سبک یا پرمغز؟ بافتن تعادلی درست در مجموعه هوش مصنوعی در مورد ماشینهای که می­اندیشند، چه فکر می­کنید: اندیشمندان پیشرو امروزی در عصر ماشینهای هوشمند؛ اثر جان بروکمن، هارپر پرنیال.

 

جان بروکمن (John Brockman) با پیش کشیدن یک پرسش تحریک­آمیز آرامش فکری دانشمندان و مهندسین را برهم زد، وی با ارایه پرسش خود به کارهایی که در زمنیه اندیشیدن در گستره علوم و فن­آوری صورت گرفته، حمله­ور شد.

اما این بار، تنها خرده­ای که می­توان گرفت کمی احساس غرور و خودبینی نیز در گفته­های بروکمن دیده می­شود. پرسش­های بروکمن معمولا از دیدگاه اندیشه، پرسش­های کلی به شمار می­آیند، از ایده­های علمی که به پایان خود رسیده­اند گرفته تا اینکه چگونه اینترنت شیوه اندیشیدن انسان را دگرگون ساخته است. یک ویژگی کلیدی پرسش­های وی خرد کردن و زیر و رو نمودن رویکردهای نامتجانس است.

اما، اینجا پرسشی که وی عنوان کرده بسیار ویژه می­باشد: درباره ماشینهای که می­اندیشند چه فکر می­کنید؟ بنابراین بازیگران اصلی در این زمینه نسبت به دیگران از یک نابرابری و عدم تعادل رنج می­برند زیرا آنها با موارد بسیار پرمغزی دست به گریبان هستند (آنها باید زمان زیادی را برای اندیشیدن در این زمینه سپری کنند). به طور خلاصه، آنها باید خطر آنچه را می­گویند به جان بخرند، آنها باید بدانند که چه می­گویند.

ما از یک کارشناس برجسته و خبره در زمینه روبوتیک به نام رادنی بروکس (Rodney Brooks) یاری می­جوییم، که تجارب وی به او نشان می­دهند که چگونه باید در خصوص واژه "اندیشیدن" سخن براند زیرا آنها چمدانی از واژه­ها هستند، واژه­هایی که در دل خود معانی زیادی را جای داده­اند بنابراین ما می­توانیم درباره مطالب پیچیده سخن گوییم. آنها ما را به سوی رده­ای از خطاها رهنمون می­سازند که قابل قیاس است با آنچه با دیدن کارکرد موتورهای درونسوز به ذهن خطور می­کند، شما با بررسی کارایی این موتورها بیدرنگ نتیجه­گیری می­کنید ... مثلا اشکال کار در آن بخش از موتور می­باشد.

استانیسلاس دائن (Stanislas Dehaene) یکی از دانشمندان فعال در زمینه عصب­شناسی است، وی می­گوید دو مشکل بزرگ در زمینه اندیشیدن ماشینها وجود دارد: فضای کار جهانی (چگونه مغز پستانداران اطلاعات را که در بخشهای متفاوت مغز هستند را به اشتراک می­گذارد)، فرضیه اندیشه (مداری به ما کمک می­کند تا اندیشه دیگران را دریابیم و با آنها بتوانیم ارتباط برقرار کنیم). توابعی وجود دارد که حتی بچه­های یک ساله از این توابع برخوردار می­باشند، چیزی که در حال حاضر ماشین­ها فاقد آن هستند.

همه موارد خوب بررسی می­شوند، اما در این بین یکی از موارد که نظرها رو به خود جلب می­نماید هشداری است که ژویچی ایتو (Joichi Ito)، سرپرست آزمایشگاه MIT Media مطرح نموده: "در حالی که ما مشغول ساخت ماشینهایی هستیم که همانند انسان رفتار می­کنند، همزمان ما سیستمهای آموزشی خود را گسترش می­دهیم و با این سیستم آموزشی نوین بچه­های خود را به سویی سوق می­دهیم تا همانند یک کامپیوتر فکر کنند." از دیدگاه ایتو، با ساختن ماشینهایی که فکر می­کنند دیگر انسان نیازی نمی­بیند به فرزندان خود بیاموزد چگونه بیاندیشد.

چنین سیستمهایی خواسته­های انسان را کاهش می­دهد، دیگر از این حس که باید مانند یک ابرانسان همیشه تمایلات و عقل را به همراه داشت، رها می­شویم. اما اکنون می­دانیم این سیستم هیچگاه شدنی نیست. ما نیاز به بودن به صورت بنیادین هستیم، ما عادتهای رنج‌آوری کسب کرده­ایم: ما باید انرژی را پاس بداریم. ما به دنبال آسایش و امنیت هستیم. پس از یافتن آن، آماده می­شویم تا به خواب فرو رویم. اگر ما ماشین­هایی بسازیم که توان اندیشیدن را دارند، آیا باز هم ما زحمت اندیشیدن را به خود می­دهیم؟ این یکی ازاساسی­ترین پرسش­ها است که در مجموعه بی­نظیر بروکمن مطرح گردیده.

یکی دیگر از مواردی که در زمینه ماشینهای هوشمند می­تواند وجود داشته باشد این است: خیلی خوب می­شود اگر فرض کنیم همه ماشینها عاشق زیبایی باشند، یا به بیان دیگر این ماشینها هیچ ضرری برای ما ندارند. اما باید به یاد داشته باشیم این ما هستیم که ماشینها را آموزش می­دهیم نخست آنها به رفتار ما توجه خواهند داشت. آنها می­خواهند هوش ما را شناسایی نمایند. ما ماشینی می­آفرینیم که درست مانند یک نوزاد بی­خطر است و ما چنین می­پنداریم که این موجود نمی­تواند خطری برای انسان ایجاد نماید ولی مانند همان نوزاد پاک که با آموزش نادرست راه به بیراهه می­برد، شاید در خصوص ماشینها هم وضعیت آنگونه که ما می­خواهیم پیش نرود.    

پست های مرتبط
گزینه‌ های متعدد پخش موسیقی به روش بی‌ سیم
گزینه‌ های متعدد پخش موسیقی به روش بی‌ سیم

اینترنت، رسیدن فرمت MP3 به عنوان روشی برای فشرده‌سازی موسیقی

اعتماد نمودن به یک روبات
اعتماد نمودن به یک روبات

آویوا روتکین تلاش دارد تا دریابد چرا روبوتها نمی­توانند اعتماد

تسلط دیجیتال
تسلط دیجیتال

همزمان با توقف رسمی Zune از سوی مایکروسافت، Mark Oakley سوال

آیا چیزی نفرت‌انگیزتر از Read Receipts وجود دارد؟
آیا چیزی نفرت‌انگیزتر از Read Receipts وجود دارد؟

Sarah Dobbs معتقد است تکنولوژی تلاش کرده با "رسید‌های دریافت" یا

نمایش‌گر لمسی رسمی Raspberry Pi
نمایش‌گر لمسی رسمی Raspberry Pi

David Briddock آخرین و جدیدترین وسیله‌ی جانبی رسمی Raspberry Pi

راهنمای اسپیکرهای بی سیم
راهنمای اسپیکرهای بی سیم

این روزها خرید موسیقی دیجیتال به اندازه‌‌ای آسان شده که موفقیت این

دیدگاه ها
دیدگاه جدید