Mark Pickavance توضیح می‌ دهد که چرا برای کسانی که از NAS box استفاده می‌ کنند تکنولوژی iSCSI ممکن است ارزش امتحان کردن را داشته باشد

در گذشته‌های بسیار بسیار دور، دُرسُت بعد از سرد شدن زمین اما قبل از این که دایناسورها بر زمین حکم‌روایی کنند من یک مدیر IT بودم. و در آن دوران طلایی Hyborian، یک تکنولوژی وجود داشت. اسم آن SCSI بود. این اصطلاح که سرواژه‌ی کلمات Small Computer System Interface بود به عنوان روشی برای جداسازی دیوایس‌های ذخیره‌سازی از کامپیوترهایی که از آن‌ها استفاده می‌کردند به کار می‌رفت. با انجام چنین کاری، پردازنده‌ی کامپیوتر می‌توانست هر کاری که می‌خواست انجام دهد در حالی که کنترولر متصل به درایوها کارشان را انجام می‌دادند و از این طریق داده‌ها را بازیابی می‌کردند یا می‌نوشتند. این مثل یک سازمان عالی به نظر می‌رسید اما برای خلق شبکه‌ای از دیوایس‌هایی که بتوانند  از طریق یک باس دیتای عمومی با هم صحبت کنند به تعداد زیادی سیم احمقانه نیاز بود. اولین کانکتورهای SCSI به شکلی وحشتناک کانکتورهای موازی 50 جهته بودند (SCSI Parallel Interface) که به شکل جهت‌های 50 مسیری دوبل یا 68 مسیری یا حتی بدتر رشد می‌کردند. این بدان معنا بود که کابل‌هایی که به درایوها متصل می‌شدند به شدت پیچیده و گران بودند و به همین نسبت در معرض از کار افتادن قرار داشتند. اگر شما از چندین درایو برروی یک آرایه‌ی RAID استفاده می‌کردید درایوها به هم زنجیر می‌شدند و بدین ترتیب از کار افتادن هر نقطه به منزله‌ی از کار افتادن کل این بسته و نه فقط یک درایو بود. درنهایت، پس از بروز فجایع متعدد و از دست رفتن داده‌ها، کسانی که پشت SCSI بودند مسیر سریال را در پیش گرفتند و باعث شدند بسیاری از متخصصان IT در کابوس PSTS‪(post-SCSI traumatic stress)‬ رها شوند. تقریبا در همین زمان بود که من قسم یاد کردم هرگز از چیزی که حروف SCSI در آن وجود داشت استفاده نکنم زیرا این یک جادوی سیاه بود. اما زمان عوض شد و شاید، فقط شاید حتی یک SCSI پشیمان هم بتواند مسیر رستگاری را طی کند.

