ممکن است قیمت سخت‌افزار کامپیوتر به شدت پائین آمده باشد اما این موضوع مانع جلب نظر همسایه بزهکار شما نمی‌شود. فرقی نمی‌کند مشخصات آن چه باشد، یک لپ‌تاپ عالی که در اتاق جلویی خانه‌ی شما رها شده هنوز هم برای یک سارق بالقوه که وقتی شما در منزل نیستید از پشت پنجره آن را دید می‌زند جذاب است.

جرائم رو به رشد

این روزها رشد نگران‌کننده‌ای در ارتکاب جرائم ایجاد شده است و این‌ها فقط به جرائمی که در تابستان رخ می‌دهد محدود نمی‌شود. رکود اقتصادی به عاملی برای انواع و اقسام بزهکاری‌ها، از جیب‌بری در خیابان‌ها گرفته تا ورود غیرقانونی به خانه‌ها شده است. اما نیازی نیست برای خود کابوس ایجاد کنید زیرا ما قصد داریم به شما کمک کنیم از آدم‌ها و اشیای مورد علاقه‌تان محافظت کنید. این کار حتی هزینه‌ی زیادی برای شما نخواهد داشت.

 یک سیستم CCTV شخصی که کل خانه را تحت پوشش قرار می‌دهد و کاملا قابل کنترل است برای شما چه مفهومی دارد؟ این سیستم قادر است از طریق اینترنت عمل مانیتورینگ را انجام دهد و در صورت نیاز پیام‌های هشدار نیز برای شما ارسال کند. این سیستم پس از تکمیل و نصب می‌تواند با تشخیص حرکت، تشخیص چهره، تشخیص number plate و حتی صدایی که از طریق میکروفون‌ها دریافت می‌شود راه‌اندازی شود.

شما می‌توانید جریان‌های ویدئویی را ضبط کنید، چندین سیستم را از راه دور مدیریت کنید و چیزهای ضبط‌ شده می‌توانند توسط حرکت یا براساس یک برنامه‌ی زمان‌بندی شده راه‌اندازی شوند. اما کار در همین‌جا متوقف نمی‌شود، این پروژه در داخل هر نوع سیستم اتوماسیون خانگی که از قبل استفاده می‌کرده‌اید یا قصد دارید جدیدا اضافه کنید جای می‌گیرد. بهتر از همه‌ی این‌ها، این است که نرم‌افزار اصلی رایگان است (اگرچه امکانات پیشرفته‌ای مثل هشدارهای متنی، دسترسی موبایل و کنترل اینترنت نیاز به پرداخت هزینه‌ی آبونمان دارد). همه‌ی کاری که باید برای ایجاد سیستم امنیتی خانه‌تان انجام دهید اضافه کردن یک PC و چند وب‌کم است.

پروژه‌ی منبع باز iSpy Connect در www.ispyconnect.com سال‌های زیادی است که راه‌اندازی و اجرا شده و از یک ابزار شکار UFO به یک بسته‌ی پخته و جا‌افتاده با یک کلاینت محلی و بسته‌های سرور streamline شده تبدیل شده و نیازی نیست به لیست بلند بالای ویژگی‌ها و امکاناتی که پشتیبانی می‌کند اشاره نمائیم.

انگیزه‌ی ما در ابتدا کوشش برای اموله کردن یک سیستم امنیت خانگی با تشخیص‌دهنده‌های مجزا برای درها، پنجرها و حرکت بود. هرچند، یک سیستم مبتنی بر وب‌کم می‌تواند برای در بر گرفتن تمام این نوع تشخیص‌ها طراحی شود زیرا به ساده‌گی حرکت را در محدوده‌ی set zoneها چک می‌کند. ما همچنین از یک سیستم آلارم مبتنی بر X10 در این پروژه استفاده کردیم اما انجام چنین کاری به هزینه‌ای اضافی برای خرید یک یونیت PC X10 نیاز دارد. اگرچه هزینه‌ی این‌ها و یونیت‌های X10 اخیرا بسیار کاهش پیدا کرده است هنوز هم باید 50 پوند برای سیستم اصلی به علاوه‌ی هزینه‌ی لازم برای خرید کنترولرها و افزودنی‌های دیگر  کنار بگذاریم. به جای این کار، ما قصد داریم سیستم خودمان را براساس قابلیت‌های ابتدایی یک سیستم وب‌کم بنا کنیم اما هنوز هم امکان توسعه‌ی قابلیت‌های iSpy با اتوماسیون X10 در آینده وجود دارد.

