best free software-بهترین نرم‌ افزارهای رایگان

20 یوتیلیتی و نرم‌افزار که در زمان شما صرفه‌جویی نموده و به آن‌ها نیاز دارید

گاهی اوقات شما مجموعه‌ای از کارها را برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب آغاز می‌کنید اما نمی‌دانید آن‌ها شما را به کجا رهنمون می‌شوند بنابراین ما در این مقاله به شما خواهیم گفت چه زمانی باید بهترین نرم‌افزارهای رایگانی که در حال حاضر ارائه می‌شود را برای ویندوز و سایر سیستم عامل‌ها انتخاب نمائید. گذشته از نرم‌افزارهای متعددی که توسط خواننده‌های PC Pro پیشنهاد شده‌اند، ما ایده‌های فراوانی را از سوی همکاران و دوستان‌مان دریافت کرده‌ایم، در حقیقت پیشنهادهای فوق‌العاده‌ای که مجبور شدیم طرح اولیه‌ی خود برای نگارش یک مطلب طولانی در این زمینه را تغییر دهیم و به جای آن دو مطلب بنویسیم. در بخش اول این مطلب، ما برروی سه مقوله‌ی مجزا متمرکز می‌شویم. یوتیلیتی‌ها- از 7-Zip همیشه سودمند گرفته تا Wireshark محبوب و بسیار پر‌طرف‌دار. سپس، قبل از این که کارمان را با 5 نرم‌افزاری که در زمان شما صرفه‌جویی می‌کنند به پایان ببریم، به رونمایی از مجموعه‌ای از ابزار هیجان‌انگیز و خلاقانه برای کار با عکس‌ها، مدل‌های سه بعدی و پادکست‌ها می‌پردازیم. این لیست هرگز خسته‌کننده نیست-نرم‌افزارهای متعدد و فوق‌العاده‌ای در آن وجود دارد- اما اگر تصمیم گرفتید چند تا از آن‌ها را دانلود کنید خوشحال خواهیم شد که نظرتان را درباره‌شان بدانیم. بنابراین از طریق آدرس ای‌میل letters@pcpro.co.uk با ما در تماس باشید. در بخش دوم این مقاله به نرم‌افزارهای امنیتی، کدنویسی و رسانه می‌پردازیم.

 1. 7-Zip.‎ این ابزار برتر اینترنت برای فشرده‌سازی فایل محسوب می‌شود. ممکن است فکر کنید نیازی به آن ندارید زیرا ویندوز می‌تواند به شکل محلی فایل‌های فشرده را ایجاد و از فشرده‌سازی خارج نماید اما 7-Zip مزایای بی‌شماری دارد. از دامنه‌‌ی وسیعی از فرمت‌های فایل پشتیبانی می‌کند: تقریبا هر چیزی که به شکل آن‌لاین پیدا کنید شامل فایل‌های RAR که در وب بسیار رایج است باز می‌نماید. در عین حال به شما اجازه می‌دهد فایل‌های ISO, VDI, VHD و WIM از ایمیج دیسک، نصب‌کننده‌های CAB و MSI و حتی فایل‌های macOS DMG را مرور و پیمایش کنید. نکته‌ی قوت دیگر 7-Zip، سادگی استفاده از آن است. در زمان نصب، یک زیرمنو به منوی کلیک راست Windows Explorer اضافه می‌کند، بدین معنا که می‌توانید با یک کلیک فایل‌ها را فشرده کرده و از فشرده‌سازی خارج نمائید. برای کاربران حرفه‌ای‌تر، یک اینترفیس خط فرمان کامل نیز دارد. بهتر از همه‌ی این‌ها، 7-Zip فشرده‌سازی بهتری در مقایسه با فشرده‌سازی ویندوز ارائه می‌کند، خصوصا اگر از فرمت محلی 7z استفاده کنید که-توسعه‌دهنده‌ی آن ادعا می‌کند- می‌تواند پیشرفت‌هایی در زمینه‌ی کارآیی و تا 70 درصد در مقایسه با فرمت عادی Zip در اختیار کاربر قرار دهد. یک فرمت آرشیوی self-extracting بدین معنا است که همکاران می‌توانند آرشیوهای شما را-حتی اگر 7-Zip را نصب نکرده باشند – از حالت فشرده‌سازی خارج نمایند. رمزگذاری AES-256 برای محافظت قوی از طریق کلمه‌ی عبور را نیز به این معادله اضافه کنید تا قابلیت‌های توکار Zip ویندوز بسیار کم‌رنگ به نظر برسند.
