چندی است که از رونمایی ابتکار تازه شرکت مایکروسافت به نام سرفیس (Surface) میگذرد. ای محصول فوق العاده به موجب بهره مندی از مشخصات خارق العاده اش به شدت مورد توجه کاربران و اهالی این صنعت قرار گرفت. عرضه کالاهای الکترونیکی منحصر بفرد با مشخصاتی که رنگ و بوی آنیده را می دهند اصولا تخصص اصلی مهندسان مایکروسافت است. حتما شما نیز مانند بسیاری بی صبرانه منتظرید تا ببینید مهندسان این شرکت پس از ناکامی از عرضه انبوه این محصول دست اندرکار ساخت چه ابزاری شده اند!

البته این جملات تا حدودی تمسخرآمیز است. اما حقیقت آن است که در حال حاضر این مشکلی است که در رابطه با محصولات ارائه شده از سوی تمامی شرکت های بزرگ مطرح می شود؛ همه به غیر از اپل، البته اگر تلاش های ناموفق آن برای ورود به شبکه های اجتماعی را نادیده بگیریم. حقیقت آن است که چنین شرکت هایی بیش از اندازه بزرگ هستند که تلاش کافی را برای اجرایی کردن این پروژه ها انجام دهند و غرور ناشی از همین عظمت هم مقامات این شرکت ها را به این نتیجه می رساند که اصلا نباید برای انجام چنین پروژه هایی تلاش کنند و و نتیجه کار هرچه باشد مشتریان از آن استقبال خواهند کرد.

سرفیس محصولی است که حداقل از نظر ظاهر انتظار ساخت آن از شرکتی مانند مایکروسافت نمی رود و همین مسأله آن را در رقابت مستقیم با برخی از بزرگ ترین مشتریان آن شرکت قرار می دهند که مجوز استفاده از سیستم عامل ویندوز برای محصولات خود را از مایکروسافت دریافت می کنند. اما همانطور که می دانید اپل کل زنجیره فناوری های تولیدی خود را در اختیار دارد به همین دلیل چنین مشکلی در رابطه با iPad یا OSX وجود ندارد و این در حالی است که تولیدکنندگان دیگر برای خود یک سیستم عامل اختصاصی ندارند . با توجه به تفاوت اندک میان ابزارهای الکترونیکی پرتابل (تفاوت قیمت اندک مک بوک ایر و لپ تاپ های ویندوزی) امروزی به نظر نمی رسد که این مسأله عاملی برای کسب سود و درآمد بیشتر برای مایکروسافت باشد.

با این تفاصیل احتمالا، تنها یک یا دو نسخه از سرفیس به بازار ارائه خواهد شد و هدف از ارائه آنها هم برشمردن مزایای استفاده از سیستم عامل ویندوز روی ابزاری مشابه به تبلت و لپ تاپ است تا تولیدکنندگان ابزارهای الکترونیکی را به استفاده از این سیستم عامل ترغیب نماید.اما ابزاری که نه کاملا یک لپ تاپ است و نه یک تبلت چه خواهد بود؟ لبلت؟ تپ تاپ؟ شاید مهم ترین کار در این برهه از زمان انتخاب یک نام مناسب برای این ابزار باشد!

در این صورت تولیدکنندگان دیگر احتمالا به استفاده از ویندوز روی خواهند آورد و به ناچار با مشکلات احتمالی و محرز این سیستم عامل روی ابزارهای تاچ خود دست و پنجه نرم خواهند کرد؛ کاربران و مشتریان محصولات این شرکت ها انتظار دارند که برنامه های موردنظرشان را به راحتی با استفاده ویندوز اجرا کنند و این در حالی است که اغلب آن برنامه ها برای کار با کنترلگرهای تاچ ساخته نشدده اند. حال ویندوز را با اندروید مقایس کنید. کافی است که متخصصین جامعه توسعه نرم افزاری اندروید بگویید که دوست دارید با آی پد خود چه اموری را انجام دهید تا برنامه دلخواهتان را برای شما بسازند البته اگر هدف کاری خود را برای کار با آن برنامه مشخص تعیین کرده باشید برنامه های به مراتب با کیفیت تری برای شما ساخته می شود. هر محصولی که وارد بازار می شود به ناچار در رقابتی ناخواسته و نابرابر با اپل گام می گذارد و دست آخر هم مغلوب میدان می شود و این درحالی است که مایکروسافت غافل از همه جا همچنان سرگرم ساخت محصولات ابتکاری و نمایشی است و امید دارد که بالاخره محصولی بسازد که حتی اپل را نیز پشت سر بگذارد.

