David Briddock آخرین و جدیدترین وسیله‌ی جانبی رسمی Raspberry Pi را بررسی می‌کند

پس از انتظاری طولانی بنیاد Raspberry Pi در هشتم سپتامبر کیت رسمی نمایش‌گر لمسی Raspberry Pi را ارائه نمود. از آن زمان تاکنون، این نمایش‌گر برای خرید از Pi Swag Store ‪(goo.gl/SFNms5)‬ و به قیمت 48 پوند یا از RS Components/Allied Electronics, Premier Farnell/Newtwark و سایر مکان‌ها با همین قیمت در دسترس قرار گرفته است. مدت این پروژه که در ابتدا قرار بود شش ماهه به اتمام برسد به 18 ماه افزایش پیدا کرد و بخشی از این تاخیر به واسطه‌ی تغییر تمرکز و ارجحیت در انتشار بُردهای Raspberry Pi Model B+, Model A+ و Pi 2 بوده است. اما مثل ماژول محبوب و پُرطرف‌دار Pi camera (که در عین حال بسیار دیرتر از برنامه‌ریزی‌های اولیه منتشر شد) بود اما کیفیت و قابلیت خرید اهدافی محسوب می‌شدند که به هیچ‌وجه قابل اغماض نبودند.

طراحی

هدف این بنیاد ارائه‌ی یک نمایش‌گر با کیفیت که به شکل توکار قابل استفاده باشد برای Raspberry Pi بوده است. چیزی که ست‌آپ آن ساده اما کماکان و در مقایسه با نمایش‌گرهای Raspberry Pi جایگزین و موجود در بازار بهتر و توانمندتر باشد. پس از انجام تست‌های ارزیابی سخت‌افزار گزینه‌ی نهایی یک نمایش‌گر 7 اینچی استاندارد ساخت شرکت بریتانیایی Inelco Hunter‪(inelcohunter.co.uk)‬ بود. مشخصات اصلی این نمایش‌گر به شرح زیر است:

 • 7 اینچ و لمسی
 • رزولوشن 800 x 480  پیکسل
 • رنگ RGB 24 بیتی
 • پشتیبانی از ویدئوی 60 فریم در ثانیه
 • نمایش‌گر لمسی خازنی 10 نقطه‌ای
 • زاویه‌ی دید 70 درجه‌ای
 • پُشت فلزی با Pi mount holes

سازگاری یک عنصر بسیار مهم محسوب می‌شود. هرچند در زمان نگارش این مطلب این نمایش‌گر فقط با Pi Model B جدید، Model B+ و Model A+‌ سازگار است. این بدان معنا است که صاحبان مدل قدیمی‌تر Raspberry Pi Model A+ یا Model B در حال حاضر شانسی برای استفاده از آن ندارند. در پشت این نمایش‌گر یک بُرد آداپتور ویژه قرار دارد. Raspberry Pi برروی این بُرد سوار می‌شود و می‌تواند انرژی نمایش‌گر را مستقیما از پین‌های پاور برروی کانکتور Pi GPIO تامین نماید. به عنوان یک روش جایگزین پاور می‌تواند از یک منبع تغذیه‌ی USB جداگانه که حداقل 500mA فراهم می‌کند تامین شود. بخش اعظم این زمان نزدیک به دو سال به تصمیم‌گیری درباره‌ی مناسب‌ترین نوع تکنولوژی کانکشن نمایش‌گر اختصاص یافته است.

انتخاب تکنولوژی نمایش‌گر

Raspberry Pi از قبل یک سوکت HDMI داشت، یک اینترفیس یونیورسال که قادر به پشتیبانی از رزولوشن‌های بالا که در معرض تداخل الکترومغناطیسی قرار ندارند بود. هرچند، تجهیزات الکترونیکی HDMI که نیاز به تبدیل بین HDMI و اینترفیس پانل محلی دارند می‌توانند بسیار گران باشند. یک Display Bus Interface‪(DBI)‬ گزینه‌ی دیگر است اما یک تکنولوژی قدیمی به شمار می‌رود که در این‌جا هم الزامات سخت‌افزاری و حافظه به معنای این است که نمایش‌گرهای DBI نیز به گران بودن گرایش دارند. اما در مقابل، نمایش‌گرهای Display Parallel Interface‪(DPI)‬ در دسترس و نسبتا ارزان هستند. گاهی اوقات آن‌ها را منبع ایجاد دردسرهای نویز الکترومغناطیسی دانسته‌اند و در معرض مصرف انرژی بسیار زیاد قرار دارند. کانکشن DPI در عین حال می‌تواند از چند پین کانکتور GPIO استفاده نماید که از امکان اتصال سایر تجهیزات جانبی GPIO ممانعت به عمل می‌آورد. بعد از این همه تفکر و پژوهش، راه‌حل نهایی پیاده‌سازی DPI و DSI در کنار هم بود. نمایش‌گرهای DPI باکیفیت (با کنتراست بالا، رنگ‌های غنی، رزولوشن پیکسلی دقیق و زوایای دید عریض و گسترده) را می‌توان با قیمتی مناسب به دست آورد. و DSI نیز آزاد ماندن پین‌های درگاه GPIO را تضمین می‌نماید. همه‌ی این‌ها بدان معنا است که این کیت از یک کابل ریبون برخوردار است که از بُرد آداپتور ویژه به درگاه DSI توکار Pi متصل می‌شود.

Kit Form

در حال حاضر، نمایش‌گرهای رسمی لمسی فقط به شکل Kit در دسترس هستند که با فلسفه‌ی کلی تولید Pi مطابقت دارد. و این مسئله ثابت کرده مشتریان هیچ مشکلی با در اختیار داشتن یک نمایش‌گر لمسی ندارند. کیت نمایش‌گر شامل موارد زیر می‌شود:

 • نمایش‌گر 7 اینچی لمسی
 • بُرد آداپتور
 • Mount بُرد آداپتور و پیچ‌های مورد نیاز
 • سیم‌های جامپر Adapter Board GPIO
 • DSI Ribbon cable
 • Perspex frame (در رنگ‌های مختلف)

 

پست های مرتبط
گزینه‌ های متعدد پخش موسیقی به روش بی‌ سیم
گزینه‌ های متعدد پخش موسیقی به روش بی‌ سیم

اینترنت، رسیدن فرمت MP3 به عنوان روشی برای فشرده‌سازی موسیقی

اعتماد نمودن به یک روبات
اعتماد نمودن به یک روبات

آویوا روتکین تلاش دارد تا دریابد چرا روبوتها نمی­توانند اعتماد

تسلط دیجیتال
تسلط دیجیتال

همزمان با توقف رسمی Zune از سوی مایکروسافت، Mark Oakley سوال

اندیشیدن درباره اندیشه
اندیشیدن درباره اندیشه

سبک یا پرمغز؟ بافتن تعادلی درست در مجموعه هوش مصنوعی در مورد

آیا چیزی نفرت‌انگیزتر از Read Receipts وجود دارد؟
آیا چیزی نفرت‌انگیزتر از Read Receipts وجود دارد؟

Sarah Dobbs معتقد است تکنولوژی تلاش کرده با "رسید‌های دریافت" یا

راهنمای اسپیکرهای بی سیم
راهنمای اسپیکرهای بی سیم

این روزها خرید موسیقی دیجیتال به اندازه‌‌ای آسان شده که موفقیت این

دیدگاه ها
دیدگاه جدید