Xbox One X ، یک جعبه کوچک با توانی شگفت­ انگیز

این وسیله همانند بیشتر بازی­های کامپیوترهای شخصی توانمند است، و تنها پانصد دلار قیمت دارد. و این برای یک کنسول بازی بسیار تاثیرگذار است.

Xbox One X با قابلیت اجرای بازی با کیفیت 4k ممکن است چیزی باشد که بتواند مایکروسافت را به خاطر کنسول بازیش، سرمست کند. پیش از آنکه Xbox One به بازار عرضه شود، E3 2013 وجود داشت که بسیار فاجعه­ بار بود، با اخباری درباره یک کنسول همیشه آن­لاین، سونی به عنوان یک کنسول که قیمت کنسول­ها را در بازار بر هم زده بود، و دن ماتریک (Don Mattrick) درباره مردمی می­گوید که حتی از Xbox 360s در زیردریایی­ های هسته­ ای نیز به کار می­گیرند. مایکروسافت هرگز نتوانست در زمینه کنسول خود را به عنوان یک برند تجاری مطرح سازد و نظر هواداران را به سوی خود جلب نماید، کاری PlasyStation 4 به خوبی از پس آن برآمد، و در همه زمینه­ ها کنسول­های PlayStation برتر بودند، در زمینه Kinect یا رزلوشن بهبود یافته یا هر وسیله­ ای که شما دارید، حفره Xbox ژرفتر بود.

Xbox One X تا اندازه­ای توانسته است این حفره را پر نماید. برای نخستین بار از سال 2005 میلادی، مایکروسافت توانسته است توانمندترین کنسول بازی را به بازار رقابت عرضه دارد – به اندازه کافی تواننمند که حتی خود من نیز شگفت زده شده­ ام (go.pcworld.com/pcga)

این جعبه کوچک توان زیادی را در خود جای داده است.

کوچک نمودن اندازه

همانگونه که گفتیم Xbox One X کوچک است. این موضوع برای آغاز گفتگو مناسب به نظر می­رسد، من هیچگاه از دیدگاه زیبایی شناختی به Xbox One و VCR زیبای آن نپرداخته­ ام.

بیایید نگاهی گذرا و سریع به Xbox One X داشته باشیم و آنرا هم با Xbox One و هم با Xbox One S که ساخت سال 2016 میلادی است مقایسه نماییم. برخی از ویژگی­هایی که روی Xbox One X قرار دارند، و به عنوان ویژگی­های نوین و تازه شناخته می­شوند را می­توان روی Xbox One S نیز پیدا کرد، مانند پشتیبان HDR، اما چرا پس این ویژگی به عنوان یک ویژگی نوین شناخته می­شود، پاسخ این است که این ویژگی در مدل S بیشتر به عنوان یک ضعف و حفره خود را نمایان ساخت تا یک ویژگی، اما در کنسول نوین این ضعف برطرف شده و این پشتیبان ارتقا یافته است.

Xbox One X لزوما یک کالای چشمگیر به شمار نمی­رود –به نظر من آن هنوز دارای ظاهری مانند باکس­های کابلی هستند. من امیدوار بودم که مایکروسافت نمای زیبای سیاه و سپیدی که برای مدل S به کار برده بود را نیز برای این محصول تازه خود نیز به کار می­برد.

این محصول به شدت فشرده است. ابعاد آن عبارت 11.8x9.4x2.4 اینچ می­باشد، Xbox One X به طور موثری از Xbox One کوچکتر است، ابعاد Xbox One 13.1x10.8x3.1 اینچ می­باشد و تنها از مدل Xbox One S ‪(11.5 x 9 x 2.5 اینچ)‬ اندکی بزرگتر است. اما سخت­افزار Xbox One X بسیار خیره کننده هستند و ما را شگفت­زده خواهند کرد. درست مانند Xbox One S، این محصول، یعنی Xbox One X پشتیان توان خود را درون کیس جاسازی نموده است. اکنون زمان خداحافظی با Xbox One و شارژر یا همان پشتیبان توان الکتریک آن فرا رسیده. Xbox One X دارای یک سیم پنج فوتی برای پشتیبان توان الکتریکی خود می­باشد.

