مانیتورهای 27 اینچی برتر موجود در بازار

BENNETT RING مجموعه‌ای ازمانیتورهای۲۷ اینچی که تعادل فوق‌العاده‌ای بین قیمت، ویژگی‌ها و این که استفاده از آن‌ها تا چه حد لذت‌بخش است برقرار می‌کند تشریح می‌نماید

2017 سالی است که ۲۷اینچی‌ها سایز جدیدی به نظر می‌رسند. ما شاهد کاهش قیمت این پانل‌ها بوده‌ایم و حالا امکان خرید یک نمایش‌گر ۲۷اینچی باکیفیت به قیمت کمی بالاتر از 200 دلار وجود دارد. دامنه‌ی وسیعی از واریاسیون‌های متعدد در این سایز وجود دارد، از مانیتورهای گیمینگ با نرخ رفرش فوق زیاد تا اسکرین‌های منحنی که از آخرین تکنولوژی‌های کوانتوم استفاه می‌کنند تا اسکرین‌های معمولی با کیفیت تصویر فوق‌العاده بدون این که حساب بانکی شما را خالی کنند. اساسا یک مدل 27 اینچی برای هر کاربردی که فکرش را بکنید وجود دارد. ما 6 نمایش‌گر 27 اینچی را به طور اتفاقی انتخاب کردیم که کل طیف قیمت‌ها و کاربردها را در بر می‌گیرد، ‌اگرچه نمایش‌گرهای ویدئویی با کیفیت حرفه‌ای را در این بررسی منظور نکردیم زیرا آن‌ها بسیار جدید هستند. درعوض، ما بر نمایش‌گرهایی که توسط مردم عادی مورد استفاده قرار می‌گیرند، چه گیمرها و یا کارمندان دفتری یا کاربران خانگی تمرکز کرده‌ایم. به همین علت است که دامنه‌ی عظیمی از قیمت‌ها را تحت پوشش قرار دادیم؛ البته نگران نباشید زیرا هر مانیتور براساس مشخصات و کیفیات خودش مورد بررسی قرار گرفته است. ما قصد نداریم یک نمایش‌گر 900 دلاری 144Hz گیمینگ را با یک پانل 500 دلاری مقایسه نمائیم. اگرچه قبل از این که نگاهی به این نمایش‌گرها بیندازیم، به نکاتی که در زمان خرید یک پانل 27 اینچی باید در نظر بگیرید اشاره می‌نمائیم.

نکاتی که باید قبل از خرید به آن‌ها توجه کنید

نکاتی وجود دارد که وقتی برای خرید یک مانیتور 27 اینچی به بازار می‌روید باید در نظر بگیرید. اول از همه، هدف شما در استفاده از آن چیست؟ اگر به سادگی به یک اسکرین برای کارهای روزانه‌ی خود نیاز داشته باشید به نرخ‌های رفرش دیوانه‌وار یا ویژگی‌های پیشرفته‌ای مثل HDR10 نیازی نخواهید داشت. درعوض، احتمالا باید به دنبال ویژگی‌هایی باشید که در استفاده‌ی درازمدت از دید چشمان شما محافظت کند؛ چیزی مثل تکنولوژی BenQ Blue Lift filter. اگر می‌خواهید از ست‌آپ چند مانیتوری استفاده کنید باید اطمینان حاصل کنید که نمایش‌گر شما از ورودی‌های مناسب برای کارت‌های گرافیکی‌تان برخوردار باشد، زیرا کارت‌های خاصی هستند که وقتی ورودی‌های بسیار ویژه‌ای را به کار می‌گیرند از چندین مانیتور پشتیبانی می‌کنند. به عنوان مثال، کارت‌های AMD می‌توانند از هر دو درگاه برای دو نمایش‌گر استفاده کنند اما سومی باید از DisplayPort بهره بگیرد. اگر قصد دارید به گیمینگ بسیار جدی بپردزاید یک نرخ رفرش بالا نیاز خواهید داشت. به خاطر بسپارید که برای فریم‌های کافی به منظور تطابق با نرخ رفرش به یک سیستم قدرتمند نیاز خواهید داشت، و بنابراین موضوع AMD/FreeSync و Nvidia/G-Sync به میان می‌آید. اسکرین‌های منحنی در این سایز در حال گسترش هستند خصوصا اگر در فاصله‌ی بسیار نزدیکی از نمایش‌گر خود می‌نشینید. اگر می‌خواهید محتوای ویدئویی زیادی نگاه کنید، تکنولوژی‌های رنگی جدید نظیر HDR10 و Dolby Vision پیشرفت بسیار عظیمی در مقایسه با یک نمایش‌گر استاندارد تحویل خواهند داد اما این تکنولوژی هنوز هم در روزهای اولیه‌ی خود به سر می‌برد و بنابراین گران است. در عین حال با دامنه‌ی محدودی از بازی‌ها کار می‌کند اما از آن‌جایی که پیاده‌سازی این تکنولوژی ساده است در آینده رشد سریعی خواهد کرد. بدیهی است که بودجه نیز نقش عظیمی در این تصمیم‌گیری بازی می‌کند و قیمت‌ها از 440 دلار شروع می‌شود و می‌تواند سر به فلک بگذارد و بالا برود. درنهایت، داشتن یک پایه‌ی خوب و مناسب می‌تواند تفاوت زیادی بین یک گردن دردناک و فضای کاری ارگونومیک ایجاد نماید. این پایه باید از نظر ارتفاع و همچنین زاویه‌ای که اسکرین برروی خود پایه قرار می‌گیرد قابل تنظیم باشد. حالا که می‌دانید باید به دنبال چه چیزی باشید بیایید این شش مانیتور بسیار متفاوت را برررسی کنیم.

