Box که هدف‌شان بنگاه‌های تجاری است این یک معامله‌ی خوب محسوب می‌ّ‌شود، در حالی که ما هنوز هم به استفاده‌ی شخصی از OneDrive یا Dropbox چشم دوخته‌ایم، استفاده از Box برای فعالیت‌های تجاری کافی است.

مشخصات کلیدی:

www.box.com

سرویس رایگان به همراه 10 گیگابایت فضا؛ 100 گیگابایت: 6 دلار در ماه؛ 100 گیگابایت برای سرویس Box Starter : 6 دلار در ماه برای هر کاربر.

امتیاز نهایی: 4 از 5

Microsoft OneDrive: یک سرویس قدرتمند و همه‌کاره که برای پولی که به منظور استفاده‌ی شخصی از آن پرداخت می‌کنید امکانات فوق‌العاده‌ای ارائه می‌‌نماید

بنا به دلایل قابل درک و بدیهی، OneDrive برروی PCهای ویندوزی مزیت آشکاری در مقایسه با سایر سرویس‌ها دارد. نه تنها درون Windows8.1 یکپارچه شده و sign in با حساب مایکروسافت شما را وارد OneDrive هم می‌نماید، بلکه در عین حال مکانی پیش‌فرض برای ذخیره‌سازی فایل‌های Office 2013 نیز محسوب می‌شود. اگر از یک گوشی هوشمند و / یا تبلت Windows 8.1 استفاده می‌کنید به کارگیری OneDrive به اندازه‌ای ساده و بی دردسر است که به هیچ کار اضافی نیاز ندارد. ورای این مسائل تنها نکته تعجب‌برانگیز ممکن است این باشد که دلایل بسیار زیاد دیگری برای استفاده از راه‌حل ذخیره‌سازی ابری مایکروسافت وجود دارد. برای شروع، این سرویس بسیار هوشمندانه کار می‌کند. به جای کپی هر فایل به هر پوشه‌ی سینک شده برروی هر ماشین، OneDrive فقط آن فایل‌هایی که اخیرا از آن‌ها استفاده کرده‌اید یا به طور مداوم از آن‌ها بهره می‌گیرید سینک می‌کند و سپس سایر فایل‌ها را در صورت تقاضای شما سینک می‌نماید. اگر در آن زمان آف‌لاین باشید این می‌تواند گرفتاری ایجاد کند اما تقریبا خیلی خوب کار می‌کند و بدین معنا است که می‌توانید OneDrive را برروی دیسک‌سخت دسک‌تاپ 2 ترابایتی خود با استفاده از OneDrive برروی تبلت 64 گیگابایتی‌تان سینک نمائید. استفاده از اَپلت سینک مایکروسافت ساده است و با نوتیفیکیشن‌هایی که دارد شما را روزآمد نگه می‌دارد. بزرگ‌ترین اعتراض و شکایت ما این است که نمی‌توانید با یک کلیک‌راست ساده فایل‌ها و پوشه‌ها را سینک کنید اما اگر نیاز به انجام این کار دارید باید آن را به شکل آن‌لاین و از طریق مرورگر خود انجام دهید.

خوشبختانه انجام این کار ساده است و در این‌جا نیز ویژگی‌های متعدد و قدرتمندی پیدا می‌کنید. با یکپارچه شدن برنامه‌های کاربردی آفیس آن‌لاین با OneDrive، شما به سرعت اسناد آفیس و دامنه‌ی وسیعی از انواع فایل‌های دیگر را پیش‌نمایش می‌کنید و سپس آن‌ها را با استفاده از برنامه‌های کاربردی که شبیه Office دسک‌تاپ هستند ویرایش می‌نمائید. OneDrive با یک اسلایدشوی توکار عالی از بهترین ویژگی‌های مرور و نمایش عکس در بین سایر سرویس‌ها برخوردار است و شما می‌توانید موسیقی را مستقیما از OneDrive در مرورگر استریم کنید یا این کار را با استفاده از برنامه‌ی کاربردی Xbox Music برروی Windows Phone، کنسول‌های Xbox و PCها انجام دهید. علاوه بر این OneDrive از پلتفرم‌های جدید باز تا غیر مایکروسافت بهره می‌گیرد. برنامه‌های کاربردی برای اندروید و iOS مزایایی مثل آپ‌لودهای اتوماتیک از camera roll گوشی هوشمند شما دارند. هر دو نسخه به شما اجازه می‌دهند فایل‌ها را با استفاده از برنامه‌های کاربردی جدید Office (در صورتی که آن‌ها را نصب کرده باشید) پیش‌نمایش و ویرایش کنید و می‌توانید فایل‌ها و پوشه‌ها را به راحتی به اشتراک بگذارید. و در حالی که Dropbox هنوز هم برای کسانی که با Windows و OS X کار می‌کنند بهتر می‌نماید- علی‌الخصوص اگر پوشه‌های زیادی را به اشتراک می‌گذارید- OneDrive بسیار خوب عمل می‌کند. سینک به همان خوبی که برروی سیستم عامل خود مایکروسافت کار می‌کند برروی OS X نیز جواب می‌دهد.

