Kodi بنا به دلایل موجه، محبوب‌ترین سیستم پخش رسانه در جهان به شمار می‌رود. David Ludlow به شما نشان می‌دهد چطور به شکل قانونی به بهترین شکل ممکن از مزایای آن بهره‌مند شوید

Kodi بنا به دلایل متعدد طی سال‌های اخیر از محبوبیت فوق‌العاده‌ای برخوردار شده. این پخش‌کننده‌ی رسانه سَبٌک است، برروی گستره‌ی وسیعی از دیوایس‌ها اجرا می‌شود، استفاده از آن آسان و از طریق پلاگ‌این‌های اختیاری قابل توسعه است. اما در این اواخر بنا به دلایل نادٌرٌست Kodi در صدر خبرها قرار گرفته است زیرا بسیاری از توسعه‌دهنده‌ها از این نرم‌افزار برای استریم فیلم‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و حتی رویدادهای ورزشی زنده غیرقانونی استفاده کرده‌اند. اجازه ندهید این‌ها بر قضاوت شما درباره‌ی یک media streamer عالی سایه بیندازند، زیرا برنامه‌‌ی اصلی کاملا قانونی و روشی عالی برای تماشای ویدئو و عکس‌ها برروی تلویزیون یا PC شما به شمار می‌رود. در این راهنمای کامل، ما به شما نشان خواهیم داد چگونه کارتان را با Kodi شروع کنید، چطور از ویژگی‌های پیشرفته‌ی آن بهره بگیرید، افزودنی‌ها را به آن اضافه کنید و به شکل قانونی و ایمن از آن بهره بگیرید. زمانی که مطالعه‌ی این مطلب را به پایان ببرید، به یک متخصص کامل در زمینه‌ی Kodi بدل خواهید شد.

Kodi چیست و آیا قانونی است؟

Kodi بازتاب‌های منفی زیادی در مطبوعات داشته که ادعا می‌کنند پناهگاهی امن برای محتوای سرقتی است. اما این کل تصویر نیست-در این‌جا به شما نشان خواهیم داد با استفاده از این نرم‌افزار چه کارهای قانونی و غیرقانونی می‌توانید انجام دهید. Kodi از یک media streamer ساده برای افراد علاقه‌مند به چیزی تبدیل شده که به شکلی عمده و قابل توجه در صدر اخبار قرار گرفته است. متاسفانه، بخش اعظم پوشش خبری در باره‌ی Kodi به نکات نادٌرٌست آن پرداخته‌اند و آن را پلتفرمی می‌دانند که برای فراهم نمودن دسترسی غیرقانونی به انواع و اقسام محتوا، از فیلم‌ها گرفته تا رویدادهای ورزشی زنده مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما Kodi کاملا قانونی است و هیچ جریمه‌ای برای دانلود و استفاده از آن وجود ندارد. در وضعیت پیش‌فرض خود، Kodi یک media streamer با برخورداری از طراحی بسیار خوب با اینترفیسی است که برای یک تلویزیون طراحی شده است. Kodi یک نرم‌افزار منبع‌باز است که توسط یک جامعه‌ی اختصاصی توسعه داده شده و نگهداری می‌شود. Kodi زندگی خود را به عنوان محصولی برای Microsoft Xbox آغاز کرد و Xbox Media Center ‪(XMBC)‬ نامیده می‌شد. اما خیلی سریع مراحل اولیه‌ی خود را پشت سر گذاشت و این جامعه متوجه شد که این media streamer می‌تواند کارهای بسیار بیش‌تری انجام دهد. درنتیجه، اسم آن به Kodi تغییر یافت و این نرم‌افزار به گونه‌ای توسعه داده شد که برروی پلفرم‌های متعدد اجرا شود. حالا توسط بنیاد غیرانتفاعی XMBC اداره می‌شود که هدفش ارتقا، نگهداری و توسعه‌ی این پلتفرم به شمار می‌رود.

Kodi چه کاری انجام می‌دهد؟

دٌرٌست مثل یک جعبه‌ی استریم رسانه‌ای سنتی مثل Apple TV که به تلویزیون خودمتصل می‌کنید، Kodi نیز هر کامپیوتر، گوشی هوشمند یا تبلت را به یک ست‌تاپ‌ باکس دیجیتال تبدیل می‌کند. Kodi به شما اجازه می‌دهد فایل‌ها را از طریق اینترنت، شبکه‌ی خانگی یا ذخیره‌سازی محلی‌تان استریم کنید. Kodi برای هر دیوایسی که فکرش را بکنید شامل ویندوز، macOS, Linux، اندروید و حتی Raspberry PI در دسترس قرار دارد. پلتفرمی که به دٌرٌستی از آن پشتیبانی نمی‌شود iOS از Apple است که نیاز به jailbreak تلفن برای نصب آن دارد. اینترفیس کاربری Kodi مرور محتوا را تسهیل می‌کند. این نرم‌افزار از ویژگی‌هایی برخوردار است که توسعه‌دهنده‌هایش آن را یک 10-foot UI می‌نامند، بدین معنا که می‌تواند از یک فاصله‌ی تئوریک 10 فوتی خوانده شود. برروی دیوایس‌های کوچک‌تر، Kodi یک تجربه‌ی مشابه ارائه می‌کند اما می‌تواند به یک تلویزیون بزرگ‌تر برای نمایش متصل شود. برخلاف سایر استریمرهای تلویزیونی نظیر Apple TV جدید، Chromecast 2 و Amazon Fire TV Stick، Kodi از طریق مجوزدهی یا فروشگاه‌های اپلیکیشنی پشتیبانی نمی‌شود بنابراین به شما اجازه می‌دهد دامنه‌ی وسیعی از افزودنی‌های ساخته شده توسط این جامعه را دانلود و هر چیزی که دوست دارید تماشا کنید.

چرا مردم می‌گویند Kodi غیرقانونی است؟

ماهیت منبع‌باز Kodi و ساختار پلاگ‌این باز آن بدین معنا است که توسعه‌دهنده‌ها برای ساخت افزودنی‌های خود برای استریم‌کننده‌ی رسانه از آزادی کامل برخوردار هستند. در حالی که کاربردهای بسیار خوب و قانونی برای این افزودنی‌ها وجود دارد، برخی از توسعه‌دهنده‌ها تصمیم گرفته‌اند از پلتفرم Kodi برای توسعه‌ی پلاگ‌این‌هایی استفاده کنند که به شما اجازه می‌دهند محتوای سرقتی را استریم کنید. بنیاد XMBC خود و پلتفرم Kodi را از این افزودنی‌ها دور نگه داشته است اما در حال حاضر قادر نیست از استفاده‌ی آن‌ها جلوگیری نماید. موضوع به ویندوز شباهت دارد: مایکروسافت سرقت را تبلیغ نمی‌کند اما نمی‌تواند مردم را از نوشتن نرم‌افزارهای نامناسبی که برروی این سیستم عامل اجرا می‌شود منع نماید. سوال واقعی این است: آیا این افزودنی‌ها غیرقانونی هستند؟ پاسخ ساده به این سوال مثبت است. اخیرا یک دادگاه در اتحادیه‌ی اروپا اعلام کرده استریم محتوای تحت محافظت کپی‌رایت غیرقانونی است زیرا درآمد صاحب کپی‌رایت را کاهش می‌دهد. در عین حال اتحادیه‌ی اروپا رای داده که فروش جعبه‌های کامل Kodi (آن‌هایی که همه‌ی نرم‌افزارهای پٌرمخاطره برروی‌شان نصب شده) غیرقانونی است. به دنبال آن، Amzon و eBay لیست‌های فروش خود را از این جعبه‌ها خالی کردند و هر دیوایسی که این قانون جدید را زیر پا بگذارد از سایت‌های خود حذف کرده‌اند. لیگ برتر انگلستان نیز موفق شد سرورهایی که مسئولیت استریمینگ مسابقات فوتبال به جعبه‌های Kodi را به عهده داشتند از کار بیندازد. قبلا، فقط امکان بلوکه کردن کامپیوترهای کاربران منفرد که به راحتی می‌توانستند به یک سیستم استریمینگ دیگر متصل شوند وجود داشت. به عبارت دیگر، حتی اگر پلاگ‌این‌ها غیرقانونی نباشند، احتمال این وجود دارد که در آینده و با موفقیت بیش‌تر صاحبان کپی‌رایت شما شانس کم‌تری برای به دست آوردن محتوا داشته باشید.