 2. 7+ Taskbar Tweaker.‎ شما مجبور نیستید محدود به نوار ابزار خود ویندوز باشید: این شگفتی تک پنجره‌ای دامنه‌ای از گزینه‌ها را برای سفارشی‌سازی آن و thumbnailهایش فراهم می‌سازد. Taskbar Tweaker، ابزار خود را به سه مقوله تقسیم می‌کند: Taskbar items, Grouping and Combining و Other Taskbar Options. لیست اول، توانایی تغییر کاری که در زمان کلیک راست یا هاور بر فراز یک thumbnail انجام می‌گیرد فراهم می‌نماید. مقوله‌ی دوم درباره‌ی چگونگی گروه‌بندی اپلیکیشن‌ها در نوار ابزار و با گزینه‌ی خاموش کردن عملکرد گروه‌بندی یا سیکل در کلیک چپ در ویندوز تصمیم‌گیری می‌کند. لیست سوم دربردارنده‌ی میان‌برهایی که وقتی برروی یک فضای خالی در نوار ابزار دبل‌کلیک می‌کنید است: Task Manager یا منوی Start, toggle mute, auto-hide taskbar و Taskbar Inspector را باز می‌کند. آخری، لیست کاملی از چیزهایی که باز می‌شود فراهم می‌کند و در عین حال می‌تواند دکمه‌‌ی Start را پنهان کرده و ثانیه‌های ساعتی که برروی نوار وجود دارد نمایش دهد.
 3. Everything‪(voidtools.com)‬.‎ یکی از ساده‌ترین قطعات نرم‌افزاری در این لیست Everything است که روشی سریع برای جست‌و‌جوی تمامی پوشه‌ها و فایل‌ها برروی PC شما است. “سریع“ واژه‌ای است که برای عملکرد آن به کار برده می‌شود: براساس اعلام وب‌سایت آن، این نرم‌افزار برای ایندکس کردن 70000 فایل فقط به یک ثانیه زمان نیاز دارد در حالی که یک میلیون فایل، این مدت را به یک دقیقه افزایش می‌دهد. تست‌های ما این ادعا را ثابت کردند زیرا ما قادر شدیم اسناد، فایل‌های MP3 و عکس‌های قدیمی و باستانی خود را پیدا کنیم. جست‌و‌جوها را می‌توان با استفاده از مجموعه‌ی کوچکی از فیلترها و ابزار پالایش نمود. شما می‌توانید اسناد، فایل‌های صوتی، فایل‌های فشرده‌شده، فایل‌های اجرایی، عکس و فایل‌های ویدئویی و همچنین پوشه‌ها را جست‌و‌جو نمائید، در حالی که استفاده از علامت ستاره، یک جست‌و‌جوی wildcard نظیر “t*m” برای فایل‌هایی که با “t” شروع و به “m” ختم می‌شوند انجام می‌دهد. عملگرهای بولی AND، OR و NOT نیز می‌توانند به کار گرفته شوند. ساده، سریع و موثر-Everything چیزی است که واقعا به آن نیاز دارید.
 4. CCleaner‪(piriform.com)‬.‎ یک مکان واحد و سودمند برای سرعت بخشیدن به PC یا Mac شما، CCleaner یک اینترفیس ساده و سرراست در کنار موتور قدرتمندی که درون آن پنهان شده فراهم می‌نماید. ابزار عادی Cleaner به دو لیست و تیک‌باکس تقسیم شده است: Windows و Applications. اولی شامل ویژگی‌های استانداردی نظیر خالی کردن Recycle bin، پاک کردن فایل‌های موقتی، و پاک‌سازی cache یا تاریخچه‌ی مرور در Microsoft Edge می‌شود. دومی مرورگرهای دانلود شده، ‌اپلیکیشن‌ها و چیزهایی مثل Office و حتی Paint را پاک می‌کند. زیبایی سیستم تیک‌باکس این است که شما می‌توانید فایل‌ها یا برنامه‌های منفرد را از پاک‌‌سازی جدا کنید که با استفاده از یک نوار درصد در بالای پنجره ردیابی می‌شود. شما در عین حال می‌توانید یک تحلیل پیش از پرواز که “فایل‌هایی که باید پاک‌سازی شود“ لیست می‌کند اجرا نمائید تا اطمینان پیدا کنید هیچ چیزی از زیر دست‌تان در نمی‌رود. استفاده از Registry cleaner نیز به شکلی مشابه آسان است و شما را از شر نرم‌افزارهای بی‌مصرف، فایل اکستنشن‌های بلااستفاده، فونت‌های ناخواسته، مسیرهای اپلیکیشن، مشکلات مربوط به ActiveX و نصب‌کننده‌ها خلاص می‌کند. در این‌جا هم CCleaner به کاربران خود، یک دکمه‌ی “Scan for Issues“ ارائه می‌نماید که یک لیست اولیه از مشکلاتی که باید آن‌ها را جدی بگیرید، گزینه‌ای برای بک‌آپ گرفتن از رجیستری فراهم می‌کند و شما می‌توانید حذف و پاک‌سازی ایمن یا عادی را انتخاب کنید. برای نگهداری بهتر PC خود به برگه‌ی Tools بروید، جایی که می‌توانید اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های غیرضروری، پلاگ‌این‌های مرورگر را حذف نمائید، دیسک‌ها را تحلیل کنید، درایوها را پاک کنید و restore pointها را از سیستم حذف نمائید. نسخه‌‌ی رایگان CCleaner فاقد گزینه‌ی مدیریت کاربران مختلف یا ست کردن برنامه‌ی زمان‌بندی برای پاک‌سازی است اما این‌ها نکات کم اهمیتی هستند که برای چنین نرم‌افزار فوق‌العاده مفیدی موضوع مهمی محسوب نمی‌شود.