مایکروسافت کارآیی سینک OneDrive را نیز توسعه داده است و امکان اتصال‌های همزمان بیش‌تر را در زمان آپ‌لود و دانلود فایل‌ها فراهم می‌کند. درنتیجه حالا این سیستم، هم در مواقعی که فایل‌های زیادی دانلود می‌کنید و هم زمانی که فایل‌های منفرد را سینک می‌نمائید سرعت بیش‌تری دارد. هنوز هم بهترین دلیل برای استفاده از OneDrive بدون شک قیمت آن است. شما می‌توانید 15 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی را به طور رایگان به دست آورید یا با پرداخت فقط 2 دلار در ماه به 100 گیگابایت فضا دست پیدا کنید. 9 دلار در ماه بپردازید تا از 1 ترابایت فضا برخوردار شوید اما در عین حال به Office 365 Personal، به همراه 60 دقیقه Skype و برنامه‌های کاربردی آفیس دسک‌تاپ برروی یک PC یا Mac به‌علاوه‌ی یک تبلت دست پیدا کنید- معامله‌ای که سایر سرویس‌های ابری به گَرد آن هم نمی‌رسند. OneDrive در فضای تجاری نیز به همین نسبت خواستنی است و شما می‌توانید به شکل سولو (تکی) یا با پرداخت 4 دلار در ماه برای هر کاربر به عنوان بخشی از Office 365 Business Essentials از آن استفاده کنید. هر روشی که انتخاب کنید، رقابت با آن دشوار است.

مشخصات کلیدی:

www.onedrive.live.com

سرویس رایگان: 15 گیگابایت فضا؛ 100 گیگابایت: 2 دلار در ماه؛ 200 گیگابایت 4 دلار در ماه؛ 1 ترابایت: 96 ماه

امتیاز نهایی: 5 از 5

Amazon Cloud Drive: یک سرویس ابتدایی و نا امیدکننده، فاقد ویژگی‌های لازم که حتی ارزش پولی که پرداخت می‌کنید ندارد

با در نظر گرفتن پس‌زمینه‌ی Amazon با سرویس‌های ابری AWS سطح بالای آن، شما انتظار دارید این کمپانی حرفی برای گفتن در زمینه‌ی سرویس ذخیره‌ْ‌سازی در سطح مشتری نیز داشته باشد. متاسفانه باید نا امیدتان کنیم. مشتریان Amazon نمی‌توانند از دریافت 5 گیگابایت فضای رایگان گله و شکایت کنند در حالی که دارندگان Fire Phone و مشترکان Amazon Prime به ذخیره‌سازی نامحدود عکس‌ها می‌رسند اما این هنوز هم یک تلاش بسیار ابتدایی است.

برای شروع، CloudDrive دیگر قابلیت‌های سینک را ارائه نمی‌کند. کلاینت دسک‌تاپ سینک که سال قبل در دسترس قرار داشت به خاطر عرضه‌ی یک کلاینت که چیزی بیش‌تر از آپ‌لودها و دانلودهای ابتدایی را ارائه نمی‌کند حذف شده است. برنامه‌های کاربردی برای اندروید و iOS از آپ‌لود عکس‌ها پشتیبانی می‌کنند اما هیچ کار دیگری انجام نمی‌دهند. اگر به دنبال به اشتراک‌گذاری اسناد یا استریم رسانه هستید باید به جای دیگری مراجعه کنید. کلاینت دسک‌تاپ با برخورداری از اینترفیس بکش و بنداز ساده برای آپ‌لود فایل‌ها و پوشه‌ها ساده و عملیاتی است. هرچند که  به جز این شما را قادر می‌سازد محتوای درایو ابری خود را دانلود کنید اما کار دیگری انجام نمی‌دهد. شما می‌توانید فایل‌ها را به شکل آن‌لاین مرور کنید یا از طریق ای‌میل فایل‌ها را به اشتراک بگذارید اما هیچ ویژگی توکاری برای پیش‌نمایش فایل‌ها یا پخش رسانه وجود ندارد. یکی از نکات مثبت آن ابزاری است که برای مرور و به اشتراک‌گذاری عکس‌ها ارائه می‌کند که تا حد قابل قبولی خوب می‌نماید.