چشمان باز

شاید از این که ما چرا قصد داریم در سیستم خود به دوربین‌ها اتکا کنیم تعجب کنید. این بدان خاطر است که وب‌کمی که می‌تواند حرکت را تشخیص دهد با برخورداری ازامکاناتی مثل ضبط تصویر و صدا قادر است دو برابر یک سنسور در یا پنجره مفید باشد. با استفاده از این قابلیت‌ها شما می‌توانید توانایی‌های پیچیده‌ای مثل تشخیص چهره و شماره‌ی plate را نیز به آن اضافه کنید.

نقطه ضعف این روش در آن است که تشخیص حرکت با خطا روبرو است. حیوانات خانگی، پرنده‌گان و حتی خورشید تابان همه و همه می‌توانند هشدارهای نادرستی ارسال کنند اما اگر در جایگزاری این سیستم اندکی دقت به خرج دهیم می‌توانیم هزینه‌ی این مسائل را تا حد بسیار زیادی کم کنیم.

دیدن در تاریکی

همان‌گونه که در گذشته شاهد بوده‌ایم، حتی تاریک‌ترین شب‌ها هم نمی‌توانند کارکرد یک وب‌کم ابتدایی را متوقف کنند زیرا سنسورهای CMOS کم‌هزینه‌ی داخل آن‌ها  به نور مادون قرمز(IR، Infra Red) حساس هستند. هر دوربین امنیتی اختصاصی به همراه یک حالت IR و IR Illumination به شکل آرایه‌ای از IR LED ارائه می‌شود. در PC Plus 262 ما به چگونگی تبدیل هر وب‌کم ارزان‌قیمتی به یک دوربین دید در شب اشاره کردیم. همه‌ی کاری که باید انجام دهید تعویض فیلتر IR که معمولا این طول موج را حذف می‌کند و جایگزین کردن آن با فیلم نگاتیو سیاه است اما بهتر است یونیت‌های اختصاصی خریداری کنید و از هر نوع وب‌کم استاندارد برای داخل خانه یا سایر نواحی      پُر نور استفاده کنید.

ما سیستمی را امتحان می‌کنیم که از یک دوربین USB استاندارد و یک دوربین نسبتا ارزان‌قیمت دید در شب Wi-Fi مبتنی بر IP با قابلیت‌های حرکت رو به بالا و چپ و راست استفاده می‌کند. دوربین IP به این دلیل مفید است چون تمامی توانایی‌های دوربین iSpy Connect را چک می‌کند. و همچنین از تمامی دوربین‌های IP مبتنی بر وب که برای نصب‌های بزرگ‌تری که فاصله‌ی آن‌ها بیش از محدوده‌ی 10 متری USB یا 5 متری کابل‌های USB پسیو است توسعه پیدا می‌کند پشتیبانی می‌نماید.

همه‌ چیز را در کنار هم قرار دهید

نصب یک وب‌کم می‌تواند کار دشواری باشد زیرا اکثر آن‌ها فقط یک کلیپ برای اتصال به بدنه‌ی مانیتور دارند. چند مدل محدود وجود دارد که یک Thread سازگار با سه پایه ارائه می‌کنند (Microsoft LifeCam Studio یکی از این‌ها است) و برخی دیگر دارای یک Thread سایز M6 هستند که می‌توانند از طریق یک آداپتور استاندارد متصل شوند. اگر وب‌کم شما فاقد هر یک از این اتصالات است، سعی کنید از رزین اپوکسی برای چسباندن یک bracket که بتواند مستقیما به دیوار پیچ شود یا برروی یک سه پایه قرار گیرد استفاده کنید. ما یک سیستم مدولار بنا می‌کنیم، بنابراین وقتی یک دوربین را به آن اضافه و پیکره‌بندی کردید توسعه‌ شبکه با انجام دوباره‌ی این کار بسیار ساده خواهد بود. ما در این مقاله چگونگی اضافه کردن یک دوربین راه‌دور مبتنی بر IP و میکروفون و اختصاص هشدارها به اَکشن‌ها را بیان کرده‌ایم. حتی فیلم‌های ضبط شده می‌توانند برای ذخیره‌سازی از راه دور و در صورتی که سرور محلی گم شود یا به سرقت رود به YouTube آپ‌لود شوند.