روش تست

ما از اندازه‌گیرنده‌ی رنگ i1 Display برای اندازه‌گیری کارآیی هر یک از مانیتورها استفاده کردیم و سپس کارآیی‌اش را بعد از کالیبره کردن اندازه‌گیری نمودیم. ما به شدت توصیه می‌کنیم نمایش‌گرتان را کالیبره نمائید زیرا براساس نتایجی که ما به دست آورده‌ایم دست‌آوردهای متعددی حاصل خواهد شد. از منظر تنظیمات به کار گرفته شده، ما نرخ رفرش هر یک از نمایش‌گرها را به حداکثر رساندیم و حالت رنگی را برروی نرمال یا sRGB (در صورتی که چنین تنظیمی داشت) ست کردیم. هر جا که امکان داشت ما از Advanced Display Control‪(ACD)‬ برای استفاده‌ی اتوماتیک از درایورهای Nvidia برای ست کردن رنگ و کنتراست بهره گرفتیم اما همه‌ی مانیتورها از این پشتیبانی نمی‌کنند و در هر مورد این کار را به شکل دستی انجام دادیم. ما از پروفایل رنگی D65 استفاده کردیم در حالی که هدف‌مان یک 120 cd/m squared luminance بود. هر مانیتور از طریق مجموعه تست‌های پیشرفته که profiling،‌کیفیت و یکپارچه‌گی اسکرین را امتحان می‌کرد اجرا شد. ما در عین حال چندین ویدئو اجرا کردیم و از تست UFO در blurbusters.com برای نگاه کردن به motion blur بهره گرفتیم. درنهایت ما OSD و ورودی‌های را چک کردیم.

AOC AG271UG: کارآیی فوق‌العاده‌ای که با قیمت زیادی ارائه می‌شود.

چه راهی بهتر از این که ریویوی خود را با گران‌ترین اسکرین آغاز کنیم. AOC قبلا یکی از نقش‌آفرینان مانیتورهای معمولی بود اما AOC AG271UG نشان می‌دهد آن روزها گذشته است. هدف این مانیتور اساسا سطح بالاتر بازار بوده است اما با وجود نمایش‌گرهای 27 اینچی که قیمت‌شان از 249 دلار آغاز می‌شوند آیا 400 درصد افزایش قیمت ارزشش را دارد؟ بیایید کارمان را با قسمت‌های بیرونی آغاز کنیم. نصب پایه‌ی آن به اندازه‌ی کافی آسان و از نظر ارتفاع، زاویه و گردش محور کاملا قابل تنظیم است. بزل آن ضخیم است،‌ برخلاف لبه‌های اسکرینی که در این قیمت دیده بودیم. در عین حال فقدان ورودی‌های در آن عجیب است زیرا فقط یک HDMI 1.4 و یک DisplayPort 1.2 دارد. درعوض AOC بر قابلیت اتصال از طریق USB متمرکز شده و چهار درگاه USB 3.0 دارد که یکی از آن‌ها می‌تواند برای شارژ مورد استفاده قرار گیرد. بدین ترتیب برای چنین نمایش‌گری مناسب نیست. اما سپس موضوع مشخصات فنی و کارآیی به میان می‌آید. ابتدا این یک پانل 4K است، برخلاف رزولوشن 1440p به کار گرفته شده در اکثر نمایش‌گرهایی که در این مقاله بررسی کرده‌ایم. اگرچه در صورتی که بخواهیم صادق باشیم، ما حس می‌کنیم 2560 x 1440 برای مانیتورهایی در این سایز ایده‌آل است؛ 4K فقط خیلی کوچک به نظر می‌رسد، خصوصا با توجه به این که برخی از اپلیکیشن‌ها از scaling پشتیبانی نمی‌کنند. دومین ویژگی این است که AOC این نمایش‌گر IPS را به گونه‌ای تولید کرده تا با یک نرخ رفرش کوچک و محدود 60Hz، که بسیار پائین‌تر از چیزی که در این دامنه‌ی قیمت انتظار داشتیم است کار کٌنَد. منظور نمودن G-Sync تا حدی این موضوع را جبران می‌کند ولی ما واقعا دوست داشتیم ببینیم که نرخ رفرش آن لااقل 75Hz باشد. به رغم این نرخ رفرش پائین، در تست motion blur ما به شکلی زیبا عمل می‌کرد.