 5. MiniTool Partition Wizard(minitool.com).‎ Simon Mellor می‌نویسد:“من یکی از هواداران پر و پا قرص پارتیشن‌بندی درایوها هستم. اگر مقدار کمی از فضای دیسک سخت خود را به یک پارتیشن جدید اختصاص دهید، فضای ذخیره‌سازی فوق‌العاده‌ای برای اسناد، تصاویر و غیره در اختیار خواهید داشت و اگر اتفاق بدی برای بارگزاری ویندوز رخ دهد فایل‌های‌تان امن و امان و دست نخورده باقی می‌مانند“. بنابراین چرا MiniTool Partition Wizard گزینه‌‌ی برتر او به شمار می‌رود؟ دلیل اصلی، سادگی استفاده از آن است. مایکروسافت ابزار پارتیشن‌بندی توکار خود را از معرض دید کاربران پنهان می‌کند اما این‌ ابزار از مد افتاده بوده و حقیقتا به درد کاربران پیشرفته نمی‌خورند- و شاید به همین علت باشد که پنهان هستند. MiniTool Partition Wizard یک اینترفیس دوستانه و کاربرپسند دارد که شامل تمامی گزینه‌های پیشرفته‌ی مورد نیاز شما است و بهتر از آن، رایگان است! فقط توجه داشته باشید که این ابزار برای استفاده‌ی شخصی و کاربردهای غیرتجاری رایگان است.
 6. Ninite‪(ninite.com)‬.‎ وقتی مطالعه‌ی این مطلب را تمام کردید و قصد داشتید درباره‌ی نصب نرم‌افزارهای رایگانی که بیان کردیم تصمیم‌گیری کنید، Ninite را اجرا نمائید که این فرآیند را از طریق ارائه‌ی یک پناهگاه امن و امان برای نرم‌افزارهای رایگان که دور از سایت‌های مشکوک و فاقد بدافزار است تسهیل می‌نماید. برای شروع، به ninite.com بروید و لیست عظیم آن را برای نرم‌افزارهای رایگان پیمایش کنید. سپس باید جعبه‌های کنار چیزهایی که نظرتان را جلب می‌کند تیک بزنید و برروی دکمه‌ی آبی و بزرگ Get Your Ninite کلیک نمائید. NINITE.EXE را اجرا کنید تا دانلود شود. چند دقیقه منتظر بمانید و کار تمام است: نرم‌افزار بدون هیچ‌نوع نوار ابزار یا سایر چیزهای آزاردهنده‌ی دیگر برروی PC شما نصب می‌شود. واقعا به همین اندازه ساده است. به دنبال آن، آپ‌دیت نیز به همین سادگی و بی‌دردسر است: کافی است نصب‌کننده‌ی Ninite را دوباره اجرا کنید. نمی‌توانیم به اندازه‌‌ی کافی محسنات آن را بیان و آن‌گونه که لازم است تشریحش کنیم: سریع، خلاقانه، آسان، و بی‌دردسر است و دسترسی به جهانی از ابزار رایگان را فراهم می‌کند-بدون مشکلات و گلوگاه‌های سنتی که در این حوزه وجود دارد.
 7. Ryan Thomas.NeoRouter‪(Neorouter.com)‬، یکی از خواننده‌های مطالبمان به ما گفته بود:“ نرم‌افزار مورد علاقه‌ی من-از منظر این که بسیار سودمند است اما به اندازه‌ی کافی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد- نرم‌افزار شبکه‌سازی مجازی NeoRouter است. سرور می‌تواند برروی یک Raspberry Pi یا حتی یک روتر اجرا شود و به من اجازه می‌دهد به ماشین‌هایی که همه جا آن‌ها را مدیریت می‌کنم- بدون نیاز به ست‌آپ DNS دینامیک- SSH/VNC نمایم(و، اگر نیاز باشد، بسته‌های WakeOnLAN را به آن بفرستم). به عنوان مثال برای کار با Raspberry Pi در مکان‌های غیر قابل دسترس بسیار ساده است“. او در ادامه می‌گوید: “پیکره‌بندی آن نیز به شکل احمقانه‌ای ساده است“. ما شک داریم سایر خواننده‌‌گان PC Pro نیز به همین شکل این نرم‌افزار را سودمند بدانند.
