نگاهی به محصولات احتمالی اپل برای سال ۲۰۱۷

همانطور که احتمالا می‌دانید اپل بیشتر به خاطر فعالیت‌های محرمانه‌اش شهرت دارد و اینکه اخیرا لب به سخن گشوده و بر آن شده تا از برنامه‌های آینده‌اش سخن بگوید، سنت‌شکنی بزرگی از سوی این کمپانی محسوب می‌شود. البته منظور این نیست که تا به امروز هیچ خبری از محصولات آینده اپل به بیرون درز نکرده بلکه تابحال پیش نیامده که فرصتی برای آشنایی با برنامه‌های آینده تیم کوک و همراهانش از زبان خود آنها منتشر شود.

بسته به اینکه چه چشم‌اندازی دارید سال ۲۰۱۶ را هم می‌توان گامی بزرگ به سمت آینده دانست و هم نوعی ناکامی بسیار بزرگ. در این سال شاهد ارائه آیفون ۷ بودیم که به لحاظ عملکرد بهبود قابل توجهی را پیدا کرده بود و البته آیفون ۷ پلاس که یک دوربین دوگانه فوق‌العاده را در خود جای داده بود اما از سویی نیز فاقد جک هدفون بود. در این سال همچنین مک بوک پروهای جدید با تاچ بار منعطف و کاربردی‌شان عرضه شدند اما از سویی نیز ارتقاء اندک قطعات سخت‌افزاری این دستگاه‌ها ناامیدی بسیاری را به دنبال داشت. سری دوم اپل واچ نیز محصول سال ۲۰۱۶ هستند که هنوز هم نتوانسته جمعیت قابل توجهی از کاربران را با خود همراه نماید.

حال وقت آن رسیده که اپل ۲۰۱۶ را پشت سر بگذارد و قدم به سال جدیدی در تاریخ خود بگذارد. برای این منظور لازم است که شرکت مذکور محصولات ویژه‌ای را به کاربرانش عرضه کند. در این بخش نگاهی خواهیم داشت به محصولاتی که احتمالا از سوی کمپانی کالیفرنیایی عرضه خواهند شد.

آیا شاهد بازگشت مک بوک پروهای جدیدی خواهیم بود؟

آخرین به روزرسانی اپل برای آی‌مک در اواخر سال ۲۰۱۵ عرضه شد اما با گذشت این چند سال نمی‌توان انتظار بهبودهای قابل توجه‌ای در جدیدترین نسخه از این محصول باشیم. در حال حاضر صحبت‌های مختلفی در رابطه با ارائه آپدیت برای آی‌مک مطرح شده، با این همه با این همه تصور می‌شود که بیشتر تغییراتی جزئی در این محصول اعمال شود تا تغییرات قابل توجه.

به عنوان اولین قدم، انتظار می‌رود که سیستم دسکتاپی اپل به پورت USB-C و تاندربولت ۳ مجهز گردد و در کنار آن، طبق شایعات کارت گرافیک در نظر گرفته شده برایش نیز که هم اکنون از میان گزینه‌های AMD R9 M380، M390 یا M395 قابل انتخاب هستند بهبود پیدا کنند.

جالب‌تر آنکه اواخر سال ۲۰۱۶ گزارش شد که شماری از کاربران تیزبین در نسخه بتای MacOS 10.12.2 اشاره‌هایی به سه کارت گرافیک به نام‌های Polaris 10XT2، Polaris 12 و Vega 10 شده هم اکنون نمونه‌های مشابه به آنها در آیمک وجود ندارند. در مورد Polaris 10XT2 می‌توان گفت که نسخه بهبودیافته‌ای از Polaris 10 است که هم اکنون در آیمک وجود دارد اما مشخص نیست که Polaris 12  دقیقا چیست. از آنطرف وگا ۱۰ نیز احتمالا به چیپ‌های ویدیویی مک‌پرو اشاره دارد. وگا همان معماری پیشرفته چیپ شرکت AMD است که پیش بینی می‌شود نهایتا در مدل‌های آینده مک پرو مورد استفاده قرار گیرد. بله! دقیقا همان مک پرویی که اپل چندین سال است به روز رسانی‌اش نکرده است. حالا که پشتیبانی نرم‌افزاری فراهم شده وقت آن رسیده که سیستم‌های دسکتاپی اپل نیز دستخوش تحولی عظیم به لحاظ سخت‌افزاری شوند (مک پرو یا هر سیستم دسکتاپی دیگری).