با وجود اینکه Xbox One X از نظر حجم کاهش یافته و بسیار فشرده­تر از نمونه پیشین خود است، اما به مراتب کم صداتر از نسل گذشته خود می­باشد. البته برای من بسیار دشوار است که بخواهم از این دیدگاه و نقطه نظر این دو کالا را با هم بسنجم، چون Xbox Oneای که من از آن بهره می­برم چهار سال عمر دارد، اما با اطمینان می­گویم دستگاهی که من دارم از همان روز نخست هم به کم صدایی Xbox One X نبود. حتی پس از ساعت­ها بازی با Xbox One X و جابجا کردن آن از گوشه­ای به گوشه دیگر اتاق، باز هم این دستگاه بسیار نرم و بیصدا کار می­کند – فن هیچکدام از دستگاه­های دیگر چنین آرام و بیصدا کار نمی­کنند. در انتهای هر دو دستگاه یک سیستم تهویه جاسازی شده است که شوند خنک­سازی دستگاه را فراهم می­سازند، با وجود اینکه Xbox One X گرما دریافت می­کند، اما هنگامی که دست خود را به آن می­زنید درخواهید که این دستگاه هیچگاه داغ نمی­شود و این نشان می­دهد سیستم خنک­سازی آن تا چه اندازه نیرومند است.

توجه داشته باشید که بر خلاف 2TB Xbox One S، دستگاه Xbox One X استاندارد بدون پایه عرضه شده است. مایکروسافت قصد دارد تا آن را جداگانه به فروش رساند، و اگر شما بخواهید که کنسول خود را هنگام حرکت افقی محدود سازید می­توانید برای آن یک پایه بخرید. مایکروسافت همچنین قصد ندارد تا یک Kinect adapter رایگان برای مشتریان Xbox One X فراهم سازد. درگاه Kinect کنار گذاشته شده و روی این کالا وجود ندارد، و به احتمال زیاد بیشتر کاربران به این موضوع توجه نکرده بودند و یا برای آنها اهمیتی ندارد. اما اگر کسی تمایل به داشتن آن دارد می­تواند با چهل دلار آن را برای سیستم خود فراهم سازد – یک نوع بی­احترامی به کسانی است که آن را خریداری کردند یا (ممکن است هنوز از آن بهره می­برند) که اکنون رسما آن را باید به عنوان یک لوازم جانبی به کار گیرند.

در هر صورت بهترین بهینه­ سازی – و به راستی بهترین در نوع خود – دکمه خاموش و روشن نمودن Xbox One X آن است. این موضوع شاید به عنوان کوچکترین بهینه­ سازی به شمار اید، که از دید من چنین نیز هم هست. کسانی که Xbox One داشته ­اند، به احتمال خیلی زیاد از دکمه خازنی خاموش/روشن این دستگاه در رنج بوده­اند، زیرا نه تنها با کوچکترین اشاره به آن دستگاه خاموش می­شد، بلکه اگر هر چیز دیگر نیز با آن تماس پیدا می­کرد باعث خاموش شدن آن می­گردید. یک مشکل دیگر آن هنگام خاموش یا روشن شدن بود که با صداهای عجیبی مانند بووووو-دوووووووو-دوووووووپ خاموش یا روشن می­شود، و اگر نوزاد، یا حیوان خانگی داشته باشید که خواب هستند، این صداها شوند آزار آنها را فراهم می­سازند. گرچه شاید این حرکت به عنوان یک حرکت رو به جلو به شمار نیایید و به نوعی بازگشت به گذشته باشد، اما Xbox One S دوباره به سوی دکمه ­های خاموش/روشن فشاری قدیمی رفته است و آنها را روی سیستم خود به کار گرفته و این موضوع درباره Xbox One X نیز درست است.

فاکتور 4K

درست است که Xbox One X یک دستگاه برای بازی است، اما این دستگاه تا چه اندازه هنگام بازی، کارکردی که از آن انتظار می­رود را برآورده می­سازد؟ پس از مواردی که برشمردیم، درواقع این موضوع همان نقطه­ای است که بهینه­ سازی دستگاه Xbox به خاطر آن آغاز شد. Xbox One S هنوز دارای یک ظاهر زیبا با اندازه مناسب است، همچنین دکمه خاموش/روشن آن نیز مشکل Xbox One را ندارد، دیسک سخت آن نیز بزرگتر از نمونه پیشین است، و همچنین نسبت به Xbox One از صدای کمتری برخوردار می­باشد. بنابراین آیا می­توان آن را یک دستگاه آماده و توانمند در نظر گرفت؟

این دستگاه به گونه­ای شگفت­انگیز خوب و توانمند است.