 8. Paper2PDF‪(paper2pdf.net)‬.‎ ممکن است نرم‌افزار optimal character recognition‪(OCR)‬ همراه با چاپ‌گر همه‌کاره‌ی خود را دوست داشته باشید ولی ما شرط می‌بندیم این نرم‌افزار ساده و آزاردهنده است. خوب، Paper2PDF یک ابزار محفوظ از خطا و موفق است که ایجاد PDF را به فرآیندی ساده و فقط با دو کلیک بدل می‌سازد. شما به راحتی می‌توانید صفحات متعددی را به اسکن اولیه اعمال کنید و یک PDF ست کنید که به شکل اتوماتیک به یک ای‌میل Outlook خالی، بعد از ایجاد آن ضمیمه می‌گردد- چیزی که در زمان شما صرفه‌جویی به عمل می‌آورد. در عین حال یک گزینه‌ی تیک‌باکس برای باز کردن PDF در نمایش‌گر پیش‌فرض شما دارد که فقط به چند کلیک دیگر احتیاج خواهد داشت. Paper2PDF یک منبع ایده‌آل برای کاربران یا کسب و کارهای کوچک که می‌خواهند PDFهای زیادی ایجاد کنند و به سرعت آن‌ها را از طریق Outlook ای‌میل نمایند یا آن‌ها را برروی یک آرشیو قابل جست‌و‌جو قرار دهند به شمار می‌رود.
 9. Speccy‪(piriform.com/speccy)‬.‎ وقتی موضوع ابزار رایگان فوق‌العاده به میان می‌آید Piriform وارد میدان می‌شود و Speccy نیز شهرت خود را در این‌جا به رخ می‌کشد. آن را به شکل یک چک‌آپ سریع پزشکی برای PC خود در نظر بگیرید. Speccy برروی برگه‌‌ی Summary باز می‌‌شود که جزئیاتی اساسی درباره‌ی سیستم عامل، پردازنده، RAM، مادربرد، کارت‌های گرافیکی، فضای ذخیره‌سازی، درایوهای نوری، و صدا فراهم می‌نماید. هر یک از اجزا و قطعاتی که اشاره کردیم نیز از یک بخش عمیق‌تر برخوردار هستند: به عنوان مثال، برگه‌‌ی RAM شامل داده‌هایی نظیر میزان استفاده از حافظه‌ی فیزیکی و فرکانس DRAM می‌شود. از سوی دیگر پنجره‌‌ی Storage، سرعت دیسک سخت و مشخصات SMART نظیر نرخ خطای خواندن و زمان چرخش را نشان می‌دهد. هرچند، Speccy در این‌جا متوقف نمی‌شود. شامل دو بخش اضافی یعنی Peripherals و Network است که از طریق تجهیزات جانبی متصل یا توکار اجرا می‌شود و جزئیات مربوط به wi-fi شما را نیز به نمایش می‌گذارد. گزینه‌ی آخر، به طور خاص سودمند است زیرا هم آدرس IP و هم سرعت لینک را نمایش می‌دهد و شما را از شر بررسی مکان‌های دیگر خلاص می‌نماید. شما در عین حال می‌توانید یک snapshot از مشخصات سیستم خود را با استفاده از یک URL منحصر به فرد به شکل آن‌لاین منتشر کنید که سپس آن‌ را از طریق ای‌میل ارسال خواهید کرد. اگرچه این شامل هیچ نوع اطلاعات یا داده‌های شخصی نیست کاربران هوشیار می‌تواند این snapshot را به شکل یک XML، یا فایل متنی ذخیره و یا آن را چاپ کنند. مثل سایر پیشنهادهای رایگان Piriform، نرم‌افزار Speccy مهم‌ترین اطلاعات مربوط به سیستم شما را گردآوری نموده و آن را در یک فرمت قابل فهم و قابل اشتراک‌گذاری ارائه می‌نماید.
 10. Revo Uninstaller Free(revouninstaller.com).‎ Revo Unibstaller Free سریع‌ترین روش حذف نرم‌افزار نیست اما بسیار سرراست است. یک system restore point ایجاد می‌کند، اسکن‌های عمیق انجام می‌دهد و تمام رد و اثر برنامه‌ها را پاک می‌کند. برگه‌ی Uninstaller شامل لیستی از اپلیکیشن‌های نصب شده، جزئیات مربوط به آن‌ها (سایز فایل،نسخه، تاریخ نصب، و حتی وب‌سایت)، و گزینه‌ی رفع نصب یا رفرش آن‌ها می‌شود. وقتی رفع نصب را انجام دهید Revo یک initial analysis یا تحلیل ابتدایی به انجام می‌رساند و یک system restore point ایجاد می‌کند. سپس رفع‌نصب کننده‌ی توکار برنامه را باز می‌نماید و یک اسکن برای فایل‌های باقی‌مانده و آیتم‌های رجیستری انجام می‌دهد. در برگه‌‌ی Tools، گزینه‌ی Autorun Manager شروع اتوماتیک اپلیکیشن‌ها را متوقف می‌سازد، Junk Files Cleaner فایل‌های غیرضروری را حذف می‌نماید و Browser Cleaner نیز فایل‌های اینترنتی موقت یا تاریخچه را پاک می‌کند. یک ویژگی لذت‌بخش‌تر در آن حالت Hunter است که یک آیکون شبیه اسنایپر برروی دسک‌تاپ باز می‌کند. برای رفع نصب یک نرم‌افزار، آن را به این نرم‌افزار بکشید، پوشه‌‌ی آن را باز کنید یا آن را از شروع اتوماتیک منع نمائید.
