نسخه‌ی بعدی Microsoft Office با برخوداری از یک اینترفیس سازگار با لمس و امکانات جدید برای کار با Metro طراحی شده است. این نسخه همچنین با هزینه‌ی اشتراک، نصب ondemand و سینک اتوماتیک تنظیمات و اسناد ذخیره شده برروی سرورهای مایکروسافت، به ابر انتقال پیداکرده است.

اگرچه preview suite آفیس 15 نام دارد برنامه‌های کاربردی منفرد آن نظیر Word و Excel با برچسب 2013 عرضه شده‌اند بنابراین ما انتظار داریم که نسخه‌ی نهایی، Office 2013 نام خواهد گرفت. نسخه‌های Office 2013 از Exchange, SharePoint,Project و سرورهای Lync وجود خواهد داشت. بنگاه‌های تجاری می‌توانند این‌ها را به صورت داخلی (in-house) اجرا کنند یا از طریق سرویس Microsoft-run Office 365 یا از کمپانی‌های میزبانی معمولی نسخه‌های ابری آن را اجرا کنند.

شما کماکان می‌توانید office 2013 را به عنوان یک مجوز نرم‌افزار تجاری که پول کامل آن را از قبل پرداخت می‌کنید خریداری نمائید اما  در عین حال می‌توانید آن را به عنوان یک آبونمان از طریق Office 365 نیز بخرید. این کار نسخه‌ی کامل برنامه‌های دسک‌تاپ و Metro را در اختیار شما قرار می‌دهد؛ نه تنها برنامه‌های کاربردی تحت وب Office (که ارتقای آن را هم دریافت می‌کنید)، بلکه به علاوه‌ی Office for Mac و برای هر ابزار دیگری که برنامه‌های کاربردی Office برروی آن‌ها در دسترس هستند (به عنوان مثال OneNote برای iOS و ابزار اندروید).

Office برروی ابر

چهار Plan در دسترس قرار دارد: Office 365 Home Premium, Office 365 Small Business Premium, Office 365 و Office 365 Enterprise. شما نباید نگران دانلود و ذخیره کردن یک نصب‌کننده‌ی حجیم و بزرگ برای هر یک از این‌ها باشید؛ زیرا وقتی دانلود را از وب‌سایت Office 365 آغاز یا سعی می‌کنید یک سند آفیس را از یک PC که Office برروی آن نصب نشده باز کنید برنامه‌های کاربردی از روی ابر جریان پیدا می‌کنند. این روش از یک نسخه‌ی بسیار پیشرفته‌تر از مجازی سازی Click-to-Run که مایکروسافت در حال حاضر برای نسخه‌های آزمایشی Office 2013 به کار می‌گیرد استفاده می‌کند. این شما را قادر می‌کند استفاده از برنامه‌های کاربردی را دقیقا چند دقیقه بعد از این که آن‌ها را دانلود کردید آغاز نمائید.

در حالی که سایر برنامه‌های کاربردی در جریان هستند یک اسلایدشوی PowerPoint که ویژگی‌های جدید را نشان می‌دهد باز می‌شود و شما می‌توانید گزینه‌هایی مثل طرحی که می‌خواهید در ریبون ببینید را انتخاب کنید.

تغییرات اینترفیس

Office 2013 از اصول پاک و تمیز Metro تبعیت  و آن‌ها را به برنامه‌های کاربردی دسک‌تاپ اِعمال می‌کند. این کار مرکز اسناد شما را به همراه ابزاری مثل ریبون که به آهستگی فید می‌شود در پس‌زمینه قرار می‌دهد. ریبون خیلی مشکوک به نظر می‌رسد اما هیچ فضای اضافی برروی صفحه‌ اِشغال نمی‌کند. Word یک برگه با طراحی جدید برروی ریبون خود دریافت کرده که مکانی بسیار منطقی برای مکان ابزار فرمت‌گذاری و پس‌زمینه‌ی صفحه که قبلا برروی برگه‌ی layout صفحه قرار داشت به شمار می‌رود.