من یک حرفه­ای در زمینه کامپیوتر بوده و هستم. Xbox One X با کامپیوترهای بسیار پیشرفته سازگار نیست، هر چند بسیاری از کاربران این نظر را باور ندارند، شاید دیدگاه آنها درباره کامپیوترهای بسیار پیشرفته یکی نباشد و از دیدگاه آنها حتی کامپیوترهای رده­های پایین­تر را نیز به عنوان کامپیوترهای پیشرفته می­شناسند. اما با این وجود این دستگاه راه زیادی را پیموده و  خود را سطح کامپیوترهای پیشرفته نزدیکتر ساخته است، و باید اعتراف کنم این دستگاه از انتظار من فراتر رفته است، دست کم این موضوع را هنگام بازی نشان می­دهد – و توانسته است Xbox One قدیمی را از دور خارج سازد.

نخست برای آنها که به مشخصات یک دستگاه اهمیت می­دهند: Xbox One قدیمی دارای یک APU هشت هسته­ای متعلق به شرکت ای­ام­دی می­باشد که در فرکانس 75/1 گیگاهرتز کلاک شده است و دارای هشت گیگا بایت DDR3 RAM است، به این موارد ESRAM با توان پردازشی سی و دو مگابایت را هم بیافزایید. توان خروجی گرافیکی بیشینه آن حدود 1.31 TFLOPS است. Xbox One S این عدد را به 1.4 TFLOPS رسانده، که می­توان گفت در این زمینه بهینه­سازی قابل توجهی روی نداده.

اما اجازه دهید برویم سراغ Xbox One X، این دستگاه مجهز به یک APU هشت هسته­ای است که در فرکانس 2.3 گیگاهرتز کلاک شده، و دارای دوازده گیگابایت GDDR5 RAM است، توان پردازشی (326 GB/s) آن بسیار کاراتر از ESRAM سی و دو مگابایتی در Xbox One می­باشد که یکی دیگر از محاسن این دستگاه نوین به شمار می­رود. با افزایش شمار هسته­های پردازشی و سرعت کلاک، بیشینه توان پردازشی خروجی حدود 6 TFLOPS تخمین زده می­شود

برای سازگاری Xbox One با بخش­های جهان واقعی، تخمین زده می­شد که توان این دستگاه با توان  Radeon 7790 شرکت ای­ام­دی – یا GTX 650 Ti شرکت Nvidia برابری نماید. توان Xbox One X  معادل یک Radeon RX 580 شرکت ای­ا_م­دی می­باشد (go.pcworld.com/gf60).

آن یک افزایش چشمگیر و بزرگ در زمینه توان به شمار می­رود. البته، کارایی واقعی Xbox One X کمی بهتر از آنچه این اعداد نشان می­دهند است، و می­توان گفت دلیل این امر را باید در تفاوت­هایی که در زمینه کنسول­ها در مقابل کامپیوتر­های شخصی وجود دارد، جستجو کرد – به ویژه که طراحانی که در زمینه بهینه­ سازی نسل­های میانی این فن­ آوری­ها فعالیت دارند، با طراحی Xbox One بسیار راحت هستند. نکته دیگری که باید به آن اشاره کنم، به نسبت محصولات دیگر که هنگام عرضه شدن به بازار مشکلات زیادی دارند، انتظار می­رود این محصول هنگام عرضه، دارای مشکلات کمتری باشد.

Gears Of War: دارای بیشترین تاثیر

ما در این بخش بازی Gears of War را مورد بازبینی قرار می­دهیم، در واقع هدف ما آنالیز کارایی Xbox One X نمایان می­باشد، این بازی یکی از محصولات نرم­افزاری است که روی Xbox One X نیز قابل اجرا است. برای آشنایی بیشتر نگاهی به تفاوت­های این دستگاه خواهیم انداخت، 4K، HDR در این دستگاه به کار گرفته نشده­اند. آن همچنین دو مد نمایشی متفاوت را به طور برجسته به رخ می­کشد، یکی از آنها با برچسب "Visuals" و دیگری با برچسب "Performance" خودنمایی می­کنند.