SCSI نه، بلکه iSCSI

در پنج سال گذشته، من چندین یونیت NAS‪(network attached storage)‬ را مورد بررسی قرار داده‌ام و پس از خطاهای اولیه‌ای که در آن‌ها وجود داشت حالا اغلب‌شان با شکل و شمایلی خوب و مناسب در دسترس قرار دارند. دیوایس‌های اولیه که یا برای استفاده در منزل و یا دفتر کار طراحی شده بودند به ندرت در هر دوی این مکان‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند. این روزها همه چیز تغییر کرده و اغلب محصولات NAS تلاش می‌کنند نیازهای هر دو اردو را برطرف نمایند و به یک نسبت باعث رضایت کاربران خانگی و محیط‌های تجاری کوچک شوند. در این انتقال و تغییر شکل، بسیاری از محصولاتی که اساسا برای کاربرد خانگی تولید شده بودند شروع به برخورداری از ویژگی‌هایی که کاربران تجاری از آن بهره می‌گرفتند نمودند. و یکی از ویژگی‌هایی که امروز بسیاری از تولیدکننده‌های NAS box آن را در محصولات خود می‌گنجانند iSCSI‪(Internet Small Computer System Interface)‬ است، یک تکنولوژی که ویندوز نیز به شدت از آن بهره می‌گیرد. جایی که این تکنولوژی از SCSI متمایز می‌شود این است که در حالی که تکنولوژی اصلی به یک کنترولر SCSI محلی برای اینترفیس درایو با کامپیوتر نیاز داشت، iSCSI برای فراهم نمودن همین قابلیت از طریق یک شبکه طراحی شده است. چیزی که از نظر فنی بسیار جالب توجه می نماید این است که iSCSI از طریق استفاده از همان ساختار فرمان‌های SCSI به این قابلیت می‌رسد؛ فقط کابل‌های موازی را با Ethernet جایگزین می‌نماید. برای انجام این کار iSCSI روشی کاملا متفاوت در shareهای عادی شبکه به کار می‌گیرد زیرا این تکنولوژی فضای درایو را بیش‌تر به شکل یک سرویس فراهم می‌نماید. بنابراین وقتی شما به یک network share برروی یک NAS box متصل می‌شوید سیستم فایل در انتهای دیگر چیزی است که سخت‌افزار آن را درک می‌کند نه آن PC که شما به آن دسترسی پیدا می‌کنید.  درنتیجه، عملکرد NAS box تبدیل یک عملیات درخواست فایل برروی PC به چیزی است که می‌تواند آن را به سیستم فایل محلی خود map کند زیرا آن‌ها عموما درایوهای خود را با NTFS فُرمت نمی‌کنند.

با iSCSI، والیوم از طریق کامپیوتر قابل دسترسی است، دُرُست مثل این که به شکل فیزیکی به ماشین متصل شده باشد بنابراین می‌تواند با هر layoutی که PC دوست دارد فرمت یا حتی رمزگذاری شود. یک معادل خوب برای توضیح این مسئله مقایسه یک زبان سطح بالا با یک زبان سطح پائین است، جایی که نوشتن و دنبال کردن کُد سطح بالا آسان است اما کُد ماشین سطح پائین حداکثر پتانسیل کارآیی را به قیمت تلاش برای نوشتن و عیب‌یابی آن به خرج می‌دهد. با لایه‌های abstractioin کم‌تر بین میزبان و کلاینت، iSCSI کارآیی بهتری تحویل می‌دهد و به طور همزمان تقریبا همان کارآیی مشابه را برای سَمتِ کلاینت نیز فراهم می‌کند. از منظر IT، این بسیار سودمند است زیرا برنامه‌هایی که به طور طبیعی باید به شکل محلی نصب شوند می‌توانند متمرکز شوند و در عین حال قادر هستند خیلی راحت‌تر upgrade گردند. البته معایبی هم وجود دارد و من بعدا درباره‌ی آن‌ها صحبت خواهم کرد اما از بسیاری جهات مسیر iSCSI برای خیلی از افرادی که از NAS برای به اشتراک‌گذاری فایل‌ها استفاده می‌کنند نکات مثبت زیادی دارد. این‌ها همه تئوری بود. حالا بیایید آن را در عمل به کار بگیریم و ببینیم آیا می‌توانیم چیزهای بیش‌تری از NAS box خود به دست آوریم یا خیر.