امکانات layout نیز به شدت ارتقا پیدا کرده‌اند. حالا شما می‌توانید ویدئوها را مستقیما به داخل اسناد Word وارد و آن‌ها را پخش کنید و حساب‌های فیس‌بوک و Flickr خود را برای عکس‌هایی که می‌توانند بدون این که ابتدا به صورت محلی ذخیره گردند در اسناد جای بگیرند جست‌و‌جو نمائید. این‌ها ابزاری با طراحی عالی هستند که استفاده از آن‌ها ساده است.

گزینه‌های ارتقا یافته‌ی layout ممکن است دلیل کارکرد بسیار خوب ویژگی PDF reflow باشند. این ویژگی‌،PDFها را درست مثل این که گویا اسناد Word هستند باز و layout آن‌ها را تبدیل می‌کند بنابراین شما می‌توانید به یک سند Word را با تمام فونت‌ها، layout، تصاویر، جدول‌ها و چارت‌ها و شماره صفحات که شباهت بسیار زیادی با PDF اصلی دارد دست پیدا نموده و آن را ویرایش کنید. این کار به سرعت صورت می‌گیرد (تبدیل یک PDF دو صفحه‌ای تنها چند ثانیه بیش‌تر از باز کردن آن در Acrobat Reader طول می‌کشد) و از دقت بسیاری زیادی نیز برخوردار است.

یک گزینه‌ی جدید دیگر، Read Mode است که تقریبا تمامی اینترفیس را حذف می‌کند و اسناد را برای جای گرفتن و تطبیق با صفحه‌ی نمایش در کنار دکمه‌هایی در هر طرف صفحه از نو به جریان می اندازد. اما پاک‌سازی اینترفیس نیز به معنای از دست دادن چند ابزار مفید است. به عنوان مثال، دستگیره‌ای که در Word وجود دارد و می‌توانید برای تقسیم کردن پنجره‌ی سند به دو ستون قابل پیمایش آن را بکشید (تا بدین ترتیب قادر شوید دو بخش سند خود را به طور همزمان مشاهده نمائید) ناپدید و به یک دکمه برروی ریبون View منتقل شده‌ است بنابراین برای رسیدن به نمای تقسیم شده به دو برابر کلیک بیش‌تر نیاز دارید.

Excel نیز مثل بقیه‌ی برنامه‌های آفیس چنین تغییری در اینترفیس را تجربه کرده و ابزار جدیدی به آن اضافه شده و همانند Word، کمک بیش‌تری برای ویژگی‌های فعلی ارائه می‌کند. به عنوان مثال، وقتی شما دامنه‌ای از ستون‌های دربردارنده‌ی اعداد را انتخاب می‌کنید، ابزار Quick Analysis به همراه مجموعه‌ای از conditional formatting، چارت‌هایی که اطلاعات زیادی را از آن ناحیه‌ی خاص نشان می‌دهند، فرمول‌ها، فرمت‌های جدول و in-cell sparklines در کنار بخش انتخاب شده pop-up می‌کند. برروی یک گزینه هاور کنید تا آن را در داده‌های خود یا به صورت یک Pop-up مشاهده کنید.

پیام‌های خطا نیز بسیار سودمندتر شده‌اند. اگر یک سلول را در طول worksheet بکشید ولی بخواهید جای دیگری کلیک کنید Excel یک هشدار توصیفی مبنی بر این که این سلول از قبل دارای دیتا بوده است به شما نشان می‌دهد.

سازگار با "لمس"

Office 2013 برای به نمایش گذاشتن قابلیت‌های Windows 8 و امکانات لمسی آن طراحی شده است. حتی برنامه‌های کاربردی دسک‌تاپ آماده‌ی کار با touch هستند. دکمه‌ی Touch Mode (حالت لمسی) در نوار ابزار quick address را فشار دهید تا layout اینترفیس تغییر کند و فضای بیش‌تری برای ضربه زدن برروی دکمه‌ها در اختیار شما قرار دهد.

