تقریبا همه‌ی افرادی که یک PC یا گوشی هوشمند دارند از آن استفاده می‌کنند اما فیس‌بوک چقدر امن است، داده‌های شما چقدر ایمن هستند و چگونه می‌توانید از خودتان محافظت کنید؟

فیس‌بوک معادل شبکه‌های اجتماعی و رسانه است و مرکز زندگی اجتماعی بسیاری از افراد، هم آن‌لاین و هم آف‌لاین به شمار می‌رود. فیس‌بوک را معادل MySapace می‌دانند که به پادشاه تعامل‌های آن‌لاین تبدیل شده است. در حالی که سرویس‌هایی نظیر توئیتر به شما اجازه می‌دهند افکار کوتاه و خلاصه‌ی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، و Instagram ابزاری برای به اشتراک‌گذاری عکس‌ها فراهم می‌کند، فیس‌بوک کل زندگی شما است که درون فیدهای خبری همواره در حال آپ‌دیت شدن تلفیق و ترکیب می‌ّشود. یک چک ساده‌ی 5 دقیقه‌ای از فیدتان برروی فیس‌بوک به راحتی می‌تواند به نشستی بسیار طولانی‌تر و مرور و بررسی جوک‌ها، ویدئوها و البته آپ‌دیت‌هایی از دوستان و افراد خانواده منجر گردد. فیس‌بوک اعتیادآور است و می‌تواند منجر به تعویق افتادن کارهای خلاقانه و معطلی شما شود. با محبوب‌تر شدن بیش‌تر و بیش‌تر فیس‌بوک از زمان پایه‌گذاری‌اش به این طرف و افزایش تعداد کاربران آن، توجه بیش‌تری به رسانه-به طور کلی- معطوف شده است. رسانه‌های اجتماعی آن‌لاین به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی هر روزه بدل شده‌اند و چیزی که به شکل یک فید خبری ساده آغاز شد حالا به سرعت متحول شده و به موضوعی توقف‌ناپذیر تبدیل شده است. کوئیزها، بررسی‌ها، گروه‌ها، بازی‌ها و انواع و اقسام ویژگی‌های دیگر به آن اضافه شده‌اند و با وجود این ویژگی‌های جدید بیش‌ از پیش محبوب گردیده است. هر چه فیس‌بوک بزرگ‌تر می‌شود به هدف بزرگ‌تری برای کسانی که آن را به شکل یک پلتفرم تبلیغاتی می‌بینند یا هدف‌شان سرقت اطلاعات است تبدیل می‌گردد. رشد سریع و توقف‌ناپذیر دیوایس‌های موبایل مثل گوشی‌های هوشمندی که برای استفاده از فیس‌بوک بی‌نظیر هستند را به این موضوع اضافه کنید تا به مجموعه‌ی آن‌لاینی از اطلاعات حساس- اطلاعاتی که بسیاری از افراد دوست دارند آن را به دست آورند- برسید. البته روش‌هایی برای ایمن‌تر ماندن هم وجود دارد.

تهدیدات پنهان

وقتی شما به یک حساب فیس‌بوک sign up می‌کنید ابتدا پروفایل‌تان را ایجاد می‌نمائید. این می‌تواند شامل اسم، سن، آدرس، جنسیت، تخصص، چیزهایی که دوست دارید یا دوست ندارید، دیدگاه سیاسی و خیلی چیزهای دیگر باشد. این یک چهارراه حیاتی از کل زندگی شما محسوب می‌شود و این اطلاعات برای افراد دُرُست بسیار سودمند هستند. در اختیار داشتن این اطلاعات بسیار مفید در یک مکان واحد رویای بازاریاب‌ها به شمار می‌رود و زمانی که این اطلاعات به طریقی -چه قانونی و چه غیرقانونی- در اختیار آنان قرار گیرد شما هدف تبلیغات و بمب‌های ای‌میلی قرار می‌گیرید که فیلترهای اسپم به راحتی زیر بار آن‌ها ذوب می‌شوند. البته استفاده از این اطلاعات همیشه هم به این شکل بی‌دردسر و نسبتا سالم صورت نمی‌گیرد. برخی از طرف‌ها سعی می‌کنند از این اطلاعات به روشی کاملا غیرقانونی و مخرب استفاده کنند. سرقت هویت، تقلب در کارت‌های اعتباری و سایر بزه‌کاری‌هایی که طی سال‌های اخیر رخ داده‌اند حاصل درج داده‌های آن‌لاین بوده‌اند که این مشکل را به موضوعی بسیار جدی در جهان امروز بدل کرده‌اند. آیا این به معنای خطرناک بودن فیس‌بوک است؟ آیا باید کودکان خود را از آن دور نگه دارید و حتی خودتان را نیز از آن حذف کنید؟ نه، این واکنشی افراطی است. هرچند، آگاهی از خطرات و این که چگونه خود را در مقابل این خطرات محافظت کنید اهمیت زیادی دارد.

