Yahoo، از پیشتازان حوزه‌ی جست‌و‌جو در اینترنت، یکی از مدیران اجرایی سابق گوگل یعنی Marrisa Mayer را به عنوان مدیر ارشد اجرایی جدید خود انتخاب کرده است. این خانم 37 ساله جزو اولین 20 نفر کارمندی که گوگل استخدام کرد بود و برجسته‌ترین سخنگوی این کمپانی محسوب می‌شد.

Yahoo دو دهه‌ی طولانی ناکامی داشته است. در ژانویه‌ی سال جاری Microsoft Bing به عنوان دومین موتور جست‌و‌جوی جهان انتخاب شد و یاهو را پشت سر گذاشت، و در ماه آوریل این کمپانی طرحی برای کاهش 14 درصدی کارکنان خود به اجرا گذاشت. در سطوح اجرایی نیز این کمپانی تغییرات عمده‌ای را تجربه کرده است. Mayer، پنجمین مدیر ارشد اجرایی این کمپانی است اما به نظر می‌رسد مسئولان Yahoo قصد دارند برای مدتی طولانی از وجود او بهره بگیرند.

براساس مدرکی که در کمیسیون US Securities and Exchange و در ماه جولای پُر شده Mayer، که یکی از کلیدی‌ترین چهره‌های شاخص در موتور جست‌و‌جوی گوگل محسوب می‌شد یک پیشنهاد سخاومت‌مندانه دریافت کرده است. این پیشنهاد شامل حقوق پایه‌ی یک میلیون دلاری ، سالی 12 میلیون دلار سهام، پاداش سالیانه بین 2 تا 4 میلیون دلار و در صورتی که تعهد کند به مدت 5 سال در این شغل باقی می‌ماند 30 میلیون دلار دیگر است. به نظر می‌رسد Yahoo حقیقتا به دنبال رونق کسب و کار خود است و از تمام جهات از Mayer پشتیبانی میکند. اما Yahoo با پرداخت این همه پول به چه چیزی دست پیدا می‌کند؟

مدیر ارشد اجرایی جدید یاهو Marissa Mayer سال‌ها تجربه طولانی خود را روی میز گذاشته است. او قبلا یکی از مدیران اجرایی و سخن‌گوی گوگل بوده است.

Mayer که اولین مهندس زن گوگل و فارغ‌التحصیل استنفورد است در موفقیت بسیاری از پروژه‌های گوگل نقش داشته . او قبل از انتصاب به عنوان معاون مدیرعامل سرویس‌های محلی و جغرافیایی، معاون مدیرعامل بخش محصولات جست‌و‌جو و تجربه‌ی کاربری گوگل بود. این ارتقای شغلی شامل برخورداری از یک صندلی در کمیته‌ی عملیاتی گوگل نیز می‌شد.

Mayer چندین توانایی با خود به همراه آورد. یکی از آن‌ها پس‌زمینه‌ی او در مهندسی نرم‌افزار بود که این تجربه‌ی قبلی جایگاه او را در دو بخش کلیدی غول جست‌و‌جوی جهان تثبیت کرد و مهم‌تر از آن، حضور 13 ساله در قلب گوگل را برای او به ارمغان آورد. او این کمپانی را می‌شناسد و از تمام استراتژی‌های داخلی و بیرونی آن آگاه است.

دایرکتوری قدیمی Yahoo هنوز در http://dir.yahoo.com وجود دارد.

برای کسانی که پیش از بقیه خود را با وب تطبیق دادند انتصاب Mayer غم و دلتنگی خاصی را تداعی می‌کند. طی انفجار دات‌کام در دهه‌ی 90 میلادی، اسم Yahoo معادل جست‌و‌جو بود که زندگی خود را در سال‌های اولیه‌ی دانشجویی Mayer در دانشگاه استنفورد آغازکرد. در سال 1994، پروژه‌ی دایرکتوری وب David Filo و Jerry Yang به زودی نیاز به دنبال شدن توسط کاربران وب نو پا داشت و این دانشجویان تحصیل خود را برای کار در جهان واقعی ترک کردند.