تنظیم امنیت: ذخیره‌سازی، دوربین، اَکشن

1)- دریافت برنامه: برنامه‌ی iSpy Connect را از www.ispy.com دریافت و نصب کنید. حالا افزودنی‌های تشخیص چهره و plate را از بخش Plug-ins دانلود کنید. این فایل‌ها را در c:\Program files(x86)\ispy\ispy\plugins باز (extract) کنید. شما در عین حال به VideoLAN برای پخش محلی فایل‌های ویدئویی نیاز دارید و ما پیشنهاد می‌کنیم یک حساب iSpy Connect ایجاد کنید تا بعدا از آن استفاده نمائیم.

2)- حالا iSpy را اجرا و Options>Settings>Storage را انتخاب کنید. اگر قصد دارید ویدئوهای ضبط شده‌ی زیادی را برروی سیستم خود ذخیره نمائید، به سایز فایل‌ها فکر کنید و از تغییر دایرکتوری  Media به جایی با فضای بسیار زیاد مطمئن شوید. در عین حال کند و کاو در گزینه‌ی storage management نیز ارزش امتحان کردن دارد زیرا می‌تواند فایل‌هایی با سن مشخص را به طور اتوماتیک و برای آزادسازی فضا برای تصاویر جدید حذف کند.

3)- iSpy به عنوان یک گزینه‌ی مدیریت ساده، می‌تواند به مانیتور سیستم‌های شما از طریق یک floorplan گرافیکی کمک کند. سایت‌های آن‌لاین زیادی مثل www.homestyler.com/designer هستند که می‌توانند در ایجاد این‌ها به شما کمک کنند. وقتی همه چیز را طراحی کردید، آن را به شکل یک فایل تصویری ذخیره کنید، سپس در یک ناحیه‌ی خالی از iSpy کلیک و Add floorplan را انتخاب کنید. حالا آن آماده است و کافی است دوربین‌های خود را به روی طرح بکشید.

خود را ایمن کنید: برای محافظت از دارائی‌ها، علائق و افراد یک قلعه‌ی کنترل شده بنا کنید

1)- دوربین‌های محلی را اضافه کنید: برای شروع کار، در یک ناحیه‌ی خالی از iSpy کلیک و Add camera را انتخاب کنید. در منوی تحت Local Device، یک دوربین USB متصل را انتخاب کنید. برروی OK کلیک کنید تا تنظیمات دوربین اصلی را مشاهده نمائید. از این جا می‌توانید مناطقی که باید تحت مراقبت قرار گیرند، شرایط ارسال هشدار، تنظیمات مربوط به ضبط، گزینه‌های YouTube uploading و جزئیات ضبط‌های زمان‌بندی شده را تنظیم کنید.

2)- تشخیص حرکت: برروی برگه‌ی Motion Detection کلیک کنید. در این‌جا می‌توانید نواحی مانیتور شده برای تشخیص حرکت را اضافه و کنترل کنید. برای افزودن بخش‌های مانیتور شده چهارگوش‌هایی را در ناحیه‌ی Preview بکشید. در پیش‌نمایش زنده شما یک نوار آبی رنگ و یک خط سبز رنگ را مشاهده می‌کنید که سطوح تشخیص و راه‌اندازی را نشان می‌دهد. در حالی که Display Style حالت‌های دیگر را تغییر می‌دهد برای کنترل چگونگی حرکت میزان حساسیت را تنظیم کنید.