جایی که این پانل حقیقتا می‌درخشد دقت رنگ است که در هر تستی پیروز شد و نه با یک حاشیه‌ی اندک. اگر به دنبال دقت رنگ در سطح حرفه‌ای هستید، این نمایش‌گر شما را تحت پوشش قرار می‌دهد. در حالی که تمرکز این مانیتور به شکلی بدیهی بر گیمرها است تمرکزی تا این حد سنگین برروی دقت رنگ از AOC عجیب به نظر می‌رسد و این مانیتور فاقد پشتیبانی از HDR جدید است. دقت رنگ مسلما قابل تقدیر است اما زمانی که موضوع ویژگی‌ها در مقابل قیمت به میان می‌آید نمونه‌هایی مثل سامسونگ که قیمتی نصف آن دارد شدیدا بر آن برتری پیدا می‌کند. به رغم این که هدفش گیمرها است، ما حس می‌کنیم این اسکرین با در نظر گرفتن دقت رنگ بسیار جالب توجه آن برای حرفه‌ای‌هایی که در زمینه‌ی ویرایش ویدئو یا عکس کار می‌کنند،‌ بهتر است. اما اگر به دنبال یک مانیتور گیمینگ خوب هستید، می‌توانید چیزی بهتر از آن را با نصف قیمت پیدا کنید.

مشخصات اصلی

27in, 60Hz, 4ms pixel response time, 1 x HDMI 1.‎2, 1 x DP 1.‎2

قیمت 1089 دلار، www.aoc.com

BENQ 2706: نیروی کاری که کارش را انجام می‌دهد

ما حالا از یکی از گران‌ترین پانل‌های 27 اینچی در بازار به سمت یکی از نمونه‌هایی که قیمتی بسیار مناسب دارد حرکت می‌کنیم. Benq2706، به گونه‌ای طراحی شده که یک نیروی کار ابتدایی باشد تا وظائفش را با حداقل دردسر و هزینه به انجام برساند. با فقط کمی بالاتر از 300 دلار، نشان می‌دهد که قیمت‌های پانل‌های 27 اینچی تا چه حد در سال‌های اخیر اٌفت کرده است- فقط چند سال قبل ما خوش‌شانس بودیم اگر چیزی به این بزرگی را با قیمتی کم‌تر از 1000 دلار به دست می‌آوردیم. با این قیمت ما نمی‌توانیم انتظار چیزهای زیادی داشته باشیم اما آیا به نسبت قیمتش کار خود را خوب انجام می‌دهد؟ Benq در این‌باره مطمئن است، این مانیتور برای یک محیط اداری و دفتری طراحی شده است. شما می‌توانید نرخ‌های رفرش بالا، G-Sync و هر نوع ویژگی چشم‌نواز دیگر را فراموش کنید. این مانیتوری است که برای افرادی طراحی شده که فقط می‌خواهند کارشان را به راحتی انجام دهند و برای اطمینان از این که کاربران قادر هستند تمام روز بدون ترس از چشم درد به آن زٌل بزنند از چندین تکنولوژی اختصاصی Benq بهره می‌گیرد. Benq یکی از اولین کمپانی‌هایی بود که واقعا بر ارگونومی مانیتورها تمرکز کرد و 2706 شامل تمامی درس‌هایی که این کمپانی فرا گرفته است می‌شود. اول از همه، backlight بدون چشمک‌ آن است. شما درواقع نمی‌توانید متوجه شوید کار می‌کند اما به شکلی واضح، نرخی که در آن چشمک می‌زند و همچنین احتمال درد چشم را پائین می‌آورد. در عین حال برای جلوگیری از انعکاس نور دفتر برروی اسکرین، از یک matte anti-glare استفاده می‌کند. دوما، شامل تکنولوژی low blue light است زیرا نور آبی رنگی است که موجب خسته شدن چشم‌ها می‌شود. 2706 امکان سطوح گوناگونی از نور آبی پائین را فراهم می‌کند تا این افکت را حذف نماید. خود این پانل IPS است و عمق میدان وسیع و رنگ‌های بهتری را فراهم می‌نماید. همان‌گونه که می‌توانید مشاهده کنید، 2706 در مقایسه با بقیه از بدترین دقت رنگ برخوردار است . بنابراین برای کسانی که به دقت رنگ نیاز دارند مناسب نیست. اما هنوز هم ما در این‌جا درباره‌ی یک مانیتور 329 دلاری صحبت می‌کنیم و بنابراین انتظار زیادی نداریم.