باید چکار کنم؟

مقابله با کاربران منفرد دشوار است و هدف آژانس‌های قانونی نیز نوعا منابع بزرگ برای مواد سرقتی است. درنهایت، چگونگی استفاده از Kodi به عهده‌ی خود شما است اما اگر یک پلاگ‌این نصب کنید که دسترسی به موادی را در اختیار شما قرار می‌دهد که بیش از حد بعید می‌نماید، احتمالا قانون را زیر پا گذاشته‌اید.

روش نصب Kodi برروی Raspberry PI 3

Raspberry PI کوچک و ارزان می‌تواند از طریق Kodi به یک سرور استریم رسانه‌ای قدرتمند بدل شود. در این‌جا به چگونگی ست‌آپ آن اشاره می‌کنیم. Raspberry PI 3 یکی از بهترین میکروکامپیوترهای موجود است که سرعت بسیار تاثیرگذاری را با ارزش فوق‌العاده در یک فاکتور فرم کوچک با هم تلفیق می‌کند. در عین حال همه‌کاره هم هست و می‌تواند Kodi را اجرا نماید. برای این که راهنمای ارائه شده در این بخش را دنبال کنید به یک Raspberry PI و یک کارت microSD نیاز دارید. بنیاد Raspberry PI یک کارت حداقل 8 گیگابایتی را توصیه می‌کند اما اگر می‌خواهید رسانه را مستقیما برروی سرور رسانه‌ای خود نصب کنید یک کارت بزرگ‌تر بخرید؛ ما خرید یک کارت حداقل 32 گیگابایتی را پیشنهاد می‌کنیم.

 1. NOOBs For PI را دانلود کنید. ما استفاده از OSMC، یک سیستم عامل کامل که به همراه KOdi ارائه می‌شود و برای Pi بهینه‌سازی شده است توصیه می‌کنیم. برای نصب این سیستم عامل، نیاز به نصب‌کننده‌ی NOOBS از بنیاد Raspberry Pi(www.raspberrypi.org/download/noobs) دارید که به شکل اتوماتیک یک کارت SD را با سیستم عامل شما پیکره‌بندی می‌نماید. برای شروع، فایل نصب‌کننده‌ی NOOBS را برروی دیسک‌سخت دانلود کنید؛ این یک فایل 1 گیگابایتی است بنابراین دانلود آن ممکن است مدتی طول بکشد. وقتی فایل زیپ‌شده‌ی NOOBS را دانلود کردید، محتوای آن را باز کنید. کارت microSD را به کامپیوتر وارد کنید، یا از طریق یک درگاه توکار برروی PC و یا یک آداپتور متصل نمائید و فایل‌هایی که استخراج کرده بودید برروی کارت خالی کپی نمائید. وقتی این کار انجام شد، آماده‌ی نصب Raspbian برروی Raspberry Pi خود هستید.
 2. NOOBS را اجرا کنید. Raspberry Pi خود را به یک نمایش‌‌گر متصل کنید و یک صفحه‌ کلید و ماوس نیز به آن متصل نمائید. microSD را به همراه NOOBS داخل آن وارد کنید و سپس کابل پاور را به Pi متصل نمائید. وقتی PI شما راه‌اندازی می‌شود منوی NOOBS‌ را مشاهد می‌کنید. کافی است گزینه‌ی OSMC را انتخاب کنید تا نرم‌‌افزار به شکل اتوماتیک به Pi شما دانلود شود.
 3. OSMC را پیکره‌بندی نمائید. وقتی OSMC را برای اولین بار اجرا می‌کنید برای ست‌آپ زبان، منطقه‌ی زمانی و ارجحیت‌های اصلی خود فقط باید ویزارد را دنبال کنید. شما گزینه‌ای برای استفاده از اینرفیس OSMC یا اینترفیس کلایسک Kodi در اختیار دارید. انتخاب دومی مزایای زیادی دارد زیرا دنبال کردن سایر راهنماهای ما را ساده‌تر می‌کند. اگر از یک کانشکن اینترنت باسیم استفاده نمی‌کنید، نیاز به ست‌آپ Wi-Fi دارید. My OSMC را در پائین منوی اصلی و سپس Network را انتخاب کنید. Wireless و بعدا Enable adapter را انتخاب نمائید. شما حالا می‌توانید از لیست شبکه‌های Wi-Fi خود یکی را انتخاب کنید و Pi 3 خود را به شبکه‌ی خانگی‌تان متصل نمائید.

نصب Kodi برروی یک PC

نصب Kodi برروی یک PC عادی، رایج‌ترین روش کاربران برای استفاده از آن محسوب می‌شود. خوشبختانه انجام این کار واقعا ساده است. به kodi.tv/download و به پائین صفحه بروید. اولین بخش، نسخه‌ی فعلی و همچنین شامل کاندیدای نسخه‌ی بعدی Kodi است. براساس تجربه‌ی ما، این نسخه بسیار قابل اطمینان است اما شما می‌توانید صفحه را مرو‌ر کرده و به بخش بعدی Current release بروید. این بخش دربردارنده‌ی پایدارترین نسخه‌ی جاری و نسخه‌ی کامل Kodi است. وقتی انتخاب‌تان را انجام دادید، برروی لینک Installer در زیر لوگوی ویندوز کلیک کنید تا جدیدترین نصب‌کننده دانلود شده و برروی دیسک‌سخت شما ذخیره گردد. سپس بسته‌ی نصبی که دانلود کردید اجرا کنید. ویندوز یک جعبه‌ی محاوره‌ای نشان می‌دهد که از شما می‌خواهد اجرای برنامه را تائید کنید بنابراین برروی Yes کلیک کنید. در مرحله‌ی بعد روی Next و سپس I Agree کلیک کنید تا گزینه‌ی نصب اجزای مختلف Kodi که مد نظرتان است در اختیار شما قرار گیرد. ما توصیه می‌کنیم تمامی گزینه‌های ممکن را نصب کنید زیرا این کار بهترین تجربه را برای شما فراهم می‌کند، بنابراین برروی Next کلیک کنید. پوشه‌ای برای نصب انتخاب و برای ادامه برروی Next و درنهایت برروی Install کلیک کنید تا فرآیند نصب کامل شود.

