آیا تا به حال به این نکته فکر کرده‌اید که بسته‌ی Adobe Creative Cloud چه کارهایی می‌تواند انجام دهد؟ Barry Collins برخی از امکانات پنهان آن را برای مشترکان آشکار می‌سازد

اکثر مشترکان بسته‌‌ی Adobe Creative Cloud برای دسترسی به تعداد زیادی از اپلیکیشن‌هایی که حالا به استانداری برای این صنعت بدل شده است شامل Photoshop, InDesign, Illustrator و شاید Dreamweaver در استودیوهایی که به کار توسعه برای وب مشغول هستند مبلغ 50 پوند در ماه پرداخت می‌کنند. هرچند، مشترکان CC نمی‌توانند متوجه این نکته نشوند که اپلیکیشن‌های دیگری هم وجود دارد که به عنوان بخشی از این بسته می‌توانند نصب گردند. اپلکییشن‌هایی که احتمالا تا به حال چیزی درباره‌شان نشنیده‌اید، چه رسد به این که بخواهید آن‌ها را نصب کنید. در این مقاله، ما به کشف و بررسی برخی از عنوان‌های کم‌تر شناخته شده‌ی Creative Cloud می‌‌پردازیم. ما از بین یک دوجین (یا بیش‌تر) نرم‌افزار قدرتمندی  که در دسترس کاربران قرار دارد و ممکن است آن را نادیده گرفته باشند چهار اپلیکیشن را انتخاب کرده‌ایم. ما از نرم‌افزار قدرتمندی که می‌تواند برای خلق آسان کاراکترهای سه بعدی مورد استفاده قرار گیرد، یک بسته که می‌تواند وب‌سایت‌های خیره‌کننده‌ای ایجاد نماید، یک ویرایش‌گر صوتی که نویزهای پس‌زمینه را از آخرین و جدیدترین دموی گروه موسیقی شما گرفته تا یک پادکست پاک می‌کند، و نهایتا Acrobat- که به دست فراموشی سپرده شده- که ممکن است حتی قادر باشد تنفر شما از PDF را از بین ببرد پرده‌‌برداری خواهیم کرد. ما در عین حال به بررسی بعضی از اپلیکیشن‌های موبایلی که به مشترکان Creative Cloud ارائه می‌‌شود و همچنین چگونگی کنار هم قرار دادن این اپلیکیشن‌ها برای دستیابی به نتایج بهتر نرم‌افزار دسک‌تاپ را بررسی خواهیم کرد.