 11. Rufus‪(rufus.akeo.ie)‬.‎ این ابزاری برای ایجاد درایوهای فلش قابل بوت شدن است. به عنوان مثال می‌تواند برای ایجاد رسانه‌‌ی نصب برای یک سیستم عامل جدید نظیر Linux Mint یا Ubuntu- و یا شاید، اگر یک نصب‌کننده‌ی ایمن برای Windows 10 بخواهید- سودمند واقع خواهد شد. کافی است Rufus را به installer ISO ارجاع داده و Start را فشار دهید: در عرض چند دقیقه، شما یک درایو قابل بوت شدن دارید که می‌توانید از آن برای نصب سیستم عامل انتخابی خود برروی هر PC استفاده کنید. Rufus می‌تواند یک درایو USB ایجاد کند که شما را به FreeDOS- یک اینترفیس تماما خط فرمانی که با MS-DOS سازگار است- بوت نماید. این می‌تواند برای وظائف مراقبتی سطح پائین از دیسک یا برای ابزاری نظیر ارتقاهای firmware که نیاز به دسترسی مستقیم به سخت‌افزار دارند مناسب باشد. در حالی که Rufus تنها ابزار موجود برای ساخت دیسک‌های قابل بوت شدن نیست، ادعا می‌کند سریع‌ترین است؛ شما می‌تواند زمان آن را با بسیاری از سایر رقبا مقایسه کنید و متوجه شوید که Rufus مقام اول را به خود اختصاص می‌دهد. Rufus در عین حال می‌تواند درایوهای USB سازگار با UEFI ایجاد کند که از آن‌جا می‌توانید حتی اگر PC یا لپ‌تاپ فاقد یک حالت بوت legacy هم باشد آن را بوت نمائید. فقط به خاطر بسپارید Secure Boot را غیرفعال نمائید زیرا در غیر این صورت سیستم شما ممکن است از بوت شدن از درایو USB سر باز بزند زیرا فاقد signature رمزگزاری مناسب است.
 12. Sumatra PDF‪(sumatrapdfreader.org)‬.‎ در جهانی با PDFخوان‌های از مد افتاده و پیچیده، این نسیمی از هوای تازه محسوب می‌شود. با پشتیبانی از فرمت‌هایی نظیر PDF, ebook(EPUB+MOBI). XPS, GjVu. CHM و کتاب‌های کمیک، Sumatra PDF با یک نوار ابزار ساده باز می‌شود که شامل کیتی است که به احتمال زیاد استفاده‌ی زیادی از آن می‌کنید: زوم، چاپ، page skip و find. هرچند، این مجموعه امکانات مفید در کنار میان‌برهای صفحه کلید، page views و توانایی اضافه کردن صفحات مورد علاقه تکمیل می‌شود. Sumatra PDF می‌تواند به شکل اتوماتیک یک فایل را به یک ای‌میل ضمیمه نماید، و قابلیت‌های OCR آن قادر به رقابت با Adobe Reader است. ما می‌توانیم کلمات تار موجود در اسناد قدیمی را کپی کرده و آن‌ها را بدون دردسر به جای دیگری پیست کنیم. در گذشته، ما Sumatra PDF را در حوزه‌های مختلف و سنگینی به کار گرفته بودیم اما در همه‌ی آن سناریوها به خوبی جواب داده بود. اگر از Adobe Reader خسته شده‌اید نیازی نیست به جای دیگری به غیر از این نرم‌افزار سودمند مراجعه کنید.