در همگامی با شعار ارگونومیک Benq، پایه‌ی آن برای حصول اطمینان از جای‌گذاری بهینه‌، به طور کامل قابل پیکره‌بندی است. بزل آن یک طراحی لبه به لبه با ضخامت فقط 40 میلیمتر است که به ظاهر خوب این مانیتور کمک می‌کند. ورودی‌های آن شامل HDMI 1.2, DVI-I و VGA می‌شود. اگر یک نکته باشد که ممکن است خریداران بالقوه را منصرف کند، رزولوشن محلی 1920 x 1080 آن است. در یک اسکرین 27 اینچی با ساختار پیکسلی بدیهی ، این نکته‌ی قابل توجهی به شمار می‌رود. 2560 x 1440 رزولوشن بهینه برای اسکرینی با این اندازه محسوب می‌شود و بسیاری از افراد 1080p را بیش از حد نا امیدکننده می‌دانند. اما باز هم تکرار می‌کنیم “هر چقدر پول بدهید، همان قدر آش می‌خورید“. اگر به دنبال یک نمایش‌گر با کاربرد روزانه برای Excel, Word یا سایر اپلیکیشن‌های بهره‌وری هستید BenQ 2706 یک گزینه‌ی مسلم برای‌تان خواهد بود. کارش را انجام می‌دهد و شما را مطمئن می‌سازد چشمان‌تان در این فرآیند صدمه نخواهند دید.

مشخصات کلیدی

27in, 60Hz, 14ms pixel response time(6ms grey to grey), flicker-free backlight, low blue light