  1. Audition CC

شش سال قبل، من و همکارانم در PC Pro یک‌ روز صبح به مقر Adobe رفتیم تا چگونگی استفاده از Audition 4 را وقتی مشغول ساخت پادکست‌های‌مان بودیم فرا بگیریم. آن یک جلسه‌ی آموزشی سنتی بود: هر یک از ما ایستگاه کاری خودمان را داشتیم و ‌متن آموزشی Adobe که جلوی‌مان قرار داشت دقیقا به ما می‌گفت چگونه برروی اسکرین بزرگی که روبروی‌مان بود کار کنیم. حتی با این سطح از چیزهایی که مجبور بودیم در دستمان بگیریم و متون آموزشی ضخیمی که در جلوی من بود، در یک ساعت اول حسابی گیج شده بودم. من کلیپ نادرست را به timeline می‌کشیدم، نمی‌توانستم بفهمم چگونه باید نویز پس‌‌زمینه را حذف نمایم، و بنابراین در آن زمان نتیجه گرفتم این به درد من نمی‌خورد. امروز و در مقایسه با شش سال قبل اینترفیس Audition برای کسی که در زمینه‌‌ی صدا آماتور محسوب می‌شود به همان اندازه‌ ترسناک است اما Adobe برای توضیح و تشریح تمام آن آیکون‌ها و کاری که waveformهای دیوانه‌وار انجام می‌دهد بسیار خوب عمل کرده است. برای تازه‌کارها، حالا یک سیستم آموزشی توکار یعنی Audition Learn که از طریق منوی Help در دسترس است و  زمانی که برای اولین بار Audition را نصب می‌کنید ظاهر می‌شود وجود دارد. این سیستم شما را برای انجام سناریوهای عمومی نظیر چگونگی حذف صدای پس‌زمینه‌‌ی استودیو یا چگونگی خلق یک پادکست یاری می‌کند. این مطالب آموزشی به شکلی سودمند منوهای مربوطه، یا اسکرین‌شات‌هایی که نشان می‌دهند چگونه می‌توانید به افکت‌های مورد نظر خود دست پیدا کنید را برای شما باز می‌کنند. در عرض فقط یک ساعت استفاده از Audition Learn و ویدئوهای آموزشی برروی وب‌سایت Adobe، من توانستم یک پادکست کوتاه را با موسیقی ابتدایی و انتهایی و حذف تمامی صداهای مربوط به کلیک ماوس و صداهای پس‌زمینه در استودیو، ضبط و ویرایش نمایم. در عین حال‌ در مقایسه با اولین باری که با Audition کار کرده بودم، presetهای مربوط به افکت‌ها به شدت بهینه شده است که کار پاک‌سازی نویزهای پس‌‌زمینه را بسیار آسان می‌نماید. پانل Essential Sound که در سمت راست قرار گرفته مجموعه‌ای از تصحیحات برای انواع مختلف صدا شامل دیالوگ، موسیقی، SFX یا صدای محیطی فراهم می‌نماید. به عنوان مثال کافی است یک گفت‌و‌گو که برای یک پادکست ضبط کرده‌اید انتخاب نمائید تا بتوانید از بین مجموعه‌ای از presetهای متنوعی که کاری می‌کنند تا گوینده به شکلی به نظر برسد که گویا درست در کنار میکروفون ایستاده است، یا از طریق تلفن حرف می‌زند یا شباهت دقیق‌تری با یک صدای پادکست داشته باشد به نظر برسد. گفتار می‌تواند براساس صدای افراد مونث یا مذکر بهینه‌سازی شود، سطوح صدا به راحتی تنظیم و نرمال‌سازی می‌گردد، و تمامی این‌ها با استفاده از مجموعه‌ای از منوها و اسلایدرهای پائین‌افتادنی که شبیه تنظیم پارامترهای یک عکس در Lightroom است به انجام می‌رسد. چنین به نظر می‌رسد که صرف‌نظر از این که صدا، ویدئو یا عکس را ویرایش می‌کنید Adobe به سمت یک اینترفیس آشنا و یکپارچه پیش می‌رود که می‌تواند در این عصر و دوران مدرن که خالقان محتوا مجبور هستند در چندین حوزه به تخصص دست پیدا کنند چیز بسیار خوبی باشد.