 13. TeamViewer‪(teamviewer.com)‬.‎ نرم‌افزار TeamViewer یک ابزار دسترسی از راه دور است که برای کاربردهای غیرتجاری رایگان است- بنابراین برای هر کسی که با کامپیوترها سر و کله می‌زند عالی است. وقتی دو دقیقه وقت صرف رجیستر کردن یک کامپیوتر کنید، می‌توانید از هر جایی در جهان به آن متصل شوید و دٌرٌست مثل زمانی که جلوی آن نشسته‌اید با آن کار کنید. از آن‌جایی که این یک سرویس میزبانی شده است، حتی نیازی ندارید با پیکره‌بندی دیواره‌ی آتش سر و کله بزنید. برای حفظ کارکرد مناسب و بدون دردسر آن، مجموعه‌‌ی مناسبی از ابزار وجود دارد. شما می‌توانید دسک‌تاپ راه دور را به منظور جای گرفتن یک پنجره برروی اسکرین مقیاس کنید یا رزولوشن آن را برای مناسب‌سازی با دیوایسی که از طریق آن مشاهده می‌کنید تغییر دهید. اگر کانکشن دچار مشکل باشد، می‌توانید کیفیت بصری را پائین بیاورید تا میزان پاسخ‌گویی را بالا ببرید. صدای سیستم راه دور به اسپیکرهای محلی شما رله می‌شود و حتی می‌توانید مستقیما از سیستم راه دور به چاپ‌گر محلی خود چاپ کنید. در عین حال یک ابزار انتقال فایل هم وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد فایل‌ها را مستقیما بین سیستم‌ها بیم کنید. و اگر نگران این هستید که کسی شما را زیر نظر داشته باشد، می‌توانید مانیتور راه دور و صفحه کلید و ماوس را غیرفعال نمائید. برخی از ویژگی‌های TeamViewer به فعالیت‌های تجاری اختصاص دارد و به درد کاربردهای شخصی نمی‌خورند. هرچند، هر کسی می‌تواند از مزایای رایگان بودن، و دسترسی نامحدود به تمامی کامپیوترها بهره‌مند شود.
 14. Wireshark‪(wireshrk.org)‬.‎ دوست داشتن Wireshark ساده است: کدنویسی خوبی دارد، به خوبی با انفجار لاگ‌های ترافیک کار می‌کند، و دٌرٌست در مقابل قالب‌های پیچیده‌ی ترافیک شبکه لبخند می‌زند. به گونه‌ای طراحی شده تا در ضمن رایگان بودن از تعداد گسترده‌ای از منابع آموزشی، دروس، سمینارها، محصولات spin-off و حتی ویژگی‌های خاص شبکه و سخت‌افزار پشتیبانی نماید. بسیاری از افراد از این متعجب می‌شوند که چرا یک سوئیچ مدیرت شده به شما اجازه می‌دهد بسته‌های روی یک درگاه را به درگاه دیگر کپی کنید: این برای Wireshark انجام گرفته و بنابراین می‌توانید ترافیک را بدون هیچ مدرکی مبنی در تداخل کپچر کنید.
 15. PC Decrapifier‪(pcdecrapifier.com)‬.‎ چیزی که در PC Decrapifier عاشقش هستیم ساده‌گی آن است. با یک دانلود 2 مگابایتی، سریعا PC شما را اسکن می‌کند و اپلیکیشن‌های کشف شده را در سه مقوله طبقه‌بندی می‌نماید: Recommended (برای رفع نصب)، Questionable و Everything Else. وقتی اطلاعات کافی برای دانستن این که آیا چیزی bloatware است یا نه در اختیار نداشته باشد، اپلیکیشن را در مقوله‌‌ی Everything Else جای می‌دهد. ما متوجه شدیم چیزهایی پیدا کرد که مدت‌های طولانی فراموش‌ کرده بودیم. پس از چک کردن چیزی که می‌خواهید حذف کنید، برروی دکمه‌ی Remove Selected کلیک کنید تا یک restore point ایجاد نموده و نرم‌افزار را حذف و رفع نصب کند. کار تمام است.
 16. TestDisk‪(cgsecuroty.org)‬.‎ وقتی از Stuart Elli خواستیم بگوید چرا این نرم‌افزار را به Speccy ترجیح داده او گفت:“TestDisk یک ابزار فوق‌العاده برای تشخیص و تعمیر پارتیشن‌های دیسک سخت است. من عاشق منوی ساده‌ی آن یا اینترفیس فرمانش هستم؛ این نرم‌افزار از یک روش بی دردسر بهره می‌گیرد“. TestDisk که یک نرم‌افزار منبع باز است که توسط CG Security توسعه داده شده و به وسیله‌ی Christophe Grenier اداره می‌شود براساس اعلام وب‌سایت آن، برای “بازیابی پارتیشن‌های از دست رفته و / یا قابل بوت ساختن دیسک‌هایی که غیر قابل بوت شدن هستند“ طراحی شده است. مسلم است که این نرم‌افزار برای Stuart جواب داده بود. او می‌گوید:“با آن، من مقادیر عظیمی از داده‌ها را نجات دادم و این در حالی بود که سایر ابزار شکست خورده بودند. هر کاری که نیاز دارید انجام می‌دهد، و به هیچ چیز دیگری احتیاج ندارید“.