iSCSI برروی NAS

معمولا در این مرحله از مقالات Micro Mart، من به سایت‌های متعددی که می‌توانید یوتیلیتی‌های نرم‌افزاری حیاتی را دانلود کنید اشاره می‌کنم. در این‌جا، اگر یک NAS box و یک PC دارید که Windows Vista یا سیستم‌عامل بهتری را اجرا می‌کند درنتیجه تمام چیزهای مورد نیاز در اختیارتان است. نرم‌افزاری که مایکروسافت از سال 2007 به این طرف ارائه کرده iSCSI initiator نام دارد و شما حتی می‌توانید آن را دانلود و برروی سیستم‌هایی که Windows 2000 و XP را اجرا می‌کنند نصب نمائید. این نرم‌افزار چنین کاری را به عهده‌ی پیکره‌بندی می‌گذارد اگرچه این که دقیقا چگونه این کار را برروی NAS انجام می‌دهید کاملا به وندور آن بستگی دارد. با فرض این که NAS از این قابلیت برخوردار است، و تقریبا تمامی آن‌ها چنین عملکردی دارند، معمولا هیچ محدودیتی در مورد نیاز به یک سطح RAID خاص یا سازمان‌دهی درایو وجود ندارد. البته چیزی که احتیاج دارید مقداری فضای استفاده نشده است اما این نیز به کاری که می‌خواهید با NAS انجام دهید بستگی دارد. چنان‌چه یک NAD box قدیمی با یک درایو کوچک برروی آن دارید درنتیجه این‌جا بهترین مکان برای انجام این کار است اگرچه برروی اغلب سیستم‌ها شما می‌توانید یک میزبان iSCSI را ایجاد و بدون ایجاد مشکل برای هر چیزی که برروی آن ذخیره کرده‌اید بعدا آن را حذف کنید. البته چنان‌چه برروی یک سیستم NAS داده‌های شخصی دارید قبل از تغییر هر چیزی باید از آن‌ها بک‌آپ بگیرید. حالا بیایید از شکوه پنهان iSCSI پرده‌برداری کنیم.

پیکره‌بندی NAS

من در این‌جا به شما نشان می‌دهم این کار چگونه برروی یک Western Digital EX2 NAS box انجام می‌گیرد. اینترفیس و گزینه‌ها باید مشابه دیگر تجهیزات Western Digital NAS باشد و فرآیند انجام کار نباید با دیگر تجهیزات تفاوتی عمده داشته باشد.

  1. کنترل‌های iSCSI تحت Storage برروی سیستم‌عامل WD NAS قرار دارند و شما می‌توانید این سرویس را از همین‌جا روشن و خاموش کنید. گزینه‌ای که باید برروی یک والیوم iSCSI ایجاد کنید Create iSCSI Target است زیرا بخش میزبان این معادله در این تکنولوژی target نام دارد. نکته‌ی جالب در این‌جا این است که این کار به شما اجازه می‌دهد به شکل یک iSCSI iSNS Client، یک عملکرد ویژه که بعدا آن را تشریح خواهم کرد عمل کنید.
  2. حالا شما نیاز به اتخاذ دو تصمیم دارید: نام target و مقدار فضایی که به آن اختصاص می‌دهید. من تلاش کردم اسم MicroMart1 را برای آن انتخاب کنم اما این نام پذیرفته نشد زیرا شما فقط می‌توانید از اسامی کوچک استفاده کنید. برای این مثال، من 500 گیگابایت فضا در نظر گرفتم اما شما می‌توانید کل یک والیوم را به آن اختصاص دهید. اگر به فضای بیش‌تری نیاز دارید بعدا می‌توانید سایز آن را تغییر دهید.
  3. سپس گزینه‌ی نهایی، بسته به امنیتی که در نظر دارید ارائه می‌شود. از آن‌جایی که این کار برای من خیلی ساده بود none را انتخاب کردم، اگرچه ممکن است بخواهید تائید اعتبار CHAP‪(Challenge Handshake Authentication Protocol)‬ را در نظر بگیرید. برای کسانی که به موضوع علاقه‌مند هستند باید اشاره کنم این یک سیستم تائید اعتبار است که Target می‌تواند کلاینت، سمت دیگر یا هر دو را تائید کند.
  4. این همه‌ی کاری است که باید در سمت NAS box انجام دهید. Target تعریف شده لیست می‌شود و علاوه بر این initiators‪(clients)‬ نیز متصل می‌شوند. اگر نیاز به حذف یا تغییر آن دارید باید برروی details کلیک کنید. امکانِ داشتن چندین target برروی یک NAS و به اشتراک‌گذاری آن‌ها برروی کامپیوترهای مختلف وجود دارد. شما همچنین می‌توانید کارهای خلاقانه‌ای با iSNS که چندین منبع را با هم یکپارچه می‌کند انجام دهید.