  1. Fuse CC

مدل‌سازی 3D همیشه یکی از هولناک‌ترین کارهایی است که متخصصان و افراد حرفه‌ای انجام می‌دهند. Fuse، که در حال حاضر به شکل پیش‌نمایش به مشترکان Creative Cloud ارائه می‌شود از این باور افسانه‌زدایی می‌کند. Fuse به شما اجازه می‌دهد کاراکترهای انسانی سه بعدی را ایجاد و آن‌ها را به Photoshop وارد کنید، وضعیت و حالت آن‌ها را تغییر دهید، یک پس‌زمینه به آن اضافه نمائید، بافت‌های پوششی‌شان را روتوش نمائید، و یک قطعه‌ی هنری چشم‌نواز برروی مدل سه بعدی خود به وجود آورید. شما کارتان را با انتخاب یک سر، بازوها، پاها، و نیم‌تنه‌ها از مجموعه‌ای از قالب‌ها و الگوها آغاز می‌نمائید. برای انتخاب انواع بدن‌ها، گزینه‌های متعددی وجود ندارد ولی ما فرض می‌کنیم با گذشت زمان و پیشرفت Fuse، این مجموعه‌ها رشد و توسعه‌ی بیش‌تر پیدا کنند. شما نمی‌توانید به تعداد دست‌کاری‌هایی که می‌توانید به بخش‌های متعدد بدن اعمال کنید اعتراضی داشته باشید. در بین لیست ترسناکی از پارامترهای قابل تنظیم، وضعیت تغییر استخوان‌های چانه، ضخامت و اندازه‌ی انگشتان، مدل و حتی سایز دور کمرشان وجود دارد. اگر در حال خلق یک پرتره‌‌ی شخصی سه بعدی از خودتان باشید، باید به شدت صادق عمل کنید. پارامترها می‌توانند با استفاده از زبانه‌ها تنظیم شوند و نتایج به شکل زنده برروی مدل نمایش داده می‌شوند و به شما اجازه می‌دهند هر بخش از بدن را بهینه‌سازی نمائید. اگر نمی‌توانید بخشی که می‌خواهید تغییر دهید در منوهای سمت راست پیدا کنید، کافی است برروی آن بخش از بدن در پیش‌نمایش زنده کلیک کنید. وقتی مدل خود را بهینه‌سازی کرده و لباسی برایش انتخاب نمودید، چند گزینه برای اکسپورت در احتیار دارید. مدل می‌تواند به کتاب‌خانه‌‌ی Creative Cloud شما آپ‌لود شود و به وب‌سایت Adobe Mixamo‪(mixamo.com)‬، جایی که می‌توانید ببینید مدل‌تان چگونه در گستره‌ای از انیمیشن‌های متعدد شامل نواختن گیتار، حرکت در یک زمین گلف و کارهای متعدد دیگر عمل می‌کند منتقل گردد. گزینه‌‌ی دیگر، پینگ کردن مدل‌تان به فتوشاپ است که در این‌جا هم چنین کاری از طریق فضای ذخیره‌سازی ابری قراهم شده توسط کتاب‌خانه Creative Cloud انجام می‌گیرد. شما در این‌جا می‌توانید مدل‌ها را رنگ کنید و حتی بافت‌های لباس را ایمپورت نمائید. مثلا فرض کنید یک طراحی جدید برای تی‌شرت دارید و می‌خواهید آن را برروی یک مدل سه‌بعدی برای ساخت یک آگهی قرار دهید، شما می‌توانید از آن تی‌شرت عکس بگیرید و سپس بافت را به مدل خود وارد نمائید. Photoshop در عین حال به دامنه‌‌ی وسیعی از کتاب‌خانه‌های انیمیشن روی Mixamo دسترسی دارد، بنابراین اگر می‌خواهید مدلی داشته باشید که در زمین گلف راه می‌رود، می‌توانید این انیمیشن را از پانل 3D انتخاب کنید، timeline را باز کنید و انیمیشن مورد نظر را دقیقا برروی مدل خود ست نمائید و عکسی از بازی گلف را به پس‌زمینه ا‏‎‏‎عمال کنید. انجام همه‌ی این‌ها به شکل مضحکی آسان است: پس از تماشای تعدادی راهنمای آموزشی ویدئویی Adobe Live، من توانستم مدل خودم را خلق کنم، آن‌ها را وارد فتوشاپ نمایم و یک پس‌زمینه به آن اضافه نمایم و در عرض کم‌تر از یک ساعت چیزی خلق کنم که قابل ارائه بود. وب‌سایت Fuse می‌گوید:”مدل‌های سه‌بعدی خودتان را خلق کنید- به هیچ تجربه‌ای نیاز ندارید”، و این ادعایی کاملا دٌرٌست است.