در Outlook نیز این کار نواری از 5 فرمان پُراستفاده (Reply,Delete,Move to Folder,Flag,Mark as Unread) را در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر تبلت را در حالت افقی (landscape) در دست بگیرید این‌ها در جایی که انگشتان شما قرار دارند ظاهر می‌شوند. Touchهای عالی دیگری مثل استفاده از pinch-to-zoom در تقویم برای رفتن به نمای روز، هفته و ماه وجود دارد. Outlook روش‌های فوق‌العاده‌ی دیگری برای فراهم نمودن امکان کار در هر جایی در اختیار شما قرار می‌دهد. با استفاده از دکمه‌ای که در بالای پیغام وجود دارد به یک پیام پاسخ دهید. به عبارت دیگر Outlook جایی است که notificationهای Windows 8 بیش‌تر از بقیه‌ی مکان‌ها مزاحم هستند زیرا شما برای هر ای‌میل جدید یکی دریافت می‌کنید و آن‌ها به جای این که در همان مکان باقی بمانند از سمت راست بالای صفحه به سمت پائین برروی هم پُشته می‌شوند.

برنامه‌های کاربردی قدرتمند

با هر نسخه‌ی جدید آفیس، اولین سوالی که همیشه به ذهن متبادر می‌شود این است که آیا چیز جدیدی وجود دارد که مایکروسافت بتواند به این بسته‌ی قدرتمند و بی‌نظیر اضافه کند یا نه. به عنوان مثال، Word برای مدت 20 سال است که به انواع و اقسام ابزار مختلف مجهز شده و توانایی درج ویدئو و تصاویر آن‌لاین، بیش از این که یک ویژگی جدید باشد همگام شدن با پیشرفت زمانه است اما PDF Flow و پیشرفت‌های عمده‌ای که در زمینه‌ی امکان ردیابی تغییرات و کامنت‌ها برروی سند به عمل آمده به شدت سودمند هستند. تمام برنامه‌های کلیدی آفیس ویژگی‌های جدیدی دارند که به خوبی در آن‌ها گنجانده شده و در عین حال ارزشمند هستند. بهترین آن‌ها، یعنی سوئیچ کردن به قیمت‌گذاری براساس آبونمان بدین معنا است که روزهای پرسیدن این سوال که آیا ارتقای جدید برای استفاده از یک ویژگی خاص ارزش امتحان کردن دارد یا نه به سر رسیده است. وقتی چیز جدیدی عرضه می‌شود، شما با همان قیمت مشابه آن را دریافت می‌کنید.

این امکانات جدید، چیزهایی از touchهای کوچک مثل محاسبات انیمیشن شده در Excel تا ابزار جدیدی که به شما کمک می‌کنند یک چارت که چیزهای مهم موجود در داده‌های شما را نشان می‌دهد در بر می‌گیرد. شما پاسخ‌های in-place را در Outlook در اختیار دارید و حالا می‌توانید بدون این که سند خود را به یک میدان نبرد تبدیل کنید کامنت‌ها را ردیابی نمائید. ما به ابزار جدیدی که برای طراحی ارائه‌ها در PowerPoint ایجاد شده خیلی علاقه‌مندیم اما ارائه‌کننده‌ی جدید را خیلی بیش‌تر دوست داریم. PowerPoint2013 زندگی را برای شما آسان‌تر می‌کند.

OneNote Metro اولین برنامه‌ی کاربردی واقعی Metro است که بحث‌هایی در مورد این که Metro تنها برای برنامه‌های کاربردی فانتزی یا بازی‌ها مناسب است به راه انداخته. این یک بخش قدرتمند از نرم‌افزار است که کلیدی‌ترین امکانات نسخه‌ی دسک‌تاپ را در خود دارد و نشان می‌دهد که در WinRT frameworkبه چه چیزهایی در اینترفیس Metro دست پیدا می‌کنید. اگر اغلب اوقات به PCها سوئیچ می‌کنید، عاشق نصب سریع و جریانی آن خواهید شد. هرچند گاهی اوقات پاک‌سازی برای metro به معنای این است که استفاده از امکاناتی مثل split view (نمای تقسیم‌شده) و Autocorrect دشوارتر می‌شود که این امر گامی به عقب محسوب می‌شود.