Initiators

بعد از ایجاد یک Target برروی WD NAS box حالا زمان اتصال آن به یک PC با استفاده از عملکرد توکارِ یک initiator فرا می‌رسد. من از سیستم کاری خود که Windows 7 را اجرا می‌کند به عنوان نمونه استفاده کرده‌‌ام ولی روش انجام این کار برروی Vista و آخرین نسخه‌ی Windows 10 نیز به همین منوال است.

  1. iSCSI initiator برروی ویندوز در control panel و تحت System and Security و سپس Administrative Tools قرار دارد. اگر نگاه دقیق‌تری به این میان‌بُر بیندازید متوجه می‌شوید به %windir%\system32\iscsicpl.exe اشاره می‌کند. برروی برخی از سیستم‌ها، سرویس iSCSI به طور پیش‌فرض اجرا نمی‌شود و شما پیامی مبنی بر این که آیا می‌خواهید آن را راه‌اندازی نمائید دریافت می‌کنید. بدیهی است که باید اجازه‌ی راه‌اندازی این سرویس را بدهید.
  2. سیستم من سریعا Target را پیدا کرد اما این احتمالا بدین خاطر است که من قبلا این تکنولوژی را تجربه کرده بودم. به طور طبیعی شما نیاز به کشف آن‌ها دارید و برای این کار باید از برگه‌ی Discovery استفاده کنید. قبل از این که کارتان را در این‌جا ادامه دهید اطمینان حاصل کنید IP مورد استفاده‌ی NAS box را تعیین کرده‌اید زیرا به این اطلاعات احتیاج خواهید داشت.
  3. برای این که Target را برروی یک NAS box مرئی کنید، باید شماره‌ی IP را برروی سیستم و تحت دکمه‌ای که Discover Portal… نام دارد وارد نمائید. برای کسانی که کنجکاو هستند باید اشاره کنم امکان تغییر درگاه پیش‌فرضی که iSCSI برروی آن کار می‌کند از طریق NAS box وجود دارد اگرچه این یک پیچیدگی اضافی ایجاد می‌کند که ممکن است فقط افرادی که به امنیت توجه ویژه‌ای دارند از آن بهره بگیرند.
  4. وقتی NAS box را به عنوان یک پُرتال مشخص کردید و Target نیز برروی پانل جلویی ظاهر شد حالا زمان "اتصال" به سرویس فرا می‌رسد. Target را با وضعیت inactive های‌لایت و سپس برروی دکمه‌ی connect کلیک کنید. گزینه‌های دیگری نظیر Enable multi-path هم وجود دارد اما به جُز اضافه کردن این Target به favourites، کلیک برروی OK برای اغلب کاربران کافی است. اگر همه چیز به خوبی پیش برود وضعیت باید به Connected تغییر پیدا کند.
  5. بعد از بستن initiator، به نظر می‌رسد هیچ اتفاقی رُخ نمی‌دهد اما کار به شکل غیرمحسوس در پس‌زمینه انجام می‌گیرد. برای اتمام این آزمایش، ما نیاز به دسترسی به کنسول مدیریت و انتخاب Disk Management داریم. ساده‌ترین راهی که در این‌جا وجود دارد کلیک راست برروی Computer و انتخاب  Management است. شما به سرعت مطلع می‌شوید یک دیسک جدید وجود دارد و سپس از شما خواسته می‌شود آیا تمایل به راه‌اندازی آن دارید یا خیر.
  6. در این‌جا کارها اندکی عجیب می‌شوند زیرا سیستم دُرُست مثل این که به شکل فیزیکی یک دیسک سخت را روی آن قرار داده‌اید عکس‌العمل نشان می‌دهد. شما می‌توانید آن را مثل یک درایو واقعی پارتیشن و فُرمت کنید. برای انجام تست‌هایم، من آن را به شکل NTFS فرمت کردم و حرف درایو E را برای آن قبول نمودم، اگرچه در صورت نیاز به راحتی می‌توانید آن را تغییر دهید.