سرعت این سرویس تا حد معقولی مناسب است و دانلود 500 گیگابایت فایل‌های تست ما در کم‌تر از هفت دقیقه و نیم انجام گرفت اما فقدان سینک و ویژگی‌های محدود این سرویس این نکته‌ی مثبت را هم تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. قیمت آن نیز به هیچ وجه رقابتی نیست: 100 گیگابایت فضا درمقایسه با OneDrive حدود 8 دلار در ماه بیش‌تر است در حالی که 1 ترابایت برروی Dropbox یک چهارم  Cloud Drive برای شما هزینه دارد. اگر Amazon بخواهد در این بازار رقابتی موفق شود واقعا نیاز به انجام کارهای بیش‌تر و بهتر دارد.

مشخصات کلیدی:

www.amazon.com

5 گیگابایت رایگان؛ 20 گیگابایت (و بیش‌تر) : از 10 دلار در سال شروع می‌شود

امتیاز نهایی: 2 از 5

Apple iCloud: بخشی حیاتی از اکوسیستم Apple و ضروری برای iPad, iPhone و Mac اما گران

به جای یک سرویس ابری مستقیم، Apple iCloud مجموعه‌ای یکپارچه از سرویس‌هایی است که دیوایس‌های iOS را قادر می‌سازد به شکلی موثرتر و کارآمدتر با هم و در عین حال با PCهای ویندوزی و OS X کار کنند. در حالی که این سرویس حالا با iOS8.2 و OS X Yosemite یکپارچه شده است و به سرعت به روش اصلی برای بک‌آپ برروی iOS تبدیل می‌‌شود، تلفیقی از برنامه‌های کاربردی مبتنی بر وب و یک کلاینت ویندوز کاربردهای سودمندی در اختیار سیستم‌های ویندوزی نیز قرار می‌دهد.

Mail، تماس‌ها و داده‌های تقویم با Outlook دسک‌تاپ سینک می‌شوند، در حالی که نسخه‌های آن‌لاین برنامه‌های کاربردی Apple iWork office به معنای این است که شما می‌توانید یک سند را برروی iPad خود شروع کنید و آن را برروی PC ویرایش نمائید. شما می‌توانید عکس‌ها را با استفاده از سرویس Apple Photo Stream مرور، دانلود و ویرایش کنید و درنهایت فایل‌ها را از تمام PCها و دیوایس‌های iOS به iCloud Drive آپ‌لود نمائید. iCloud Drive وظیفه‌ی سینک و ذخیره‌سازی، سینک پوشه‌های iCloud Drive را برروی تمام کامپیوترها و برروی ابر به عهده دارد. کلاینت ویندوز نشان‌گر طراحی پاک و تمیز Apple و استفاده از آن ساده است در حالی که برنامه‌های کاربردی نسخه‌ی آن‌لاین از استیل iOS 8 بهره می‌گیرند. تنها مشکل این است که این ویژگی‌ها نسبتا محدود هستند. شما می‌توانید موسیقی یا اسناد را دانلود کنید اما نمی‌توانید آن‌ها را به شکل آن‌لاین پیش‌نمایش یا استریم نمائید در حالی که مرور عکس‌ها آن‌ها را به سادگی در یک پنجره‌ی مرورگر باز می‌کند.

iCloud یک سرویس عالی برای بک‌آپ از دیوایس‌های iOS است و عکس‌ها را از iPhone شما وارد PC می‌کند و یا داده‌ها را با Office سینک می‌نماید. بدبختانه به اندازه‌ی رُقبای خود غنی یا انعطاف‌پذیر نیست. همان‌گونه که احتمالا پیش‌بینی می‌کردید هیچ پشتیبانی برای تلفن‌های اندرویدی یا ویندوزی ندارد، ویژگی‌های به اشتراک‌گذاری فایل‌ها و پوشه‌ها در آن وجود ندارد و نه ارزان است و نه بیش از حد سریع. هزینه‌ی ماهیانه آن برای 1 ترابایت بیش‌تر از دو برابر OneDrive  و بسیار بیش‌تر از چیزی که برای Google Drive یا Dropbox می‌پردازید است. به نظر می‌رسد iCloud فقط در صورتی که بخواهید به طور خاص با سخت‌افزار Apple کار کنید به دردتان خواهد خورد.

