همزمان با توقف رسمی Zune از سوی مایکروسافت، Mark Oakley سوال می‌کند در حالی که بسیاری از سرویس‌های موسیقی دیجیتال شکست می‌خورند چرا Apple و Spotify به موفقیت خود ادامه می‌دهند

ممکن است از این نکته آگاه نباشید که مایکروسافت درنهایت و به طور رسمی Zune را بازنشسته کرده است. بله، این موضوع با اعلام رسمی Camp Redmond مبنی بر این که سرویس‌های آن در پانزدهم نوامبر 2015 متوقف خواهند شد تائید شده است. این واقعیت که چنین کاری موجب تعجب خیلی‌ها خواهد شد- از این منظر که شما احتمالا فکر می‌کردید Zune مدت‌ها قبل متوقف شده است- شاهدی بر این نکته است که مایکروسافت برای سال‌های طولانی در حوزه‌ی سرویس‌های موسیقی دیجیتال بسیار ضعیف عمل کرده بود. Zune یک شکست کامل بود. پس از این که پخش‌کننده‌های موسیقی با برند Zune در بازار رقابت کاملا شکست خوردند، سرویس موسیقی Zune مایکروسافت در سال 2012 با برند جدید Xbox Music ارائه شدند و در سال جاری نیز دوباره با برند Groove ظاهر گردیدند. سرویس‌های Zune به شکلی عجیب تا همین امروز به زندگی خود ادامه دادند اما هیچ‌یک از آن‌ها نتوانستند در مقابل سایر رُقبا به موفقیت و محبوبیت دست پیدا کنند. اگرچه Zune تنها نمونه‌ی شکست در حوزه‌ی موسیقی دیجیتال نیست. سرویس‌های متعدد دیگری هم هستند که از بین رفته‌اند اما وقتی Apple, Amazon و Spotify به دُرُستی عمل کرده‌اند مایکروسافت چه قدم اشتباهی برداشته بود؟

Nokia Comes With Music… And DRM

آه، نوکیا. آیا نوکیا را به خاطر دارید؟ این برند تلفن همراه در کنار HTC و Samsung زمانی یکی از رُقبای اصلی در بازار محسوب می‌شد و در سال 2008 با عرضه‌ی Nokia Come With Music نقش بزرگی در بازار موسیقی دیجیتال بازی می‌کرد. این طرح خلاقانه هم جذاب و هم به شدت اغواکننده بود. کافی بود یکی از گوشی‌های موبایل نوکیا را می‌خریدید تا برای کل سال به دانلود نامحدود موسیقی دست پیدا می‌کردید؛ هر تِرَکی که دانلود کرده بودید برای همیشه به شما تعلق می‌گرفت. این حمله‌ای روشن به کمپانی‌هایی نظیر Spotify بود زیرا سیاست "همه‌ی چیزهایی که می‌توانید گوش کنید" نوکیا عشاق جدی موسیقی را هدف گرفته بود. پس چرا این سرویس فقط سه سال بعد از راه‌اندازی متوقف شد؟

خوب، طرح خلاقانه‌ی نوکیا با وجود کاربرانی که مجبور بودند برروی دیوایس‌های نوکیا یا PC خود به موسیقی دانلود شده گوش بدهند به شدت بازدارنده بود. فقط یک PC. بله، کاربر این سرویس مجبور بود برروی فقط یک PC رجیستر کند بنابراین محدودیت آن دو چندان می‌شد. Amazon فهمیده بود که فروش تِرَک‌های MP3 بدون DRM همیشه یک پیشنهاد جذاب برای مشتریان بوده است و حتی Apple‌ در سال 2009 در جبهه‌ی DRM-free سرمایه‌گذاری کرد. امیدواری نوکیا احتمالا براساس این آرزو که مشتریان به دنبال پشت سر گذاشتن محدودیت‌ها و دسترسی به کاتالوگی متشکل از میلیون‌ها تِرَک رایگان هستند بنا شده بود. متاسفانه برای این کمپانی چنین اتفاقی رخ نداد. براساس گزارش‌هایی که یک سال پس از راه‌اندازی این سرویس در رسانه‌ها دست به دست می‌شد، مشترکان بریتانیایی کم‌تر از چند صد هزار نفر بودند و این برای ادامه‌ی حیات در این صنعت کافی نبود. این سرویس در کشورهای دیگر جهان موفقیت‌هایی کسب نمود اما در آن زمان یکی از سخن‌گویان Nokia Music گفته بود  یکی از دلایل اصلی شکست این سرویس این بود که دو دیوایسی که از Nokia Comes With Music پشتیبانی می‌کردند خودشان اندکی قدیمی و تاریخ گذشته بودند. با توجه به این که سرویس موسیقی نوکیا هرگز نتوانست به موفقیتی عظیم دست پیدا کند چند سال بعد خود نوکیا نیز به مایکروسافت فروخته شد و اسم این برند تاثیر اندکی در تاریخ مشتریان غربی برجای گذاشت.

"من یک تاجر نیستم. من خودِ فعالیت تجاری هستم" کلمات Shawn Corey Carter در بخشی از شعر نوشته شده برای آهنگ Diamonds From Sierra Leone برای Jay-Z است. Carter که به Jay-Z مشهور است یکی از تاثیرگذارترین افراد در صنعت موسیقی به شمار می‌رود. البته او دروغ نمی‌گوید. براساس اعلام Forbes با درآمدی به ارزش 500 میلیون دلار، Jay-Z خودش یک فعالیت تجاری به شمار می‌رود. او در عین حال یک تاجر واقعی هم هست. وی به عنوان مدیر اجرایی در بازی‌های ویدئویی حضور داشته و در گذشته نیز صاحب قسمتی از یک تیم بسکتبال بوده است. او همچنین یکی از سهام‌داران اصلی Tidal، سرویس استریمینگ موسیقی که وی بعد از خرید کمپانی Aspiro به راه‌اندازی دوباره‌ی سرویس موسیقی آن کمک کرد است. 

پست های مرتبط
گزینه‌ های متعدد پخش موسیقی به روش بی‌ سیم
گزینه‌ های متعدد پخش موسیقی به روش بی‌ سیم

اینترنت، رسیدن فرمت MP3 به عنوان روشی برای فشرده‌سازی موسیقی

اعتماد نمودن به یک روبات
اعتماد نمودن به یک روبات

آویوا روتکین تلاش دارد تا دریابد چرا روبوتها نمی­توانند اعتماد

اندیشیدن درباره اندیشه
اندیشیدن درباره اندیشه

سبک یا پرمغز؟ بافتن تعادلی درست در مجموعه هوش مصنوعی در مورد

آیا چیزی نفرت‌انگیزتر از Read Receipts وجود دارد؟
آیا چیزی نفرت‌انگیزتر از Read Receipts وجود دارد؟

Sarah Dobbs معتقد است تکنولوژی تلاش کرده با "رسید‌های دریافت" یا

نمایش‌گر لمسی رسمی Raspberry Pi
نمایش‌گر لمسی رسمی Raspberry Pi

David Briddock آخرین و جدیدترین وسیله‌ی جانبی رسمی Raspberry Pi

راهنمای اسپیکرهای بی سیم
راهنمای اسپیکرهای بی سیم

این روزها خرید موسیقی دیجیتال به اندازه‌‌ای آسان شده که موفقیت این

دیدگاه ها
دیدگاه جدید