تردیدی نیست که طیف محصولات مک‌پرو نیز در آینده به روز رسانی خواهند شد اما باز هم باید یادآور شویم که این تغییرات چندان هم قابل توجه نخواهند بود. برای مثال می‌توان انتظار داشت که پردازنده موجود در مک پرو از اسکای لیک به سری کیبی لیک اینتل تغییر یابد. از آنطرف مک پرو ۱۲ اینچی نیز احتمالا در بخش پردازنده بهبودهایی را دریافت خواهد کرد. ضمنا باید یادآور شویم که طبق گزارش بلومبرگ برخی مهندسان اپل خواستار افزودن اسکنر اثرانگشت به تاچ آی‌دی شده‌اند و همزمان در نظر دارند که پورت USB-C دیگری را هم به مک بوک پرو ۱۲ اینچی سال ۲۰۱۶ بیافزایند؛ البته اضافه کنیم که طبق برخی گمانه زنی‌ها این تغییرات ممکن است در نسخه‌های سال ۲۰۱۷ محصولات یاد شده رویت گردند، هرچند که افزوده شدن تاچ آی‌دی نیز به خودی خود می‌تواند گام ارزشمندی باشد.

۱۰ سال جوانتر

هنوز هیچکس نمی‌داند که آیفون بعدی چه نام دارد (هرچند گفته شده که احتمالا با آیفون ۷ اس و آیفون اکس به مناسبت دهمین سال تولد آیفون روبرو خواهیم بود) اما در حال حاضر اتفاق نظر روی آیفون ۸ است.

به لحاظ عملی هم باید بگوییم که آیفون ۸ امکانات قابل توجهی برای هیجان زده نمودن هوادارنش دارد. مثلا اینکه اپل در نظر دارد موبایلی با نمایشگر اولد لبه به لبه و حتی ممکن است درست مانند گلکسی اس ۸ سامسونگ لبه‌هایی اندک خمیده داشته باشد. این شایعه آخر در ژانویه سال ۲۰۱۷ و درست زمانی قوت گرفت که ژاپن دیسپلی از آمادگی خود برای تولید انبوه نمایشگرهای خمیده خبر داد. البته ژاپن دیسپلی نگفته بود که قرار است این نمایشگرها را برای اپل تولید نماید با این همه اعلام نمود که این نمایشگرها را برای شرکای سخت‌افزاری‌اش تولید خواهد کرد. کمپانی تحت مدیریت تیم کوک نیز یکی از مشتریان آن  است و اینطور شد که شایعه مذکور قوت گرفت.

البته در اینجا باید اشاره کنیم چنانچه قرار باشد آیفون به نمایشگری خمیده مجهز گردد باید کاملا بدون حاشیه باشد (دست کم در لبه‌های کناری) اما آنطور که شایعات نشان می‌دهند اپل قصد دارد دست کم یکی از آیفون‌های سال ۲۰۱۷ خود را بدون هیچ‌ حاشیه‌ای در تمامی جوانب بسازد.

به این ترتیب شرکت کالیفرنیایی به احتمال خیلی زیاد باید به جای دکمه فیزیکی، یک دکمه مجازی هوم را برای آیفون خود در نظر بگیرد که درست در داخل نمایشگر جای خواهد گرفت. اپل پتنتی (که در سال ۲۰۱۴ثبت شده) برای یک «حسگر خازنی اثرانگشت» دارد که احتمالا این امکان را در اختیار مهندسانش قرار می‌دهد تا سنسور تاچ آی‌دی را از از دکمه هوم برداشته و آن را در هر نقطه‌ای زیر نمایشگر قرار دهد و قطعا برای حذف دکمه هوم راهکاری موثر خواهد بود.

در مورد نمایشگر اولد اما باید  بگوییم که طبق شایعات اپل مشغول کار روی تکنولوژی خاصی است که کار روی آن را از سال‌ها قبل شروع کرده. نمایشگرهای اولد همانطور که احتمالا می‌دانید کنتراست رنگ بهتری دارند و  و نسبت به انواع LCD کمتر برق مصرف می‌کنند اما از آنطرف قیمت‌شان هم بالاتر است. با در نظر داشتن اینکه در سال جاری دهمین سالگرد تولد آیفون را پیش رو داریم، بسیاری از تحلیلگران پیش بینی کرده‌اند که اپل نسخه بسیار پیشرفته‌ای از این موبایل را عرضه خواهد کرد تا این سالگرد را جشن بگیرد. این آیفون بنا بود سال قبل معرفی گردد که البته شرایط برای ورودش فراهم نشد و حال بنا شده به همراه نسخه‌های به روز شده از آیفون‌های کنونی که از نمایشگر LCD بهره می‌گیرند وارد بازار شود. در مورد قیمت آیفون ۸ هم باید بگوییم که طبق اظهار نظر برخی تحلیلگران بناست با قیمت بالای هزار دلار وارد بازار شود.