مشخصات کلیدی:

www.apple.com

رایگان: 5 گیگابایت؛ 20 گیگابایت: 1.29 دلار در ماه؛ 200 گیگابایت: 4.99 دلار در ماه؛ 500 گیگابایت: 12.99 دلار در ماه؛ 1 ترابایت: 24.99 دلار در ماه.

امتیاز نهایی: 3 از 5

Bitcasa Drive: یک مولود جدید در ذخیره‌سازی ابری با قیمت مناسب، اما به خاطر ویژگی‌های ضعیفی که دارد دست‌کم گرفته می‌شود

Bitcasa Drive در مقایسه با سایر سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری کارها را به روش متفاوتی انجام می‌دهد: به جای سینک پوشه‌ها بین PCها و آن‌لاین با یک پوشه برروی ابر، همه‌ی فایل‌ها به بسته‌هایی شکسته می‌شوند و قبل از این که آپ‌لود و برروی "دیسک‌سخت" Bitcasa در فضای ابر ذخیره گردند رمزگذاری می‌شوند. از این‌جا شما می‌توانید از طریق هر سیستمی و به وسیله‌ی یک برنامه‌ی کاربری، یک مرورگر یا یک کلاینت دسک‌تاپ به آن‌ها دسترسی یابید.

وقتی به فایل‌ها نیاز دارید آن‌ها از درایو آن‌لاین استریم و cache می‌شوند و این کار باعث سریع‌تر شدن دسترسی به آن‌ها در دفعات بعدی می‌شود. این کار Bitcasa را برای افرادی که بین یک دسک‌تاپ یا لپ‌تاپ عادی و یک تبلت با فضای ذخیره‌سازی محدود رفت و آمد می‌کنند موثرتر می‌سازد. شما نمی‌توانید فایل‌ها را به این ترتیب سینک کنید اما می‌توانید فایل‌ها را از یک PC متصل به Bitcasa Drive میرور نمائید، سپس برروی هر PC لینک شده‌ی دیگر به آن فایل‌ها دسترسی یابید. تغییراتی که برروی نسخه‌ی اصلی اِعمال می‌کنید برروی Drive و از آن‌جا با سایر PCها سینک می‌شود. برای برخورداری از کارآیی باید قیمتی پرداخت کنید زیرا جداسازی فایل‌ها و سرهم کردن دوباره‌ی آن‌ها به زمان نیاز دارد اما این خیلی هم بد نیست و فایل‌های سینک شده با Bitcasa هر تغییری را در عرض چند ثانیه بازتاب می‌دهند. Bitcasa با برخی از برنامه‌های کاربردی که طراحی خوبی دارند پشتیبانی می‌شود که پیش‌نمایش‌هایی از اکثر فرمت‌های اصلی، به‌علاوه‌ی استریمنگ عکس‌ها، فایل‌های ویدئویی و صوتی را به نمایش می‌گذارد. در جایی که امکان‌پذیر باشد، فایل‌ها کُدگذاری می‌گردند بنابراین شما می‌توانید مثلا فایل‌های ویدئویی را برروی یک iPad که به طور عادی از آن‌ها پشتیبانی نمی‌کند تماشا نمائید. اینترفیس مرورگرمحور آن می‌تواند ترفندهای مشابهی را انجام دهد در حالی که یک کلاینت ساده و اختصاصی آپ‌لود و دانلود فایل‌ها را تسهیل می‌نماید. گذشته از سرعت، سایر نکات نا امیدکننده Bitcasa فقدان ویژگی‌های به اشتراک‌گذاری است. شما فقط می‌توانید لینک به یک فایل را برای دیگران ارسال کنید و آن‌ها می‌توانند بدون Bitcasa یا با آن به فایل دسترسی پیدا کنند. Bitcasa از نظر قیمت مناسب است اما برای استفاده از سرویس ذخیره‌سازی ساده‌ای مثل این، ما به جای دیگری مراجعه خواهیم کرد.

مشخصات کلیدی:

www.bitcasa.com/personal

رایگان: 5 گیگابایت؛ 1 ترابایت: 10 دلار در ماه یا 99 دلار در سال؛ 10 ترابایت: 99 دلار در ماه یا 999 دلار در سال.