اطلاعات کنترل شده

Sign in به فیس‌بوک به معنای این نیست که شما مجبور هستید تمام اطلاعات مربوط به خودتان را وارد کنید و به خاطر سپردن این نکته بسیار اهمیت دارد. فیس‌بوک درحقیقت نیازی به این حجم از اطلاعات ندارد و اگر به شما اطلاع داد پروفایل‌تان به اندازه‌ی کافی تکمیل نشده نباید برای واگذاری اطلاعاتی که از شما درخواست می‌کند فشاری به خودتان وارد کنید. تنها اطلاعاتی که باید به منظور ایجاد یک حساب فراهم کنید اسم، آدرس ای‌میل یا شماره تلفن، یک کلمه‌ی عبور، تاریخ تولد و جنسیت‌تان است. این همه‌ی چیزی است که نیاز دارید. سایر اطلاعاتی نظیر آدرس، علائق و چیزهای دیگر کاملا اختیاری هستند. این بدان معنا است که اگر بخواهید، در عین فراهم نمودن حداقل اطلاعات هنوز هم می‌توانید از مزیت استفاده از فیس‌بوک برای برقراری ارتباط با دوستان‌تان بهره بگیرید. این در عین حال باعث می‌ّ‌شود مهاجمان قادر نباشند شما را هدف حملات خود قرار دهند. اگر این اطلاعات برروی پروفایل شما نباشند همه‌ی کاری که آن‌ها می‌توانند انجام دهند مانیتور کردن رفتارهای مرور شما است. شما هنوز هم junk دریافت می‌کنید اما کم‌تر. البته این فقط یک تاثیر جانبی است. مزیت اصلی در این‌جا محرمانه ماندن تقریبا کامل شما است. فیس‌بوک نمی‌تواند از آدرس فیزیکی، شغل، جایی که به مدرسه رفته‌اید و سایر اطلاعات بالقوه حساس شما مطلع شود و این کلید اصلی است زیرا همیشه باید مراقب انتشار اطلاعات شخصی خود در یک فضای عمومی باشید خصوصا اگر به امنیت آن‌لاین اهمیت می‌دهید. هرچند با فیس‌بوک، این حتی مهم‌تر هم می‌شود زیرا روش‌های متعددی برای سایت‌های اجتماعی و کاربران آن وجود دارد تا بتوانند این اطلاعات را به دست آورند و از آن استفاده نمایند. حتی اگر این اطلاعات را در پروفایل خود ارائه نکنید روش‌های دیگری وجود دارد که می‌توانند شما را فریب دهند و این‌جا است که خیلی‌ها فیس‌بوک را شریرترین شبکه‌ی اجتماعی می‌دانند.

حمله‌ی پنهان

همه‌ی ما کوئیزها و بررسی‌های "جالبی" که روی فیس‌بوک پُست می‌شوند دیده‌ایم. شما با چیزهایی مثل "ببینید چه کسی شما را دوست دارد" ، "آیا می‌توانیم سلیقه‌ی موسیقی شما را تشخیص دهیم"، "IQ شما چقدر است" آشنا هستید و این لیست همین‌طور ادامه پیدا می‌کند. بخش اعظم این‌ها بی‌ضرر هستند اما برخی از آن‌ها مثل نمونه‌هایی که بدون فراهم نمودن دسترسی به پروفایل یا لیست دوستان‌تان نمی‌توانند کار مورد نظر خود را به انجام برسانند  اندکی نگران‌کننده‌تر محسوب می‌شوند. به محض این که چنین درخواستی از طریق یک کوئیز ساده‌ی آن‌لاین مشاهده کردید باید زنگ خطری در ذهن‌تان به صدا درآید. نیاز یک برنامه‌ی کاربردی نظیر GPS یا یک ابزار ارتباطی مثل Messenger خود فیس‌بوک یا Google Maps به دسترسی به مکان یا لیست دوستان شما به خاطر چت موضوعی کاملا بدیهی و قابل درک (اگر نگوییم لازم) است. از طرفی چرا یک کوئیز احمقانه باید به چنین اطلاعاتی احتیاج داشته باشد؟ 

پست های مرتبط
گزینه‌ های متعدد پخش موسیقی به روش بی‌ سیم
گزینه‌ های متعدد پخش موسیقی به روش بی‌ سیم

اینترنت، رسیدن فرمت MP3 به عنوان روشی برای فشرده‌سازی موسیقی

اعتماد نمودن به یک روبات
اعتماد نمودن به یک روبات

آویوا روتکین تلاش دارد تا دریابد چرا روبوتها نمی­توانند اعتماد

تسلط دیجیتال
تسلط دیجیتال

همزمان با توقف رسمی Zune از سوی مایکروسافت، Mark Oakley سوال

اندیشیدن درباره اندیشه
اندیشیدن درباره اندیشه

سبک یا پرمغز؟ بافتن تعادلی درست در مجموعه هوش مصنوعی در مورد

آیا چیزی نفرت‌انگیزتر از Read Receipts وجود دارد؟
آیا چیزی نفرت‌انگیزتر از Read Receipts وجود دارد؟

Sarah Dobbs معتقد است تکنولوژی تلاش کرده با "رسید‌های دریافت" یا

نمایش‌گر لمسی رسمی Raspberry Pi
نمایش‌گر لمسی رسمی Raspberry Pi

David Briddock آخرین و جدیدترین وسیله‌ی جانبی رسمی Raspberry Pi

دیدگاه ها
دیدگاه جدید