3)ـ هشدارها را تنظیم کنید: شما می‌توانید براساس هر نوع حرکت، تشخیص چهره، تعداد اشیاء یا فقدان حرکت  یک هشدار تنظیم کنید. این کار می‌تواند یک فایل اجرایی EXE را برای X10 اجرا کند یا زمانی که چیزی را تشخیص می‌دهد یک SMS، ای‌میل یا توئیت ارسال کند. این گزینه‌ی‌ آخر از طریق حساب iSpy Connect شما انجام می‌شود، اگرچه بخش SMS نیاز به یک حساب پولی دارد که البته امری قابل درک است.

4)ـ تصاویر را ضبط کنید:  برای ضبط ویدئو، به برگه‌ی recording بروید و record on Movement یا Record on Alert را انتخاب کنید. در این‌جا تنظیمات پیش‌فرض خیلی خوب عمل می‌کند و نرم‌افزار بافر سه ثانیه‌ای را به آغاز آن اعمال می‌کند. H.264 codec از حدود 20 مگابایت در دقیقه استفاده می‌کند. ممکن است بخواهید از تنظیمات mobile MP4 استفاده کنید اما ما توصیه می‌کنیم از AVI مثل طاعون بپرهیزید حتی برای کاربردهای فقط دسک‌تاپ.

5)ـ کنترل حرکت: ما با استفاده از دکمه‌ی IP Camera with Wizard در داخل جعبه‌ی گفت‌و‌گوی Add Camera یک دوربین IP اضافه کردیم. کافی است مدل آن را از لیست پائین افتادنی انتخاب و نام کاربری و IP را وارد کنید. PTZ کنترل حرکت را در صورتی که سازگار باشد فراهم می‌کند.

6)ـ میکروفون‌ها: شما به همان روش اضافه کردن دوربین، میکروفون را نیز به سیستم خود اضافه می‌کنید. برروی Add microphone کلیک و سپس اگر دوربین شما یک میکروفون توکار دارد برای اضافه کردن میکروفون محلی برروی گزینه‌ی مربوطه کلیک کنید. شما سپس می‌توانید میزان حساسیت، هشدارها (به عنوان مثال می‌توانید صدای پارس سگ را پخش کنید) و ضبط‌ها را تنظیم کنید . شما می‌توانید با وارد کردن IP یک سرور راه‌دور iSpy میکروفون‌های راه دور را نیز به سیستم اضافه کنید.

اتصال دوربین‌ها: از iSpy Connect برای لینک کردن دوربین‌های راه دور استفاده کنید

1)- سرور را نصب کنید: سیستم سرور برای نصب برروی کامپیوترهای راه دور مثل لپ‌تاپ‌ها مفید هستند بدین ترتیب شما می‌توانید به وب‌کم‌های توکار آن‌ها یا دوربین‌های متصل دست پیدا کنید. iSpy را برروی ماشین راه دور نصب کنید و وقتی به Start Menu رفتید، Server Installer را اجرا کنید. اگر از شما خواسته نشد، از تنظیم دستی یک Windows Firewall Exception برای iSpy Server اطمینان حاصل کنید.

2)ـ به اشتراک بگذارید: وقتی پیش‌نمایش دوربین محلی در حال اجرا است، IP، درگاه و Cam ID را در انتهای سمت چپ صفحه یادداشت کنید. به منوی اصلی iSpy PC برگردید و یک دوربین اضافه کنید. برای منبع، URL MJPEG را انتخاب و آدرس IP که کپی کرده بودید وارد کنید. این باید http://192.‎168.x.x:80/?camid=0 یا آدرس IP شبکه‌ی محلی شما باشد. اگر به امنیت بیش‌تر نیاز دارید می‌توانید یک کلمه‌ی عبور هم اضافه کنید.