امتیاز نهایی: 3 از 5

Dropbox: یک ابزار همکاری درخشان که هنوز رقیبی جدی برای بهترین سرویس‌ها است

برای خیلی‌ها Dropbox معادل ذخیره‌سازی ابری، سینک و به اشتراک‌گذاری فایل است. این سرویسی است که تمام سرویس‌های دیگر به شکلی اجتناب‌ناپذیر با آن مقایسه می‌ّشوند و دلیل خوبی برای این کار وجود دارد. استفاده از  Dropbox به شکلی غیر قابل باور ساده است. تمام فایل‌هایی که از یک PC به Dropbox کشیده می‌شوند در پوشه‌های Dropbox برروی تمام PCها تکثیر می‌شوند و هیچ سرویس دیگری قادر نیست به اشتراک‌گذاری فایل‌ها و پوشه‌ها را به این راحتی انجام دهد.

اَپلتی که برروی نوار سیستم قرار می‌گیرد وقتی آپ‌دیت‌هایی وجود داشته باشد به شما خبر می‌دهد یا وقتی می‌خواهید از شر آن خلاص باشید به راحتی از سر راه شما کنار می‌رود. این سرویس تقریبا بدون هیچ دردسری کار می‌کند و ویژگی‌های LAN-sync آن برای سینک نگه داشتن چندین کامپیوتر برروی شبکه‌ی محلی عالی است. Dropbox در عین حال دامنه‌ی وسیعی از ویژگی‌های دیگر را ارائه می‌نماید. در مرورگر شما می‌توانید فایل‌ها را بدون هیچ مشکلی آپ‌لود و دانلود کرده و آن‌ها را از نو سازمان‌دهی نموده و به اشتراک بگذارید و ابزاری که برای پیش‌نمایش اسناد و اداره‌ی فایل‌های رسانه‌ای وجود دارد بدین معنا است که بدون دانلود هیچ چیزی می‌توانید کارهای بسیار زیادی انجام دهید. برنامه‌های کاربردی Dropbox برروی تمام پلتفرم‌های عمده وجود دارد و این سرویس توسط گستره‌ی وسیعی از برنامه‌های کاربردی موبایل پشتیبانی می‌شود. شما می‌توانید از درون Dropbox برروی یک فایل ضربه بزنید و از داخل برنامه‌های کاربردی موبایل Microsoft Office یا تعداد دیگری از برنامه‌های کاربردی Office در عرض چند ثانیه آن‌ها را ویرایش نمائید. سرعت سینک عموما مناسب است. حتی اگر Dropbox برای همگام ماندن با Livedrive, Box و OneDrive تلاش زیادی کرده باشد اما با iCloud و یا حتی Google Drive فاصله‌ی بسیار زیادی دارد. سرعت دانلود آن نا امیدکننده است و دانلود فایل‌های 500 گیگابایتی تست در مقایسه با سایر سرویس‌های رقیب به دو برابر زمان بیش‌تر نیاز داشت.

به طور کلی، Dropbox به این دلیل قافیه را به رُقبا می‌بازد چون سرویس‌های رقیب چیزهای بهتری برای عرضه در اختیار دارند. در حالی که روش‌های متعددی برای افزایش فضای 2 گیگابایتی رایگان آن وجود دارد، وقتی مایکروسافت و Google 15 گیگابایت ارائه می‌کنند این موضوع رنگ می‌بازد. Dropbox هنوز هم یک راه‌حل ابری خارق‌العاده است و اگر نیاز به کار برروی پلتفرم‌های مختلف دارید ارزش امتحان کردن را دارد.

مشخصات کلیدی:

www.dropbox.com

 رایگان: 5 گیگابایت؛ 1TB Dropbox Pro: 10.99 دلار در ماه

امتیاز نهایی: 4 از 5

Google Drive: قدرتمندتر از همیشه و دارای ارزشی خوب اما وقتی موضوع سرعت سینک به میان می‌آید از بهترین‌ها عقب می‌ماند

Google Drive روز به روز بهتر می‌شود. این سرویس که زمانی فاقد ویژگی‌های کلیدی  بود و یک اینترفیس زشت و غیرخلاقانه داشت در سال‌های اخیر تغییرات قابل توجه و عمده‌ای پشت سر گذاشته و از یک کلاینت دسک‌تاپ زیباتر، یک تجربه‌ی مرورگر بهتر و برنامه‌های کاربردی قوی‌تر برخوردار شده است.