قیمت 329 دلار، www.benq.com.au

DELL U2717D

Dell در بین حرفه‌ای‌های تصویر به عنوان یکی از نقش‌آفرینان پیشرو در بازار مانیتور به شمار می‌رود. هرچند، وقتی این مانیتورها را برای انجام تست‌های این مقاله گرد هم آوردیم متوجه شدیم که Dell چه چیزهایی در میانه‌ی بازار ارائه می‌نماید. U2717D با قیمت 600 دلاری به خوبی از عهده برمی‌آید. مثل همیشه، Dell یک محصول زیبا طراحی کرده است که از طراحی بزل InfinityEdge بهره می‌گیرد این یک طراحی بدون لبه با یک بزل فقط 8.8 میلیمتری است در حالی که عمق کل یونیت که فقط 20 سانتی‌متر است در مقایسه با سایر رٌقبا باریک می‌نماید. این باعث می‌شود برای ست‌آپ‌های چند مانیتوری به گزینه‌ای ایده‌آل بدل شود زیرا جای دادن مانیتورها در کنار یکدیگر، بزل حداقلی آن‌ها را نشان می‌دهد. پایه‌ی آن به طور کامل قابل پیکره‌بندی است و می‌تواند از طریق ارتفاع، بالا و پائین و چرخش تنظیم شود. دامنه‌ مناسبی از ورودی‌ها،‌شامل دو HDMI 1.4, DisplayPort 1.2 و mini Display Port و همچنین یک هاب USB برای 5 USB 3.0 دارد (که یکی از آن‌ها upstream و چهارتای دیگر downstream هستند). این یکی از مانیتورهای معدودی بود که از Advanced Display Control پشتیبانی می‌کرد که به نرم‌افزار کالیبراسیون ما اجازه می‌داد به طور اتوماتیک brightness و کنتراست را کنترل کند. خود این پانل یک نمایش‌گر IPS و از رزولوشن محلی 2560 x 1440 برخوردار است. نرخ رفرش آن محدود و 60Hz است در حالی که pixel response time 8 میلی‌ثانیه‌ای در حالت نرمال و 6 میلی ثانیه‌ای در حالت سریع دارد. یکی از اعتراض‌هایی که داریم کنترل‌های OSD آن است که به شکل فیزیکی لیبل زده نشده‌اند و یافتن مسیر و فهمیدن کنترل‌ها را اندکی دشوار می‌کند. در عین حال با توجه به تاریخچه‌ی Dell در عرضه‌ی گزینه‌های عمیق و پٌرجزئیات، وقتی موضوع دست‌کاری رنگ‌ها و سایر کنترل‌ها به میان می‌آید، U2717D از این منظر دچار نقصان است. اگر بخواهید کارهای زیادی با کنترل‌های رنگی عمیق انجام دهید باید چنین کاری را از طریق کارت گرافیکی و نه کنترل‌های خود مانتیور به انجام برسانید. Dell ادعا می‌کند از نرخ کنتراست 1000:1 برخوردار است ولی ما طی تست‌های خود 868:1 را اندازه‌گیری کردیم که در مقایسه با برخی از ادعاهایی که سازنده‌های مانیتور می‌کنند بد نیست. Dell در عین حال مدعی یک Delta E است، ‌اگرچه ما فقط این را بعد از کالیبراسیون اندازه‌گیری کردیم و این ادعا، با حدود نیمی از این مقدار، دٌرٌست بود. وقتی موضوع دقت رنگ به میان می‌آید Dell وضعیتی متوسط دارد اما با در نظر گرفتن این که بقیه تا چه اندازه در این‌ حوزه خوب هستند Dell نیز کارش را انجام می‌دهد.

وقتی موضوع محصولات ultra-premium به میان می‌آید Dell هنوز هم در صدر قرار می‌گیرد اما اگر بخواهیم صادق باشیم باید بگوئیم زیاد تحت تاثیر این نمایش‌گر قرار نگرفتیم. رزولوشن 2560 x 1440 یک نکته‌ی خوب است اما دقت رنگ متوسط و OSD فاقد سودمندی آن مسلما باعث نا امیدی است. اما این قیمتی که می‌پردازید برای آن رزولوشنِ بیش‌تر است : تصمیمی که به هر حال باید اتخاذ کنید. 1440p فوق شارپ یا 1080p اندکی دانه‌دار؟

مشخصات اصلی

27-inches, IPS panel, 2560 x 1440 resolution.‎ 60Hz refresh rate, 8ms pixel response rate‪(6ms in fast mode)‬