نصب Kodi برروی Amazon Fire TV Stick

USB media streamer کوچک Amazon مکانی عالی برای Kodi به شمار می‌رود. Amazon Fire TV Stick مکانی خارق‌العاده برای Kodi محسوب می‌شود. این USB stick کوچک به یک درگاه HDMI برروی تلویزیون شما متصل می‌شود و ساده‌ترین، ارزان‌ترین و بهترین روش برای دریافت Kodi است. حتی از این بهتر، Fire TV Stick یک نسخه‌ی سفارشی از اندروید را اجرا می‌کند که بدین معنا است که با اغلب اپلیکیشن‌ها شامل Kodi سازگار است. توجه داشته باشید که این دستورالعمل‌ها برروی سایر دیوایس‌های Amazon Fire TV نیز کار می‌کنند.

 1. اپلیکیشن‌ها را از طریق منابع ناشناخته و ADB فعال کنید. Amazon Fire TV Stick را به تلویزیون خود وصل کنید و کابل پاور USB را به یک درگاه USB خالی متصل کنید و یا از آداپتور پاور استفاده نمائید. به Settings>Device>Developer بروید. گزینه‌ی Apps from unknown sources را که باید غیرفعال باشد پیدا کنید و آن را فعال نمائید سپس در جعبه‌ای که ظاهر می‌شود yes را نتخاب کنید. همین کار را برای گزینه‌ی ADB debugging که در همین منو است انجام دهید.
 2. آدرس IP خود را پیدا کنید. برای ادامه کار شما نیاز به Fire TV Stick IP address دارید. می‌توانید این را از طریق رفتن به Settings>Device>About>Network به دست آورید. اعدادی که در زیر IP address لیست شده‌اند یادداشت کنید زیرا بعدا برای ارسال فایل نصب به media streamer از کامپیوتر خود به آن نیاز دارید.
 3. Kodi را دانلود کنید. برروی PC، به kodi.tv/download بروید. پائین رفته و برروی آیکون Android کلیک کنید تا یک جعبه‌ی pop-up ظاهر شود. از این لیست، برروی لینک ARMV7A‪(32BIT)‬ کلیک کنید. این کار،‌ فایل installer.pkg را به کامپیوتر شما دانلود می‌کند که بعدا به آن نیاز خواهید داشت.
 4. adbLink را اجرا کنید. ساده‌ترین راه برای نصب Kodi استفاده از adbLink است که می‌توانید آن را به شکل رایگان از jocal.com برای PC خود دانلود کنید. این نرم‌افزار یک بسته‌ی نصب را از طریق شبکه‌ی خانگی شما به Fire TV Stick می‌فرستد. وقتی نرم‌افزار را نصب کردید، adbLink را اجرا و برروی New کلیک کنید. توضیحی وارد کنید-هر اسمی که دوست دارید- سپس آدرس IP که قبلا درمرحله‌ی 2 یادداشت کرده بودید وارد کنید. برروی Install APK کلیک کنید، به فایلی که قبلا دانلود کرده بودید بروید و وقتی از شما خواسته شد؛ برروی Install کلیک کنید. در گوشه‌ی سمت راست اسکرین، پیام ADB Running را مشاهده خواهید کرد. وقتی این فرآیند تکمیل شد Kodi برروی Fire TV Stick شما نصب شده است.
 5. از طریق صفحه‌ی خانگی Fire TV Stick خود، به Your Apps and Games بروید تا Kodi را ببینید. کافی است فایل را برای اجرای آن انتخاب کنید تا بتوانید media player را اجرا نمائید. پس از این که یک بار نرم‌افزار را اجرا ‌کنید در بخش Recent نیز ظاهر می‌شود.

نصب برروی یک اندروید عادی

اگر یک گوشی هوشمند یا تبلت اندرویدی دارید شانس آورده‌اید زیرا می‌توانید با استفاده از Google Play، Kodi را دانلود و نصب کنید. وقتی نرم‌افزار را دانلود کردید، جدیدترین و پایدارترین نسخه‌ی نرم‌افزار رسانه‌ای را به همراه آپ‌دیت‌های بدون دردسر و منظم به دست می‌آورید. اینترفیس اندرویدی شبیه سایر نسخه‌ها است، اما به جای استفاده از یک ریموت کنترل باید برروی صفحه ضربه بزنید.

چگونگی استریم ویدئوها، موسیقی و عکس‌ها

Kodi می‌تواند هر نوع فایلی را پخش کند که همین آن را به یک media player بسیار قدرتمند بدل می‌سازد. در این‌جا به چگونگی پخش محتوای محلی و راه دور اشاره می‌کنیم. Kodi قادر است هر نوع فایل رسانه‌ای را مستقیما پخش کند، چه یک فایل محلی باشد یا فایلی که برروی یک سرور قرار دارد. در این بخش از مقاله، ما به شما نشان خواهیم داد چگونه به Kodi بگوئید فایل‌های‌تان کجا ذخیره شده‌اند تا بتواند آن‌ها را برای شما ایندکس نماید. Kodi با ایجاد کتاب‌خانه‌ای از محتوا کار می‌کند: شما محل ذخیره‌ی فایل‌های خود را به آن می‌گوئید و نرم‌افزار media center همه چیز را به خوبی برای شما ایندکس می‌کند. وقتی فایل‌های جدیدی را به پوشه‌های تماشا شده اضافه می‌کنید Kodi به شکل اتوماتیک بخش کتاب‌خانه‌ی خود را توسعه می‌دهد.