در پایان اما به آخرین بهبود می‌رسیم که البته اهمیتش کمتر از موارد ذکر شده نیست و آن شارژ بیسیم است. طبق نظرسنجی‌های انجام شده، شارژ بیسیم پرطرفدارترین تغییر در آیفون بعدی است و یکی از شرکت‌های فعال در این عرصه Energous نام دارد که تکنولوژی ارائه شده از سوی آن قادر است موبایل شما را از ۱۸ فوت آنطرف‌تر شارژ‌کند. البته در CES 2017 وقتی از مدیرعامل این شرکت در همین رابطه سوال شد، آقای استیو رایزن از هرگونه اظهار نظری در این باره خودداری کرد  اما گفت: می‌توانم شخصا تضمین کنم که شما به زودی تکنولوژی شرکت ما را روی میزکار خود یا درون منزلتان خواهید داشت.

درادامه آنطور که یکی از کارکنان اپل خبر داد شرکتی به نام Dialog Semiconductor کمپانی Energous را خریداری کرد و از سویی اپل بزرگ‌ترین مشتری  Energous محسوب می‌شود و تا قبل از این معامله هفتاد درصد از درآمد این شرکت را تامین میکرد.

Energous نیز پیشتر اعلام نموده بود که اگر همه مشتریان فعلی Dialog از تکنولوژی آن استفاده نکنند، اغلب‌شان تا الان با آن کار کرده‌اند و این یعنی اپل هم می‌تواند در این دایره باشد.

و نکته پایانی اینکه در ماه فوریه گزارش شد اپل به کنسرسیوم انرژی بیسیم پیوسته (همان گروه تدوین کننده استاندارد شارژ بیسیم Qi).

تاچ بار

براساس گزارش بلومبرگ، اپل به دنبال ساخت کیبوردهای مستقل بهره‌مند از تاچ بار است و با توجه به بازخوردی که از فروش مک بوک پروهای جدیدش دریافت می‌کند این کیبوردها را به بازار عرضه خواهد کرد.

اما یکی از سودمندترین امکانات و قسمت‌های تاچ بار نیز دکمه تاچ آی‌دی آن است که عمل لاگین و پرداخت‌های آنلاین را با سرعت بیشتری ممکن می‌کند. از آنطرف اما اپل برای حفاظت از اثرانگشت کاربرانش باید  تکنولوژی Secure Element را درون کیبورد تاچ آی‌دی خود پیاده سازی کند اما از سویی نیز عملکردش در زمینه احراز هویت بیومتریک به صورت وایرلس موفقیت آمیز بوده و به لطف همین موفقیت حالا کاربران می‌توانند با استفاده از ویژگی تاچ آی‌دی روی آیفون خود خریدهایشان را از طریق آی‌مک انجام دهند.

بنابراین می‌توان گفت که ارائه کیبورد وایرلس مبتنی بر تاچ آی‌دی کاری معقول از جانب اپل است و امکانی را در اختیار کاربرانش می‌گذارد تا با یک اشاره انگشت لاگین به سیستم یا پرداخت قبض خریدهای‌شان را انجام دهند. لذا احتمال عرضه مجیک کیبورد از سوی اپل همچنان به قوت خود باقیست خصوصا با در نظر داشتن این نکته که اپل بتواند راهی برای مصرف بیش از اندازه باتری دستگاه در نتیجه وجود تاچ آی دی (همان نوار اولد روی مک بوک پروها جدید) بیابد.

سری پرو

اپل بعد از معرفی آیپد پرو ۹.۷ اینچی خود در سال ۲۰۱۶ احتمال دارد که نسخه دیگری از این محصول را به همراه نمایشگر ۱۰.۵ اینچی برای مقاصد آموزشی و بخش کسب و کار عرضه کند.

 طبق گفته یکی از تحلیلگران شناخته شده مسائل مربوط به اپل به نام مینگ چی کو، این مدل ۱۰.۵ اینچی محصولی میان رده خواهد بود و آیپد پرو ۹.۷ اینچی نیز گزینه اقتصادی و اما نسخه ۱۲.۹ اینچی محصول هم همان مدل اعلی لقب خواهد گرفت.