قیمت: 649 دلار، www.dell.com/au

PHILIPS 276E7: ارزان اما نه بد

بله، قیمت آن مسلما درست است. حالا امکان خرید یک مانیتور 27 اینچی با قیمتی کم‌تر از 250 دلار وجود دارد، حتی اگر یک دلار ارزان‌تر باشد. اگر به دنبال ارزان‌ترین نمایش‌گر 27 اینچی در بازار هستید، به هیچ جای دیگری مراجعه نکنید. حالا بدیهی است که وقتی قیمتی به این اندازه اندک برای اسکرینی با این همه فضا پرداخت می‌کنید مجبور هستید مصالحه‌های زیادی انجام دهید اما هنوز هم این یک قیمت عالی برای کسی است که به دنبال یک اسکرین 27 اینچی ابتدایی می‌گردد. اولین مصالحه‌ای که باید بپذیرید پایه‌ی آن است که باید بگوئیم وحشتناک است. هیچ تنظیم ارتفاع یا چرخشی ندارد و فقط شامل تنظیم ارتفاع عمودی (تیلت) بین منهای 5 تا مثبت 20 درجه است. این یعنی می‌توانید آن را در ارتفاع درست تنظیم کنید و مجبور هستید مستقمیا جلوی آن بنشینید،‌ مگر این که درد کمر را دوست داشته باشید. طراحی بزل آن قدیمی است و به جای طراحی‌های بدون لبه که این روزها بیش از پیش رایج می‌شود از چیزی از مد افتاده بهره می‌گیرد. ورودی‌های آن شامل یک HDMI, DVI-I و VGA برای چنین قیمتی مناسب هستند. دوما، رزولوشن آن 1920 x 1080 است که همان‌گونه که قبلا اشاره کردیم برای یک اسکرین 27 اینچی بسیار پائین محسوب می‌شود. غیر قابل استفاده نیست اما تفاوت وضوح و شفافیت بین 1080p و 1440p در اسکرینی با این سایز بسیار روشن و بدیهی و قابل توجه است. همان‌گونه که انتظار داشتیم، حداکثر نرخ رفرش آن 60Hz است و هیچ نشانه‌ای از چیزهایی نظیر FreeSync یا G-Sync وجود ندارد. هرچند، خود پانل شامل تکنولوژی backlight فاقد چشمک‌زدن است تا خستگی چشم را کاهش دهد و چیزی است که در محصولات BenQ نیز مشاهده کرده بودیم. برخلاف اکثر نمایش‌گرهای دیگر این مطلب، Philips از یک پانل PLS LCD استفاده می‌کند. هدف این تکنولوژی رقابت با اسکرین‌های IPS بود اما هیچگاه به چنین دست‌آوردی نرسید، حتی با وجود مزیت‌های متعددی نظیر شفافیت بیش‌تر. Philips مدعی یک نرخ کنتراست 1000:1 است اما سنجه‌های ما فقط یک چهارم این مقدار را در 268:1 نشان دادند. این می‌تواند به علت این باشد که ما تنظیم dynamic contrast ratio را غیرفعال کرده بودیم زیرا این کار را برروی تمام اسکرین‌های این مطلب انجام دادیم تا بفهمیم نسبت کنتراست محلی واقعی آن‌ها چقدر است. Philips مدعی pixel response time معادل 5 میلی‌ثانیه‌ای Grey to Grey است، ‌اگرچه با در نظر گرفتن نتایج نسبت کنتراست،‌ ما مطمئن نبودیم می‌توانیم آن را باور کنیم یا نه. در عین حال در نتایج دقت رنگ ما در رتبه‌ی آخر جای می‌گیرد اما بعد از کالیبراسیون تحت آستانه‌ی 3 قرار گرفت که بدین معنا است که هنوز هم از پوشش دقت رنگ نسبتا خوبی برخوردار است. عجیب است که این،‌ یکی از ساده‌ترین OSDها را دارد که به واسطه‌ی جوی‌استیک کوچکی که در عقب مانیتور واقع شده امکان‌پذیر می‌شود.

ممکن است به نقاط ضعف زیادی اشاره کرده باشیم اما در انتها، این یک نمایش‌گر کاملا قابل استفاده برای قیمتی معادل 249 دلار محسوب می‌شود. بزرگ‌ترین مسئله‌ی ما پایه‌ است اما به غیر از این، یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای ورود به اسکرین‌های 27 اینچی به شمار می‌رود.