Google از روش Dropbox برای کلاینت دسک‌تاپ استفاده کرده است. سینک فایل‌ها همیشه به سادگی کشیدن آن‌ها به پوشه‌ی Google Drive برروی دسک‌تاپ بوده است و حالا روزآمدسازی‌ها شما را از هر دانلود و آپ‌لودی آگاه می‌‌سازند. اینترفیس مرورگر محور آن می‌تواند زشت و شلوغ به نظر برسد، خصوصا اگر قصد نداشته باشید اسناد را در پوشه‌ها سازمان‌دهی کنید  اما تمرکز همیشگی گوگل بر جست‌و‌جو، به شما اطمینان می‌دهد که پیدا کردن هیچ چیزی دشوار نیست. ویژگی‌های پیش‌نمایش اسناد نیز عالی هستند و ویژگی‌هایی استریمینگ موسیقی و کار با عکس‌ها نیز دست کمی از آن ندارند. بزرگ‌ترین قوت Drive، موقعیت آن در اکوسیستم گوگل است. این مکانی پیش‌فرض برای ذخیره‌سازی فایل‌ها برروی سیستم‌عامل Chrome و یک گزینه‌ی طبیعی برای کاربران اندروید است که در اختیار داشتن برنامه‌ی کاربردی Google Drive برای آنان یک امر ضروری است. علاوه بر این، به شکلی نزدیک با Gmail و Google Docs, Sheets و برنامه‌های کاربردی Slides Office یکپارچه شده است و این، ویرایش یا همکاری برروی فایل‌ها را از هر جایی با هر کسی و در هر زمانی تسهیل می‌کند. این به تنهایی بدین معنا است که اگر یک تبلت اندرویدی یا Chromebook داشته باشید احتمالا از آن استفاده خواهید کرد و برنامه‌ی کاربردی iOS آن به معنای این است که یک گزینه‌ی بین‌‌پلتفرمی عالی نیز محسوب می‌شود. پشتیبانی از Windows Phone 8 در آن وجود ندارد.

Google Drive ارزش خوبی دارد و 15 گیگابایت فضای رایگان سخاوت‌مندانه‌ی آن می‌تواند تمام فضای ذخیره‌سازی که هر کاربر سرویس ابری نیاز دارد برطرف نماید. اما در عین این که سرعت دانلود آن قابل قبول است، سینک آن بسیار کُند بود و اغلب در مقایسه با Box یا OneDrive  بیش‌تر از 5 تا 10 ثانیه طول می‌کشید تا فایل‌های مشابه را سینک نماید. قرار نیست این مسئله آن را از میدان رقابت به در کند اما زمانی که کارآیی، پشتیبانی بین‌پلتفرمی و سادگی استفاده از آن را در نظر بگیرید رُقبای Drive قافیه را به آن می‌بازند.

مشخصات کلیدی:

www.google.com/drive

رایگان: 15 گیگابایت؛ 100 گیگابایت: 2 دلار در ماه؛ 1 ترابایت: 10 دلار در ماه

امتیاز نهایی: 4 از 5

Livedrive: یک سرویس ابری همه‌کاره و هوشمند با قیمتی وسوسه‌کننده اما با اینترفیسی نه چندان دلچسب

Livedrive گزینه‌ای بین یک سرویس بک‌آپ آن‌لاین ابتدایی، یک سرویس 2 ترابایتی سینک و سرویسی که هر دو را در خود دارد و 5 PC را با 5 ترابایت فضای ذخیره‌سازی تحت پوشش قرار می‌دهد به شما ارائه می‌نماید. شما می‌توانید فایل‌ها و پوشه‌ها را برای بک‌آپ انتخاب کنید و می‌توانید فایل‌ها و پوشه‌ها را برای سینک شدن به پوشه‌ی Briefcase خود که مثل یک پوشه‌ی Dropbox عمل می‌کند بکشید.