 • پوشه‌ها را اضافه کنید. برای اضافه کردن پوشه‌هایی برای تماشا کردن، به Settings>Media Settings بروید و Videos,Music or Photos را تحت Manage Sources انتخاب کنید. سپس برای اضافه کردن یک پوشه، گزینه‌ی Add را انتخاب نمائید. برای آیتم‌های منویی که می‌خواهید گردآوری کنید، بخش مربوطه را در منوی اصلی انتخاب و سپس در بخش فایل‌ها Enter را بزنید. Add Videos و سپس Browse را انتخاب کنید. شما لیستی از هر نوع کانکشنی که Kodi می‌تواند انجام دهد شامل دیسک‌های سخت کامپیوتر، سرورهای رسانه‌ای UPnP و network shares را مشاهده خواهید کرد. اگر Kodi قادر نباشد NAS یا سایر پوشه‌های اشتراکی شما را ببیند، Add network location را انتخاب کنید، آدرس IP دیوایس خود را تایپ و OK را انتخاب کنید. شما حالا باید بتوانید NAS را مرور کنید. برای مرور گزینه‌ها یک ورودی را انتخاب کنید و به پوشه‌ای که دربردارنده‌ی ویدئوهایی که می‌خواهید Kodi آن‌ها را ایندکس کند بروید. برای اضافه کردن پوشه به Kodi برروی Add کلیک نمائید.
 • نوع رسانه را انتخاب کنید. وقتی یک پوشه‌ی جدید برای فیلم‌ها اضافه می‌کنید، گزینه‌ی نوع محتوا در اختیارتان قرار می‌گیرد: Music, Tv Shows, Movies یا None. نوع فایلی که با پوشه‌ی شما مطابقت دارد انتخاب و سپس برروی OK کلیک کنید. برای موافقت با رفرش همه‌ی محتوا برروی Yes کلیک نمائید. این انتخاب‌ها، محتوایی که از گزینه‌های منوی اصلی ظاهر می‌شود تعریف می‌کند و بنابراین Kodi می‌تواند به شما اجازه دهد فیلم‌ها و شوهای تلویزیونی را تشخیص دهید. لطفا توجه داشته باشید که اگر پوشه‌ای برای یک UPnP Server اضافه کنید این گزینه‌ها را به دست نخواهید آورد زیرا Kodi فرض می‌کند فایل‌ها از قبل سازمان‌دهی شده‌اند. درنتیجه، ما استفاده از ذخیره‌سازی محلی یا یک network share را برای تمامی محتوای ویدئویی توصیه می‌کنیم. گام‌های بالا را تا زمانی که تمامی پوشه‌های رسانه‌ای را اضافه کنید تکرار نمائید.
 • ویدئوها را مرور کنید. مدتی طول می‌کشد تا Kodi تمام محتوایی که اضافه کرده‌اید اسکن نماید اما وقتی این کار را انجام داد، آیتم‌های منوی اصلی شما گردآوری می‌شوند. به عنوان مثال TV Shows را انتخاب کنید تا لیستی از شوهای تلویزیونی که ذخیره کرده‌اید و با نماهای thumbnail کامل می‌شوند مشاهده کنید. شما می‌توانید براساس ژانر، عنوان، سال ساخت و هنرپیشه‌ها مرور کنید و Kodi حتی لیستی از شوهای تماشا نشده را به شما نشان می‌دهد. هر یک از thumbnailها را انتخاب کنید تا ویدئوی مربوطه به شکل اتوماتیک شروع به پخش کند. شما برای کنترل پخش می‌توانید از کنترل‌های پخش در نواری که در پائین اسکرین قرار دارند استفاده کنید و می‌توانید برای مشاهده‌ی اطلاعات بیش‌تر درباره‌ی ویدئویی که در حال حاضر پخش می‌شود برروی آیکون i کلیک کنید.
 • موسیقی پخش کنید. گزینه‌ی Music را در منوی اصلی انتخاب کنید و سپس تِرَک مورد نظر را انتخاب نمائید تا Kodi پخش آن را آغاز نماید و به شکل اتوماتیک به تِرَک بعدی برود. برای به دست آوردن کنترل‌های کامل پخش، منوی اصلی را توسعه دهید و برروی دکمه‌ی Pop-out (یک چهارگوش با پیکان‌هایی که به سمت بیرون اشاره می‌کنند) کلیک کنید. در این‌جا شما می‌توانید انتخاب‌های خود را پخش و متوقف کرده و آن‌ها را فست‌فوروارد نمائید.
 • موزیک را به یک لیست پخش اضافه کنید. به منوی اصلی بروید و Music>Playlists را انتخاب کنید. کافی است کتاب‌خانه‌ی خود را مرور و برروی یک آیتم کلیک راست کنید و سپس Add to را برای قرار دادن آن برروی لیست خود انتخاب نمائید. از گزینه‌‌ی Save  استفاده کنید و برای لیست پخش خود اسمی انتخاب نمائید تا برای استفاده‌ی بعدی بتوانید آن را ذخیره نمائید.
 • عکس‌ها را ببینید. وقتی پوشه‌های Photos را اضافه کردید، سریعا می‌توانید شروع به دیدن آن‌ها از گزینه‌ی Photos در منوی اصلی کنید. هیچ نوع سازماندهی هوشمند یا ترتیبی برای عکس‌ها وجود ندارد زیرا Kodi فقط thumbnailها را ایجاد می‌کند و به شما اجازه می‌دهد آن‌ها را براساس پوشه مرور کنید. کافی است Photos را از منوی اصلی انتخاب کنید و سپس پوشه‌ای که می‌خواهید ببینید و همچنین زیرپوشه‌های آن را انتخاب نمائید. برای دیدن عکس‌ها در اندازه‌ی کامل، تصویر هر thumbnail را انتخاب کنید. وقتی در یک پوشه هستید، Options پائین اسکرین را انتخاب کنید (در عین حال می‌توانید پیکان سمت چپ را تا زمانی که یک منو ظاهر شود فشار دهید). از این منو شما می‌توانید Viewtype را تغییر دهید. Infowall گزینه‌ی مورد علاقه‌تان است: شما thumbnailهای بیش‌تری برروی صفحه می‌بینید و انتخاب یک عکس اطلاعات بیش‌تری شامل دوربینی که برای گرفتن آن عکس انتخاب شده و مکان آن را- در صورتی که این اطلاعات در دسترس باشد- نمایش می‌دهد.
 • یک اسلایدشو ببینید. Kodi قادر است به شکل اتوماتیک یک اسلاید شو از عکس‌های شما ایجاد کند. از هر پوشه‌ای، منوی Options را باز و View slideshow را انتخاب کنید. شما همچنین می‌توانید هر عکسی را برای مشاهده باز کنید و برای رفتن به حالت اسلایدشو، برروی spacebar ضربه بزنید.
 • عکس‌ها را برروی یک نقشه ببینید. اگر می‌خواهید بدانید عکس‌ها کجا گرفته شده‌اند Kodi می‌توانید این کار را انجام دهد البته با این شرط که عکس‌ها هنوز هم شامل اطلاعات توکار باشند. منوی Options را باز و View photos on a map را انتخاب کنید. شما یک جعبه‌ی محاوره‌ای مشاهده می‌کنید که به شما می‌گوید این کار نیاز به نصب یک افزودنی دارد بنابراین Yes را انتخاب کنید. Kodi سپس به شکل اتوماتیک افزودنی Maps Browser را دانلود و آن را برروی کامپیوتر شما نصب می‌کند. پس از آن، شما می‌توانید از گزینه‌ی view a map -که با پین‌های قرمز مکان گرفته شدن عکس را نشان می‌دهد- استفاده کنید. اگر می‌خواهید همه‌ی عکس‌هایی که در یک مکان خاص گرفته شده‌اند ببینید حتی می‌توانید عکس‌ها را براساس مکان جست‌و‌جو کنید.

چگونگی کنترل Kodi از یک مرورگر وب

Kodi یک مرورگر وب توکار فوق‌العاده دارد و بنابراین شما می‌توانید آن را از راه دور و با استفاده از مرورگر خود کنترل نمائید. ما در این بخش از مقاله به این موضوع می‌پردازیم.