مشخصات اصلی

27-inches, 1920 x 1080, 60Hz refresh rate, 5ms pixel response time

قیمت: 249 دلار ،‌www.philips.com/au

SAMSUNG CFG70: کوانتوم دات، تبختٌر خود را به رخ می‌کشد

وقتی برای اولین بار این نمایش‌گر را در CES 2017 لاس‌وگاس مشاهده کردیم، کاملا مسحور شدیم. این مانیتور که از تکنولوژی سامسونگ در تلویزیون‌هایش بهره می‌گیرد و آن را ارتقا می‌دهد، از کیفیت تصویری برخوردار است که وقتی موضوع PC به میان می‌آید هیچ کس به آن عادت ندارد و با آن آشنا نیست. این تکنولوژی با عنوان Quantom Dots شناخته می‌شود که سطح کاملا جدیدی از رنگ و کنتراست را وارد نمایش‌گرهای PC می‌نماید. بدون این که موضوع را پیچیده کنیم، این نمایش‌گر از یک پانل VA با یک لایه‌ی اضافی از Quantom Dots بهره می‌گیرد. این به نمایش‌گر اجازه می‌دهد اساسا هر رنگی که در دنیای واقعی وجود دارد بازنمایی کند و از سطوح کنتراستی فوق‌العاده برخوردار است. وقتی موضوع سیاه‌ها به میان می‌آید به اندازه‌ی OLED خوب نیست زیرا هنوز هم backlit است ولی در مقایسه با تکنولوژی‌های قبلی مانیتور، جهانی کاملا جدا است. بازوی لولای دوتایی بدین معنا است که قرار دادن آن در وضعیت مناسب بسیار ساده است. دو HDMI و یک ورودی DisplayPort باید آخرین خروجی‌های کارت‌های گرافیکی را اداره کنند. به محض این که نمایش‌گر را روشن کردیم از غنی بودن رنگ‌ها و جزئیات تصویر حیرت‌زده شدیم. این یک مانیتور منحنی است و فقط یک نقطه ضعف دارد- از رزولوشن 1920 x 1080 بهره می‌گیرد. هرچند، وقتی رنگ‌های جذاب آن را مشاهده کنید این نقیصه از بین می‌رود. سامسونگ مدعی است که هر پیکسل از response time 1 میلی‌ثانیه‌ای برخوردار است در حالی که نرخ رفرش کلی آن 144Hz است و می‌تواند برروی 6Hz, 100Hz یا 120Hz تنظیم شود. ما نسبت کنتراست را اندازه‌گیری نمودیم و به نسبت 2487:1 دست پیدا کردیم که تقریبا دو برابر سایر رقبا است. سامسونگ پشتیبانی از G-Sync را کنار گذاشته و از FreeSync بهره می‌گیرد. با در نظر گرفتن دامنه‌ی رنگی بی‌نظیر و تکنولوژی Quantom Dot، ما از این که این نمایش‌گر برخلاف تلویزیون‌های سامسونگ فاقد لوگوی پشتیبانی از HDR10 یا Dolby Vision بود حیرت‌زده شدیم. وقنی محتوای Dolby Vision را برروی اسکرین تماشا می‌کردیم، شاهد چندین صحنه‌ی بیرونی بودیم که نواحی شفاف در آن‌ها تشدید شده بود اما این اشکال بعد از کالیبراسیون از بین رفت. به رغم این که یک نمایش‌گر OLED نیست، در عین حال بهترین سطوح سیاه را در تست‌های ما به نمایش گذاشت و به یک black luminance level معادل 0.048cd/m squared رسید که طی صحنه‌های فیلم آشکار می‌شد.

ما فقط آرزو داشتیم این اسکرین، 2560 x 1440 بود زیرا این چیزی است که می‌توانست آن را برای گیمرها به یک نمایش‌گر 27 اینچی ایده‌آل بدل سازد. هرچند، انجام این کار به احتمال زیاد قیمت آن را که در حال حاضر در جایی بسیار مناسب و 499 دلار می‌نشیند بسیار افزایش می‌دهد. ما درواقع نمی‌توانستیم باور کنیم قیمتش تا این اندازه مناسب باشد بنابراین برای اطمینان از این موضوع چندین بار قیمت‌ها را چک کردیم. اگر اهمیتی به رزولوشن نمی‌دهید، این بهترین مانیتور گیمینگ در بازار با این قیمت است. ما هیچ چیزی ندیده‌ایم که قادر باشد با رنگ‌های این مانیتور رقابت کند و یا به جزئیاتی که نسبت کنتراست آن ارائه می‌کند دست پیدا نماید.

