موسیقی‌ های قدیمی خود را به فرمت دیجیتال تبدیل کنید

Nick Peers به شما کمک می‌کند از کاست‌ها و صفحه‌های Vinyl خود کپی‌های دیجیتال ایجاد کنید.

این روزها ایده‌ی عقب و جلو بردن فیزیکی کاست‌ها برای پیدا کردن یک Track خاص، کاری متعلق به عهد باستان به نظر می‌سد اما ممکن است هنوز هم موسیقی‌های قدیمی داشته باشید که دوست دارید به آن‌ها گوش کنید. تصور کنید بتوانید آن موسیقی‌ها را با فرمت دیجیتال گوش بدهید، تنها با چند کلیک از آن‌ها لیست‌های پخش ایجاد کنید و قادر شوید موسیقی را به تمام ابزار گوناگونی که در اختیار دارید، مثل گوشی هوشمند یا تبلت خود  منتقل نمائید.

خوب، خیال‌پردازی را بس کنید. با مجهز شدن به Audacity و تجهیزات مناسب-در اغلب موارد یک کابل ساده‌ی صوتی ساده- شما می‌توانید کلکسیون موسیقی آنالوگ قدیمی خود را به کامپیوتر منتقل کنید، سپس trackها را با فرمت MP3 ذخیره نمائید. برای چگونگی انجام این کار ادامه‌ی مقاله را مطالعه کنید.

Vinylهای قدیمی خود را در Audacity به MP3 تبدیل کنید

1)ـ  وسیله‌ی آنالوگ خود را به PC متصل کنید: اگر یک ابزار اختصاصی مثل یک پخش‌کننده‌ی کاست ION یا turntable دارید، دستورالعمل سازنده‌ی آن را برای ست‌آپ این وسیله-که عموما اتصال آن به یک درگاه USB و نصب درایور از روی دیسک یا دانلود آخرین نسخه‌ی آن از www.ionaudio.com/support/downloads است- دنبال کنید. وقتی آن را نصب و اجرا کردید به مرحله‌ی سوم بروید.

2)- استریوی خانگی خود را به PC متصل کنید: اگر آن را به سیستم استریوی خانگی خود متصل می‌کنید، به جای یک سوکت mic برروی PC به یک line-in نیاز دارید زیرا استفاده از سوکت mic می‌تواند به کامپیوتر شما صدمه وارد کند. شما همچنین  به یک کابل مناسب برای اتصال این دو وسیله نیاز دارید که این کابل می‌تواند یک نَری استریویی 5/3 میلیمتری به 2x phono male (قطعه‌ی 35490 از www.lindly.co.uk) یا یک نَری استریویی 5/3 میلیمتری به نَری استریویی 5/3 میلیمتری (قطعه‌ی شماره‌ی 35451) باشد.

3)- نرم‌افزار را نصب کنید: Audacity را از http://bit.Ly/NF4Yi1 نصب و دستورالعمل‌های آن را دنبال کنید. وقتی کار به اتمام رسید، تیک کنار Launch Audacity را بردارید و برروی Finish کلیک کنید. حالا LAME for Windows را از همین سایت نصب کنید. برروی OK کلیک و سپس Edit>Preferences را انتخاب کنید. Libraries را انتخاب کنید و مطمئن شوید که LAME 3.99.3 در کنار MP3 Library Version وجود داشته باشد.

4)ـ تنظیمات ضبط را پیکره‌بندی کنید: در مرحله بعدی به بخش Devices از پنجره‌ی Preferences بروید. برای انتخاب منبع ورودی خود تحت Recording برروی منوی پائین افتادنی Device کلیک کنید- یا نام وسیله‌ی اختصاصی خود را وارد نمائید و یا در صورتی که استریوی خانگی خود را از طریق یک کابل صوتی به PC متصل می‌‌کنید از گزینه‌ی line-in بهره بگیرید. بگذارید Stereo تحت Channels انتخاب شده باقی بماند و برای بازگشت به صفحه‌ی اصلی برروی OK کلیک کنید.

5)ـ سطح ضبط را تست و ست کنید: پخش کاست و موسیقی را آغاز کنید، سپس برای شروع مانیتورینگ صدا، تحت level meter در Audacity برروی آیکون Mic کلیک کنید. شما باید بالا و پائین شدن یک level meter را مشاهده کنید که نشان می‌دهد Audacity در حال دریافت پخش موسیقی است. از زبانه‌ی صدای میکروفون برای تنظیم صدا استفاده کنید تا level peak که با یک خط آبی رنگ نشان داده می‌شود به حدود -6 برسد.

6)ـ صدا را ضبط کنید: اگر زبانه‌ی صدای میکروفون در Audacity خاکستری رنگ بود، سطح ضبط صدا را با استفاده از کنترل صدای خود استریو تنظیم کنید. حالا ضبط آنالوگ را به ابتدا برگردانید، دکمه‌ی قرمز رنگ Record را در Audacity فشار دهید و سپس به چیزی که ضبط کرده‌اید از ابتدا تا اتنها گوش کنید. شما باید یک track صوتی که  صدا را با یک waveform ارائه می‌کند مشاهده نمائید.