البته سرفیس احتمالا عملکرد خوبی دارد، هرچند که متخصصان ما تا به امروز به آن کار نکرده اند (و نمی دانند که استفاده از یک صفحه کاید با ظرفیت و توانمندی یک لپ تاپ در محصولی شبیه به تبلت چگونه است) با این حال ظاهر آن نشان از زحمت و فکر زیادی دارد که برای ساخت آن محصول صرف شده است. عملی بودن قابلیت ذکر شده برای این محصول نظیر پایه ای که برای استفاده دستگاه در حالت افقی برای آن در نظر گرفته شده یا امکان استفاده از آن به عنوان لپ تاپ همگی منوط به آزمایش دقیق سرفیس است اما اگر وعده های مایکروسافت در رابطه با قابلیت های این وسیله صحت داشته باشد قطعا کارایی های جالبی خواهد داشت. اما برخی مسائل موجود باعث می شود که تردیدها در رابطه با عملکرد این محصول بالا بگیرد  مثلا اینکه شرکت مایکروسافت حتی پس از رونمایی رسمی سرفیس هنوز هم اطلاعاتی در رابطه با قیمت آن مطرح نکرده است. اما محصولات اپل علیرغم قیمت بالایشان از همان ابدا قیمت معینی دارند و تمامی جزئیات و مشخصاتشان نیز در اختیار کاربران قرار داده می شود تا هر لحظه کهخواستند کالای مورد نظرشان را سفارش دهند. پس از آنکه مایکروسافت محصول جدید خود به نام سرفیس را را به جهانیان معرفی نمود سایت رسمی این شرکت تنها با اعلام خبر "ورود قریب الوقوع سرفیس به بازار» بسنده کرد و اطلاعات دیگری در رابطه با آن منتشر نکرد.

علیرغم تمامی احتمالات در رابطه با این محصول، بسیاری همچنان مشتاقانه خواهان کار کردن با آن هستند. شرکت اپل با معرفی آی پد تجربه ای فوق العاده را در اختیار کاربرانش قرار داد و حال نوبت به آن رسیده که یک جایگزین قابل قبول و استثنایی به کاربران پی سی معرفی شود. در حال حاضر مایکروسافت تنها شرکتی است که آستین های خود را بالا زده تا به این رؤیا جامه عمل بپوشاند و این مسئله نیز مدیون اثرگذاری مایکروسافت رو نرم افزار و اعطاء مجوز استفاده از ویندوز برای سخت افزارهای مختلف است. درست است! محدودیدت رم یک گیگابایتی و پردازشگر تک هسته ای آخرین خاطره ای است که یک ابزار الکترونیکی عالی میتنی بر ویندوز یعنی همان نِت بوک در ذهن بسیاری از ما بر جای مانده است. این خاطه به سال 2009 میلادی باز می گردد. اما مطمئن باشید که سرفیس تجربه ای کاملا متفاوت خواهد بود.

حال باید دید که آیا سرفیس همان ابزاری است که بازار را تسخیر کرده و مورد استفاده همگان قرار می گیرد؟ مشخص نیست.به عقیده بسیاری حتی با تولید انبوه سرفیس، باز هم XBOX به عنوان تنها پلتفرم سخت افزاری و موفق مایکروسافت در بازار باقی خواهد ماند و تردیدی نیست که رسیدن به آن مرحله برای سرفیس مستلزم صرف زمان و هزینه بسیار است.در مورد یک پی سی جدید هم تنها نکته ای که می توان گفت آن است که این ابزار فارق از شکل و ظاهرش با در نظر گرفتن این نکته ساخته شده و آنگاه وارد بازار شود تا هم برای سیستم عاملش و هم برنامه هایش برای مایکروسافت سود دهی داشته باشد نه شکل و ظاهرش. هرچند باید نشست و دید که آیا با ارائه یک محصول جالب دیگر از سوی کمپانی اپل، مایکروسافت باز هم همین رویه را ادامه خواهد داد و آیا عرضه سرفیس می تواند نقطه آغازی برای موفقیت های آتی مایکروسافت و ارائه محصولی باشد که این صنعت همواره آرزویش را داشته است.

پست های مرتبط
خانه‌ ی خود را مانیتور کنید
خانه‌ ی خود را مانیتور کنید

ممکن است قیمت سخت‌افزار کامپیوتر به شدت پائین آمده باشد اما این

Office 2013
Office 2013

نسخه‌ی بعدی Microsoft Office با برخوداری از یک اینترفیس سازگار با

زندگی موبایل خود را آسان‌ تر کنید
زندگی موبایل خود را آسان‌ تر کنید

Nick Odantzis به شما نشان می‌دهد چگونه تلفن اندروید خود را مدیریت

موسیقی‌ های قدیمی خود را به فرمت دیجیتال تبدیل کنید
موسیقی‌ های قدیمی خود را به فرمت دیجیتال تبدیل کنید

Nick Peers به شما کمک می‌کند از کاست‌ها و صفحه‌های Vinyl خود

یک مسیریاب لینوکس بسازید
یک مسیریاب لینوکس بسازید

جدیدترین و گران‌ترین مسیریاب‌های امروزی به حدی مجهز و دارای

برادرانِ ستیزه‌ جو
برادرانِ ستیزه‌ جو

Yahoo، از پیشتازان حوزه‌ی جست‌و‌جو در اینترنت، یکی از مدیران

دیدگاه ها
دیدگاه جدید