مشخصات اصلی

27-Inch, VA panel, 1920 x 1080, Quantom Dot Technology

قیمت: 499 دلار ، www.samsung.com

VIEWSONIC XG2703: قدرت واقعی گیمینگ

و حالا ما به ریویوی نمایش‌گر نهایی می‌رسیم، که به سمت بسیار سطح بالای بازار متمایل است. این نمایش‌گر که در درجه‌ی اول برای گیمرها طراحی شده است، پٌر است از ویژگی‌هایی که باعث حیرت گیمرهای حرفه‌ای می‌شود. مطمئنا، شما باید قیمت برخورداری از این امکانات را پرداخت کنید اما Viewsonic تمام چیزهای مورد نیاز را در آن گرد آورده تا همه چیز را به گیمرهای واقعی ارائه نماید. اول از همه این است که شما به یک نرخ رفرش واقعا جدی دست پیدا می‌کنید که 144Hz است اما در عین حال یک گزینه‌ی Overclocking ویژه هم وجود دارد. این دکمه را فشار دهید تا مانیتور به نرخ رفرش 165Hz از نو بوت شود. ما آن را تست کردیم و واقعا به 168Hz رسید، بدون این که هیچ مشکلی ایجاد شود. Grey to Grey pixel response time فقط 4 میلی‌ثانیه است، بنابراین هیچ مشکلی در زمینه‌ی motion blur وجود ندارد. در عین حال از رزولوشن عالی 2560 x 1440 برخوردار است که از طریق یک پانل IPS تحویل داده می‌شود. این یعنی شما به مزایای یک نرخ رفرش بالاتر، به علاوه‌ی رنگ‌ها و زوایای دید گسترده دست پیدا خواهید کرد. برخلاف نمایش‌گرهای دیگر، پایه‌ی آن به شکل از پیش سر هم شده ارائه می‌شود و ست‌آپ آن را ساده‌تر می‌سازد. کافی است آن را از جعبه بیرون بیاورید، به کارت گرافیکی و برق وصل کنید و تمام. چندین پیش‌تنظیم برای ژانرهای مختلف بازی وجود دارد که کنتراست و شفافیت را براساس آن ژانر تغییر می‌دهد ولی ما آن را برروی حالت نرمال قرار دادیم. پانل در عین حال از G-Sync و ULMB پشتیبانی می‌کند که دومی مثل G-Sync است اما با شفافیت پائین‌تر و حرکت نرم‌تر. این جذاب‌ترین نمایش‌گر نیست زیرا یک بزل ضخیم و پایه‌ی ساده دارد اما لااقل پایه‌ی آن امکان قابلیت تنظیم کامل ارتفاع، تیلت و چرخش را فراهم می‌کند. Viewsonic مدعی نسبت dynamic contrast معادل 120000000:1 است که ما آن را برروی همه‌ی مانیتورهای تست شده غیرفعال کرده بودیم. در این مورد خاص، نمایش‌گر به 1166:1 رسید که در تست ما در جایگاه دوم قرار می‌گیرد. در مورد دقت رنگ، ‌Viewsonic در مکان میانه قرار می‌گیرد. در این‌جا هم، این چیزی نیست که شرم‌آور باشد زیرا نمایش‌گرهای امروزی وقتی موضوع دقت رنگ به میان می‌آید بسیار دقیق هستند. نقطه ضعف آن فقدان درگاه‌های ورودی کامل است. فقط یک HDMI 1.4 و DisplayPort 1.2 دارد، اگرچه وقتی به 5 درگاه USB نگاه کنیم این فقدان رنگ می‌بازد. دو درگاه  USB 2.0 TYPE A است در حالی که دو تای دیگر USB 2.0 TYPE B و آخری USB 3.0 TYPE A هستند.

چنان‌چه به بالاترین نرخ رفرش در مقایسه با هر چیز دیگری نیاز دارید Viewsonic XG2703 مناسب‌تان خواهد بود. نمایش‌گرهایی وجود دارد که نرخ‌های رفرش بالاتری دارند اما این مشخصه دقیقا در آن‌ها مشخص نیست. ما بازتولید رنگ سامسونگ را ترجیح می‌دهیم اما افت رزولوشن یک نقص عمده در آن به شمار می‌رود.

مشخصات اصلی

27 inch, 2560 x 1440, 165Hz oc refresh rate, 4ms pixel response time grey to grey

قیمت: 899 دلار، www.viewsonic.com

پست های مرتبط
سقوط ناگهانی iphone
سقوط ناگهانی iphone

سقوط ناگهانی iPhone ثابت نمی‌کند که Apple به طور عمدی تلفن‌های

Gfast چیست
Gfast چیست

Gfast چیست و آیا ADSL را نجات خواهد داد؟ وقتی موضوع

Apple iMac Pro: بررسی اولیه
Apple iMac Pro: بررسی اولیه

Apple iMac Pro: بررسی اولیه پس از سال‌ها عدم

Xbox One X ، یک جعبه کوچک با توانی شگفت­ انگیز
Xbox One X ، یک جعبه کوچک با توانی شگفت­ انگیز

این وسیله همانند بیشتر بازی­های کامپیوترهای شخصی توانمند است، و

acebook & amazon
acebook & amazon

گوگل، فیس­بوک و آمازون چه چیزهایی درباره شما می­دانند؟

بررسی iOS 11
بررسی iOS 11

به نظر می‌رسد تقریبا مثل هر سال، Apple امسال هم اعلام کرده آپ‌دیت

دیدگاه ها
دیدگاه جدید