مد Visuals به طور مشهود گرافیک Gears 4 را تغذیه می­کند، خروجی بازی تا اندازه زیادی شبیه به نمایش 4K با تنظیمات High/Ultra برای کامپیوترهای شخصی می­باشد. آن هم رده جی­پی­یوای است که پیشتر درباره آن گفتگو کردیم --همکار من براد چاکاس Gears of War 4 را سال گذشته روی سیستم­های گوناگون محک زده است (go.pcworld.com/gwar)، و با اعمال تنظیماتی که انجام داده سی و دو فریم در ثانیه را روی Radeon Fury X شرکت ای­ام­دی را در حالت 4K Ultra آزموده است، این کارت تا اندازه­ای بهتر از 580 می­باشد. برخی از تنظیمات را تا مرتبه High پایین آورید، شما خواهید دید که سی فریم بر ثانیه را به طور پایدار روی 580  اجرا خواهد کرد.

مد Performance مهیجتر و جالب­تر به نظر می­رسد. علیرغم تمرکز روی 4k در بازار Xbox One X، من به دنبال کیفیت تصویر پایین­تر ولی آهنگ نمایش فریم بر ثانیه بالاتر هستم – این تمایل من به عنوان یک بازیکن بازی­های کامپیوتری است که دارای یک صفحه نمایش 144 هرتز می­باشد. مد Performance درست همین کار را انجام می­دهد و خواسته من را بر آورده می­سازد، این مد از نمایش 4k برای حالت 1080p Ultra پرهیز می­کند، اما به طور نرم و ملایم شصت فریم را در ثانیه پخش می­کند.

آن درست مانند یک بازی کاملا متفاوت اجرا می­شود. هر چیزی در تصاویر، از موشک­ها گرفته تا شلیک گلوله و حتی انفجارها بسیار نرم و ملایم نمایش داده می­شوند. بگذارید روراست بگویم، مد Performance و خروجی شصت فریم بر ثانیه آن بیشتر از مد Visuals 4K، من را به یاد بازی­هایی می­اندازد که روی کامپیوتر شخصی خود انجام داده­ام. این موضوع از اهمیت دوبرابر برخوردار است، زیرا به نظر می­رسد از آن فاصله­ای که مردم در برابر تلویزیون می­نشینند هیچ نیازی به کیفیت تصویر 4K نیست. آن یک نقطه فروش فوق­العاده برای مایکروسافت به شمار می­رود، اما حتی نشستن در فاصله پنج فوتی از یک صفحه نمایش  پنجاه و پنج اینچی 4K تلویزیون سامسونگ، تفاوت شصت فریم در ثانیه خیلی بیشتر از ارتقا گرافیکی در حالت مد Visuals  ارزش دارد. اگر چه فاصله شما با تلویزیون متغیر است – همه ما می­دانیم برخی از کاربران زیاد روی آهنگ گذار فریم­ها حساس نیستند و به این موضوع زیاد اهمیت نمی­دهند.

موضوع دیگری که باید به آن توجه داشت، کیفیت بهتر بازی­ها نسبت به Xbox One است. من هر دو کنسول را به دو درگاه متفاوت HDMI وصل کردم، بنابراین می­توانستم همزمان کیفیت دو دوستگاه را بسنجم. حتی منوی اصلی نسخه Xbox One زشت­تر بود، صورت JD Fenix بسیار در هم ریخته و ناهموار بود. اما در Xbox One X، صورت این شخصیت، به طور جادویی و شگفت­انگیزی مجعد بود، بازتاب­ها بهتر و چشمان این شخصیت زنده­تر به نظر می­رسیدند.

به این صورت آزمودن همه نکات یک بازی بسیار ساده است. به آسانی می­توانید اسکرین­شات­های بالا را گسترش دهید و بزرگتر نمایید، اینگونه می­توانید تفاوت­ها را بهتر ببینید. ما همچنین چند ویدئو تهیه کردیم (که در بخش بعدی درباره آنها گفتگو خواهیم کرد، زیرا پای کامپیوترهای شخصی نیز به این آزمایش باز می­شود). Xbox One نخستین به عنوان یک نسل پیشین، در سنجش با نسل کنونی آن یعنی 1080p Xbox One X تا اندازه­ای ضعیف به نظر می­رسد به ویژه هنگامی که روی بدنمایی (آلیاسینگ) تمرکز می­کنیم. تصویر دشمنان بسیار در هم و مبهم می­باشد. در لحظاتی که انفجار رخ می­دهد و تصاویر پر از منظره آتش است Xbox One تا اندازه­ای دچار لکنت و پس­افتادگی می­شود، در صورتی که Xbox One X این تصاویر را بسیار هموار و ملایم نشان می­دهد.