3)- حساب وب: نسخه‌ی رایگان iSpy محدود است اما شما هنوز هم می‌توانید ضبط‌های اخیر را از دوربین‌های شبکه‌ای شده خود در هر جا که هستید مشاهده کنید. ورود به حساب iSpy Connect از هر سیستم دسک‌تاپ، یک پانل کنترل ابتدایی فراهم می‌کند و کلیپ‌های ضبط شده‌ی اخیر را در اختیار شما قرار می‌دهد و شما باید بتوانید در عرض 10 ثانیه آن‌ها را مستقیما از کامپیوتر مانیتورینگ خود پخش کنید.

4)ـ دسترسی موبایل: اگر مشترک یک سرویس پولی شوید یک وب‌سایت اختصاصی HTML5 موبایل وجود دارد که حتی ابزار Apple نیز به راحتی از آن استفاده می‌کنند و می‌تواند برای کنترل دوربین‌های موتوردار هم مورد استفاده قرار گیرد. شما می‌توانید با ابزار موبایل به این وب‌سایت استاندارد دست پیدا کنید اما پخش‌کننده‌ی ویدئو احتمالا کار نخواهد کرد. برخی از دارنده‌گان ابزار اندروید ممکن است موفقیت بیش‌تری در این زمینه کسب کنند ولی ما نتوانستیم با سخت‌افزار خود از آن استفاده کنیم.

سرویس‌های آبونمانیدر حالی که iSpy Connect چیزهای زیادی برای دوست داشتن دارد، ویژگی‌های پیشرفته‌تر آن نیاز به آبونه شدن دارد. 70 دلار در سال مبلغ زیادی به نظر می‌رسد اما در مقایسه با امنیت paid-for monitor بسیار منطقی است. البته این تنها گزینه‌ی موجود نیست. اگر می‌خواهید هشدارهای توئیتر را نیز دریافت کنید ما یک راه ساده پیدا کردیم. یک کلاینت خط فرمانی توئیتر دانلود کنید و سپس آن را نصب و با توئیتر تائید اعتبار کنید. در داخل iSpy Connect شما می‌توانید یک Executable برای هشدارهای ابزار منفرد اجرا کنید. client executable را در مسیر خود نصب کنید سپس تحت Arguments، حساب توئیتر، یک پیام مناسب و یک timestamp مثل "TWITTERNAME‏"Camera One Alert"timestamp" اضافه کنید. ما همچنین از ارزان شدن دوربین‌های امنیتی بسیار تحت تاثیر قرار گرفتیم. این‌ها همان ابزار بی‌سیم مبتنی بر IP که در اکثر فروشگاه‌ها می‌بینید هستند که می‌توانید با قیمتی حدود 35 پوند آن‌ها را تهیه کنید. در این مرحله از کار اگر می‌خواهید از راه دور کنترل کاملی بر سیستم خود داشته باشید فقط باید هزینه‌ی سالانه‌ی 70 دلاری آبونمان را در نظر بگیرید.

 

پست های مرتبط
Office 2013
Office 2013

نسخه‌ی بعدی Microsoft Office با برخوداری از یک اینترفیس سازگار با

زندگی موبایل خود را آسان‌ تر کنید
زندگی موبایل خود را آسان‌ تر کنید

Nick Odantzis به شما نشان می‌دهد چگونه تلفن اندروید خود را مدیریت

موسیقی‌ های قدیمی خود را به فرمت دیجیتال تبدیل کنید
موسیقی‌ های قدیمی خود را به فرمت دیجیتال تبدیل کنید

Nick Peers به شما کمک می‌کند از کاست‌ها و صفحه‌های Vinyl خود

یک مسیریاب لینوکس بسازید
یک مسیریاب لینوکس بسازید

جدیدترین و گران‌ترین مسیریاب‌های امروزی به حدی مجهز و دارای

برادرانِ ستیزه‌ جو
برادرانِ ستیزه‌ جو

Yahoo، از پیشتازان حوزه‌ی جست‌و‌جو در اینترنت، یکی از مدیران

جادوی فایل‌ های XPS را کشف کنید
جادوی فایل‌ های XPS را کشف کنید

Dan Grabham در این مقاله به شما نشان می‌دهد چگونه ایمیل‌ها را با

دیدگاه ها
دیدگاه جدید