در حالی که اپلیکیشن گوشی هوشمند Kodi روشی عالی برای به دست آوردن تمامی ویژگی‌های یک ریموت کنترل (و کمی بیش‌تر) محسوب می‌شود، نرم‌افزار رسانه‌ای نیز یک مرورگر وب توکار دارد. با استفاده از این شما می‌توانید از طریق هر کامپیوتری که یک مرورگر وب داشته باشد کنترلی عالی بر Kodi اِعمال نمائید. به عنوان مثال شما می‌توانید از یک اینترفیس وب محلی برای مرور تمامی محتوای خود استفاده کرده و چیزهایی که می‌خواهید ببینید یا گوش کنید انتخاب نمائید. در حال حاضر هیچ پشتیبانی برای عکس‌ها وجود ندارد اما این تنها گزینه‌ای است که وجود ندارد. از طریق یک مرورگر وب چیزی که برای دیدن انتخاب می‌کنید برروی Kodi box نمایش داده می‌شود. شما با استفاده از کنترل‌های روی اسکرین نیز کنترل کاملی بر پخش دارید. حتی از این بهتر، اینترفیس وب می‌تواند فرمان‌های صفحه کلید را به Kodi ارسال کند و بدین ترتیب شما می‌توانید آن را مستقیما با استفاده از صفحه‌کلید خود از راه دور کنترل کنید. اگر ترجیح می‌دهید فقط محتوای کامپیوتری که در حال استفاده از آن هستید ببینید، اینترفیس وب Kodi از این گزینه نیز پشتیبانی می‌کند. در این راهنما، ما به شما نشان خواهیم داد چگونه مرورگر وب را ست‌آپ و پیکره‌بندی کنید و به شما خواهیم گفت چگونه از آن بیش‌تر بهره بگیرید.

 1. به سرور وب متصل شوید. ابتدا شما باید سرور وب را فعال کنید. برای اتصال به سرور وب، به یک کامپیوتر برروی همان شبکه‌ی مشابه نیاز دارید. یک مرورگر وب را اجرا کنید و سپس به آدرس وب http://<kodi_IP_address>:8080 بروید و آدرس IP خود را وارد کنید؛ به عنوان مثال http://192.‎168.‎0.‎55:8080. اگر آدرس IP را نمی‌دانید، برروی جعبه‌ی Kodi به Settings>System Info>Summary بروید و آدرس IP کامپیوتر را یادداشت کنید. Enter را فشار دهید تا اینترفیس وب بارگذاری شود. اگر یک کلمه‌ی عبور ست کرده باشد برای ادامه باید آن را در این‌جا وارد کنید.
 2. محتوا را پخش کنید. برای پخش هر محتوایی، کافی است یک بخش مثل Movies, TV Shows یا Music را از بخش منوی چپ انتخاب کنید. وقتی یک بخش را انتخاب کردید، علاوه بر مقوله‌هایی برای محدود کردن گزینه‌ها، نمای thumbnail محتوای خود را نیز می‌بینید. به عنوان مثال با Music شما می‌توانید مرور براساس ژانر، آرتیست‌ها، آلبوم‌ها و خیلی چیزهای دیگر را انتخاب کنید. هاور بر فراز هر یک از thumbnailها یک دکمه‌‌ی pop-up play در اختیار شما می‌گذارد. این را انتخاب کنید تا محتوا سریعا برروی Kodi box پخش شود. شما می‌توانید از کنترل‌های پخش در پائین مرورگر برای پخش / توقف، فست‌فوروارد و rewind محتوای خود استفاده نمائید.
 3. محتوا را در صف قرار دهید.برروی اسکرین مناسب، اگر برروی دکمه‌ی Kodi کلیک کنید می‌توانید صف پخش فعلی را به همراه هِدِرهایی برای Audio و Video‌ مشاهده کنید. پخش یک آلبوم، همه‌ی آهنگ‌ها را به شکل اتوماتیک در صف قرار می‌دهد. شما می‌توانید سایر تِرَک‌های صوتی را اضافه یا یک صف ویدئویی را انتخاب کنید. کافی است محتوای مورد نظر را مرور و برروی Queue کلیک کنید. برای پخش مستقیم هر آیتم، آن را در Queue انتخاب کنید. شما می‌توانید آیتم‌های Queue را بکش و بنداز کنید تا ترتیب‌شان را تغییر دهید؛ هاور کردن بر فراز یک آیتم و کلیک برروی آیکون X، یک آیتم را از queue برمی‌دارد.
 4. محتوا را استریم کنید. شما برای پخش محتوا برروی Kodi box خود فقط محدود به اینترفیس مرورگر نیستید. درعوض می‌توانید محتوا را از Kodi مستقیما به دیوایس خود استریم کنید. کافی است به محتوایی که می‌خواهید پخش کنید- صدا یا ویدئو- بروید و برروی دکمه‌ی Stream کلیک کنید. Kodi سپس محتوا را مستقیما برروی مرورگر شما استریم می‌کند. درباره‌ی محتوای ویدئویی، شما یک مرورگر pop-out می‌بینید؛ موسیقی درون مرورگر اصلی قرار دارد و شما می‌توانید از کنترل‌های اصلی برای مدیریت پخش بهره بگیرید.
 5. محتوا را دانلود کنید. اگر یک کانکشن کٌند دارید یا می‌خواهید فایل‌ها را به شکل آف‌لاین در اختیار داشته باشید اینترفیس وب Kodi یک گزینه‌ی دانلود هم دارد. کافی است به محتوایی که می‌خواهید تماشا کنید بروید. برای فایل‌های ویدئویی، برروی دکمه‌ی More کلیک کنید. Download را از منو انتخاب کنید تا فایل اصلی برروی دیسک سخت شما ذخیره شود. دانلودهای موسیقی به روش متفاوتی کار می‌کنند و Kodi روشی برای دانلود کل آلبوم‌ها فراهم نمی‌کند. درعوض، شما فقط می‌توانید فایل‌های منفرد را برروی کامپیوتر خود ذخیره کنید. برای انجام این کار، به آلبوم مورد نظر بروید. برروی یک تِرَک هاور کنید، برروی سه نقطه (...) کلیک کنید و سپس Download song را انتخاب نمائید. فایل اصلی برروی دیسک سخت شما ذخیره خواهد شد.

 

فعال‌سازی ریموت از طریق اینترنت

اگر می‌خواهید Kodi box خود را از طریق اینترنت کنترل کنید، نیاز به استفاده از port forwarding برروی روتر خود دارید. ست‌آپ آن برای ریموت کنترل و استریمینگ موسیقی ساده است؛ اما برای استریم ویدئو آسان نیست، بنابراین ما در این‌جا آن را تحت پوشش قرار نمی‌دهیم. قبل از شروع، شما باید یک کلمه‌ی عبور برروی سرور وب Kodi ست کنید و آدرس IP ثابت Kodi box خود را پیدا کنید. شما در عین حال باید آدرس IP اکسترنال خود را بدانید یا از یک سرویس dynamic DNS برروی روتر استفاده کنید تا بتوانید از راه دور به شبکه‌ی خانگی‌تان مصتل شوید. وقتی آماده شدید، به صفحه‌ی مدیریت روتر خود لاگ‌این کنید و به دنبال تنظیمات port forwarding یا virtual servers بگردید. یک قاعده (rule) جدید اضافه کنید و درگاه اکسترنال را برروی 80، درگاه داخلی را برروی 8080 و Protocol را برروی TCP ست کنید. استفاده از درگاه 80 برای درگاه اکسترنال بدین معنا است که شما نیازی به تایپ ‘:8080’ برای اتصال ندارید. تنظیمات را ذخیره کنید و حالا، زمانی که بیرون از خانه هستید می‌توانید آدرس IP خانگی یا آدرس dynamic DNS را تایپ کنید تا قادر شوید از هر جایی از جهان به Kodi box خود دسترسی پیدا کنید.