من احساس خوشبختی می‌کنم

در سال 2000 با رشد Yahoo و رسیدن به حداکثر محبوبیت، با 118.74 دلار برای هر سهم یک پروژه‌ی دیگر به سرعت پا گرفت. مثل آیینه‌ای که روبروی موسسان Yahoo گرفته باشند، Sergey Brin و Larry Page دو تن از دانشجویان استنفورد کار برروی BackRub، یک پروژه‌ی تحقیقاتی برای توسعه‌ی یک ابزار جست‌و‌جوی مبتنی بر یک الگوریتم خاص را شروع کردند. در سال 1997، آن پروژه Google نام گرفت.

تا سال 2004، Google به شکل گسترده‌ای بر Yahoo غلبه کرده بود و 4/87 درصد از تمامی جست‌و‌جوهای انجام گرفته برروی وب را به خود اختصاص داده بود. Marissa Mayer بخشی از این موفقیت محسوب می‌شد.

کار Yahoo از کجا خراب شد؟ این دوکمپانی (یاهو و گوگل) داستان‌ها و خاستگاه‌های مشترکی دارند و هر دوی آن‌ها کار خود را به شکل سرویس‌های جست‌و‌جوی ساده آغاز کردند. اگرچه آن‌ها در راه توسعه و پیشرفت خود دو مسیر کاملا متفاوت در پیش گرفتند. گوگل به شکلی فوق‌العاده به ورای یک موتور جست‌و‌جوی صِرف حرکت کرد اما صفحه‌ی اصلی آن هنوز فقط یک جعبه‌ی متنی با یک دکمه است. ضمنا، Yahoo برای تبدیل شدن به یک پُرتال محتوایی تلاش کرد و کوشش‌های خود را برای دستیابی به بهترین‌های وب توسعه داد اما دو دهه ارائه‌ی سرویس‌ و buy-outها چیزی به جر حسی از آشفته‌گی و به هم ریخته‌گی برای این کمپانی باقی نگذاشته است. صفحه‌ی اصلی این کمپانی پُر از اخبار و امکانات، تبلیغات، سرویس‌های متعدد و محتوا است. در دورانی که هر مجله‌ و روزنامه‌ای به همان اندازه‌ای که به نسخه‌ی چاپی اهمیت می‌دهد برای نسخه‌ی دیجیتال نیز اهمیت قائل است، استعاره‌ی پُرتال، بی‌معنی و تاریخ گذشته به نظر می‌رسد.

صفحه‌ی اصلی Yahoo در سال 2012-مجموعه‌ای از هدلاین‌هایی شبیه مجلات و سرویس‌های متعددی نظیر بازی‌ها، مسائل اقتصادی و Dating. مدت‌ها است که Yahoo به یک پاک‌سازی اساسی نیاز دارد.

متوقف نشو

اولین یادداشت محرمانه‌ی Mayer به عنوان مدیر ارشد اجرایی خطاب به کارکنان Yahoo اخیرا به سایت Dow Jones یعنی AllThingsD درز کرده است. در این یادداشت، رئیس جدید به کارکنان Yahoo می‌گوید "به حرکت خود ادامه دهید". او در ادامه می‌نویسد: "در حالی که من ایده‌هایی در سر دارم، قبل از تعیین استراتژی یا تغییر مسیر نیاز به توسعه‌ی یک پرسپکتیو کاملا آگاهانه و اطلاعاتی دارم. بنابراین لطفا متوقف نشوید. شما کار مهمی انجام می‌دهید. خواهشم می‌کنم توقف نکنید". خوب مثل همیشه این فعالیت تجاری است- Mayer قول می‌دهد قبل از شروع به تغییرات، بنشیند و از رموز تجارت سر در بیاورد.

اما پشت صحنه و ورای بازاریابی و چیزهای دیگر، اتفاقاتی شکل واقعیت به خود گرفته است. چندین مدیر ارشد اجرایی کلیدی شامل Wayne Power, Marc Grabowski و Ross Levinsohn که قبلا در صدر مدیران ارشد اجرایی Yahoo بودند  کمپانی را ترک کرده‌اند.