 17. WinDirStat‪(windirstat.net)‬.‎ اگر تا به حال از این نکته متعجب شده‌اید که فضای دیسک سخت‌تان کجا رفته WinDirStat ابزاری است که به آن نیاز دارید. این نرم‌افزار برروی کل دیسک سخت شما- یا دایرکتوری‌های انتخابی، یا حتی والیوم‌های شبکه-توسعه پیدا می‌کند و مقدار فضایی که هر فایل و پوشه به خود اختصاص داده نمایش می‌دهد. وقتی کارش به اتمام می‌رسد، که می‌تواند چند دقیقه طول بکشد، شما دو ارائه‌ی تکمیلی از درایو یا پوشه‌ی خود مشاهده خواهید کرد. بخش فوقانی پنجره، یک درخت دایرکتوری عادی است اما با یک نشان‌گر درصد که میزان فضای دقیقی که هر پوشه برروی دیسک اشغال می‌کند نمایش می‌دهد. با مجهز شدن به این اطلاعات، شما به راحتی می‌توانید به پوشه‌هایی که سایز بیش از حدی دارند بروید و فایل‌هایی که فضای آن را می‌بلعند پیدا کنید و از درون نرم‌افزار آن‌ها را حذف نمائید. برای ارائه‌ی یک روش بصری‌تر، نیمه‌‌ی پائینی پنجره یک نقشه گرافیکی از دیسک شما نمایش می‌دهد. هر فایل با یک چهارگوش نشان داده می‌شود که با کدهای رنگی مشخص و مقیاس شده تا بازتابی از سایز آن باشد. اگر یک دانلود عظیم در یک پوشه به دست فراموشی سپرده شده باشد به شکل یک بلاک نمایش پیدا می‌کند: برای تائید هویتش برروی آن کلیک کنید، اگر دیگر نیازی به آن ندارید Delete را فشار دهید تا فضای اشغال شده توسط آن بازیابی شود.
 18. Duolingo‪(Windows Store, duolingo.com)‬.‎ اگر قصد دارید واژگان و فرهنگ لغات زبان فرانسه‌ یا آلمانی‌تان را توسعه و گسترش دهید Duolingo این‌جا است تا به شما کمک نماید. این برنامه که از طریق Windows Store در دسترس قرار دارد یک قطعه‌‌ی نرم‌افزاری عالی و رایگان برای یادگیری زبان است. برای کسانی که به زبان انگلیسی تکلم می‌کنند، گزینه‌ها بسیار زیاد است: اسپانیایی، فرانسوی، ایتالیایی، آلمانی، پرتغالی، هلندی، ایرلندی، ولزی، دانمارکی، سوئدی، ترکی، روسی و حتی اسپرانتو. محتوای موجود در Duolingo به روش crowdsource تامین می‌شود، بدین معنا که کلاس‌های خاصی- شامل ویتنامی و عبری- هنوز هم در مرحله‌‌ی بتا هستند اما زبان‌هایی که در بالا لیست شدند کامل بوده و عملیاتی و قابل استفاده هستند. اینترفیس جذاب Duolingo به تصاویر، تکرار و کلیپ‌های صوتی متکی است و از روشی که ما در جهان واقعی آموزش می‌بینیم و یاد می‌گیریم تقلید می‌کند. هرچند، مثل بازی “افسانه زلدا“، چهار قلب در قسمت فوقانی میزان “سلامت“ شما را بیان می‌کنند- اگر چهار اشتباه داشته باشید مجبور خواهید شد درس را دوباره تکرار کنید. به همین ترتیب، میزان پیشرفت شما از طریق experience point‪(xp)‬ اندازه‌گیری می‌شود که با تکمیل دروس به دست می‌آید. برای کمک به شما در جهت مدیریت زمان و یادگیری، می‌توانید اهداف روزانه که از یک 1xp در هر روز شروع شده و به 50xp “دیوانه‌وار“ در هر روز می‌رسد و یادآورنده‌هایی برای مطالعه ست کنید. ما در حال حاضر مشغول گذراندن درس سی‌ام از 300 درس زبان ایرلندی هستیم.
 19. ‍Paint.Net‪(getpaint.net)‬.‎ حتی با وجود نصب Photoshop کامل برروی یک سیستم، ما هنوز هم Paint.Net را برای انجام کارهای روزانه و ویرایش ابتدایی عکس‌ها اجرا می‌کنیم. چرا؟ به علت این که به شکل خوشحال‌کننده‌ای سبک است و در کسری از زمانی که طول می‌کشد تا هیولای Photoshop باز شود اجرا می‌گردد. این در سایز خود اپلیکیشن نیز بازتاب پیدا می‌کند: در حالی که Photoshop چندین گیگابایت از فضای دیسک را می‌بلعد، Paint.Net فقط 6.7 مگابایت حجم دارد. در دورانی که چیزهایی نظیر توئیتر نیم گیگابایت فضا برروی iPad به خود اختصاص می‌دهند، این واقعا قابل ستایش است. Paint.Net صدها ابزار ندارد اما به جای آن بر اصول ابتدایی بنا شده است. این شامل توانایی و قابلیت ویرایش درون لایه‌های متفاوت، دامنه‌ی معقولی از افکت‌ها، و تمامی بریدن‌ها (crop)، انتخاب‌ها و ابزار کلونینگ که 90 درصد از ویرایش‌های سریع را به خود اختصاص می‌دهد می‌شود. یک جامعه‌ی فعال کاربری به مشارکت در توسعه‌ی دامنه‌ای از پلاگ‌این‌های این نرم‌افزار مشغول است تا قابلیت‌های آن را بیش از پیش بالا ببرد. آپ‌دیت‌های منظم باعث تازه ماندن ظاهر و حس Paint.Net می‌شود.