 

چگونگی کنترل Kodi از طریق یک گوشی هوشمند

وقتی Kodi نصب و اجرا شد کنترل آن از طریق گوشی هوشمند بسیار ساده‌تر از کار با صفحه کلید و ماوس است. درک اینترفیس Kodi ممکن است ساده باشد اما استفاده از یک صفحه کلید و ماوس برای حرکت در آن می‌تواند آزاردهنده باشد. بنابراین چرا نباید به جای این کار از گوشی هوشمند خود استفاده کنید؟ به واسطه‌ی اپلیکیشن رسمی Kodi Remote (برای اندروید و iOS)، شما می‌توانید Kobi box خود را به راحتی از طریق تلفن‌تان کنترل کنید. تنها الزاماتی که نیاز دارید این است که گوشی هوشمند شما بتواند به همان شبکه‌ای که Kodi box به آن متصل است وصل شود و Kodi box نیز باید روشن باشد.

 1. کنترل وب را روشن کنید. ابتدا شما باید به Kodi box بگوئید امکان درخواست‌های ریموت کنترل را فراهم نماید. به Settings>Services بروید و گزینه‌ی Control را انتخاب کنید. گزینه‌ی Allow remote control from HTTP و گزینه‌ی Allow remote control from applications on other systems را فعال کنید. اگر نرم‌افزار امنیتی را برروی کامپیوترخود اجرا می‌کنید برای این که متوجه شوید چگونه باید به Kodi اجازه دهید از دیواره‌ی آتش مستثنی شود دستورالعمل آن را مطالعه کنید.
 2. Media centers را پیدا کنید. در حالی که اپلیکیشن‌های ریموت کنترل ثالثی برای گوشی‌های هوشمند وجود دارد ما فکر می‌کنیم اپلیکیشن رسمی آن بهترین است. ابتدا شما نیاز به نصب نرم‌افزار ریموت با استفاده از Google Play یا App Store دارید. Kodi remote را جست‌و‌جو کنید و Kore را در نتایج جست‌و‌جو انتخاب نمائید. نرم‌افزار را نصب کنید. خوشبختانه شما مجبور نیستید برای پیدا کردن Kodi boxهای خود تلاش زیادی انجام دهید زیرا برنامه‌ی ریموت کنترل Kore می‌تواند به شکل اتوماتیک شبکه‌ی شما را برای پیدا کردن آن‌ها اسکن کند. در حالی که تلفن و Kodi box شما برروی یک شبکه‌ی واحد قرار دارند جست‌و‌جو نباید بیش‌تر از چند ثانیه طول بکشد. وقتی box شما پیدا شد آن را انتخاب کنید تا Kore  متصل شود. برای اتمام فرآیند ست‌آپ برروی Finish کلیک کنید. اگر Kodi box شما پیدا نشد، می‌توانید برروی Next‌ ضربه بزنید و سپس به شکل دستی آدرس IP مربوط به Kodi box خود را وارد کنید. درگاه پیش‌فرضی که باید وارد کنید 8080 و نام کاربری پیش‌فرض Kodi‌ است. اگر آدرس IP را نمی‌دانید برروی Kodi box به Settings>System Info>Summary بروید. آدرس IP کامپیوتر خود را یادداشت کنید.
 3. از کنترل‌های اصلی استفاده کنید. Kore، یک ریموت صفحه لمسی نشان می‌دهد که کلیدهای زیر را دارد: پیکان‌های جهت‌دار، select, captions, information, back و menu. در بالای صفحه، شما یک پیش‌نمایش از تمام رسانه‌های در حال پخش را در کنار یک دکمه‌ی play/pause و fast-forward/rewind مشاهده می‌کنید. شما می‌توانید برای پیمایش در اینترفیس Kodi از این دکمه‌ها استفاده کنید و آن را جایگزین صفحه کلید و ماوس یا ریموت کنترل معمولی خود کنید. از آن‌جایی که Kore از طریق شبکه خانگی شما کار می‌کند برای این که کار کند نیازی به خط دید ندارید.
 4. مستقیما به محتوا بروید. Kore در عین حال اینترفیس اصلی Kodi برروی گوشی هوشمند شما را در بر می‌گیرد بنابراین می‌توانید از منوی میان‌بٌر برای پریدن مستقیم به یک بخش رسانه‌ای نظیر TV Shows استفاده و رسانه‌ای که می‌خواهید مستقیما از آن‌جا پخش کنید انتخاب نمائید. این می‌تواند اندکی سریع‌تر از پیمایش از طریق اینترفیس Kodi باشد و بدین معنا است که شما می‌توانید قبل از این که تلویزیون را روشن کنید چیزهایی که می‌خواهید تماشا کنید تنظیم نمائید.

چگونگی مدیریت افزودنی‌های رسمی Kodi

شما می‌توانید کاری کنید تا Kodi box با استفاده از برخی افزودنی‌های فوق‌العاده؛ کارهای بیش‌تری انجام دهد. ما به شما نشان خواهیم داد چگونه این کار را انجام دهید.

در حالی که افزودنی‌های ثالث بسیار زیادی برای Kodi در دسترس قرار دارد که دسترسی شما به محتوای متعدد را فراهم می‌کنند شما نباید بهترین‌های این حوزه را نادیده بگیرید. این افزودنی‌ها که از طریق گنجینه‌ی رسمی Kodi فراهم می‌شوند دسترسی شما را به محتوای صِرفا قانونی که فاقد بدافزار است فراهم می‌کنند. دامنه‌ی وسیعی از این‌ها وجود دارد و از درون Kodi قابل استفاده هستند، نصب آن‌ها فوق‌العاده ساده است و به راحتی می‌توان آن‌ها را مدیریت نمود. ما شما را در زمینه‌ی چیزهایی که باید بدانید راهنمایی می‌کنیم و بهترین‌های این افزودنی‌ها را در همین مقاله بیان می‌نمائیم.

 1. افزودنی‌ها را پیدا کنید. ساده‌ترین راه نصب یک افزودنی، رفتن به بخش Add-ons و پیمایش و رجوع به Download است. وقتی این گزینه را انتخاب کردید، لیستی از مقوله‌های مختلف افزودنی‌ها برای انتخاب در دسترس‌تان قرار می‌گیرد. مقوله‌ها را مرور کنید تا بتوانید افزودنی‌های واحد را در کنار اطلاعات بیش‌تر درباره‌شان پیدا کنید.
 2. افزودنی‌ها را نصب کنید. یک افزودنی را انتخاب کنید تا به اسکرین اطلاعات رهنمون شوید. دکمه‌ی Install را انتخاب کنید تا افزودنی مورد نظر به شکل اتوماتیک برروی Kodi box شما دانلود و نصب شود. زمانی که آن افزودنی آماده‌ی استفاده می‌شود شما یک نوتیفیکیشن دریافت می‌کنید.
 3. افزودنی را اجرا کنید. وقتی یک افزودنی نصب شد، می‌توانید اغلب آن‌ها را در بخش Add-ons منوی اصلی پیدا کنید. Kodi افزودنی‌ها را به مقوله‌های مختلف تقسیم‌بندی می‌کند: Photos, Videos, Music و Programs. برای پیدا کردن افزودنی نصب شده‌ی خود، این مقوله‌های فرعی را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که همه‌ی افزودنی‌ها در این‌جا ظاهر نمی‌شوند. Skins, screensavers و سایر گزینه‌های سفارشی‌‌سازی از طریق Settings در دسترس قرار دارند.
 4. افزودنی‌ها را مدیریت یا رفع‌نصب کنید. برای پیدا کردن افزودنی‌هایی که نصب کرده‌اید به Add-ons بروید و My Add-ons را انتخاب کنید. شما حالا می‌توانید مقوله‌های مختلف افزودنی‌ها را مرور کنید: آن‌هایی که یک تیک کنار خود دارند نصب شده‌اند، آن‌هایی که یک علامت (+) دارند نصب نشده‌اند. یک افزودنی نصب شده را انتخاب کنید تا بتوانید از دکمه‌‌ی Configure برای تغییر تنظیمات و سفارشی‌سازی آن استفاده کنید. از گزینه‌ی Uninstall برای حذف یک افزودنی بهره بگیرید.