همانند مغز و فکری که پشت روش حداقلی گوگل قرار دارد، منطقی است که Mayer کار خود را با بهینه‌سازی و تمرکز مجدد و با تاکید بر چیزی که Yahoo واقعا هست آغاز کند. و با حضور او در Yahoo، ما شرط می‌بندیم که این کمپانی راه خود را برای یافتن بهترین‌های وب مجددا آغاز خواهد کرد.

Yahoo و Google همیشه هم متداول‌ترین راه پیدا کردن چیزها به شکل آن‌لاین نبوده‌اند

اولین موتور جست‌و‌جوی اختصاصی، ALIWEB‪(Archie Like Indexing for the Web)‬ بود که در سال 1993 راه‌اندازی شد. این موتور جست‌و‌جو تفاوت زیادی با موتورهای امروزی داشت و تنها راه این که یک صفحه برروی آن لیست شود، ارسال (submit) یک آدرس با استفاده از یک فرم آن‌لاین، چیزی که شباهت زیادی با دایرکتوری اولیه‌ی Yahoo داشت بود. موتورهای جست‌و‌جوی مدرن و امروزی، وب را spider می‌کنند، لینک‌ها را دنبال می‌کنند و به ظور اتوماتیک صفحات را به بانک‌های اطلاعاتی خود اضافه می‌کنند. اولین نوع این‌ها WebCrawler بود که در سال 1994 راه‌اندازی شد. WebCrawler هنوز هم به عنوان یک موتور جست‌و‌جوی موازی وجود دارد، سرویسی که نتایج را از چندین سایت جست‌و‌جو برمی‌گرداند. اگر به دنبال رایج‌ترین و محبوب‌ترین موتورهای جست‌و‌جوی قبل از گوگل می‌گردید باید به AltaVista (که در سال 1995 راه‌اندازی شد) و HotBot (که در 1996 راه‌اندازی شد) اشاره کنیم. AltaVista به خاطر الگوریتم جست‌و‌جوی قدرتمند خود معروف بود در حالی که HotBot به عنوان یک روش جست‌و‌جوی آن‌لاین که به شدت قابل پیکره‌بندی بود توسط جست‌وجو‌کننده‌های حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گرفت. هر دوی این‌ها هنوز هم وجود دارند. اصلی‌ترین رقیب مستقیم یاهو، The Open Directory Project که با نام DMOZ(www.dmoz.org) نیز شناخته می‌شد بود که در سال 1998 راه‌اندازی شد. DMOZ یک دایرکتوری بود که توسط نیروی انسانی و تمام توسط افراد داوطلب ویرایش می‌شد.

 

پست های مرتبط
خانه‌ ی خود را مانیتور کنید
خانه‌ ی خود را مانیتور کنید

ممکن است قیمت سخت‌افزار کامپیوتر به شدت پائین آمده باشد اما این

Office 2013
Office 2013

نسخه‌ی بعدی Microsoft Office با برخوداری از یک اینترفیس سازگار با

زندگی موبایل خود را آسان‌ تر کنید
زندگی موبایل خود را آسان‌ تر کنید

Nick Odantzis به شما نشان می‌دهد چگونه تلفن اندروید خود را مدیریت

موسیقی‌ های قدیمی خود را به فرمت دیجیتال تبدیل کنید
موسیقی‌ های قدیمی خود را به فرمت دیجیتال تبدیل کنید

Nick Peers به شما کمک می‌کند از کاست‌ها و صفحه‌های Vinyl خود

یک مسیریاب لینوکس بسازید
یک مسیریاب لینوکس بسازید

جدیدترین و گران‌ترین مسیریاب‌های امروزی به حدی مجهز و دارای

جادوی فایل‌ های XPS را کشف کنید
جادوی فایل‌ های XPS را کشف کنید

Dan Grabham در این مقاله به شما نشان می‌دهد چگونه ایمیل‌ها را با

دیدگاه ها
دیدگاه جدید