آویوا روتکین تلاش دارد تا دریابد چرا روبوتها نمی­توانند اعتماد برانگیز باشند. چندی پیش دوباره کسانی با روبوتها وارد گفتگو شدند. در پژوهشکده سیستمهای هوشمند و روبوتیک در پاریس، پنجاه و شش کاربر بزرگسال را دعوت نمود تا کمی وقت خود را با iCub بگذرانند، iCub یک روبوت پژوهشی انسان­نما است. هدف از اجرای این برنامه این بود که تا چه اندازه انسان­ها می­توانند به روبوتها اعتماد کنند.

 

به گفته سرنا ایوالدی (Serena Ivaldi)، رهبر تیم پژوهشی iCub چنین می­گوید: "این یک پرسش اساسی به شمار می­رود، همانگونه که می­دانید روبوت­ها حضور روزافزونی در فضای کاری دارند و در آینده نیز حضور آنها در محیط­های کارگاهی و کاری بیشتر خواهد شد. اگر بخواهیم انسانها و روبوتها در کنار هم کار کنند و تیم موفقی را تشکیل دهند، نیاز است انسانها بتوانند به همکاران روبوت خود اعتماد کنند."

ایوالدی که اکنون در INRIA ‪(INRIA: Institute for Research in Computer Science and Automation)‬ فرانسه فعالیت دارد، در ادامه چنین می­افزاید: "در این آزمایش ما تلاش داشتیم تا دریابیم تا چه اندازه انسانها می­توانند روبوت­ها را باور نمایند. ما به طور ویژه علاقه داریم تا در زمینه­ای کار کنیم تا دریابیم انسانهای عادی چه چیزی را از روبوتها انتظار دارند، چیزی که شاید پژوهشگران روبوتیک به آن توجهی نداشته­اند. آنچه ما نیاز داریم آن است که بدانیم چه کاری باید انجام دهیم تا انسانها در کنار آنها احساس آرامش داشته باشند."

تیم ایوالدی نخست چندین پرسش را برای شرکت­کنندگان طرح کردند. برخی از این پرسشها خیلی سرراست و رک بودند: "کدامیک از این دو دارای شیب بیشتری هستند؟" یا "کدامیک از این دو جسم سنگین­تر می­باشند؟" باقی پرسش­ها بسیار دقیق­تر بودند، برای نمونه کدامیک از این دو وسیله بهتر است برای کنار ساحل یا یک روز بارانی انتخاب شوند.

پس از پاسخگویی انسانها به این پرسشها نوبت به روبوتها رسید تا به این پرسش­ها پاسخ دهند. پاسخ­هایی که روبوتها برمی­گزیدند توسط یک پژوهشگر کنترل می­شدند، بیشتر پاسخ­هایی که روبوتها به پرسش­ها دادند درست برخلاف پاسخ­های انسانها بودند. پس از شنیدن پاسخ روبوتها، از داوطلبان این پرسش پرسیده می­شد که آیا مایل هستید پاسخ خود را تغییر دهید؟

در بیشتر مواقع آنها همانگونه که برنامه­ریزی کرده بودند پیش می­رفتند و تغییری در نظر خود اعمال نمی­کردند. چیزی که باعث شگفتی ایوالدی گردید این بود که برخی از داوطلبان گفتگویی را با روبوت آغاز کردند، و تلاش می­کردند که او را با خود هم­عقیده گردانند.

اما، برخی از مردم پس از شنیدن پاسخهای روبوت در پاسخهای خود تغییر نظر می­دادند. سیزده شرکت­ کننده تمایل داشتند تا با پاسخهای روبوت هماهنگی داشته باشند. تنها سه شرکت کننده درباره پاسخهای روبوت به پرسش­های اجتماعی مبهم، قانع شدند. این نشان می­دهد که هنوز روبوت راه بسیاری دارد تا بتواند جای خود را در میان مردم باز نماید (arxiv.org/abs/1510.03678).

به گفته آرون استینفیلد (Aaron Steinfield)، از دانشگاه کارنگی ملون در پیتسبورگ پنسیلوانیا: "مردم رفتارهای متفاوتی پیرامون روبوتهای خود مدار از خود نشان می­دهند، اما آنها در کنار کامپیوترهای شخصی یا ماشینهای دیگر چنین رفتاری از خود بروز نمی‌دهند، شاید این به آن دلیل باشد که آنها می­دانند روبوت­ها تا حدی از هوش برخوردار می­باشند."

به گفته ایوالدی: "راهی که بتوان بر پایه آن کاری کرد تا روبوتها از اعتماد و اعتبار بیشتری برخوردار شوند این است که به گونه­ای طراحی شوند تا عاملیت آنها بیشتر به چشم آید، در اینصورت مردم دید بهتری نسبت به این موضوع خواهند داشت که چه نوع وظیفه­ای را به روبوت بسپارند و تا کجا می­توان به او اعتماد داشت." در راهکارها و تصمیم­گیری­های بسیار پیچیده و استرس­زا، داشتن چنین اطلاعاتی می‌تواند بسیار سودمند واقع گردد، به خصوص که اگر روبوت بتواند این کار را بهتر از انسان انجام دهد.

استینفیلد دریافته است که رفتار مردم هنگامی که یک روبوت عملیات جستجو و نجات را انجام می­دهد، چگونه است. بیشتر مردم به گونه­ای رفتار می­کنند که نشانگر اعتماد آنها به روبوت می­باشد – آنها ترجیح می­دهند روبوت روی حالت عملکرد خودکار باشد تا اینکه به صورت دستی توسط یک انسان هدایت شود – به خصوص هنگامی که می­بینند یک روبوت به خوبی آماده شده است. وی در پایان سخنانش این را به گفته­هایش افزود: "یک روبوت که به گونه­ای طراحی شده تا اعتماد مردم را جلب کند، در راهی گام خواهد گذاشت که به این مهم دست یابد، در نهایت مردم به روبوتها اعتماد خواهند کرد."

پست های مرتبط
گزینه‌ های متعدد پخش موسیقی به روش بی‌ سیم
گزینه‌ های متعدد پخش موسیقی به روش بی‌ سیم

اینترنت، رسیدن فرمت MP3 به عنوان روشی برای فشرده‌سازی موسیقی

تسلط دیجیتال
تسلط دیجیتال

همزمان با توقف رسمی Zune از سوی مایکروسافت، Mark Oakley سوال

اندیشیدن درباره اندیشه
اندیشیدن درباره اندیشه

سبک یا پرمغز؟ بافتن تعادلی درست در مجموعه هوش مصنوعی در مورد

آیا چیزی نفرت‌انگیزتر از Read Receipts وجود دارد؟
آیا چیزی نفرت‌انگیزتر از Read Receipts وجود دارد؟

Sarah Dobbs معتقد است تکنولوژی تلاش کرده با "رسید‌های دریافت" یا

نمایش‌گر لمسی رسمی Raspberry Pi
نمایش‌گر لمسی رسمی Raspberry Pi

David Briddock آخرین و جدیدترین وسیله‌ی جانبی رسمی Raspberry Pi

راهنمای اسپیکرهای بی سیم
راهنمای اسپیکرهای بی سیم

این روزها خرید موسیقی دیجیتال به اندازه‌‌ای آسان شده که موفقیت این

دیدگاه ها
دیدگاه جدید