کلاینت دسک‌تاپ Livedrive تاریخ‌گذشته و قدیمی به نظر می‌رسد و برنامه‌های کاربردی اندرویدی و iOS آن حتی بدتر هستند. اما خود نرم‌فزار زیاد بد نیست. انتخاب فایل‌ها و پوشه‌‌ها برای بک‌آپ ساده است و ست‌آپ پیشنهادهایی منطقی ارائه می‌کند و شما می‌توانید از درون کلاینت دسک‌تاپ پوشه‌ها و فایل‌هایی برروی سیستم‌های خاص را برای سینک شدن انتخاب نمائید. همچنین گزینه‌ی سودمند دیگری وجود دارد که PCها یا لپ‌تاپ‌های سینک شده را وا می‌دارد تا داده‌ها را به شکل همتا به همتا برروی یک شبکه‌ی محلی تبادل نمایند. از درون برنامه‌ی کاربردی iOS شما می‌توانید موسیقی، عکس‌ها و حتی ویدئو را استریم کنید اگرچه نسخه‌ی اندرویدی به شکل قابل توجهی از توانایی کم‌تری برخوردار است. حتی اخبار بدتری برای کاربران تلفن‌های ویندوزی وجود دارد چون هیچ برنامه‌ی کاربردی برای پوشش دادن آن‌ها وجود ندارد. اینترفیس مرورگرمحور آن می‌تواند با photo-browsing و اداره کردن فایل‌های رسانه‌ای خیلی خوب کار کند در حالی که پشتیبانی از اسناد محدود به باز کردن و ویرایش فایل‌ها از درون مجموعه آن‌لاین Zoho office است. کارآیی بزرگ‌ترین نقطه‌ی قوت Livedrive است. در بین سایر سرویس‌ها Livedrive از سریع‌ترین سینک برخوردار بود و آپ‌لود و بعدا دانلود فایل چند ثانیه سریع‌تر از اغلب رُقبا بود. سرعت دانلود آن زیاد جالب نبود اما کماکان سریع‌تر از Dropbox, iCloud و Bitcasa بود. علاوه بر این، قیمت آن می‌تواند بسیار جذاب و جالب توجه باشد اما مراقب باشید که قیمت Livedrive معمولا از طریق یک قرارداد دو ساله تعیین می‌شود. پرداخت‌های ماهانه گران‌تر تمام می‌شود. Livedrive یک سرویس انعطاف‌پذیر است که از نظر ویژگی‌ها، کارآیی و ارزش پول رقیب نام‌های بزرگ‌تر محسوب می‌‌شود. هرچند OneDrive, Google Drive و Dropbox ویژگی‌های زیادی دارند و از برنامه‌ی کاربردی موبایل پشتیبانی می‌نمایند و استفاده از آن‌ها ساده است.

مشخصات کلیدی:

www.livedrive.com

فقط برای بک‌آپ: 5 پوند در ماه؛ 2 ترابایت برای فقط سینک: 10 پوند در ماه؛ 5 ترابایت برای بک‌آپ و سینک: 25 پوند در ماه.

امتیاز نهایی: 4 از 5

Mozy: بک‌آپ آن‌لاین قدرتمند، اما فاقد سایر امکانات و ویژگی‌های جذاب دیگر

Mozy به عنوان یک سرویس بک‌آپ آن‌لاین کار خود را شروع کرد اما حالا سرویس‌های سینک را ارائه می‌کند. ابتدایی‌ترین سرویس آن هنوز یک PC را برای 5.99 دلار در ماه پوشش می‌دهد اما پرداخت 9.99 دلار در ماه، 125 گیگابایت فضای بک‌آپ برای سه کامپیوتر، به همراه سینک از یک پوشه‌ی اختصاصی MozySync برای شما به ارمغان می‌آورد.

درعمل، پیاده‌سازی آن در مقایسه با SugarSync یا Livedrive اندکی دشوار است. در جایی که این‌ها بک‌آپ و سینک را از طریق یک کلاینت دسک‌تاپ فراهم می‌کنند، Mozy دو کلاینت نصب می‌نماید: یکی برای بک‌آپ و دیگری برای سینک. استفاده از هر دو کلاینت با برخورداری از status update و دسترسی به preferences ساده است اما در عین حال بیش‌تر ابتدایی است- یک بیانیه که Mozy را به طور کلی یک سرویس ذخیره‌سازی ابری می‌داند. در حالی که برنامه‌های کاربردی برای اندروید و iOS در دسترس قرار دارد از نظر ظاهر جالب نیستند و ویژگی‌های اندکی دارند. شما نمی‌توانید موسیقی را استریم یا فایل‌ها را برروی هر یک از این پلتفرم‌ها ویرایش کنید و ویژگی‌های پیش‌نمایشی درون برنامه‌ی کاربردی برای iOS نگه داشته شده است. علاوه بر این، هیچ برنامه‌ی کاربردی برای Windows Phone یا Modern Windows وجود ندارد. اینترفیس مرورگرمحور آن به غیر از آپ‌لودها و دانلودهای ابتدایی چیز دیگری ارائه نمی‌کند و پشتیبانی از به اشتراک گذاشتن فایل‌ها با سایر کاربران در آن وجود ندارد. به طور خلاصه، Mozy قادر نیست با چیزهایی مثل Dropbox, Google Drive یا OneDrive رقابت کند و با آن‌ها قابل مقایسه نیست.