بهترین افزودنی‌های رسمی Kodi

 1. Weather.‎ افزودنی OpenWeatherMap Extended، گزارش‌های روزآمد آب و هوا را مستقیما برروی تلویزیون شما نمایش می‌دهد.
 2. LYRICS‪(CU LRC Lyrics)‬.‎ این افزودنی، شعر آوازها و ترک‌ها را نمایش می‌دهد تا بتوانید به همراه آن آواز سر دهید.
 3. SERVICES‪(Unpause Jumpback)‬.‎ وقتی یک ویدئو را unpause می‌کنید، این افزودنی در زمان به عقب برمی‌گردد و بنابراین هرگز قطعه‌ای از دیالوگ‌ها را از دست نمی‌دهید.
 4. VIDEO ADD-ONS‪(iPlayer WWW)‬.‎ جدیدترین و آخرین محتوا را از BBC به دست آورید.
 5. VIDEO ADD-ONS‪(YouTUbe)‬.‎ یک منبع فوق‌العاده از انواع و اقسام ویدئوها. این پلاگ‌این بدین معنا است که شما مجبور نیستید برای تماشای YouTube، Kodi را ترک کنید.
 6. PROGRAM ADD-ONS‪(Dbmc)‬.‎ حساب Dropbox خود را با Kodi یکپارچه کنید تا بتوانید هر فایلی که برروی ابر ذخیره کرده‌اید مرور نمائید.
 

 

روش نصب افزودنی‌های ثالث

افزودنی‌های غیررسمی بسیار زیادی برای Kodi وجود دارد که دسترسی به دامنه‌ی وسیعی از سرویس‌ها را برای شما فراهم می‌کنند. ما در این‌جا به شما نشان خواهیم داد چگونه آن‌ها را نصب کنید.

از آن‌جایی که Kodi کاملا منبع‌باز است، هر کسی می‌تواند افزودنی‌های خودش را برای آن بنویسد. این‌ها بیرون از حوزه‌ی افزودنی‌هایی که رسما پشتیبانی می‌شوند قرار دارند و دسترسی به گستره‌ی وسیعی از محتوا را برای شما فراهم می‌کنند. باید اشاره کنیم که برخی از محتوای در دسترس ممکن است تحت حمایت کپی‌رایت باشند بنابراین با مسئولیت خودتان از این افزودنی‌ها استفاده کنید. به عنوان مثال، Exodus، یک افزودنی محبوب محتوای بسیار زیادی دارد که قانونی نیستند. بنابراین مراقب محتوایی که تماشا می‌کنید باشید. شما در عین حال با استفاده از هر افزودنی ثالث، خطری را پذیرا می‌شوید. تمامی افزودنی‌های رسمی برای اطمینان از این که فاقد بدافزار هستند و به خوبی کار می‌کنند چک شده‌اند. افزودنی‌های ثالث چنین ادعایی ندارند بنابراین ممکن است باعث بروز مشکلاتی شوند. باز هم تکرار می‌کنیم: شما خودتان باید خطر نصب آن‌ها را قبول کنید. تمامی افزودنی‌های ثالث باید با استفاده از یک URL وب نصب شوند. گام‌هایی که در زیر بیان می‌کنیم به شما نشان می‌دهند چگونه به اطلاعات دسترسی پیدا کنید؛ پلاگ‌این‌هایی که در این لیست گرد آورده‌ایم آدرس‌های وب مورد نیاز شما را در خود دارند.

 1. یک منبع اضافه کنید. ابتدا شما نیاز به اضافه کردن گنجینه‌ی افزودنی‌ها به Kodi دارید تا بدین ترتیب بفهمد باید محتوا را از کجا دانلود نماید. برای انجام این کار به Settings>File manager بروید و Add source را انتخاب کنید. آدرس منبع را دقیقا به همان شکلی که نشان داده می‌شود وارد کنید (که یک آدرس وب است). سپس، اسمی برای آن انتخاب کنید (ما توصیه می‌کنیم برای ساده‌تر شدن کار، از اسم خود افزودنی استفاده کنید).
 2. منابع ناشناس را فعال کنید. برای محافظت، Kodi به شما اجازه نخواهد داد فایل‌ها را از همه‌ی منابع نصب کنید. برای حذف این محافظت، شما باید به Settings>System Settings بروید. Add-ons را انتخاب و سپس گزینه‌ی Unknown sources لیست شده تحت General را انتخاب کنید. شما حالا می‌توانید افزودنی‌ها را از هر جایی نصب نمائید.
 3. افزودنی را نصب کنید. شما حالا آماده‌ی نصب هستید. به عقب و به اسکرین Home برگردید و Add-ons را انتخاب کنید. در این منو، آیکون Package install (آیکون باکس در سمت چپ) را انتخاب و Install from Zip file را انتخاب کنید. منبعی که در گام 1 مشخص کرده بودید انتخاب و سپس فایل Zip مورد نظر را انتخاب نمائید (برخی از منابع چندین فایل Zip دارند اما فایلی که در لیست وجود دارد انتخاب کنید). به عقب و به اسکرین Home‌ برگردید تا یک pop-up ببینید که به شما می‌گوید افزودنی شما نصب شده است. این معمولا یک گنجینه‌ی جدید را نصب می‌کند و بنابراین نیاز به دانلود افزودنی اصلی دارید.
 4. از منبع نصب کنید. به عقب و به Home برگردید و Add-ons را انتخاب کنید. در این منو، آیکون Package install (آیکون باکس در بالا و سمت چپ) و install from Repository را انتخاب کنید. لیست ما، مسیر مورد نیاز برای انتخاب افزودنی مناسب را نشان می‌دهد. وقتی این کار را انجام دادید، دکمه‌ی Install را انتخاب کنید. افزودنی مورد نظر به Kodi box شما دانلود خواهد شد.
 5. افزودنی خود را اجرا کنید. وقتی افزودنی را نصب کردید می‌توانید آن را با رفتن به Add-ons در منوی اصلی پیدا کنید. در منوی فرعی، شما می‌توانید افزودنی‌ها را با مقوله‌ی فرعی مرور کنید: Video, Pictures, Music و Program. کافی است افزودنی که قصد دارید اجرا شود انتخاب کنید. برای مدیریت افزودنی‌های خود، به Add-ons> My add-ons بروید و All را انتخاب کنید. شما می‌توانید لیست افزودنی‌ها را مرور کنید (آن‌هایی که از قبل نصب شده‌اند یک تیک در کنار خود دارند). برای باز شدن صفحه‌ی مدیریت یک افزودنی، آن را انتخاب کنید؛ برای حذف افزودنی انتخابی خود می‌توانید Uninstall را برگزینید. بعضی از افزودنی‌ها یک گزینه‌ی Configure دارند که از طریق آن می‌توانید جزئیات بیش‌تری مثل login (در صورت نیاز) اضافه نمائید.