  1. Muse CC

Dreamweaver همواره پرچم‌دار طراحی وب Adobe بوده است، ولی با سیستم‌های فارغ از کدی نظیر WordPress که حالا به گزینه‌ی مورد علاقه‌ی افراد برای نشر تبدیل شده است، Adobe مجبور شده حمله‌ی متقابلی به انجام برساند. بنابراین از Muse Creative Cloud، نرم‌افزار طراحی وب که چیزی بیش‌تر از خلق سایت‌های HTML5 پاسخ‌گو ارائه می‌کند استفاده کنید تا بدون نیاز به سر و کله زدن با HTML، JavaScript یا حتی دشواری‌های DreamWeaver قادر شوید سایت‌های چشم‌نوازی ایجاد کنید. Muse از منظر اینترفیس، بسیار شبیه یکی دیگر از نرم‌افزارهای سنگین طراحی Adobe یعنی InDesign است که راهنماهای زیادی برای طراحی wysiwig‪(what you see is what you get)‬ -چیزی که می‌بیند همان چیزی که است که به آن دست پیدا می‌کنید-دارد، بدین معنا که شما می‌توانید بدون اجبار در پیش‌نمایش صفحات وب در یک مرورگر، همگام با طراحی شاهد صفحاتی که خلق می‌کنید باشید. البته اگر با مفاهیمی همچون colour swatches آشنا نباشید استفاده از Fuse زیاد هم ساده نخواهد بود اگرچه بعد از استفاده از راهنماهای تصویری آن فقط در یک بعد از ظهر، من قادر شدم یک سایت پنج صفحه‌ای ایجاد نمایم که شامل تمام تصاویر گرافیکی، لوگوها و  عکس‌هایی که گرفته بودم می‌شد. Muse برای طراحی سایت‌های گرافیکی استاتیک بهینه‌سازی شده است، سایت‌هایی که هدف‌شان به نمایش گذاشتن کسب و کار تجاری شما است تا سایت‌هایی که به طور دائمی محتوای جدید یا فروشگاه‌های آن‌لاین را منتشر می‌نمایند. نمای Plan در Muse عکس‌های بندانگشتی (Thumbnails) تمامی صفحات وب سایت شما را نمایش می‌دهد که به شما اجازه می‌دهد به راحتی عناصری نظیر سرصفحه‌ها، پاصفحه‌ها و نوارهای مرور را ایجاد و آن‌ها را به کل سایت اعمال نمائید. هرچند، صفحات اصلی تنها چیزهایی نیستند که در زمان شما صرفه‌جویی می‌کنند. به عنوان مثال یک ویجت نوار مرور را به درون یک صفحه بکشید تا Muse به شکل اتوماتیک سرصفحه‌های صفحه‌ی اصلی برای site plan شما را انتخاب نماید (مثلا Contact Us, Gallery و غیره) و دکمه‌هایی برای آن‌ها بسازد که این کار در زمان شما برای تایپ مداوم متن و هایپرلینک کردن آن‌ها صرفه‌جویی به عمل می‌آورد. آیا به یک Google Map برای نشان دادن مشتریان بالقوه در محل نیاز دارید؟ مشکلی نیست، کافی است ویجت نقشه را به درون صفحه بکشید، postcode خود را وارد نموده و سپس سایز مورد نیاز را برای جعبه انتخاب نمائید. دٌرٌست از همان زمانی که کارتان را آغاز می‌کنید گزینه‌ی اطمینان از پاسخ‌گو بودن سایت (و یا fluid، از منظر واژه‌شناسی Adobe) در اختیارتان قرار می‌گیرد، بدین معنا که سایت برای هماهنگی با سایز پنجره‌ی مرورگر به شکل اتوماتیک از نو فرمت می‌شود و ابزاری برای تطبیق منوها برای موبایل‌ها و تبلت‌ها نیز وجود دارد. وقتی از کارتان راضی شدید و قصد داشتید سایت را به همکاران یا مشتریان نشان دهید، Adobe حتی یک فضای وب موقتی برای‌تان فراهم می‌کند و بدین ترتیب می‌توانید یک سایت زنده را بدون نیاز به آپ‌لود به دامنه‌ی مشتری یا فضای میزبانی خودتان نمایش دهید. وقتی چراغ سبز را مشاهده کردید می‌توانید سایت میزبانی را مستقیما از این نرم‌افزار FTP کنید. این یک ابزار قدرتمند به شمار می‌رود اما این که Adobe بخشی برای مجموعه‌ای از قالب‌ها برای کاربرانش فراهم نمی‌کند کمی عجیب به نظر می‌رسد. در سمت مثبت، این کار حداقل احتمال این که سایت شما دقیقا شبیه هزاران سایت دیگر به نظر برسد کاهش می‌دهد.