7)ـ کارتان را ذخیره و بازبینی کنید: وقتی ضبط به اتمام رسید، دکمه‌ی Stop را فشار دهید. برای انتخاب یک نام مناسب و تشریحی، File>Save project را انتخاب کنید. از زبانه‌ی افقی در انتهای پنجره‌ی Audacity برای برگشتن به ابتدای ضبط خود بهره بگیرید، سپس برای این که ببینید چیزی که ضبط کرده‌اید چگونه به نظر می‌رسد آن را پخش کنید. به احتمال زیاد قبل از اتمام کارتان به مقداری ویرایش و پاک‌سازی نیاز خواهید داشت.

8)ـ چیزهای ضبط شده را ویرایش کنید: ابتدا هر سکوتی را از ابتدا و انتهای ضبط حذف کنید. برای انجام این کار، به ابتدا برگردید، Play را فشار دهید و جایی که صدا شروع می‌شود یادداشت کنید. حالا ماوس را بر فراز بخش ناخواسته‌ی ضبط کلیک کرده و بکشید-با انجام این کار، همین بخش از صدا های‌لایت می‌شود. برای حذف آن، Delete را فشار دهید (برای برگرداندن این عمل، Ctrl+Z را فشار دهید). به انتهای ضبط بروید و همین کار را تکرار کنید.

9)- Track را پاک‌سازی کنید: منوی Effect جایی است که شما می‌توانید کیفیت ضبط را افزایش دهید-برای اطمینان از صحت صدا، Effect>Normalize را انتخاب کنید و تنظیمات پیش‌فرض را به همان شکلی که هستند باقی بگذارید. برای کاهش تاثیر hiss, scratchها و سایر نویزهای ناخواسته، Effect>Noise Removal را انتخاب کنید-باز هم توصیه می‌کنیم کار را با گزینه‌های پیش‌فرض آغاز کنید. از Ctrl+Z  برای بازگرداندن آخرین تغییر استفاده نمائید.

10)- اتمام ضبط: تبریک می‌گوئیم، شما اولین ضبط آنالوگ خود را دیجیتایز کردید. همه‌ی کاری که باقی مانده ذخیره کردن آن در فرمتی است که بتوان آن را در بیرون از Audacity پخش کرد. File>Export را انتخاب کنید، از منوی پائین‌افتادنی Save As، گزینه‌ی MP3 files را انتخاب نمائید، اسمی برای آن برگزینید و پوشه‌ای که می‌خواهید آن را ذخیره کنید انتخاب نمائید. برروی Save کلیک کنید، و قبل از کلیک برروی OK برای اتمام کار، اطلاعاتی مثل اسم هنرمند و شماره‌ی track را وارد نمائید.

  • :level Meter از این گزینه برای مانیتور سطوح منبع ورودی خود مثل یک استریوی خانگی یا USB turntable استفاده کنید. برای دستکاری level meter برروی پیکان رو به پائین کنار آیکون میکروفون (mic)  کلیک کنید.
  • Controls: برای آغاز ضبط صدایی که توسط ابزار آنالوگ به PC شما جریان پیدا می‌کند برروی دکمه‌ی Record کلیک کنید. وقتی کارتان به اتمام رسید برروی Stop کلیک کنید. از کنترل‌های دیگر برای گوش دادن به چیزهای دیجیتالی که ضبط کرده‌اید استفاده کنید.
  • Waveform:خود Track به شکل یک waveform نمایش داده می‌شود. spikeها را داخل محدوده نگه دارید در غیر این صورت clipping ایجاد می‌شود.
  • Magnify: این گزینه شما را قادر می‌کند برای آگاهی از جزئیات بیش‌تر برروی صدای ضبط شده zoom in و یا برای مشاهده‌ی کل چیزهای ضبط شده برروی آن zoom out کنید. شما حتی می‌توانید از آن‌ها در زمانی که عملیات ضبط در حال انجام است نیز بهره بگیرید.
پست های مرتبط
خانه‌ ی خود را مانیتور کنید
خانه‌ ی خود را مانیتور کنید

ممکن است قیمت سخت‌افزار کامپیوتر به شدت پائین آمده باشد اما این

Office 2013
Office 2013

نسخه‌ی بعدی Microsoft Office با برخوداری از یک اینترفیس سازگار با

زندگی موبایل خود را آسان‌ تر کنید
زندگی موبایل خود را آسان‌ تر کنید

Nick Odantzis به شما نشان می‌دهد چگونه تلفن اندروید خود را مدیریت

یک مسیریاب لینوکس بسازید
یک مسیریاب لینوکس بسازید

جدیدترین و گران‌ترین مسیریاب‌های امروزی به حدی مجهز و دارای

برادرانِ ستیزه‌ جو
برادرانِ ستیزه‌ جو

Yahoo، از پیشتازان حوزه‌ی جست‌و‌جو در اینترنت، یکی از مدیران

جادوی فایل‌ های XPS را کشف کنید
جادوی فایل‌ های XPS را کشف کنید

Dan Grabham در این مقاله به شما نشان می‌دهد چگونه ایمیل‌ها را با

دیدگاه ها
دیدگاه جدید