به این ترتیب می‌توان انتظار داشت که یا آیپد مینی یا آیپد ایر از تولید خارج شوند. از سویی با در نظر داشتن اینکه آخرین آیپد ایر در سال ۲۰۱۴ معرفی شده و جدیدترین آیپد مینی هم به سال ۲۰۱۵ مربوط می‌گردد به احتمال زیاد قرعه به نام آیپد ایر درخواهد آمد.

فارغ از این موضوع اما، کو ادعا کرده که آیپدهای ۱۰.۵ اینچی و مدل ۱۲.۹ اینچی فعلی به پردازنده جدیدتر A10x مجهز خواهند شد و از آنطرف مدل ۹.۷ اینچی نیز چیپ A9x را در دل خود جای خواهد داد.

از نظر طراحی اما باید بگوییم که انتظار می‌رود آیپدهای جدید حاشیه کمتر و نمایشگرهای بزرگ‌تری داشته باشند اما ابعاد فیزیکی‌شان مانند سابق باشد. این احتمال نیز وجود دارد که آیپدهای جدید همراه با پنسل یا همان قلم اختصاصی شرکت مورد بحث از راه برسند که البته با استفاده از آهنربا به بدنه آن خواهد چسبید.

موسیقی

پیش‌بینی تغییرات سخت‌افزاری محصولات آینده اپل کمی دشوار است اما رشد محصولات نرم‌افزاری این شرکت روندی مشخص را دنبال می‌کند و آن اینکه اپل موزیک بزرگ‌ و بزرگ‌تر خواهد شد. در سال ۲۰۱۶ میلادی، شمار مشترکان این سرویس به دوبرابر میزان قبلی‌اش یعنی ۲۰ میلیون نفر رسید. هرچند این رقم در مقایسه با مشترکان چهل میلیون نفری اسپاتیفای قابل مقایسه نیستند اما رشد محسوس و معناداری است و قطعا می‌تواند به یکی از منابع اصلی تامین درآمد شرکت کالیفرنیایی بدل شود چراکه این ۲۰ میلیون نفر باید به صورت ماهانه مبلغی برابر با ده دلار بابت اشتراک خود پرداخت نمایند.

اپل همچنین در سال ۲۰۱۶ بخت خود را در حوزه ویدیوهای اصلی آزمود و سری شش قسمتی از سریالی به نام وایتال ساینز را تولید کرد و حق امتیاز Carpool Karaoke را از جیمز کوردون خریداری نمود. جیمی لاوین در مصاحبه‌ای که اخیرا انجام داده مدعی شده که تولید این قبیل محتواهای اصلی در آینده صرفا مختص به خود اپل موزیک خواهد بود: ما تلاش داریم که سرویس موسیقی خود را به یک مرجع فرهنگی بدل کنیم و به همین خاطر است که دست به کار تولید ویدیو شده‌ایم. ما این ویدیوها را برای مشتریان سرویس موسیقی خود و البته مشتریان آینده‌مان تولید می‌کنیم.

تیم کوک مدیرعامل اپل نیز پیشتر در صحبت‌های خود گفته بود که تولید محتوای اصلی بخشی کلیدی از خروجی اپل موزیک در سال ۲۰۱۷ خواهد بود.وی در جریان نشست ویژه اعلام درآمدهای اپل که در ژانویه امسال برگزار گردید به سرمایه گذاران خود گفت: ما در بخش تولید محتوای اصلی صرفا در ابتدای راه هستیم و این کار را فقط برای اپل موزیک انجام داده‌ایم که البته این کار طی یک سال آتی نیز توسعه بیشتری می‌یابد. ما از این تجربه خود درس‌های زیادی را فرا خواهیم گرفت.

البته باید اشاره کنیم آنطور که لاوین گفته: اپل موزیک نه می‌خواهد از نتفلیکس تقلید کند نه با آن رقابت نماید.

پست های مرتبط
virtual reality on years-واقعیت مجازی : یک سال بعد
virtual reality on years-واقعیت مجازی : یک سال بعد

کارهای درست و نادرستی که طی این یک سال انجام داده‌ایم

best free software-بهترین نرم‌ افزارهای رایگان
best free software-بهترین نرم‌ افزارهای رایگان

20 یوتیلیتی و نرم‌افزار که در زمان شما صرفه‌جویی نموده و به آن‌ها

اسرار پنهان Adobe Creative Cloud
اسرار پنهان Adobe Creative Cloud

آیا تا به حال به این نکته فکر کرده‌اید که بسته‌ی Adobe Creative

دیدگاه ها
دیدگاه جدید