  1. Acrobat Pro

با در نظر گرفتن تعداد PDF readers/editorهای رایگان و یا ارزانی که وجود دارد، این که Adobe هنوز هم می‌تواند برای یک نرم‌افزار مستقل مثل Acrobat Pro (که به عنوان بخشی از آبونمان Creative Pro ارائه می‌شود) هزینه‌ای ماهانه دریافت کند بسیار جالب توجه به نظر می‌رسد. هرچند، نمی‌توانید قدرت و توان‌مندی آن را انکار کنید. به عنوان شخصی که مدت زمان زیادی را صرف کار با فرم‌های PDF می‌نماید، Adobe Acrobot اغلب مانع من می‌‌شود تا لپ‌تاپم را در حین کار به دیوار بکوبم. در جایی که قبلا یک فرم PDF فاقد فیلدهای ویرایشی باید به شکل دستی پر می‌شد، اسکن می‌گردید و سپس دوباره به گیرنده ارسال می‌شد، حالا می‌توانم از ابزار Prepare Form در Acrobat برای تشخیص اتوماتیک فیلدهای فرم و تبدیل آن‌ها به جعبه‌های قابل ویرایش استفاده نمایم. تشخیص، با دقت حیرت‌انگیزی دٌرٌست و دقیق کار می‌کند و حتی اگر Acrobat جعبه‌ای را در مکان درستی قرار ندهد، می‌توانید آن را به شکل اتوماتیک تغییر سایز دهید. وقتی فرم قابل ویرایش شد، می‌توانید از ویژگی Fill & Sign برای وارد کردن ساده‌تر اطلاعات استفاده نمائید. فیلدهای رایج نظیر اسم، آدرس، و شماره تلفن می‌توانند از گوشه‌ی سمت راست صفحه به درون فرم کشیده شوند که در صورت نیاز می‌توانید سایز آن‌ها را نیز تغییر دهید. و زمانی که موضوع امضای اسناد به میان می‌آید، دامنه‌ی وسیعی از گزینه‌ها وجود دارد: شما می‌توانید اسکنی از امضای خود را درج کنید (اگرچه امضای روی اسکرین با استفاده از لپ‌تاپ ThinkPadX1 Carbon Touchمن، بسیار ساده‌تر بود)، یا می‌توانید یک امضای الکترونیکی که این روزها برای اسناد قانونی به شدت رایج شده‌اند اِعمال کنید. ابزاری که به شما اجازاه می‌دهند فرم‌های PDF را تلفیق کنید و یا آن‌ها را در مقابل ویرایش محتوا محافظت نمائید نیز بسیار سودمند هستند. و در حالی که ویرایش محتوای فرم‌های PDF استاتیک صرف‌نظر از روش فرمت کردن یک سند هنوز هم موضوعی بحث‌برانگیز است، توانایی اکسپورت PDFها به Word و ویرایش سند از آن‌جا بسیار پیشرفت کرده است. ما طرح اولیه‌ی یک مجله‌‌ی پیچیده را به Word اکسپورت کردیم و تقریبا تمام چیزهایی که برروی این طرح وجود داشت با دقت زیادی حفظ شد. البته این نمی‌تواند با طراحی در InDesign همسان باشد اما برای ویرایش‌های سریع کفایت می‌کند. ابزار نشانه‌گذاری سند نیز بسیار پیشرفت کرده‌اند: اگر یک دیوایس صفحه لمسی با یک stylus داشته باشید، وقتی موضوع document proofs به میان می‌آید به سطوح متقاعدکننده‌ی استفاده از  قلم و کاغد نزدیک می‌شود. ابزاری برای های‌لایت کردن نیز وجود دارد اما با وجود صفحه لمسی‌های امروزی و سخت‌افزار stylus که حالا از دقت فوق‌العاده‌ای برخوردار شده‌اند، استفاده از stylus به عنوان یک قلم دیجیتال ساده است. زمانی که از یک stylus برای نشانه‌گذاری یک سند در Windows 10 استفاده می‌کنید Acrobat Pro در تشخیص اتوماتیک آن به خوبی عمل می‌نماید و اگر stylus شما از گزینه‌ی correct mode پشتیبانی نماید می‌تواند خطاها را تصحیح کند.