در مقایسه با یک کامپیوتر شخصی کیفیت آن چگونه است؟

با قرار گرفتن Xbox One X در برابر نسل پیشین خود و مقایسه این دو تا اندازه مانند یک نبرد نابرابر است و از پیش نتیجه این سنجش مشخص بود. بیایید برای این دستگاه یک نبرد واقعی ترتیب دهیم و یک هماورد نیرومند برای آن برگزینیم، باید ببینیم Xbox One X در برابر یک کامپیوتر شخصی چگونه است.

همانگونه که پیشتر نیز گفتم، براد سال گذشته در زمینه­های گوناگون Gear 4 را آزمود و مورد سنجش قرار داد. اگر به این آدرس (go.pcworld.com/gwar) بروید به آسانی می­توانید برخی از نتایج را ببینید – توجه داشته باشید که Xbox One X روی 4K با سی فریم در ثانیه روی حالت High/Ultra یا 1080p با شصت فریم در ثانیه در حالت Ultra تمرکز داشته.

آیا تاکنون توان Xbox One X در برابر یک کامپیوتر پیشرفته در بوته آزمایش قرار گرفته است؟ البته که نه. ما در دفتر کار خود HP Omen X را آزمودیم تا ببینیم چه پیش می­آید، این وسیله یک سیستم با GTX 1080 Tis دوگانه است. و البته نتیجه قابل پیش­بینی بود. Omen در بازی Gear 4 به طور میانگین هفتاد تا هشتاد فریم در ثانیه در حالت 4K Ultra را اجرا می­کرد. آشکارا این موضوع نابود کننده است، کامپیوتر شخصی توانست به آسانی Xbox One X را شکست دهد.

از سوی دیگر، باید به این نکته توجه داشت که Xbox One X ما این دستگاه را با یک کامپیوتر شخصی بسیار پیشرفته آزمودیم، بهتر است آن را با سیستمی بسنجیم که بیشتر هواداران بازی­های کامپیوتری از آن بهره می­برند. بیایید نگاهی به Steam Hardware Survey داشته باشیم (go.pcworld.com/surv): حدود پنجاه و پنج درصد بازیکنان بازی­های کامپیوتری کارتهای GTX 1060-caliber و حتی پایین­تر از آن سود می­جویند، و چهل و پنج درصد باقی هم از کارت­های بالاتر و هم پایین­تر بهره می­برند. این حقیقت که Xbox One X می­تواند خواسته آن پنجاه و پنج درصد از هواداران بازی­های کامپیوتری را برآورده سازد، بسیار ستایش برانگیز است.

پس از انتشار

اکنون که Xbox One X رسما به بازار عرضه شده است، من زمان آن را داشتم تا چند عنوان بیشتر را مورد بررسی قرار دهم. Assassin’s Creed: این مورد بازی­ای بود که از همان لحظه نخست من احساس می­کردم تفاوت آشکاری بین Xbox One X و کامپیوتر شخصی وجود دارد، و من در واقع به یک کیس نیاز داشتم. در تصویر شماره-7 شما یک اسکرین­شات از نسخه Xbox One X را می­بینید.

پست های مرتبط
سقوط ناگهانی iphone
سقوط ناگهانی iphone

سقوط ناگهانی iPhone ثابت نمی‌کند که Apple به طور عمدی تلفن‌های

Gfast چیست
Gfast چیست

Gfast چیست و آیا ADSL را نجات خواهد داد؟ وقتی موضوع

Apple iMac Pro: بررسی اولیه
Apple iMac Pro: بررسی اولیه

Apple iMac Pro: بررسی اولیه پس از سال‌ها عدم

مانیتورهای 27 اینچی برتر موجود در بازار
مانیتورهای 27 اینچی برتر موجود در بازار

BENNETT RING مجموعه‌ای ازمانیتورهای۲۷ اینچی که تعادل

acebook & amazon
acebook & amazon

گوگل، فیس­بوک و آمازون چه چیزهایی درباره شما می­دانند؟

بررسی iOS 11
بررسی iOS 11

به نظر می‌رسد تقریبا مثل هر سال، Apple امسال هم اعلام کرده آپ‌دیت

دیدگاه ها
دیدگاه جدید