ما با کارآیی و قابلیت اطمینان این مجموعه مشکلات اندکی داشتیم اما عدم سازگاری با سایت‌های مبتنی بر SharePoint 2010 تا زمانی که ما اتصال Sharepoint را قطع کردیم مانع سینک شدن با mail می‌شد. مثل همیشه، نرم‌افزاری که قبل از عرضه رسمی منتشر می‌شود الزاما به درد استفاده‌ی دائمی نمی‌خورد. اگر به دنبال لیستی از ویژگی‌های جدید در Office 2013 هستید، ممکن است هیچکدام را به اندازه‌ای که نتوانید بدون آن به زندگی ادامه دهید مفید نیابید اما بعد از چند روز استفاده از این برنامه‌های جدید ویژگی‌هایی خواهید یافت که به شدت به آن‌ها علاقه‌مند می‌شوید و ستایش خود را نثار آن‌ها می‌کنید. این یک پیشرفت عمده‌ی دیگر در قابلیت استفاده است که با برخی ابزار جدیدی که به شدت هوشمندانه هستند تلفیق شده است.

چیزهای بسیار جدید  و متنوعی برای کاربران جدی‌تر وجود دارد، خصوصا در Excel و PowerPoint و ویژگی‌هایی در این مجموعه هست که استفاده از ابزار جدید را تسهیل می‌کند و یا روش‌های جدیدی برای رسیدن به کاری که می‌خواهید انجام دهید در اختیارتان می‌گذارد. اگرچه ما دلمان می‌خواهد شاهد برنامه‌های کاربردی Metro بیش‌تری باشیم-نسخه‌ای از Outlook که طی Connected Standby می‌توانید از Metro آن را جست‌و‌جو کنید و روزآمد نگه دارید از این جمله است.

Office 2013 از بسیاری جهات تعادل مناسبی بین streamlining و oversimplifying برقرار می‌کند. البته مواردی هم هست که توان و قدرت لازم برای کاربران جدی‌تر وجود ندارد اما بهترین نکته برای یک سرویس آبونمانی این است که شما برای پیشرفت‌های آن نباید زیاد منتظر بمانید.

  • Quick Replies: در حالی که در پنجره‌ی اصلی Outlook در بالای پیامی که مشغول خواندن آن هستید تایپ می‌کنید، با استفاده از دکمه‌ای که در بالای پیام قرار دارد به یک ای‌میل پاسخ دهید. در صورت نیاز شما می‌توانید آن را به یک پنجره‌ی دیگر pop-up کنید اما این راهی تر و تمیز برای کار کردن است.
  • Easy Access (دسترسی سریع): در انتهای صفحه چهار کلمه وجود دارد: Mail,Calendar, People, tasks. هاور ماوس بر فراز calendar، تقویم شما را  pop-up می‌کند. هاور بر فراز People، لیستی از تماس‌های مورد علاقه‌ی شما را pop-up می‌کند در حالی که هاور بر روی tasks، لیست to-do را نمایان می‌سازد. کلیک برروی هر یک از این‌ها شما را به صفحه‌ی کاملی که می‌توانید با عمق بیش‌تری با هر یک از این مقوله‌ها کار کنید هدایت می‌کند.
  • Email manager (مدیر ای‌میل): طرف‌داران Windows Phone از دیدن دکمه‌های All و Unread در جعبه‌ی دریافت بسیار خوشحال خواهند شد. شما به سرعت می‌توانید بین تمام پیام‌های خود و یا فقط آن‌هایی که نیاز دارید حرکت کنید.
  • Weather Forecast (پیش‌بینی آب و هوا): برروی Calendar کلیک کنید تا یک پیش‌بینی سه روزه از آب و هوا را در بالای صفحه مشاهده کنید (البته تا زمانی که آن‌لاین باشید). مایکروسافت به ما می‌گوید این ویژگی براساس مکان قرارهای شما، آب و هوای شهری که قصد سفر به آن‌جا را دارید نشان می‌دهد.
  • User Feedback: این آیکون به شما اجازه می‌دهد نظر خود را درباره‌ی Office 15 به مایکروسافت بگوئید. کلیک برروی چهره‌ی خندان به مایکروسافت می‌گوید شما به این ویژگی علاقه دارید و کلیک برروی چهره‌ی اخمو به مایکروسافت می‌فهماند که شما علاقه‌ای به آن ندارید.

همین امروز Office جدید را امتحان کنید!