اپلیکیشن‌های موبایل Adobe

علاوه بر گستره‌ی وسیعی از نرم‌افزارهای دسک‌تاپ، Adobe اپلیکیشن‌های موبایل بسیار زیادی نیز ارائه می‌نماید. بسیاری از آن‌ها به شکل کمکی در کنار اپلیکیشن‌های Creative Cloud کار می‌کنند و امکانات کامل آن فقط برای مشترکان قابل استفاده است. در این‌جا به سه تا از جذاب‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

Adobe Fill & Sign iOS and Android- رایگان

Fill& Sign به شما اجاز می‌دهد فرم‌ها را تکمیل کنید و یک امضا برروی دیوایس موبایل خود به آن‌ها اضافه نمائید. از بسیاری از ویژگی‌های ارائه شده در Acrobat برخوردار است: تکمیل اتوماتیک فیلدهای رایج و معمول (اسم، آدرس و غیره)، گزینه‌ی اضافه نمودن امضای الکترونیکی و گرافیک‌هایی برای تیک‌هایی که باید برروی جعبه‌ها زده شود. گزینه‌ی گرفتن اسنپ از یک فرم کاغذی و پر کردن الکترونیکی آن اندکی دشوار است، اگرچه عکس‌ها باید به دقت گرفته شوند تا متن چاپ شده از کیفیت خوبی برخوردار باشد.

Adobe Capture CC iOS and Android- رایگان

اپلیکیشنی که وقتی موضوع الهام گرفتن به میان می‌آید نصب آن شگفت‌آور خواهد بود Capture CC است که به شما اجازه می‌دهد با استفاده از دوربین تلفن‌تان از اشیاء اسنپ بگیرید و بعدا از آن‌ها در اپلیکیشن‌های دسک‌تاپ استفاده نمائید. به عنوان مثال ممکن است عاشق شِمای رنگی روی یک اثر سفالی شوید و بخواهید برای استفاده در طراحی‌های‌تان از آن عکس بگیرید، ممکن است بافت یک قطعه‌ی دست‌ساز را دوست داشته باشید و بخواهید از آن به عنوان یک قلم مو در فتوشاپ استفاده کنید یا بخواهید از یک مجسمه عکس بگیرید و آن را به InDesign اکسپورت کنید. همه‌ی آپ‌لودها از طریق سرویس ابری Adobe سینک می‌شوند و در اپلیکیشن‌های مرتبط، از طریق Libraries در دسترس قرار می‌گیرند.

Adobe Comp CC iOs and Android- رایگان

یک اپلیکیشن دیگر که برای الهام گرفتن از آثار هنری طراحی شده Adobe Comp است که به شما اجازه می‌دهد وقتی به سیستم دسک‌تاپ خود دسترسی ندارید  یک طرح اولیه را برای چاپ ، اپلیکیشن‌های موبایل یا وب wireframe کنید. عکس‌ها را می‌توانید از دوربین، فضای ذخیره‌سازی دیوایس یا کتاب‌خانه‌‌ی Adobe اضافه کنید، و اپلیکیشن می‌تواند گزینه‌های بسیار گسترده‌ای از فونت‌های Adobe را برای‌تان فراهم نماید تا بتوانید typefaceهای متعددی را تجربه کنید. این اپلیکیشن که در تبلت‌ها بهتر از تلفن‌ها عمل می‌کند می‌تواند در مواقعی نظیر کشیدن یک جعبه‌ی متنی در صفحه، خصوصا اگر در حالت landscape کار کنید دقیق نباشد. اما می‌توانید طرح‌های خود را به InDesign, Photoshop و Illustrator اکسپورت کنید تا در آن‌جا بهینه‌سازی‌های لازم را به انجام برسانید.

پست های مرتبط
virtual reality on years-واقعیت مجازی : یک سال بعد
virtual reality on years-واقعیت مجازی : یک سال بعد

کارهای درست و نادرستی که طی این یک سال انجام داده‌ایم

best free software-بهترین نرم‌ افزارهای رایگان
best free software-بهترین نرم‌ افزارهای رایگان

20 یوتیلیتی و نرم‌افزار که در زمان شما صرفه‌جویی نموده و به آن‌ها

نگاهی به محصولات احتمالی اپل برای سال ۲۰۱۷
نگاهی به محصولات احتمالی اپل برای سال ۲۰۱۷

همانطور که احتمالا می‌دانید اپل بیشتر به خاطر فعالیت‌های

دیدگاه ها
دیدگاه جدید