وقتی موضوع کارآیی مطرح می‌شود Mozy بهتر عمل می‌کند. فایل‌های ذخیره شده سریع‌تر از سایر سرویس‌ها دانلود می‌شدند و سرعت سینک آن بالاتر از متوسط بود. به طور کلی ما ترجیح می‌دهیم برای دانلود و در اختیار داشتن سرویسی با مجموعه ویژگی‌های قدرتمندتر چند ثانیه بیش‌تر منتظر بمانیم. Mozy برای بک‌آپ آن‌لاین کماکان گزینه‌ی خوبی به شمار می‌رود اما به نظر نمی‌‌رسد سینک چیزی باشد که در حوزه‌ی توانمندی‌های آن قرار بگیرد. اگر به دنبال یک سرویس ابری بهتر هستید تا بتوانید از طریق همه‌ی دیوایس‌های خود به آن دسترسی یابید، ما توصیه می‌کنیم به جای دیگری مراجعه کنید.

مشخصات کلیدی:

www.mozy.com

50 گیگابایت برای  PC : 5.99 دلار در ماه؛ 125  گیگابایت برای 3  PC: 9.99 دلار در ماه

امتیاز نهایی: 3 از 5

SugarSync: سادگی استفاده و پُر از ویژگی‌ها اما به خاطر کارآیی پائین و قیمت بالا از بقیه رُقبا عقب‌تر می‌ماند

SugarSync مدت‌ها یکی از قوی‌ترین رُقبای Dropbox, OneDrive, Google Drive و Box بوده است که بک‌آپ آن‌لاین، ذخیره‌سازی ابری و سینک فایل را در زمانی که سایر سرویس‌های عمده این مجموعه‌ی کامل را ارائه نمی‌کردند عرضه می‌نمود. سال گذشته یک ظاهر زیبا و شیک، ویژگی‌های جدید و مقداری کاهش قیمت در آن ایجاد شد بنابراین برای عرض اندام در این حوزه و رقابت با سایرین باید به چیزهای قدرتمندتری مجهز شده باشد.

چیزهای زیادی برای دوست داشتن در SugarSync وجود دارد. کلاینت دسک‌تاپ آن پاک و تمیز، رنگارنگ و استفاده از آن ساده است و ویژگی‌های سینک در مقایسه با رقبا کنترل‌ بیش‌تری ارائه می‌کند و انتخاب این که می‌خواهید کدام فایل‌ها یا پوشه‌ها سینک شوند و این کار برروی کدام PCها انجام گیرد تسهیل می‌نماید. حتی اگر آن‌ها خارج از پوشه‌ی My SugarSync شبیه Dropbox باشند اهمیتی ندارد زیرا همه‌ی آیتم‌ها می‌توانند سینک شوند. فایل‌ها به راحتی و به شکل آن‌لاین قابل دسترسی هستند و با 5 نسخه‌ی قبلی تکمیل می‌شوند، اگرچه نمی‌توانید اسناد را پیش‌نمایش کنید یا موسیقی و ویدئو را مستقیما از طریق مرورگر استریم نمائید. هرچند اگر از برنامه‌های کاربردی اندرویدی و iOS که ظاهر اینترفیس جدید دسک‌تاپ را mirror می‌کند استفاده کنید می‌توانید این کار را انجام دهید. ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای برای پیش‌نمایش اسناد وجود دارد که فرمت‌های رایج آفیس و PDFها را تحت پوشش قرار می‌دهد، استریم موسیقی به راحتی انجام می‌گیرد و عکس‌ها برای نمایش داده شدن به راحتی از پوشه‌های خود بیرون کشیده می‌شوند. متاسفانه SugarSync از دو جا ضربه می خورد. اولا، هیچ گزینه‌ی رایگانی به غیر از یک نسخه‌ی 5 گیگابایتی آزمایشی 30 روزه ندارد و گزینه‌های پولی آن هم ارزان نیستند؛ حتی با یک تخفیف دو ماهه در صورتی که هزینه‌ی سال اول را پیشاپیش بپردازید. دوما، این سرویس کُند است. فایل‌های تست 500 گیگابایتی ما برای دانلود تقریبا به نیم ساعت زمان نیاز داشتند- یک شوک بزرگ زمانی که اغلب سرویس‌ها زیر 10 دقیقه این کار را انجام می‌دهند. در مقایسه با سایر سرویس‌ها سرعت سینک قابل قبول بود. SugarSync طراحی و ویژگی‌هایی دارد که آن را به یک رقیب جدی بدل می‌کند اما واقعا به یک تجدید نظر جدی در کارآیی نیاز دارد.

مشخصات کلیدی:

www.sugarsync.com

100 گیگابایت: 7 دلار در ماه یا 75 دلار در سال؛ 250 گیگابایت: 10 دلار در ماه یا 100 دلار در سال؛ 500 گیگابایت: 25 دلار در ماه یا 250 دلار در سال.

امتیاز نهایی: 3 از 5

 

 

افزودن دیدگاه جدید