چگونگی دریافت زیرنویس برروی Kodi

اگر مشکل شنوایی دارید یا می‌خواهید محتوا را در سکوت مشاهده کنید می‌توانید با طی کردن چند گام ساده، زیرنویس‌ها را برروی Kodi فعال نمائید.

اگر از قبل یکی از کاربران Kodi ‌هستید حالا می‌دانید که چقدر عالی است. اگر تلفیق مناسبی از افزودنی‌ها و پوسته‌ها را انتخاب کنید سفارشی‌سازی آن به نحو خارق‌العاده‌ای ساده است و می‌توانید دقیقا به همان چیزی که مد نظرتان است دست پیدا کنید. تنها مسئله چیست؟ همان‌گونه که از یک قطعه‌ی نرم‌افزاری منبع‌باز انتظار دارید، Kodi گاهی اوقات فاقد برخی از ویژگی‌هایی است که معمولا نیاز دارید و یکی از آن‌ها زیرنویس است. اطمینان پیدا کنید جدیدترین نسخه‌‌ی Kodi را اجرا می‌کنید تا از هک اخیری که از طریق زیرنویس‌های آلوده انجام شد در امان بمانید.

 1. سرویس و زبان را انتخاب کنید. از صفحه‌ی خانگی Kodi، به Settings>Player بروید و سپس Language را انتخاب کنید. به پائین بروید و در پانل سمت راست، زبان را برروی انگلیسی ست کنید. به گزینه‌ی بعدی یعنی Default TV show service بروید و آن را انتخاب کنید. Get more را انتخاب و OpenSubtitles.org را برگزینید. برای سرویس Default Movie این فرآیند را تکرار کنید.
 2. به سرویس مورد نظر لاگ‌این کنید. برای استفاده از OpenSubtitles.org، شما نیاز به یک حساب کاربری دارید که می‌توانید به شکل رایگان در opensubtitles.org ایجاد کنید. برروی دکمه‌ی Register کلیک کنید، فرم را پٌر کرده و یک حساب رایگان ایجاد کنید. شما باید رجیستر خود را تائید اعتبار کنید بنابراین ای‌میلی که برای‌تان ارسال می‌شود ببینید و سپس برروی لینکی که مشاهده می‌کنید کلیک کرده و وارد وب‌سایت شوید. به Kodi برگردید، به Add-ons>My Add-ons>All بروید و OpenSubtitles.org را پیدا کنید. برروی ورودی کلیک راست کرده و Settings را انتخاب کنید. حالا نام کاربری و کلمه‌ی عبور خود را وارد کرده و برروی OK کلیک کنید.
 3. زیرنویس‌ها را فعال کنید. وقتی در حال تماشای یک ویدئو هستید، برروی آیکون subtitle در پائین سمت راست و سپس برروی دکمه‌ی Download کلیک کنید. در جعبه‌ی محاوره‌ای جدید، OpenSubtitles.org را انتخاب کنید. شما چندین گزینه‌ی مختلف برای زیرنویس می‌بینید بنابراین گزینه‌ای که بهترین رتبه‌بندی را دارد انتخاب کنید. در مواقعی متن دقیقا با گفت‌و‌گوها سینک نیست. وقتی چنین مشکلی رخ داد برروی آیکون زیرنویس دوباره کلیک کنید و Subtitle Offset را انتخاب نمائید. این کار می‌تواند متن را جلو و عقب ببرد تا با چیزی که برروی اسکرین رخ می‌دهد سینک شود. لازم نیست اشاره کنیم که OpenSubtitles، همان‌گونه که اسمش نشان می‌دهد یک سرویس کاملا رایگان است. این بدان معنا است که در مواقع نادری این سرویس به درستی کار نمی‌کند. اگر چنین چیزی رخ داد، و از زیرنویس‌ها خسته شدید، ما توصیه می‌کنیم به سایر تامین‌کننده‌هایی که در منوی settings صفحه خانگی مشاهده می‌کنید مراجعه نمائید.

بهترین پوسته‌های Kodi

نیازی به استفاده از اینترفیس‌های ابتدایی Kodi ندارید، پوسته‌ها (Skins) به شما اجازه می‌دهند ظاهر و حس این media player را به طور کامل تغییر دهید.

خیلی ساده بگوئیم، پوسته‌های Kodi کل حس و ظاهر این media player را تغییر می‌دهند و به طور کامل ظاهر استاندارد آن را عوض می‌کنند. بهتر از همه این است که پوسته‌ها کاملا رایگان هستند و بنابراین شما می‌توانید با پوسته‌های مختلف کار کنید و پوسته‌ی مورد نظر خودتان را بیابید. ما در این بخش از مقاله پوسته‌های دوست‌داشتنی خودمان که در گنجینه‌ی رسمی Kodi قرار دارند انتخاب کرده‌ایم. این کار، نصب‌شان را بسیار ساده‌تر می‌کند. کافی است به Settings>Interface بروید و برروی گزینه‌ی Skin کلیک کنید (ستینگ پیش‌فرض Estuary است). برروی دکمه‌ی Get more کلیک کنید تا لیست بزرگی از تمامی پوسته‌های موجود را مشاهده نمائید. کافی است پوسته‌ی مورد نظر خود را انتخاب کنید تا Kodi آن را دانلود نماید. شما حالا نیاز دارید به عقب و به گزینه‌ی Skin برگردید و Skin دانلود شده‌ی خود را از لیست اصلی انتخاب کنید.

پست های مرتبط
Mac خود را تقویت کنید (قسمت دوم)
Mac خود را تقویت کنید (قسمت دوم)

اپلیکیشن‌های توکار خود Apple کاملا عملیاتی هستند و کارشان را

انیمیشن‌های After Effects را به HTML5 اکسپورت کنید
انیمیشن‌های After Effects را به HTML5 اکسپورت کنید

Martin O’Dea از Hangry Sandwich شما را به استفاده از Bodymovin،

درون ذهن یک تصویرگر چه می‌گذرد
درون ذهن یک تصویرگر چه می‌گذرد

سال 2017، دهمین سال کار من به عنوان یک طراح و تصویرگر است. برای

10 قانون برای صفحه‌بندی بهتر صفحات وب
10 قانون برای صفحه‌بندی بهتر صفحات وب

95 درصد از طراحی وب را صفحه‌بندی یا تایپوگرافی تشکیل می‌دهد

Mac خود را تقویت کنید (قسمت اول)
Mac خود را تقویت کنید (قسمت اول)

(قسمت اول) فرقی نمی‌کند چطور از Mac خوداستفاده می‌کنید؛ ما در این

ساخت layouts برای موبایل
ساخت layouts برای موبایل

چگونگی ساخت layouts، منوها، فرم‌ها، فونت‌ها و gestures به روشی

دیدگاه ها
دیدگاه جدید