این کارها چه دست‌آوردی دارد؟

برای برخی از افراد ممکن است این یک روش بسیار پیچیده برای دستیابی به همان نتایج حاصل از ایجاد یک share و سپس اتصال به آن به نظر بیاید. این تا حدودی دُرُست است. حداقل از این منظر که اگر یک درایو از طریق iSCSI متصل شده باشد و یک درایو دیگر از یک CIF share استفاده نماید نتایج یکی است. اما خوشبختانه آن‌ها چنین نیستند. به واسطه‌ی روشی که iSCSI کار می‌کند از نظر تئوری یک روش برتر برای اتصال به یک ذخیره‌سازی راه دور به شمار می‌رود.  به نظر می‌رسد وابسته بودن به سخت‌افزاری که در اختیار دارید و iSCSI را برروی آن پیاده‌سازی نموده‌اید به این سادگی‌ها هم نیست. اولین NAS boxی که این کار را روی آن انجام دادم Western Digital EX2، یک NAS box دو درایوی با دو درایو WD RED 2TB در یک پیکره‌بندی RAID 1‪(redundant)‬‌ بود. در این‌جا نتایج یک CIF share و سپس یک iSCSI target نمایش داده شده است.

خوب، این دقیقا همان چیزی که انتظار داشتم نیست. به هر دلیلی، این NAS box با این پیکره‌بندی iSCSI هم در خواندن و هم در نوشتن پائین‌تر از حد انتظار من است. از نظر منطقی، من تصمیم گرفتم سخت‌افزارهای متفاوتی را امتحان نمایم و در عین حال از یک drive layout متفاوت بهره بگیرم. سخت‌افزار تستی که در این‌جا به کار گرفتم یک Synology DS411 با چهار درایو 4 ترابایتی در یک hybrid RAID layout است که شبیه RAID 5 عمل می‌کند. نتایج در این‌جا هم ابتدا با CIF و به دنبال آن برروی iSCSI نمایش داده شده‌اند.

باز هم iSCSI پائین‌تر بود، اگرچه سرعت نوشتن آن بسیار نزدیک‌تر بود. نتیجه‌گیری من این بود که عامل اصلی در این مثال و در نتایج مثال قبلی احتمالا کارآیی پردازنده در هر دو NAS box بوده است. DS411 قدیمی‌تر است و چهار سال از عمر آن می‌گذرد و EX2 از توان پردازشی زیادی برخوردار نبود. این نتیجه‌گیری من نیاز به ادله و شواهد داشت که خوشبختانه وقتی یک Synology DS215+ برای من ارسال شد ظاهر شد. این یک NAS box بسیار قدرتمندتر از سایر دیوایس‌ها است، اگرچه از همان دو درایو EX2 و سیستم‌عامل DS411 برخوردار است.

پست های مرتبط
گزینه‌ های متعدد پخش موسیقی به روش بی‌ سیم
گزینه‌ های متعدد پخش موسیقی به روش بی‌ سیم

اینترنت، رسیدن فرمت MP3 به عنوان روشی برای فشرده‌سازی موسیقی

اعتماد نمودن به یک روبات
اعتماد نمودن به یک روبات

آویوا روتکین تلاش دارد تا دریابد چرا روبوتها نمی­توانند اعتماد

تسلط دیجیتال
تسلط دیجیتال

همزمان با توقف رسمی Zune از سوی مایکروسافت، Mark Oakley سوال

اندیشیدن درباره اندیشه
اندیشیدن درباره اندیشه

سبک یا پرمغز؟ بافتن تعادلی درست در مجموعه هوش مصنوعی در مورد

آیا چیزی نفرت‌انگیزتر از Read Receipts وجود دارد؟
آیا چیزی نفرت‌انگیزتر از Read Receipts وجود دارد؟

Sarah Dobbs معتقد است تکنولوژی تلاش کرده با "رسید‌های دریافت" یا

نمایش‌گر لمسی رسمی Raspberry Pi
نمایش‌گر لمسی رسمی Raspberry Pi

David Briddock آخرین و جدیدترین وسیله‌ی جانبی رسمی Raspberry Pi

دیدگاه ها
دیدگاه جدید