اگر قصد دارید همین امروز Office 2013 را امتحان کنید می‌توانید Technical Preview‪(Office 15)‬ را به شکل رایگان دانلود کنید. از آن جایی که این یک نسخه‌ی pre-release است، قرار نیست به اندازه‌ی نسخه‌ی نهایی پایدار باشد. Technical Preview خیلی بیش‌تر شبیه Consumer Prreview از Windows 8 است-این محصول تقریبا کامل شده اما مایکروسافت قصد دارد از عکس العمل - مثبت و منفی- کاربران در برابر ویژگی‌های جدید آن آگاه شود. دو آیکون کوچک، یکی خندان و دیگری اخمو در اغلب پنجره‌ها وجود دارد. اگر شما چیزی را دوست داشته باشید باید برروی چهره‌ی خندان کلیک کنید و اگر آن را دوست نداشتید برروی چهره‌ی اخمو کلیک می‌کنید. این یک روش ساده و سریع برای این است که به مایکروسافت نشان دهید شما درباره‌ی نسخه‌ی جدید مایکروسافت چه فکر می‌کنید. هر چه تعداد بیش‌تری از این امکان بهره بگیرند، مایکروسافت ایده‌ی بهتری در مورد بهینه‌سازی امکانات جدید دریافت خواهد کرد. ما هنگام استفاده از Office 15 Technical Preview مشکل زیادی نداشتیم اما از آن جایی که این یک نسخه‌ی pre-release است چند باگ در آن وجود دارد و در عین حال تا حدودی ناپایدار است. این بدان معنا است که به کارگیری آن برای کار با اسناد مهم و حیاتی ایده‌ی خوبی نیست. اگر خطایی ظاهر شود از شما خواسته می‌شود گزارشی در مورد آن خطا به مایکروسافت ارسال کنید. در این جا هم این یک روش سریع است و قبل از انتشار نسخه‌ی رسمی Office 15 می‌تواند به شناسایی سریع باگ‌های آن کمک کند. برای شروع کار به www.microsoft.com/en-gb/officepreview بروید. روی Sign up>Try now کلیک و با Windows Live ID خود Log in کنید. اگر هنوز در Windows Live ثبت نام نکرده‌اید می‌توانید از همین صفحه برای دریافت یک حساب رایگان sign up کنید. در صفحه‌ی بعد شما یک دکمه‌ی بزرگ سبز رنگ Install مشاهده می‌کنید. شما می‌توانید Office 15 Technical Prreview را برروی 5 وسیله‌ی مختلف نصب کنید. کلیک برروی Install، نسخه‌ی 32 بیتی Office 15 را نصب می‌کند. اگر می‌خواهید نسخه‌ی 64 بیتی آن را نصب کنید از کلیک برروی لینک language and install options اطمینان حاصل و انتخاب خود را از آن‌جا انجام دهید.

 

پست های مرتبط
خانه‌ ی خود را مانیتور کنید
خانه‌ ی خود را مانیتور کنید

ممکن است قیمت سخت‌افزار کامپیوتر به شدت پائین آمده باشد اما این

زندگی موبایل خود را آسان‌ تر کنید
زندگی موبایل خود را آسان‌ تر کنید

Nick Odantzis به شما نشان می‌دهد چگونه تلفن اندروید خود را مدیریت

موسیقی‌ های قدیمی خود را به فرمت دیجیتال تبدیل کنید
موسیقی‌ های قدیمی خود را به فرمت دیجیتال تبدیل کنید

Nick Peers به شما کمک می‌کند از کاست‌ها و صفحه‌های Vinyl خود

یک مسیریاب لینوکس بسازید
یک مسیریاب لینوکس بسازید

جدیدترین و گران‌ترین مسیریاب‌های امروزی به حدی مجهز و دارای

برادرانِ ستیزه‌ جو
برادرانِ ستیزه‌ جو

Yahoo، از پیشتازان حوزه‌ی جست‌و‌جو در اینترنت، یکی از مدیران

جادوی فایل‌ های XPS را کشف کنید
جادوی فایل‌ های XPS را کشف کنید

Dan Grabham در این مقاله به شما نشان می‌دهد چگونه ایمیل‌ها را با

دیدگاه ها
دیدگاه جدید