 20. FocusWriter‪(gottcode.org)‬.‎ آیا تا به حال برای‌تان اتفاق افتاده که تصمیم بگیرید بنشینید و چیزی بنویسید اما بعد از دو دقیقه متوجه شوید در حال بالا و پائین رفتن در توئیتر، تماشای ویدئوی گربه‌ها یا جست‌و‌جو در ویکی‌پدیا هستید.؟ واژه‌پرداز FocusWriter قصد دارد همه‌ی این مزاحمت‌های دیجیتال را پایان دهد و به شما کمک کند آن گزارش، نوول یا شعر حماسی‌تان را تمام کنید. FocusWriter وقتی باز می‌شود به طور اتوماتیک وارد حالت تمام صفحه می‌گردد تا یک “محیط نوشتاری“ ایجاد کند، و تمامی پنجره‌های دیگر را می‌بندد و شما را با یک صفحه‌ی ساده و خالی تنها می‌گذارد. شما می‌توانید نشان‌گر را به بالا حرکت دهید تا منویی با مجموعه‌ی کوچکی از انتخاب‌ها برای فرمت کردن آشکار سازید. از سوی دیگر FocusWriter چند ترفند پنهانی هم دارد. اولا، مجموعه‌ای از تم‌های پیش‌فرض دارد: یک اسکرین کلاسیک سبز روی سیاه شبیه ترمینال؛ یک قطعه کاغذ برروی یک میز چوبی؛ به علاوه‌ی پس‌زمینه‌های بسیار زیاد و جالب شامل یک جنگل تفکربرانگیز و یک طوفان رعد و برق گوتیک.اگر این‌ها برای‌تان جذاب نیستند، با آپ‌لود یک تصویر و انتخاب فونت‌ها و رنگ‌های متفاوت، تم خودتان را خلق کنید. شما در عین حال می‌توانید یک Daily Goal ست کنید که براساس زمان نگارش یا تعداد واژه‌ها در هر روز اندازه‌گیری می‌شود- به عنوان مثال یک ساعت یا 1000 کلمه- با یک نوار درصد در پائین اسکرین که میزان پیشرفت شما را نمایش می‌دهد. کل فعالیت روزانه‌ی شما- مثل یک اپلیکیشن سلامتی- برروی یک تقویم ذخیره می‌شود و زمانی که به هدف خود دست پیدا می‌کنید درون winning streaks سازمان‌دهی می‌گردد. سایر ابزار سودمند آن شامل توانایی و قابلیت خاکستری کردن همه چیز، به غیر از یک خط یا پاراگراف واحد، آلارم‌ها و یک چک‌کننده قابل سفارشی شدن برای دٌرٌستی کلمه‌ها می‌شود. شما حتی می‌توانید صدای یک ماشین تایپ را روشن کنید، اگرچه این ممکن است برای سایر افرادی که در اتاق هستند سریعا آزاردهنده شود. فایل‌های FocusWriter در صورت نیاز می‌توانند به صورت اتوماتیک و به شکل متن ساده (TXT) متن غنی (RTF‏)، Office Open XML‪(DOCX)‬، و OpenDocument Text‪(ODT)‬ ذخیره شوند و آن را به چیزی بسیار لذت‌بخش‌تر بدل سازد. این بهترین نرم‌افزار برای نویسنده‌هایی است که به روش‌های قدیمی عادت دارند؛ البته بدون این که مثل گذشته آزاردهنده باشد.
پست های مرتبط
virtual reality on years-واقعیت مجازی : یک سال بعد
virtual reality on years-واقعیت مجازی : یک سال بعد

کارهای درست و نادرستی که طی این یک سال انجام داده‌ایم

اسرار پنهان Adobe Creative Cloud
اسرار پنهان Adobe Creative Cloud

آیا تا به حال به این نکته فکر کرده‌اید که بسته‌ی Adobe Creative

نگاهی به محصولات احتمالی اپل برای سال ۲۰۱۷
نگاهی به محصولات احتمالی اپل برای سال ۲۰۱۷

همانطور که احتمالا می‌دانید اپل بیشتر به خاطر فعالیت‌های

دیدگاه ها
دیدگاه جدید